• 1
  ilginç bir şekilde son zamanlarda bütün istatistiklerde doğru kabul edilmeye başlanmış olan önerme. şampiyonluklara yıldız verilmeye başlandığı zaman galatasaray ve fenerbahçenin ikişer yıldız takacak olmasına karşın, beşiktaşın o an dokuz şampiyonluğu ve dolayısıyla tek yıldız takma hakkı olmasından kaynaklanmışdır bu suni durum. bir kaç beşiktaşlı yönetici ortaya çıkıp 'biz de isterük' diye ağlamış , ikinci bir yıldız almak için 1959 yılında başlayan türkiye futbol ligini göz ardı edip, 1957 ve 1958 yıllarındaki şampiyonlukları da şampiyonluktan saydırıp ikinci yıldızı elde etmişlerdir. bu konudaki iddiaları da o yıllarda türkiyeyi şampiyon klüpler kupasında temsil etmiş olmaları. böylece de umarım ki içlerindeki eziklik duygusu bir oranda azalmıştır. buraya kadar herşey aslında normal, beşiktaşlıların kendi psikolojileri ile ilgili şeyler. bana dert olan ise şurda burda rastladığım istatistiklerde beşiktaşın on iki şampiyonluğunun olduğunun yazılması.
  bu lig 1959 yılında başlamış, bu sezonu saymazsak 50 sezon geride kalmış. ama bu söylediğim istatistiklere bakarsak ortada 52 şampiyonluk var. nasıl iştir, kimse düşünmez mi anlamıyorum. yıldızı da verdiler işte, daha ne isterle ki?
 • 4
  ayrıca bu bonus şampiyonluklara ciddi ciddi sahip çıkılması tuhaftır.
  galatasarayımız ard arda en az 3 şampiyonluk alsın 20+ yapsın şu sayıyı da, şu yıldız işi çoğu ülkede olduğu gibi 10 şampiyonluğa 1 yıldız olarak değişsin. o zaman oturuversinler tek yıldızlarıyla. zaten onlar ikinciyi takana kadar biz her halükarda 3. onluğu da alırız. bir de trabzonspor var tabi, 10 şampiyonluğa 1 yıldız işi olursa yıldızı anca gökte görürler.

  ama bu 10 şampiyonluğa 1 yıldız uygulaması mutlaka getirilmeli, yoksa samanyoluna dönecek torunlarımıza alacağımız ilk formaları. ( ömrümüz yeterse bi 40-45 sene sonra yani)

  edit:imla
 • 7
  bazı beşiktaş taraftarlarına göre beşiktaşın 17 şampiyonluğu vardır. hatta konuyla ilgili bir dialogu yazayım da tam olsun.

  +oğlum sen ne diyosun biz hepinizden fazla şampiyon olduk!
  -o nasıl oluyor bi anlatırmısın?
  +e oğlum beşiktaşın normalde 14 şampiyonluğu var!!!!
  -nasıl yani 10 değilmiydi ?
  +yok lan ne 10 u 14
  -hadi 14 dedik! galatasarayın da fenerbahçenin de 17 şampiyonluğu var. nası oluyorda en çok beşiktaş şampiyon olmuş oluyor ?
  +ya 17 şampiyonluk yalan!
  -nasıl yalan?
  +e oğlum galatasarayın ve fenerbahçenin 3 şampiyonluğu haksız onların şampiyonluğunun hepsini bize ekle, bak en çok biz şampiyon olmuşuz!
  -he öylemi uefa ve süper kupada istermisin?
  +he?
  -yok bişey.
 • 10
  matematik ilmine aykırı durumdur.
  türkiye futbol federasyonunun resmi sitesinde, şampiyonluk sayılarının gösterildiği sayfada
  galatasaray 17, fenerbahçe 17, beşiktaş 12, trabzonspor 6 yazmakta altında da mecburen şu açıklama bulunmaktadır
  "türkiye 1.liginin başladığı tarih tff tarafından 1959 yılı olarak kabul edilmesine karşın, tff tahkim kurulunun 09.05.2002 tarih, 2002/52e ve 2002/68k sayılı kararı tahtında beşiktaş kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında türkiye ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların tff yıldız kriterine dahil edileceğine karar verilmesi sebebi ile toplam şampiyonluk sayısı, toplam lig sezonu sayısından 2 fazladır"

  http://www.tff.org/default.aspx?pageID=379

  yani diyorki, boşuna hesap makinesi alıp toplamayın tutturamazsınız.
 • 12
  şimdi aklıma geldi de, biraz araştırsalar eminim 1903-1910 arası bir kaç jimnastik şampiyonlukları da bulunabilir. tavsiyem onları da şampiyonluktan saydırmaları. bu sayede dördüncü yıldızı ilk takan takım olabilirler. o zamanlar türkiye cumhuriyeti yoksa yok, ne olacak ki? 1957-58 yıllarında da türkiye birinci ligi yoktu. haydi bastır yıldırım!
 • 15
  beşiktaş adına hak edilerek alınmış 2 şampiyonluktur. olayı anlamaya çalışınca mantıksız gelmiyor acep.

