• 1
  1 kasım 1970 ile 1 haziran 1974 arasında sürmüş dönemdir.

  brian birch aslında türkiye'ye ilk geldiğinde, coşkun özarı'nın kondisyoneri olarak göreve başlamıştı. fakat 5. haftadan itibaren coşkun özarı, görevi kendisine bıraktı. brian birch, türk futbolu'na kondisyon kavramını hakkıyla kazandıran ilk teknik direktördür denebilir bu dönem içerisinde.

  göreve başladığı sezonu tam sezon sayarsak tam 4 sezon sürmüştür bu dönem. bu dönemde galatasaray 3 lig şampiyonluğu, 1 türkiye kupası, 1 cumhurbaşkanlığı kupası ve 1 de tsyd kupası kazanmıştır. galatasaray bu dönemin ilk sezonunda avrupa'da mücadele edememiştir. ikinci sezonunda şampiyon kulüpler kupası'nda ilk turda cska moskova'ya 1-1 ve 3-0'lık skorlarla elenmiştir. üçüncü sezonunda da yine şampiyon kulüpler kupası'nda mücadele etmiştir ve ilk turda bayern münih'e 1-1 ve 6-0'lık skorlarla elenmiştir. dördüncü sezonda da önceki iki sezonda olduğu gibi şampiyon kulüpler kupası'na ilk turda atletico madrid'e 0-0 ve 0-1'lik skorlarla elenmiştir.

  kısaca, galatasaray tarihi'nin en başarılı dönemlerinden birisidir ve ilk defa türkiye süper ligi'nde bir takım (o zaman adı 1. lig tabi) 3 kez üst üste şampiyon olma başarısı göstermiştir.
 • 2
  en kritik dönüm noktası şu şekilde olan dönemdir: gökmen özdenak ağabeyin ilk başlarda yedek kalıp, brian birch'ü lavobaya kitleyip göğsüne indirdiği yumruktan sonra; "sir help me, i want play" dedikten sonra bir de çıkmadan hemen önce bir kez de ense köküne balyoz şeklinde yumruğunu indirip; "why ama sir help me, me arslanlar gibi santarafor gol yani annadın mı" deyip koridorlarda (bkz: olacak şey değil) demesiyle galatasaray'ımız tarih yazmaya başlamış, brian birch bülbül gibi türkçe konuşarak dile gelmiş, ayı gökmen ağabey de gollerini hem türkiye'de hem de avrupa'da sıralamıştır:)