• bugünkü açıklama sonrası bir kaç şey yazmak gerek.

  https://www.hurriyet.com.tr/...-itiraflari-13060219

  halil ibrahim'in itirafları.
  bizim o dönemde namağlup ikinci olduğumuz yıllar. 1985-86 sezonu..

  --- alıntı ---

  gençlerbirliği’nde oynuyordum. ankara’daki bir beşiktaş maçı öncesi kampa girdik. yanılmıyorsam 1985-86 sezonuydu. beşiktaş’ın teknik direktörü stankoviç idi. oda arkadaşım olan zlatko bana, “maçı satmam için beşiktaş bana 15 milyon lira önerdi. para da fenerbahçe kalecisi olan lukovcan’a verilmiş. maçı sattığım taktirde 15 milyon lirayı lukovcan’dan alacağım söylendi. iş bu şekilde sağlama alınmış. ama ben vatandaşım olan lukovcan’a hiç güvenmiyorum. sağlam biri değildir. maçı satsam bile parayı o bana vermez” dedi.

  zlatko ayrıca “beşiktaş’ın o dönemdeki genel kaptanı z.a., maçı sattığımın anlaşılabilmesi için bariz bir penaltı yapmamı istedi. ama ben orta saha oyuncusuyum. savunmada oynasam, tamam bu olur, ama ben orta saha oynuyorum, bu penaltıyı nasıl yapacağım” dedi. ben de, “yapma zlatko” dedim. vazgeçirdim. zlatko beni dinledi. harbi oynadı. zlatko maçtan sonra, “seni dinledim, parayı almadım. ama bu parayı bizim takımdan başka oyunculara verdiler” dedi. o sezon beşiktaş şampiyon oldu.

  --- alıntı ---

  yıl 2002

  https://www.haberturk.com/...ktastan-tesvik-primi

  --- alıntı ---

  gençlerbrliği başkanı ilhan cavcav’ın 2005 yılında tbmm şike ve şiddet araştırma komisyonu tutanaklarına girmiş bir başka olay hakkında ifadesine ulaşıldı. 1995 yılında macar kaleci zsolt petry’nin türkiye ile oynanan milli maçta şike yaptığına dair tutanakların ardından şimdi de ’teşvik’in belgesi ortaya çıktı.

  cavcav'ın tutanaklara geçen ifadelerine göre 27 ekim 2002’de ankara’da oynanan ve 1-1 beraberlikle sonuçlanan maçtan önce beşiktaş kaptanı tayfur havutçu, beşiktaş’tan eski takım arkadaşı g.birliği kaptanı ümit bozkurt aracılığıyla f.bahçe’yi yenmeleri halinde 400 milyar prim ödenmesi konusunda anlaştı. olay ilhan cavcav ve zamanın g.birliği teknik direktörü ersun yanal’ın kulağına gelse de ikilinin olaylara karışmadığı ve alınan beraberlik sonrasında da beşiktaş tarafının vadedilen parayı göndermediği belgelerde yer aldı. işte cavcav’ın ağzından tutanaklarda yer alan olay.

  ilhan cavcav: evet, bir tanesi de bıraktı işte kenara. ve dolayısıyla, bakın, böyle bir olayı da, ben, bizzat yaşadım. f.bahçe’yle oynuyoruz ankara’da. orada tayfur diye bir kaptan var; bizde de ümit bozkurt diye kaptanımız var, o da beşiktaş’tan geldi bize. telefon etmişler ’400 milyar lira, f.bahçe’yi yenerseniz...’

  kaptan, kaptana telefon ediyor; başkanlar yok... ümit geldi hocaya, hoca ’ben karışmam’ demiş; ersun yanal hoca. menajer var bizim cem onuk diye bir arkadaşımız, o bana "böyle böyle... ben yine -galibiyete veriyor- ’al’ demiyorum ama sayın başkan, ’al’ desem..." diyor. “ben karışmam oğlum; ben duymadım, görmedim, işitmedim..."

