• 1
  harry kewellın memleketidir kendisi. kanguruları, aborjinleri ve kıta olan (kıtanın en büyük kara parçası anlamında.) ülke olmasıyla ünlüdür. başkenti sanılanın aksine sydney değil canberradır. dünya kupalarına okyanusya grubundan katılması, zayıf rakiplerle oynaması açısından çok büyük şansdır. diğer büyük şansı için:

  (bkz: harry kewell)

  edit: okyanusya değil asya elemelerinden dünya kupasına katılıyormuş. uyarı için shawshanke teşekkürler.
 • 3
  bir de dingo isimli vahşi köpekler vardır burada yaşayan. ciddi baş belasıdır bu hayvanlar. hatta yıllar önce meryl streep 'in başrolünde oynadığı gerçek hayattan alınmış bir filmin öyküsününde baş kahramanlarıdır bu dingolar. (filmin konusu ise kısaca pikniğe gitmiş bir ailenin bebeklerini kaçıran dingolar ve ailenin ihmali olup olmadığı üzerine süre giden mahkemeydi. dediğim gibi gerçek hayattan alıntıydı.)
 • 6
  olur da kewell' ın ardından yollara düşmeyi planlayanlar yabancı kalmasınlar ülkeye ( genel bakış ve fotoğrafları için ) :

  http://maps.google.com/...=12&ct=image

  avustralya, güney yarımkürede yer alan bir ülkedir. hint ve büyük okyanusu arasında uzanır. tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. komşuları endonezya, doğu timor, papua yeni gine, solomon adaları, vanuatu, yeni kaledonya ve yeni zelanda'dır. başkenti canberra, en büyük şehri sidney'dir. avustralya, 7.617.930 km² karada, 68.920 km² sularda olmak üzere toplam 7.686.850 km²'lik bir alana kurulmuştur. hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.

  tarihi :

  avustralya'daki ilk insan yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.ilk avustralyalılar günümüzdeki avustralya yerlisi olan aborijin'lerin atalarıdır. kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek güneydoğu asya'dan, adaya yerleşmişlerdir. bu insanların çoğu doğa insanıydı, karmaşık bir dilsel kültür ve ruhsal değer ile doğaya saygı gösteren ve aborijin mitolojisi olan düş zamanı (ingilizce: dreamtime) inancı ile yaşamaktaydılar. adada yaşayan diğer bir yerli halk olan torres strait yerlileri (ingilizce: torres strait islanders), etnik olarak malezya kökenlidir. bu insanlar torres strait adaları ve queensland'ın kuzey uçlarındaki çeşitli bölgelere yerleşmişlerdir. kültürel alışkanlıkları aborijinlerden belirgin olarak farklıdır. kaptan james cook, 1770'de hm bark endeavour tipi yelkenlisi ile, avustralya'nın doğu kıyılarının haritasını çıkarmış ve buraları britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. bu kopya cook'un yedi haftasını haftasını harcadığı cooktown'dan çekilmiş ve 1988 yılında fremantle yapılmıştır.avustralya anakarasını resmi kayıtlara göre gören ilk avrupalı, hollandalı kaşif willem janszoon'dur. janszoon cape york yarımadası'nı 1606'da görmüştür. 17. yüzyıl boyunca, hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmış ve buraları new holland olarak adlandırmışlardır. ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir. 1770'de james cook, avustralya'nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, new south wales olarak adlandırdığı bölgeyi britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. seferler sonucu yapılan keşifler, kıtanın sömürümü için, hızla mahkumların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır. britanya denizaşırı kolonileri kıtada ilk kez new south wales kolonisi ile, 26 ocak 1788'de kaptan arthur phillip tarafından port jackson'da bir yerleşim yeri oluşturulması ile başlamıştır. bu tarih daha sonra avustralya'nın ulusal günü ilan edilmiştir ( australia day ). günümüzde tazmanya olarak bilinen, van diemen's land'a yerleşim 1803 yılında başlamıştır. burayı 1642'de keşfenden kaşif abel tasman, adaya, kendisini bu yolculuğa yollayan hollanda güney hindistan kolonileri valisi ve generali anthony van diemen'in onuruna anthoonij van diemenslandt adını vermiştir. van diemen's land 1825'te ayrı bir koloni halini almıştır. birleşik krallık, 1829'da avustralyanın batı bölümünü kontrol altında tutmaktaydı. new south wales'in çeşitli bölümlerinde yeni ve ayrık koloniler oluşturuldu; south australia (1836), victoria (1851) ve queensland (1859). northern territory (nt), south australia eyaletinin bir parçası olarak 1863'de kuruldu. south australia, bir serbest eyalet olarak kurulmuş ve hiç bir zaman diğer kolonilerde olduğu gibi mahkum ve tutukluların çalıştırıldığı bir cezai koloni olmamıştır. suçluların adaya getirilmesi 1840 ve 1864 yılları arasında aralıklarla devam ettirilmiştir.

