• 1901
  (bkz: kibir)

  bizim teknik direktörümüz ligde şampiyonluk konusunda 3 cilt kitap yazacak kadar şampiyonluk kazanmış deneyimli bir isim. en önemli yöneticimiz abdurrahim albayrak aynı şekilde 5 şampiyonluk yaşayarak adeta tek başına bir yıldız kazanmış.

  ben şu halde bile bırak 5-6 sene üst üste şampiyon oluruz demeyi seneye için bile çıkıp kesin şampiyon galatasaray'dır diyemiyorum, büyük ihtimalle şampiyon oluruz diyorum.

  bunların taraftarı şansın da yardımıyla iki sene üst üste şampiyon oldu diye kendileri juventus gibi 7 sene üst üste şampiyon olacak, fenerbahçe ve galatasaray nal toplayacak zannediyorlardı. bunu da bağıra bağıra her yerde dillendirmekten çekinmiyorlardı. neyine güveniyordun derler adama.
 • 1904
  2018-2019 sezonunda 4.lük için sıkı bir mücadele verecek takım.

  biz yıllardır görülmemiş bir birlik içindeyiz. yellowfriday ve greyweekend en açık örneği. yönetimimiz bakkal anlayışından kurtuldu. türkiye'nin yetiştirdiği en iyi teknik direktöre sahibiz. kadro yapılanması ligin en iyisi. eminiz ki daha da iyi olacak.

  fenerbahçe taraftarı nefret ettikleri başkanlarını aşağı indirdi. muhtemelen futbol katili aykut'tan da kurtulunca iyi bir sinerji yakalarlar. ali koç müjdat yetkiner, saffet akbaş ve kemalettin şentürk'ten oluşan efsane scout ekibinden (yazarken insanı bir gülme alıyor) elbette kurtulacaktır.

  beşiktaş ise şenolcular ve şenolcu olmayanlar şeklinde ikiye bölünmüş durumda. takımlarının yaş ortalaması 30 küsür. satmak istedikleri adamları (negredo, love vs.) satamıyorlar. ahmet bulut'un eline düştüler. şampiyonlar ligi gelirinden uzak kalacaklar.

  başakcity beşiktaş'tan 10 kat daha iyi yönetiliyor. malum kişinin desteklediği takım oldukları için de ligin en çok kollanan takımı.

  şerefli 3.lükler sözüne bir güncelleme getirirler artık.
 • 1910
  stad açilişiyla birlikte loca satişlari, kombine gelirleri, stadyum reklam anlaşmalari, şampiyonluk ve şampiyonlar ligi gelirlerine rağmen borcu artmiş ilk tökezlemelerinde batağa sürüklenen icralik dosyalarin gündeme geldiği yaş ortalamasi 30'un üstünde futbol takimina sahip spor klubü. fikret orman'in havasi çabuk söndü, pepe'ye 2 yil için primler hariç 9.5 milyon euro verirsen patlaman uzun sürmez, allah kolaylik versin bir dahaki şampiyonluklarini almalari 10 senelerini alir.
 • 1913
  2 yıl üstüste şampiyon olup, şampiyonlar ligine katılıp, üstüne 1kez gruptan çıkıp, sonra 25m€ ya oyuncu satıp, finansal fair play’a uyup bonservislere para vermeden oyuncu alıp bu duruma düşmeleri mali açıdan kötü yönetildiğinin göstergesi. eğer sportif başarıyı mali açıdan dengelemezseniz hiçbir başarı kalıcı olmaz. o zaman bjk için duraklama dönemine girilmiştir. bu sene ilk ikiye giremezlerse de çöküş dönemine girerler. buarada her türk kulübünün yaşadığı bir paradoks bu, 3 büyükler kalıcı başarılar yakalayamıyor sebebi belli mali yapılanma ve menajerlik sistemi, insanların cebinin doldurması. kimse de hesap sormuyor. (bkz: dursun özbek’in ibra edilmesi)
 • 1916
  geçen transfer dönemi*fenerbahçe camiasını kudurtmak için jeremain lens'i transfer eden, bu transfer döneminde* de bizleri kudurtmak için tarık çamdal'ı transfer etmesi gereken kulüp.

  tinerciler tarık çamdal'ın formasını anca gs store'dan alabilirsiniz. 77 numaralı lens'i aldınız 77 numaralı tarık'ı alamazsınız. cimbom evimiz tarık babamız*. tarık çamdal'ın sadece kefeni beyaz olabilir...