  http://www.turkfutbolu.net/...ederasyonkupasi.html

  kısaca 1959'da türkiye ligi kurulmadan önce 1957 ve 1958 yıllarında ''federasyon kupası'' adı altında türkiye genelinde 2 kez turnuva yapılmış. beşiktaş, 2 yıl üstüste şampiyon olarak o yıllarda türkiye'yi avrupa'da temsil etmiş. tff, 2002'de aldığı kararla ''o yıllarda avrupa'da temsil ettiği için'' beşiktaş'ın o yıllardaki şampiyonluklarını saymış.

  bu karardan sonra, fenerbahçe'de hemen atak yaparak ''millî küme''deki şampiyonluklarında bu hesaba katılması gerektiğini konu haline getimişlerdi. ama fener camiasına üzülerek söylüyorum ''milli küme'' hem amatördü hem de türkiye çapında bir turnuva değildi.
 • 18
  2 şampiyonluğun, ligin kuruluş zamanına denk gelmesi sebebiyle beşiktaşa verildiğini bilmeyenleri şaşırtmakta olan durumdur.

  beşiktaşın kabul eidlen ligde 12 şampiyonluğu, yaklaşık 10 yıl önce tff'ye başvurarak hanesine yazdırdığı 2 tane de fazladan şampiyonluğu vardır.

  haklılık payları nedir bilmiyorum fakat, beşiktaş'a iadesi yapılan 2 şampiyonluk olmasaydı şu an kendilerinini 12 şampiyonluğu bulunacaktı.
 • 19
  çok enteresan bir olay. türkiye'de ligin kuruluş tarihi 1959. yani 59. sezondayız. yani 58 şampiyonluk olması lazım. galatasaray'ın 20 şampiyonluğu var, fenerbahçe'nin ise 19. ne etti? 39. 6 tane de trabzonspor şampiyonluğu ekle, oldu mu sana 45. nusret edasıyla bursaspor'u koy. sonuç ne? 46. şimdi beşiktaş'ın 14 şampiyonluğu olsa 60 eder ki matematik bunu imkansız kılıyor. oynanan lig sayısından fazla nasıl şampiyon olabilir? bu işlem türkiye'de yapılıyorsa olur. o dönemde renksizler şimdi pek önemsemiyor gözüktükleri yıldız sayısına geri kalmamak için böyle bir mantıksızlığı kabul ettirdiler. yakında bu ülkede 2+2=5 derlerse şaşırmayın.

  edit: bu arada biri başlığı düzeltsin. beşiktaş'ın şampiyonluk sayısının iki fazla olması olabilir karakter sınırına takılmıyorsa.
 • 20
  alttaki link'te "dipnot" olarak düşülen iki şampiyonluktur, bu kadar kudurmalarının sebebi iki şampiyonluk almalarına rağmen 20-14 önde olmamızdır. şimdi adamların tarih boyunca öne geçebileceklerini düşün, işte öyle bir şey yok düşünmene gerek de yok çünkü o adamların öyle bir hayali yok. hayallerini biz yaşıyoruz onlar seyrediyor, seyrederken kudurup kudurup sahaya atlıyorlar.
  http://www.tff.org/default.aspx?pageID=545
 • 22
  galatasaray ve fenerbahçe'nin 2 yıldızı olunca bunlar da ağlamasın diye verilmiş olan şampiyonluklardır. 2000-2001 sezonu itibariyle çıktı bu yıldız muhabbeti. o sezona kadar yıldız mıldız yoktu armalarda. tabi o sezon itibariyle galatasaray'ın 14, fenerbahçe'nin 13, beşiktaş'ın da 9 şampiyonluğu vardı. esasında 10 şampyonluğa 1 yıldız verelim diyenler olsa da 5 şampiyonluğa 1 yıldız kuralı daha bir kabul gördü. hal böyle olunca galatasaray ve fenerbahçe 2'şer yıldıza sahip oldular. beşiktaş ise 9 şampiyonlukla 1 yıldıza sahip olacaktı ve işin aslı beşiktaş'ın destek olmadan 10. şampiyonluğu alması mümkün görünmüyordu. böylelikle avrupa'da bizi temsil etmişler ayağına 1959 yılından evvel 2 şampiyonluk adeta uydurulmuş ve beşiktaş'ın da 2 yıldız sahibi olması sağlanmıştır.

  olayın enteresan noktası ise şudur ki türkiye'yi avrupa kupalarında temsil eden ilk kulüp galatasaray'dır. yani kulüp, beşiktaş'a verilen 2 şampiyonluğu emsal gösterip dava açsa 23. şampiyonluğumuzu tescil ettirebilir.