• 18
  sitesindeki bazı incileri buraya aktaralım.

  --- alıntı ---
  "bayram tutumlu, known as abroad "el turco", is one of the leading football managers in the world, he is fluent in nine languages. mr. tutumlu was born in ankara in 1960. he is originally from diyarbakır. he started his education at ankara college... he went to switzerland at the age of 14 to continue with his studies. he had his ms in economics, journalism and psychology at the university of lausanne. bayram tutumlu is the foremost of leading football managers worldwide."
  --- alıntı ---

  çeviri: yurtdışında "el turco" olarak tanınan bayram tutumlu, dünyada en önde gelen futbol menajerlerinden biridir. dokuz dili akıcı konuşabilmektedir. bay tutumlu 1960 yılında ankara'da doğmuştur. diyarbakır kökenlidir. eğitimine ankara kolejinde başladı. 14 yaşındayken çalışmalarını sürdürmek üzere isviçre'ye gitti. lozan üniversitesi'nde ekonomi, gazetecilik ve psikoloji bölümlerinde master derecesine sahiptir. bayram tutumlu, dünya çapında önde gelen futbol menajerlerinin önde gelenidir.

  el turco lakabını almayan yok maşallah. nihat da almıştı değil mi dostlar. ankara'da doğduğu söylenen bu adam aslen konya'nın kulu ilçesinde doğmuştur. nedense konyalı olduğunu söylemez. lüksemburg'tayken muhasebecisi ve hemşehrileri öyle söylemişlerdi. diyarbakır kökenli olma da sanırım avrupa nazarında sempati oluşturmak için. ezilmiş, hakları çiğnenmiş, özgürlük mücadelesinin taraflarından biri olan bayram tutumlu imajı.. yıllarca ankara'da yaşamış biri olarak ankara college adında bir okulun varlığından her nedense halen haberdar değilim. ankara kolej'e başlayan bu çocuk çalışmalarını sürdürmek için 14 yaşında isviçre'ye gidiyor. nasıl? yok canım, kendi gidiyor. baksana çocuğa, idealist bir kere. çalışmalarını sürdürmek üzere gitmiş. hey yavrum hey.. adam olacak çocuk daha o yaşında bokundan belli etmiş kendini maşallah. bu çocuk lozan üniversitesinden birbirinden farklı üç alanda da master derecesine sahip. yavrum benim be.. dahi dahi!! aynı paragrafın başlangıcında futbol menajerleri içerisinde en önde gelenlerden biri olarak söylenmişken paragrafın sonunda önde gelenlerin de önde geleni denilmiştir, html tag'ı gibi maşallah.

  --- alıntı ---
  he started his career by undertaking managership of seven-eight football players of fc barcelona. when he brought michael laudrup from fc barcelona to real madrid cf, this event become a milestone in spanish football history. world media, european press, spanish press began to get to know him. he was the son-in-law of one of spain’s leading families... bayram tutumlu is the seventh child of a family with eight children. his father was a contractor, wealthy as a landlord...
  --- alıntı ---

  çeviri: kariyerine barcelona'nın yedi-sekiz futbolcusunun majerliğini üstlenerek başlamıştır. michael laudrup'u barcelona'dan real madrid'e getirdiğinde, bu olay ispanya futbol tarihinin kilometre taşlarından biri oldu. dünya medyası, avrupa basını, ispanya basını onu tanımaya başladı. ispanya'nın önde gelen ailelerinden birinin damadıydı. bayram tutumlu, sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğuydu. babası mütahitti, toprak ağası olarak zengindi.

  karar verememiş burada bayram tutumlu. yedi miydi sekiz miydi? 7-8'di işte canım. adları? önemli değil ama barcelona'dandı işte. laudrup'u barcelona'dan madrid'e götürmesi ispanya futbol tarihine giriyor. canım ya. tarihin yazılmasına da katkı yapmış. menajerlik hikayelerinden sonra bayram tutumlu ailesinden bahsetmiş. baba tarafından da zengin olduğunu her nedense vurgulamak istemiş ama yok öyle bir şey. sanırım, karı parası yiyor imajına bu sayede engel olmak istemiş.