  port arthur, tazmanya, avustralya'nın en büyük cezai kolonisiydi.avustralya yerlilerinin nüfusunun, avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir. [3] bu tarihten itibaren geçen 150 yılda sayıları hızlı bir şekilde azalmıştır. bunun başlıca nedeni salgın hastalıkların göçe zorlanmaları ile birleşmesi ve kültürel parçalanmadır.

  yerli çocukların ailelerinden alınıp devşirilmesi, bazı tarihçiler ve avustralya yerlileri tarafından çalınmış kayıp bir nesil oluşturulması olarak adlandırılmaktadır. aynı zamanda bu tarihçiler ve avustralya yerlileri, yerli komünitelerinin dağıtılarak, parçalanarak nüfusunun azaltıldığını ve bunun bir soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. [4] huzurlu ve sorunsuz bir toplum yaratma amacıyla yapılan devşirme eylemi günümüzde insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır. aborijinlerin tarihi hakkındaki bu yorumlara, bazıları karşı gelmekte ve bunların politik ve düşüncesel nedenler ile abartıldığını, uydurma olduğunu belirtmektedir. [5] bu tartışma avustralya'da history wars (türkçe: tarih savaşları) olarak bilinir. 1967 referandumundan sonra federal hükümet yürütme gücünü ve aborijinler ile ilgili kanun çıkarma hakkını elde etti. adanın yerli halkındaki mülkiyeti, avustralya yüksek mahkemesinin mabo v queensland (no 2) davasına kadar tanınmamıştır. bu davadan sonra avustralya'daki mülkiyet kavramı değişmiş ve avrupalıların istilası sırasında adanın kimseye ait olmadığı belirtilmiştir.

  port melbourne, victoria'da anzac günü dolayısıyla last post seramonisi, 25 nisan 2005. bu seremoni avustralya'nın hemen hemen tüm banliyo ve kasabalarında her sene tekrarlanır.1850'lerde avustralya'da altına hücüm başladı ve 1854'te madencilik lisans ücretlerine karşı ilk sivil ayaklanma olan eureka stockade ayaklanması gerçekleşti. 1855 ve 1890 yılları arasında, altı koloni bireysel olarak özerk hükümet olma hakkını kazandı ve birçok kişisel işini kendi yöntemeye başladı. londra'daki koloni ofisi ise halen önemli dış ilişkilerin, savunma konularının ve uluslararası denizcilik ve ticaret konularının yönetimini elinde tutmaktaydı. 1 ocak 1901'de avustralya koloni federasyonu, on yıllık bir planın ardından, seçme ve seçilme, temsil edilme haklarını elde ettiler. böylece britanya krallığı'nın yöntetiminde, avustralya kraliyet devleti doğmuş oldu. canberra'nın yeni federal başkent olarak önerilmesinin ardından, 1911 yılında new south wales bölgesinde, avustralya'nın başkent bölgesi olan the australian capital territory (act) bölgesi kuruldu. (melbourne 1901-1927 yılları arasında başkentti.) yine 1911'de kuzey bölgesi (nt), güney avustralya (sa) hükümetinin kontrolünden avustralya kraliyet devleti kontrolüne geçti.

  avustralya kendi isteği ile i. dünya savaşı'na katıldı. [6] bir çok avustralyalı, avustralya ve yeni zelanda askeri gücü'nün (anzac - australian and new zealand army corps) çanakkale savaşı sonrası mağlub olmasını, saygı ile hatırlar ve bu tarihi ulusun doğuş tarihi olarak kabul eder. bu tarih aynı zamanda, ülkenin ilk önemli askeri olayıdır. gelibolu savaşı gibi, 2. dünya savaşı sırasında meydana gelen kokoda track savaşı da birçokları tarafından ulusal önem verilen bir olaydır.

