• 6
  --- alıntı ---

  savunmanın her iki kanadındaki adamlardır bekler. savunma yapmayı bilmeleri şarttır elbette ama özellikle 3 puan sistemine geçildikten sonra atağa katılmalarının önemi artmıştır.

  sağ bek ve sol bek diye bilinirler ama hangi ayaklarına hakim olmaları dışında farkları yoktur elbette.
  solak insan sayısı toplam insan sayısının en fazla %10’u olduğu gerçeğine uygun olarak, sol bek bulmak sağ bek bulmaktan zordur. forvette solda oynayacak futbolcuların ille de solak olmaları gerekmez. forvette acil durum alarmı pek çalmaz, ama savunma sürekli teyakkuzda olmak zorundadır. bu yüzden sıkışınca dan diye bulunduğu mevkideki ayağıyla vurabilmeli, taç çizgisi kenarından avut çizgisine inen hücumcuyu durdurabilmelidir bek. sol ayaklı bekler bu yüzden kıymetlidir.

  eskiden kısa boylu ama omuzları sağlam adamlar bek oynardı genellikle, lig tv muhabiri ömer güvenç gibi, evet o ömer güvenç hani bıdık boylu, beyaz saçlı. şimdilerde roberto carlos gibi eski tiplerden örnek olmakla birlikte, hakan balta gibi yeni model bekler de vardır.

  hızlı ve sert olması en önemli özelliklerindendir bir bek için. rakibini kucağa alacak (yani göğsünü rakibin sırtına dayayacak) döndürmeyecek kuvvet ve çeviklikte olmalıdır.

  kayarak müdahale etmeyi bilmesi gerekir. kaydığında topa vuramazsa ya adamı kaçırır ya da duruma göre sarı veya kırmızı kartı görür. rakibe vurursa topa vurmadan kartı gördü demektir. çok önemli bir meziyettir kayarak girmek.

  genelde rakip korner atışlarında bulunduğu yöndeki kale direği dibinde bekçilik yapar bu arkadaşlar.

  bekin iyisi çapraz taraftaki açık oyuncusuna uzun top atabilendir. savunmaların en zayıf yerleri hep ters taraftır, bu sebeple çapraz toplar büyük avantaj sağlar. türkiye’de bunu caner erkin ve gökhan gönül yapıyor ve beceriyorlar genellikle. forvetken savunmaya geçmiş olmalarının payı bunda büyük. gerçi caner erkin henüz tam savunma oyuncusu sayılmaz. zorunluluktan sol bek oynuyor galatasaray’da.
  bunun tersi de doğrudur elbette. yani, oyun devam ederken sürekli konsantre şekilde ters toplara da hazırlıklı olmalıdır bek.

  genel olarak savunmacılar sürekli konsantre olmalıdır oyuna ama hücuma çıkan beklerin bazen yerlerini kaybettiklerini, eğer forvet kökenlilerse savunmaya dönme konusunda hemen reaksiyon gösteremediklerini görürüz. ölümcül hatalardan biridir. her an oyunun içinde olup kademeleri çok iyi yapmaları gerekir.

  beklerin piri cafu’dur elbette. hem savunmada çok iyi hem de sürekli hücumda maksimum katkı yapardı takımına. savunmada bütün kademelere girer, hatta savunma hattını yönetirdi cafu. topu kendi takımı kazandığında süratle ileri çıkar, topu almak için kendini gösterirdi mutlaka.
  özel bir futbolcuydu elbette, top taşıyabilen, pas yapabilen, çok iyi orta yapabilen, şut atabilen, oyunun yönünü değiştirebilen bir oyuncuydu.

  iyi beklerin uzun seneler oynamaları tesadüf değil. bıkana kadar oynamıştı cafu. roberto carlos hala oynuyor düşünsenize.

  --- alıntı ---

  http://captano.blogspot.com/...-mevkiler-2-bek.html
 • 10
  ara tuşuna basınca öyle başlıklar çıkıyor ki kanım dondu. yalnızca bir kaçı:

  · (bkz: bir sol bek fenomeni olarak sabri sarıoğlu)
  · (bkz: galatasaray'daki bek sorunu )
  · (bkz: galatasaray'daki sol bek sorunu )
  · (bkz: ibrahim üzülmez türkiye'nin en iyi sol bek oyuncusudur)
  · (bkz: o sol bek türkiye )
  · (bkz: galatasaray'ın senelerdir süregelen sağ bek sorunu )
  · (bkz: ansızın çıkıp gelen kaliteli ve yerli sol bek )

  diye gidiyor da gidiyor.
 • 12
  dünya futbolunda ön plana çıkan mevki. artık teknik direktörlerin hücum planlarında önemli yer teşkil ediyor bek mevkisi. bu mevkilerde oynayan futbolcuların kalitesi takımlarının kalitesini yukarılara çıkarıyor.
  guardiola gibi teknik adamların ise neredeyse 1. hücum planını oluşturacak kadar seviye atlamıştır. dani alves'in barcelona'da yaptıkları buna çok güzel bir örnek. bayern münih ve almanya milli takımdaki lahm gibi adamlar seviyeyi çok yukarı çıkarmışlar ve teknik direktörlerin hücum planlarında etkin yer almasını sağlamışlardır.