  (bkz: tarık çamdal'ın rüyası)
  (bkz: cum to beşiktaş)

  çaktırmayın beyler...
 • 1918
  başarı sağlanmadan sadece oyuncu satarak mali olarak iyi olunmayacağını gösteren kulüp. son 5 senede transferden kar eden tek büyük takım ama durumları ortada. yaptıkları yanlış mıydı? kesinlikle hayır. ama yanlışı nerede yaptılar? sürekli ikame ettikleri oyuncularda seviye düşürmek zorunda kaldılar. gomez- abou- negredo ya doğru düşen oyuncu kalitesini en son cenk- love değişikliyle tüy diktiler. kiralık talisca'yı yetiştirip benfica'nın kar etmesini sağladılar. başarı sağlayamayınca maddi olarak düze çıkamazsın.

  bunun için ne yapmak gerekiyor. az ve öz transfer yaparak takım iskeletini oldukça değiştirmemek.

  bizim taraftarda şimdi çok para alıyor diye gomis'i, feghouli'yi (düzenleme yapılabilir) satıp maddi durumdan kurtulmak için yerine 10 tane transfer yapalım diyorlar. yıllardan beri cavanda, endoğan, olcan, umut gündoğan gibi oynatmadığımız oyunculara para verdik. belki her birine 3 milyon vermedik ama 10 tanesine 10 milyon verdik. şimdi bu furyaya muğdat katıldı.

  umarım beşiktaş gibi başarıyı arkaya atarak hamle yapmayız.

  cenk satıldığı gün herkes başarı derken ben beşiktaş güçsüzleştiği için baya sevinmiştim.
  gomis'i alıp yerine 20 milyon harcayarak mitroğlu'nu alan marsilya da aynı hatayı yaptı.

  umarım biz bu hatalara düşmeyiz.
 • 1921
  yapılanıyorlar, çok iyi yönetiliyorlar, önder özen, iskelet, feda, yapılanma, önümüzdeki 5 seneyi sürklase vs. derken yine menemen günlerine dönmüş kulüp.

  bu durum nasıl oldu arkadaşlar? medyadaki siz çıkıp iki kelam etse de bizi bilgilendirse diyorum ama onda da tık yok. 6ay evvel avrupai başkan fikret orman ve vizyonunu pazarlarken bu günlerin geleceğini öngöremedi mi? accayip yönetilen, transferde artı veren, iki senedir tavan yapmış şl gelirlerini tek başına almış takım nasıl birden bu duruma düştü? kulübe hırsız mı girdi?

  ben anlatayım. bu adamlar feda dönemi saçma sapan ama ucuz adamlar getirip başına da samet aybaba'yı koydu ve öylesine takılıp ligi bitirdi. sonra baktılar ki olmuyor, önder özen'i sportif direktör, bilic'i de hoca yapıp genç gurbetçilerden ve portekiz çetesinin kalıntılarından oluşan bir kadro kurup gaza geldiler. ta ki olimpiyat'ta bunları sahaya dökene kadar...

  sonraki sene önder özen'i yollayıp demba ba, sosa falan derken bütçe arttırıp daha iyi bir kadro kurarak yola devam ettiler ama yine nefesleri şampiyon olmaya yetmedi.

  2015-16 sezonu bunların çakallık yapmaya başladığı yıldı. hamza hamzaoğlu, cüneyt tanman, mehmet özbek üçlüsüyle saçma sapan, iğrenç bir transfer sezonu geçirirken beşiktaş ise şenol güneş'i hocalığa getirip quaresma ve gomez ile anlaştı. fener zaten vitor hoca mı, van persie atamıyor ama ön direğe çok güzel koşuyor derken şampiyon bunlar oldu. yalnız şöyle bir şey var ki beşiktaş transferde işin çakallığına yönelmeye lakin aynı şekilde borçları da katlanmaya başladı. şampiyonluk gelmedikçe taraftar baskısı arttığı için fikret orman ffp'nin arkasından dolanmak için düşük maaş ama bol imza parası, bonservissiz ama iki yıl kiralamalı falan değişik işlere girdi. fikret orman, jorge mendes-ahmet bulut ortaklığıyla transfer yasaklarının arkasından dolanıp akçeli işler çevirdi. bunu futbolla ilgilenen en düşük zekalı insan bile görebiliyorken bazıları ise bakın görün kulüp fikret başkan'ın yaptığı gibi yönetilir diyerek dikkati başka yönlere çekti. halbuki takımların mali durumlarının görüşüldüğü kongrelerin basına yansıyan haberlerinde acayip başarılı yönetildiği iddia edilen beşiktaş'ın en borçlu kulüp olduğu ve gelirler artmasına rağmen borcun azalmadığı aksine arttığı görünüyordu. ama biz kıskandığımız, çatladığımız için bunları söylüyorduk.