  whitsunday adaları'ndaki, whitehaven plajı; queensland/avustralya.
  sidney limanı köprüsü'nün hava karardıktan sonraki durumuavustralya ve birleşik krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, avustralya'nın 1942 yılında, 1931 westminister yasası'nı (ingilizce: statute of westminster 1931) kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. 1942'de birleşik krallık'ın asya'da uğradığı şok yenilgi ve japonya'nın avustralya üzerindeki işgal tehtidi, avustralya'nın yeni bir müttefik ve koruyucu olarak gördüğü amerika birleşik devletleri ile yakınlaşmasına neden olmuştur. 1951'den beri avustralya, anzus antlaşması ile abd'nin resmi olarak askeri müttefiğidir. 2. dünya savaşı sonrası, avustralya, avrupa'dan gelen tüm göçleri desteklemiştir. 1970'lerde, sadece avrupalıların göç etmesine izin veren yasanın iptali ile de, asya ve dünyanın diğer yerlerinden gelen göçmenler desteklenmiştir. bunun sonucunda, avustralya'nın nüfus bilimi, kültürü ve görüntüsü radikal bir şekilde değişmiştir.

  avustralya ve birleşik krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 avustralya akti ile sona ermiştir. avustralya eyaletleri üzerindeki birleşik krallık hakimiyeti ve birleşik krallık özel meclisine yapılan adli başvuralar sonlanmıştır. [7] buna rağmen avustralyalı seçmenler 1999'daki referandumda %55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir. [8] 1972 whitlam hükümeti'nden itibaren, avustralya toplumunda giderek artan bir pasifik-asya aidiyeti kavramı oluşmaktadır. bugün ülke halen sembolik olarak kraliçe ii. elizabeth'e bağlı, anayasal monarşi altında parlamenter bir sistemle yönetilmektedir.

  kaynak : wikipedia.com

 • 18
  --- alıntı ---
  2010 dünya kupası aday kadrosu açıklanmıştır.

  kaleciler: adam federici (reading, ingiltere), brad jones (middlesbrough, ingiltere), eugene galekovic (adelaide united), mark schwarzer (fulham, ingiltere)

  savunma: michael beauchamp (el-cezire, birleşik arap emirlikleri), david carney (twente, hollanda), scott chipperfield (basel, isviçre), shane lowry (aston villa, ingiltere), mark milligan (jef united, japonya), craig moore (takımı yok), lucas neill (galatasaray, türkiye), jade north (tromso, norveç), luke wilkshire (dinamo moscow, rusya), rhys williams (middlesbrough, ingiltere)

  orta saha: mark bresciano (palermo, italya), tim cahill (everton, ingiltere), nicky carle (crystal palace, ingiltere), jason culina (gold coast), brett emerton (blackburn rovers, ingiltere), richard garcia (hull, ingiltere), vince grella (blackburn rovers, ingiltere), james holland (alkmaar, hollanda), brett holman (alkmaar, hollanda), mile jedinak (antalyaspor, türkiye), tommy oar (utrecht, hollanda), carl valeri (sassuolo, italya)

  hücum: josh kennedy (nagoya grampus, japonya), harry kewell(galatasaray, türkiye), scott mcdonald (middlesbrough, ingiltere), nikita rukavytsya (twente, hollanda), dario vidosic (nuremberg, almanya)
  --- alıntı ---
 • 19
  kewell'a müthiş hayranlık duyan biriydim 10 yıldır. fakat etrafımdaki kadınların hele ki galatasaray'a geldikten sonra kewell'a olan hayranlığını ileri derecede abartılı buluyordum. çocuk kesmeler falan ileri derecede sapıklık bir durumdu. gel gör ki bu gün bir avustralyalı kadın ile tanıstım. vay..vay..vay..vaaaay.. abi beyaz tenli, çıtırdan sarışın. ruhu esmer ve akrep burcu. giyimi kuşamı enfes. değil cocuk kesmek, o gülüşüne, sıcaklığına falan servet akıtırım. ben akıtırım da o istemez. o derece de naif. abi ne bileyim bu havalar beni bi garip yapıyor.
 • 23
  sinanni'nin bir sene yaşayıp da aşık olduğu ülkedir.
  çok ilginçtir çimsaha* turnuvalarında çok iyi futbol sergiler insanlar,
  futbolun* hiç olmayacak kadar az olduğu bir ülkede şaşırtıcıdır.

  bütün spor dallarını takip eden bir millete sahiptir. takip etmekle kalmayıp katılırlar da,
  öyle ki, neredeyse kar düşmeyen bir karaparçasından kış olimpiyatları zamanı onlarca derece çıkar!

  belli başlı milli sporları için:
  avustralya futbolu (bkz: afl)
  rugbyleage ve union
  kriket
App Store'dan indirin Google Play'den alın