  --- alıntı ---
  while at the university he met the girl that would change his life. he married her in 1984 and had a son from this marriage. in the year spain was accepted to the eu, he brought in 600 cars from germany. when he presented one of the mercedes to fc barcelona’s technical director johan cruyff, he succeeded to sell 500 of those cars to football players. michael laudrup, julio salinas and hristo stoichkov were the players he mostly gained money from during his poker games. that money he spent again on inviting them for dinner.
  --- alıntı ---

  çeviri: üniversitedeyken hayatını değiştirecek kızla tanıştı. onunla 1984'te evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu. ispanya'nın ab'ye kabul edildiği yıl, almanya'dan 600 araba getirdi. mersedesin birini barcelona teknik direktörü johan cruyff'a sunduğunda, futbolculara bu arabaların 500'ünü satmaya başardı. michael laudrup, julio salinas ve hristo stoichkov onun poker oyunlarından en çok para kazandığı futbolculardır. bu parayı akşam yemeğinde yine onları davet etmek için harcadı.

  üniversitedeyken tanıştığı kız sebebiyle girdiği muhit dikkate alınırsa hayatının ne ölçüde değiştiği gün gibi aşikar olur zaten. bu arada ispanya ab'ye kabul edilmemiştir. o tarihte daha avrupa birliği yoktu. o zamanlarda avrupa topluluğu deniyordu. açılışı cruyff yapınca futbolcular da boka üşüşmüş bok böcekleri misali arabaları üşüşüp almışlar. bu arada pokerden kazandığı paraları da çevirmiş yine. para benim diye ortalıklardan kaybolmamış. ne erdemli bir hayat sizinkisi sayın tutumlu!! aman ağzınızın tadı bozulmasın sayın tutumlu, aman.

  --- alıntı ---
  life started anew for tutumlu who went to spain the same year with his wife. his idol diego armando maradona was then playing at rcd espanyol. time passed,.. while maradona was playing in italy, maradona stated that he had five best friends worldwide: fidel castro, carlos menem, ariel ortega, a naepolitan friend chiro ferrara, and bayram tutumlu...he became manager of argentinian maradona, one of the living legends of world's football. he brought maradona three times to turkey.
  --- alıntı ---

  --- alıntı ---
  in 1993, michael laudrup asked tutumlu to become his manager. laudrup was not in good terms with the technical director j. cruyff. president of real madrid cf’s re-election was hundred percent guaranteed, if he transferred laundrup from fc barcelona. transfer was debated for a long time. major acts of protests was organized in front of the barcelona office. while ronald koeman was playing at fc barcelona, one day he told tutumlu: “you are fluent in eight-nine languages. you are the son of a wealthy family. join us and learn this business”. he provided great assistance to players from fc barcelona in various countries.

  bayram tutumlu together with the turkish journalists and writers foundation organized an aid match between turkish players union and foreign players union on september 19, 1995. maradona and majority of the turkish public participated at this big event. income obtained from this giant operation named “everything for the children of bosnia” aimed to attract attention to children in war, has been forwarded to children in bosnia through official channels. he brought world-famous scorer mario jardel to glatasaray sk, galatasaray sk won the uefa cup and super cup on the very same year and was granted state superior service and representation prize... galatasaray sk became a global brand.
  --- alıntı ---

  son bölüm bizi yakından ilgilendiriyor.

  diyor ki; o dünyaca ünlü golcü mario jardel'i galatasaray'a getirdi, galatasaray aynı yıl uefa kupasını ve süper kupayı kazandı. ... galatasaray küresel bir marka haline geldi.