  2017 yazında bu zibidileri dinleyip havalanan ve büyük oynamaya çalışan fikret orman negredo, lens, pepe, medel gibi adamlara astronomik ücretler verip demirören'in 2010-2011 sezonunda yaptığı kötülüğün beş mislini beşiktaş'a yaptı. yetmedi devre arasında love, vida gibi oyunculara da ciddi paralar verildi. yazın bunları savunup bu ücretler normal kardeşim, şampiyonlar ligi seviyesi kardeşim diyen kişiler doğal olarak şampiyonluk gelmeyip bir de küçülme lafları ortaya çıkınca pek tabi fikret orman pazarlamacılığını bıraktı. bunlar bu kadar yüzsüz. dün kanka olduğu tinercilerden bugün küfür de yiyor. ama o eleştirdiği, küstüğü, trip attığı galatasaray taraftarından bir gün olsun küfür işitti mi acaba?

  bir eleştiri de buraya. sözlükte kaç kere yazıldı bunların gittiği yol, yol değil diye. ama bazı arkadaşlar ısrarla bok atmaya gerek yok adamlar çatır çatır yapılanmaya gidiyor ve genç kadrosuyla ligi sürklase ediyor iddiasında bulundu. medyanın dolduruşuyla hayali bir genç ve başarılı kadro yalanı ortaya atıldı. şimdi baktığımda ise tüm mevkilerin as oyuncuları 30 yaş üstü saçma sapan bir takım görüyorum. her şey 1 senede mi değişti birader. quaresma geçen sene 24'tü de şimdi mi 34 oldu. gökhan gönül'ü aldıklarında adam zaten bitikti mesela ama kimse işin o kısmıyla ilgilenmedi.

  kısacası bu duruma gelecekleri belliydi. tek şansları ise şenol güneş. eğer güneş bıraksa iddia ediyorum seneye ilk 5'e giremezler.

  son olarak feda sezonu ve önder özen'in çalıştığı bir sezonun kazandıkları iki şampiyonlukla uzaktan yakından alakası yok. bunu iddia edenler medyadaki önder özen yalakası manipülatörlerdir. bir ara bununla da alakalı uzun uzun yazıp önder özen'in manipülasyoncuların yüzüne çarpacağım.
 • 1922
  feda dönemi yapılan bir takım ucuz maliyetli transferlerle fiyat performans oranında yüksek başarı sağlamalarına karşın özellikle geçen sene yapılan yüksek maliyetli transferlerle feda reloaded sezonuna (2018-2019 sezonu) başlayacak takımdır. küçülmeye giderken pepe, vida gibi adamları yollamak yerine nereden kısacaklar çok merak ediyorum, bu sene de başarı gelmezse tekrardan uzun süre beşiktaşı üst sıralarda göremeyebiliriz. ellerindeki 30 yaş üstü adamlar da cabası.
 • 1923
  2012'de feda dönemine girerken tek dayanakları stadı yapalım, şampiyon olalım, o gelirlerle hallederiz düşüncesiydi. e stat bitti, iki kere şampiyon olup şampiyonlar ligi'nden kendi çaplarında rekor para aldılar. ama şimdi ikinci feda dönemi daha beter olacak gibi duruyor. yani bu adamlar aşırı başarılı olsa bile düze çıkamayacakları görüldü çünkü potansiyelleri bu. o efsanevi şampiyonlar ligi gelirleri bir yıllık borç faizine ancak yetti, cenk'in satışı olmasa maaşları da ödeyemeyeceklerdi muhtemelen. kendileri artık potansiyel rakip olmaktan çıkmıştır, bir daha bu kadar tantanalı kadrolar kuramaz ve başlarını çıkaramazlar.

  yakın gelecekte demirören yönetiminin değişmesiyle beraber federasyondaki o saçma lobilerini de kaybedeceklerdir. sonra yine gelsin kasımpaşa derbileri, gitsin ateşli bursa rekabeti.