  bunlar kaptan, o da beşiktaş’tan geliyor ya, ‘tamam’ diyorlar, geliyorlar. burada f.bahçe’yi yendik; 2-1 mi, 1-1 mi, 1-0 mı, 2-0 mı ne yendik. (maç youla ve washington’ın karşılıklı attığı gollerle 1-1 berabere bitti) para?.. para yok... para yok... baktım... sinan diyormuş ki -işte, sinan o zaman orada- geliyor gidiyor bilmem ne; vermediler... bir daha oynadı, yine para... ’yok kardeşim’ dediler, ’parayı getir, ondan sonra...’ yani, o bakımdan, bunları...

  tabii ki, şunu yapmak lazım: ben, sayın federasyonumuza da söyledim. bugün federasyonun başında olan arkadaşımız sayın bıçakçı -uzun yıllardır tanırım- çok namuslu, dürüst, iyi bir insan; ancak, tabii, etrafında olan insanlar, konularına vâkıf olmakla beraber, bu federasyon kurulu oluşurken, sayın levent bıçakçı’nın arzusuyla oluşan bir kurul olmadı; bu, sonradan, böyle, tepenin üzerine geldi.

  --- alıntı ---

  at şikesi mevzusuna girmiyorum bile. o konu zaten ortada... biz biraz daha eskilere gidelim...

  https://gss.gs/bxB.jpg

  fenerbahçe ikinci başkanı bizzat beşiktaş'a, galatasaray maçı için teşvik verdiğini milliyet gazetesine itiraf ediyor.

  --- alıntı ---

  fenerbahçe ikinci başkanı müslüm bağcılar, beşiktaş'lı idarecilerin şike iddiası için "fazla konuşmasınlar, bir tarihte galatasaray'ı yenmeleri için kendilerine para vermiştim demiştir.

  ferhat nasır beyin başkanlığı sırasında galatasaray'ı yenmeleri için 1100 lira para vermiştim. parayı götüren de şükre gülesin'di. hatta, o dönem "beşiktaş'lı oyuncular hediyenizi aldılar, ellerinizden öper" diye bir telgraf gelmişti dosyalarımda mevcuttur dedi.

  --- alıntı ---

  ahmet nur cebi'nin başkanlığının fikret orman'ı aratacağı gün gibi ortada. kendisi son derece yeteneksiz biri. bunu her konuşmasında ve beşiktaş'ın başına geçtiğinden beri yaptığı icraatlardan açıkça görebilirsiniz.

  edit : adamların elinde ihsan kalkavan diye biri var. hala şike, teşvik bizde olmaz diyorlar... inanılmaz.
 • tarihte fırıldaklığın kitabını yazmış kulüptür. şöyle ki;

  2 nisan 1960 cumartesi günü bjk yönetim kurulu toplu halde menderes'in istanbul'da kaldığı otele gider.

  kendisini bulamazlar, özel kalem müdürü arif özgen’le görüşebilirler.

  stat ve lokal isteklerini yinelerler.

  görüşmenin sonunda da şu mesajlarının menderes'e iletilmesini rica ederler:

  ’duyduk ki maliye vekilimiz hasan polatkan beşiktaşlıymış. kendisini kulübümüzde başkan olarak görmeyi isteriz. ama kulübümüzün başkanı her kim olacaksa, beyefendinin tayin etmesini arzu etmekteyiz.’’

  beşiktaş birkaç hafta sonra o sezonun şampiyonu olduğunu ilan eder.

  kulüp tarafından bastırılan şampiyonluk albümünün ilk sayfaları ‘’sayın büyüklerimiz’’bölümüne ayrılmıştır.

  http://3.bp.blogspot.com/...mpiyonluk_Albumu.jpg

  cumhurbaşkanı’nın, meclis başkanının, başbakanın, maliye vekili’nin, sanayi vekili’nin, ulaştırma vekili’nin boy boy fotoğrafları, şampiyon futbolcuların fotoğraflarından önce verilmektedir.

  ---

  mayıs’ın 27’si gelir.

  albümler apar topar tezgâhların altına indirilir.

  menderes artık iktidar değildir.

  beşiktaş’ın şampiyonluk turunu atacağı son maç, darbe nedeniyle haziran ayına ertelenir.