  yavrum benim ya. jardel'i getirince uefayı da süper kupayı da aldık. küresel bir marka haline geldik. kim yaptı. tabi ki jardel'i galatasaray'a getiren bayram tutumlu. üzerimizden prim yapan bu dallaylamanın önde gideni bir de transfer döneminde demediğini bırakmaz.
 • 20
  --- alıntı ---

  fifa menajeri bayram tutumlu, galatasaray’la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. radyospor’da özgür sancar’la haber özel programı’na katılan tutumlu, avrupa’da herkesin haldun üstünel’in görevinden neden ayrıldığını sorduğunu söyledi.
  8 milyon avro değer biçilen emana’yı 5 milyon avroya galatasaray’a getirebileceğini; ancak adnan sezgin’in bunu engellediğini öne sürdü.

  adnan sezgin emana’nin transferini çikmaza soktu
  emana’nın misimovic’ten çok daha etkili bir futbolcu olduğunu savunan tutumlu, “galatasaray, sezon başında emana yerine misimovic’i transfer etti. fakat emana, misimovic’in 10 gömlek üzerindedir. alınsaydı, galatasaray taraftarı emana’ya hayran olurdu. hem ofansif hem de defansif bir futbolcudur. üstelik motivasyonu üst düzeyde; şampiyonluklara susamış bir futbolcudur. adnan sezgin, emana’yı almak istemedi. adnan sezgin, işi kişisel bir meseleye çevirmeseydi. real betis’in 8 milyon avro istediği emana’ya galatasaray’a 5 milyon avroya getiriyordum. işi kişisel soruna çevirdi. biz bu konuda sevgili galatasaray’ımıza yardımcı olmadık. adnan polat ve sezgin olduğu sürece bundan sonra galatasaray’a futbolcu getirmem” dedi.

  avrupa’da herkes haldun üstünel’i soruyor
  galatasaray’daki sorunun futbolcu alım-satımından kaynaklanmadığını savunan fifa menajeri tutumlu, “geçen hafta manchester city başkanı’yla bir araya geldim. bana ilk sordukları soru: ‘haldun üsünel’in neden galatasaray yönetimi’nden ayrıldığıydı’ herkes üstenel’in gidişine şaşırıyor. zaten sorunlar da haldun üstünel’in gidişinden sonra sorunlar başladı. sorunların tamamından başkan adnan polat ve adnan sezgin sorumludur” diye konuştu.

  aurelio transferini de sezgin engelledi
  marco aurelio transferine de açıklık getiren tutumlu, “sezon başında adnan sezgin, marco aurelio ile hava alanında görüştü. haldun üstünel de vardı. marco, ‘transferime bayram tutumlu karar verir’ deyince haldun bey, benim için fark etmez, tutumlu ile sorunum yok’ dedi. adnan sezgin, ise o zaman bu iş olmaz diyerek marco’nun galatasaray’a gitmesini engelledi. sezgin, kendi kişisel sorunları nedeniyle galatasaray’ın yapması gereken transferleri engelledi. adnan sezgin’le sorunum yok; ayrıca kendisi benim muhatabım da değil” dedi.

  emana 5 milyon avroya gelecekti 8 milyon avro vererek misimovic’i getirdiler

  galatasaray’ın tek kurtuluşu yolunun fatih terim’i göreve getirmekten geçtiğini ifade eden bayram tutumlu, “adnan sezgin, hakan balta varken neden liverpool’dan insua’yı getiriyor. emana, çok daha uzuca gelecekken neden astronomik bir ücrete misimovic’i getiriyorsun. galatasaraylılar bu olayı araştırsın. adnan polat ile adnan sezgin’in şu ana kadar yaptığı transferler hep başarısız. galatasaray’ın tek kurtuluş yolu vardı. anahtarı fatih terim’e vereceklerdi. başkan da başkanlığını yapacaktı” şeklinde konuştu.

  getafe, bobo’yu araştirdi ve transferinden vazgeçti
  beşiktaş’a da değinen tutumlu, fernandes, iyi motive olması durumunda takıma büyük katkı sağlayacağını belirtti; bobo ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı: “fernandes’in iyi motive olması gerekir, uyum sorunu yaşamazsa başarılı olur. quaresma ve guti transferlerinde de başarılı oldular. aurelio, beşiktaş’ta olmaktan dolayı çok mutlu. getafe’nin angel torres ile görüştüm, “bobo ile ilgilenmiyoruz” dedi. futbolda üç günde her şey değişir. şu anda bobo’yla ilgilenmiyorlar. bobo ile geniş çaplı bir araştırma yapmışlar ve artık bobo’yla ilgilenmeme kararı verdiler.”