  türk futbolunda ise gün geçtikçe geri düşen bir seviyeye gelmiştir. öyle ki şampiyonlar ligi takımı olan galatasarayımızda sol bek yok. alınması düşünülmüş ama sonradan vazgeçilmiş. alt yapıdan sabri diye birisini çıkarmışız ve 10 yıldır onunla idare eder duruma gelmişiz. türk alt yapısı ise asla bek oyuncularına gereken ilgiliyi göstermemiş ve bek oyuncusu yetiştir(e)memiştir.
 • 14
  son yıllarda, süper ligde şampiyonun belirlenmesinde çok fazla önemi olan mevkidir. türkiye'de hangi takımın bekleri en iyi performansı gösterirse o takım şampiyon oluyor gibi gözüküyor. şöyle biraz geçmişe gidiyorum; yıl 1862... pardon bu başka konuydu. son 07-08 sezonuna kadar bu şekilde ondan öncesini çok da iyi hatırlamıyorum. yaşdan değil malulen**
 • 15
  eğer yabancı bir bek alınacaksa bu oyuncular kuzey ülkelerinden alınmalı. takıma bakıyorum tekniği yüksek oyuncu olması yetmiyor. bize 90 dakika diri kalacak bek lazım. belki hücuma yeteri kadar destek olamayabilirler ancak türk takımlarının en büyük sorununun savunma olduğu bilindiğinden hücumdan feragat edip bize savunması oturmuş bir takımın çok daha pozitif sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.
 • 19
  modern futboldaki en onemli pozisyonlardan biri. buyuk diye tabir ettigimiz takimlara baktigimizda futbollari genellikle bu beklerin surekli bindirmesiyle seviye atliyor. oyunu bekleriyle kuruyorlar ve cogu pozisyona da beklerin bindirdiginde olusan bosluklari kullanarak giriyorlar. futbol bir bosluk oyunudur ve bu bosluklari dogru zamanda dogru alanlara oyuncu sokarak yaratabilirsin.

  biz bunu uzun zamandir yapamiyoruz. beklerimizi muthis olmasa da yine iyi kullandigimiz donem olarak riera-eboue donemini soyleyebilirim sadece. riera teknik becerisiyle oyun kurarken eboue surekli bindirirdi ve melo'nun diagonal paslariyla o kanattan pozisyonlar bulurduk. su an ne yazik ki beklerimiz fazla bindirmiyor ama bunun riekerink ile degismesini umuyorum. surekli bindirmeleri ve ekstra bir pas opsiyonu olmalari sart. cizgide kalarak sahanin boyunu buyutup rakibi defansta zorlamamiz sart. ve bunu yaparken sol ve sag iclerimizin ice kat etmesi sart. beklerini iyi kullanan bir takim seviye atlar.
 • 21
  modern futbolun isteklerini göz önüne alırsak en zor mevkidir.
  nedeni ise; hem rakibin en hizli ve teknik oyuncularına karşı oynayacaksin hem de hücuma çıkışlarınla etkili olacaksın.
  gary neuville'in ''simdiki beklerin yaptiklarina bakiyorum da futbolu tam zamanında birakmisim'' açıklaması bu konuda çoğu şeyi söylüyor aslında.

  birde yeni yeni istekler daha çıktı. nedir bu; oyun kurma! lahm bek oyuncularından beklentiyi öylesine yukselltiki artık böyle şeyler bekleniyor. nedeni ise açık genelde onlerinde boş bir alan olmasi ve presin en son ulaştığı yerler olmasi. (sabri önünde boşluk olsada gene kendini çizgiye hapsediyor ama olsun ve ayrıca riera'nin performansından böylesine memnun kalmamizin nedeni budur. )

  bu olayı ilk baslatan sanırım lee dixon ve nigel winterburn gibi iki klasik bek'i gönderip yerlerine arsenal genç takımında forvet oynayan ashley cole ve mallorca'da orta saha oynayan lauren'i koymakla ise başlayan arsene wenger. farkındaysaniz istisnalar dışında arsenal her zaman mükemmel beklerin oynadığı bir takım olmuştur (jenkinson vs hariç tabi) o dönemde bunun avrupaya etkisi ise; bari'de sağ kanat oynayan zambrotta'nin juventus'a transfer olduktan sonra, sağ bekte dünyanın en iyisi olmasıdır.

  artık bu durum öyle bir hale geldi ki artık hucum oyuncularıni bekleri tutmak için görevlendirildiğini görüyoruz. buna ise bizden ornek vermek gerekirse, kuyt'in golüyle 1-0 kaybettiğimiz maçta sol ön olarak telles ve umut ile çıkmamız.

  3-1 kazandigimiz maçta ise bunun aykut kocaman caner'i eboue'yi tutmak için yapmıştı. ama eboue sonra ne yaptı biliyorsunuz zaten...
 • 23
  sağa veya sola belki iki taraf birden transfer yapılması gereken mevki. valla hemen hemen her mevki için isim geçiyor. stoper, orta saha, kanat, foırvet. belli ki bu mevkilere adamlar alınacak. ama bek transferi ile ilgili somut bir şey duymadık henüz. bir tane de bek alınmalı deyu düşünüyorum.

  barca vidal'i satacakmış mesela.
 • 25
  önemi beşiktaş maçıyla* bir kez daha anlaşılmıştır. bekleri yetersiz olan bir takımın başarıya ulaşabilmesi mümkün değil. 2011 - '12 sezonundan itibaren ele alırsak;

  2012, eboue - hakan
  2013, eboue - riera
  2014, gökhan - caner
  2015, sabri - telles
  2016, beck - ismail
  2017, gökhan - adriano - caner

  o sezon bekleriniz form tutup istikrarlı bir biçimde iyi performans ortaya koymuşsa ligi şampiyon tamamlamama ihtimaliniz yok. zaten sezon sonunda da şunu ekleyeceğiz yukarıdaki kronolojiye; 2018, mariano - linnes - nagatomo *