  üstelik darbecilerden gelen bir emirle maç ankara’ya alınır. 19 mayıs stadyumunda, yeni efendilerinin huzurunda maça çıkarlar. çıkarlar da nasıl?

  beşiktaşlı 11 futbolcu yan yana dizildiğinde ortaya çıkan isim "c-e-m-a-l g-ü-r-s-e-l" dir.

  http://4.bp.blogspot.com/...BJK_Cemal_Gursel.jpg

  o günkü gazetelerde yer alan haberlere göre, 10 bin 822 beşiktaşlı seyirci, siyah-beyazlı takımı bu hareketinden dolayı “elleri çatlayıncaya kadar” alkışlamıştır.
 • (bkz: 26 ocak 2020 göztepe beşiktaş maçı) için kural hatası olmadığı açıklanmasından sonraki tepkileriyle güldürmüş kulüptür. allah'ın adaleti yine şaşmadı. 23 kasım 2018 galatasaray konyaspor maçından sonra maçın hakemi hüseyin göçek'in hakemliğinin bitirilmesini istediğimizde "hakemler de insandır hata yapabilir" açıklamasını yapmalarından bu yana yaklaşık 15 ay geçti. o hüseyin göçek'in kural hatası yapmasına rağmen hala zirveye oynayan takımların maçlarını yönetmesinden rahatsızlık duyuyorlarmış. allah böyle savunduklarını gömer hale getirir işte. sorarlarsa şerefli, efendi beşiktaş dersiniz.
 • fıkra gibi kulüp.

  mensah transferinin açıklandığı videoda söyleteceklerini ezberletemeyince eline kağıt tutuşturarak okutmaya niyetlenmiş, kameraya yansımaması içinde arkası dönük şekilde sadece üst kısmı çekerek bir yol izlemişler. ama mensah sandalyeyi kameraya çevirdiği anda aşağıdan kucağındaki kağıtların sesi geliyor.*

  https://twitter.com/.../1295391185121443854

  niye galatasaraya karşı böyle aşağılık kompleksine giriyorlar hiç anlamıyorum. çoğu galatasaraylının gözünde kendileri bursaspor, kasımpaşa ile falan eşdeğer durumda ve onlar da bunun farkında.

  evet fenerbahçe kızdıracak bir şeyler yapınca bunu başarıyor ama kendilerini bir tarafına takan olmadığından cidden bu tür hareketleri en ufak bir şey hissettirmiyor ve çiğ duruyor.
 • benzetme yapmıyorum yanlış anlaşılmasın (yani kimseye köpek demek istemiyorum hakaret olarak) ama hani herkes sokakta mutlaka şahit olmuştur ki küçük bir evcil köpek sokakta büyük bir köpek gördüğünde ona deliler gibi havlamaya başlar ya hani, bunu yapmasının nedeni olarak bu köpeğin küçüklük kompleksinden dolayı yaptığını iddia ederler. aşağılık kompleksi de diyebiliriz. ha işte o küçük köpek olan kulüptür beşiktaş. küçüklük kompleksinden dolayı bizi her rakip olarak karşısında gördüğünde deliler gibi havlamaya başlar.
 • abi bunlardaki eziklik, bunlardaki çekememezlik başka bir şey.
  19/20 sezonu yaz dönemi transferlerimizin tanıtım töreni yapıldığı saatlerde ilk 3'lüyü biz çektirdik paylaşımı yapmışlar. biliyorsunuz bu minvaldeki bir önceki marifetleri de "riekerink bey diyeceksiniz" sloganını sahiplenmekti.

  hadi ulan siz buldunuz hepsini.
  rakıyı da siz buldunuz. siz bulmayacaksınız da kim bulacak, malum başkasının kollarındaki kadınlara ağlayan erkeklerin içkisidir rakı. "o kupa bu gece buraya gelecek leğğn"
  tamam hepsini, mars'ı, venüs'ü hatta yer çekimini bile siz buldunuz da, biz kullanınca gündem oluyor işte, tüm dünyaya yayılıyor. marifet burada. marka değeri bu. büyüklük bu. radamel falcao hava alanına geldiğinde ilk iş 3'lü çektiriyorsa galatasaray'a dair olduğu içindir.

  harbiden bunların ezikliği bambaşka...
 • kural hatası nedeniyle lig tarihinde tekrarlanan maçlara bakın. bir tek galatasaray maçı var mı? hayır asla yok. peki fener ve bjk’nin var mı? evet var. fener’in rize maçı var. 85. dakikada yapılan bir hata nedeniyle (ki fener fanatiği hakem ali aydın’ın o hatayı kasten yaptığını düşünüyorum) 1-1 biten maç 85. dakikadan itibaren oynatılması gerekirken baştan oynatılıyor ve fener 4-1 kazanıyor.