  --- alıntı ---

  (bkz: radyospor)
 • 21
  türkiye'de bitti sanırım şimdi de ispanya'yı karıştırma çalışmalarını sürdürüyor: https://twitter.com/...s/477441866107846656

  önümüzdeki sezondan itibaren xavier hernandez creus'un yıllık 8.3 milyon euro kazanacağı ve 3 sene boyunca katar'da top koşturacağını iddia etmiş. anlaşmayı görmemiş ama imzaların atıldığını duymuş. yahu duyumcu menajer mi olur allah aşkına, duyumcu taraftar olur. taraftar desem değil, menajer desem hiç değil. ingilizce bilen sözlükçüler için haberin detayı: http://www.marca.com/...lona/1402645619.html
 • 22
  ünal aysal hakkında çok ağır suçlamalarda bulunan menejer. bir bilen, açıklayan olursa sevinirim bu haberi.

  --- alıntı ---

  dünyaca ünlü fifa menajeri bayram tutumlu, galatasaray başkanı ünal aysal hakkında çok ağır açıklamalar yaptı.
  kendi resmi twitter hesabından açıklamalar yapan bayram tutumlu, ünal aysal'ı yalancılıkla suçladı. konuyla ilgili eurosport.com türkiye'ye de konuşan dünyaca ünlü menajer bayram tutumlu, alper aslan'ın sorularını yanıtldı. ünal aysal'ın galatasaray'ı tarihi bir uçuruma sürüklediğini belirten tutumlu, 'ünal aysal ya istifa edecek ya da takımı ölesiye borçlandırıp satın alacak. daha önce atletico madrid'de bu oldu. ama galatasaray taratarı buna izin vermeyecek kadar büyük' dedi. melo'ya gelen 10 milyon dolarlık teklifi ne menajeri olarak kendisine ne de melo'ya söylemeyerek yanlış bir iş yaptığını dile getiren bayram tutumlu, oyuncusuna bu konuyu anlatacağını belirtti ve şunları söyledi. "melo sokak çocuğudur. kendisine gelen teklifi ona iletmezsen gider kim yaptıysa o adamı ısırır. ben daha ağır şeyler söyleyecektim ancak içimde tutuyorum. beni ünal aysal'ın etrafından kimse aramasın. böyle giderse melo ile galatasaray bu sezon büyük sorun yaşar. melo saat farkından dolayı şu an konudan haberdar değil. ama bundan sonra olacak. ben de kendilerine melo'ya avrupa dışından teklif olduğunu ilettim. ancak kendisi de bana melo'ya 10 milyon dolar önerildiğini ancak satmadıklarını belirtti. bu teklifi bana nasıl söyelemezler, melo'ya nasıl söylemezler. bundan sonra ünal aysal diye biri benim için yok." ünal aysal'a çok sert sözler sarf eden bayram tutumlu, melo'nun takımdan ayrılmak isteyebileceğini de dile getirdi.

  --- alıntı ---

  haber linkine konu ile ilgili tweetler de eklenmiş.

  http://tr.eurosport.com/...o4289443/story.shtml
 • 24
  kulüp, bütün gelen teklifleri oyuncusuna veya menajerine iletmek zorunda mı lan, diye nida ettiğim adam.

  satmıyoruz aq, var mı ötesi? adamın bonservisi bizde. isterseler 200 milyon versinler, satmıyoruz. sana, gelen teklifleri ileteceğim diye bir kural mı var aq? aha da söylemedik, bir daha olsun bir daha söylemeyiz istersek. ki bundan kelli söyleyen adam madam değildir zaten.

  adamlara bak la sen.