  peki beşiktaş; evet iki tane de beşiktaş’ın maçı tekrar ediliyor. birisi fi tarihinde sanırım gençlerbirliği maçı ve en son da kasımpaşa maçı.

  işte bu iki takım böyle sinsi ve ağlak takımlar. eften püften nedenlerle maç tekrar ettirerek şampiyon olmaya çalışıyorlar. galatasaray tarihinde böyle bir kural tanımazlık yok.

  neymiş efendim top bjklideymiş de şuymuşda buymuş. hadi ordan be. hakem düdüğü çalmayı bitirdiğinde top zaten göztepeli oyuncunun kontrolündeydi. üstelik hakem öyle gördüyse nasıl kural hatası olur. üstelik topu ona verdi buna verdi gibi faso-fiso sebeplerle maç tekrar edilecekse ligde bütün maçlar tekrar edilir. çünkü hepsinde bir bahane bulunur.

  beyler maç tekrarından önce bir de hükmen galibiyet istemişler. şimdi ne denir bunlara? bence ahlaksızca talepleri için üç puanları silinmeli ardından da hadi defolun gidin diye cevap verilmeli.

  göztepe’nin stadı yeni açılmış, futbolcusu gol atıp tarihe geçmiş, ilk maçını bir istanbul takımına karşı galibiyetle bitirmiş. tarihe geçmiş bütün bu zaferleri eften-püften bir nedenle silip atacaksınız. yazıklar olsun bu talepte bulunanlara. yazıklar olsun bunları kapıdan kovmayan tff yöneticilerine.
 • fernandes ve opare'yi kovalayan kulüp. adama öyle bir koyarlar ki feleği döner böyle. güneşli günlerinizi de götünüze sokabilirsiniz. biz yokken başakşehirle falan çekişip ite kaka şampiyon olan görmemişler, bu sene başında bile bizle dalga geçmeye çalışıyodu. yok fatih terimi şenol güneşin yardımcısı yaparız, yok biz de geçmiş yıllarda ilk 2 maçımızı kazandığımızda şampiyon olacağımızı zannetmiştik vs. ulan kodumun salakları biz siz miyiz? biz iyiysek biz şampiyon oluruz, biz iyi değilsek siz belki şampiyon olursunuz. winnerın da en büyüğün de kim olduğunu öğrenmiş oldunuz böylece. ha bir de tavsiye, forvete de nouma'yı getirin.
 • bazı arkadaşlar açıklanan rakamlara çok fazla inanıyorlar. neymiş çok iyi pazarlık yapıyorlarmış. sizde bunları yiyorsunuz. psg pepe'yi istemiş ama niyeyse o daha az paraya bjk'yi seçmiş. ts inter'e medel için 5 milyon euro teklif etmiş ama onlar 2,5 m euro'ya beşiktaş'a satmışlar:) valencia 30 milyon euro verdiği futbolcuyu 2,5 m euro'ya satmış, hemde 3 yıl vade ile:)) bunun gibi daha bir sürü örnek var. ya arkadaşlar sizce bunların hepsi normal mi? size normal gelebilir ama piyasayı azıcık ucundan bilen benim için normal değil.
 • maçtan önce rakibinin forveti için seneye takımımızda görmek isteriz diyen başkana sahip efendi kulüp. bu olay bizim başımıza gelse, hatta başkanı geçtim, maçtan önce röportaj yapılan taraftarlardan bir tanesi petar skuletic çok iyi topçu, onun gibi duvar olabilen bir adamı takımda görmek isterim dese, bizim medya skuletic'in süt annesini bulur, skuletic bebekliğinden beri galatasaray taraftarı, beni emerken bir gözüyle galatasaray maçlarını takip eder dedirtip, kayıtlarını sinan engin- ahmet çakar ikilisi ile yorumlarlardı. ama mevzu bahis beşiktaş olunca, beşiktaş efendi kulüp, demba ba müslüman adam görevlerini bilir, yapmazlar öyle şey!