• sayesinde buradaki ruh hastası kafatasçıların, ırkçı şovenistlerin ve bilumum gericinin ortaya çıktığı yazar.
  arkadaş hasta mısınız lan? aynen back in black arkadaşın şurada http://gss.gs/806100 söylediği gibi, burada siyaseti, "siyaset yapmayın lan, kırrız ağzınızı burnunuzu" diyenler yapıyor. aynen bu arkadaşın dediği gibi, madem siyasetten rahatsızsınız ve "burası galatasaray sözlük, burada her şey yazılmaz" gibi ne idüğü belirsiz ve gülünç bir sloganınız var, kapatın bütün siyasi içerikli başlıkları, ve bunun için özel bir moderasyon ekibi kurun, eğer "zaman yok, uğraşılmaz" diyorsanız.

  bu aslan penchesi mahlaslı arkadaş bir şey söylemiş. söylediği şey ne bir küfür, ne hakaret, ne de rencide edici bir ifade içeriyor. ortaya bir soru sormuş (ki ben gereksiz buluyorum, bana özel mesaj atarsa neden gereksiz bulduğumu da söylerim), burada millet galeyana geliyor. aslında iyi bir şey yaptı bu arkadaş ve herkes burada kimin ne olduğunu yavaş yavaş görüyor.

  siz ne kadar ideoloji ve gelenekle körleşerek, siyaset bilimi, tarih, sosyoloji, felsefe, siyaset sosyolojisi gibi disiplinlerden uzak olursanız olun, bilmeniz gereken bir şey var: her şey siyasidir! bakkaldan sigara alırken girdiğiniz iletişim biçiminden, okulda ders görme biçiminize, hatta sevgilinizle ilişkinize kadar! bunun körü körüne reddedildiği nokta ideoloji alanıdır ve bu alanın dinamikleri ideolojik aygıtlarla iş görür.

  mustafa kemal atatürk de siz nasıl görürseniz görün, ister tapının ister nefret edin, belirli bir programa ve vizyona göre hareket etmiş bir asker ve siyasetçidir. bu objektif olarak, yani nesnel olarak böyledir. ve her siyasetçinin ve siyaset yapma biçiminin de (bkz: pro - kontra) (yanlı - karşıt) siyasetleri nesnel ve diyalektik olarak var olacaktır. bu isteğe bağlı bir şey değil, tarihsel olarak bir zorunluluktur.

  bu arkadaş da bunu merak etmiş ve sormuş neden olumsuz yorum yok diye. bu arkadaşa tavsiyem şu: yukarıda sözü geçen söz konusu gülünç sloganı tekrar okusun: "burası galatasaray sözlük, burada her şeyi yazamazsınız." bu slogan başlı başına siyasetin, siyasi tutumun ve ideolojinin ağa babasıdır. bunu eleştiri olarak söylemiyorum. bu teknik ve neredeyse doğal olarak böyle.

  kimse ne birbirini ne de kendini kandırsın. uçuruyorsanız da uçurun. zaten buralar iyice tuhaflaşmaya başladı.
 • "başıma bir şey gelmeyecekse atatürk'ü sevmiyorum" diyen kız hakkında atatürk'e hakaret kapsamında soruşturma açılan bir memlekette yaşayan yazar. konsantre/imitasyon yılmaz özdil'ler görev başına!

  ulan milleti "şuna mecbursun, buna mecbursun" diye zorlayınca tersini yapasım geliyor. baskın oran ne demişti? "atatürk mezarından kalkıp gelse bugünkü kemalistleri sopayla kovalar!" bunlar da farksız işte. hitlerciler, ama farkında değiller. kendilerini ilerici zannediyorlar. karşı oldukları muhafazakârlardan daha muhafazakâr ve statik olduklarınının farkında değiller. kimse kimseyi sevmek zorunda değil. atatürk'ü sevenlerin çoğu da boş beleş seviyor. aralarından kaçı nutuk'u okumuştur? yüzde biri? aralarından kaçı tek parti dönemi hakkında tarih kitapları okumuştur? kaçı mete tunçay'dan haberdardır? kaçı atatürk'ün karikatürünü çizebilir? bu memlekette hz. muhammet'in ve atatürk'ün karikatürünü çizemezsin. bu imkânsız. bu ülkenin mizah sınırları, tolerans/tahammül sınırı buralarda biter çünkü. kendi inandıklarına gülümseyemeyen insanların memleketi burası.

  edit: ahmet altan'ı bir entelektüel ya da gazeteci olarak değerli bulmuyorum, ama insanlara ikinci cumhuriyetçi diye saldıracaksanız ilk önce 1962 anayasası'nı "ikinci cumhuriyet" diye sunanlara saldırın. ama onlar üniformalı ve her türk asker doğar değil mi? her türk matematikçi, edebiyatçı, fizikçi doğamadığı ve kişiliği askerlikle sınırlandırıldığı için perişanız ya zaten.
 • daha önce şunu yazmıştım (bkz: #805110).

  burası galatasaray sözlük olduğu ve her türlü siyasi tartışmadan kaçınılması gerektiği için yazdıklarından rahatsız oldum. ancak kendisine gelene kadar mustafa kemal atatürk başlığına öyle şeyler yazılmış ki, bazı yazarlar atatürkçülük kavramının öyle yanlış algılamış ki, atatürk'ü onlar gibi sevmesindense sevmemesini tercih ederim.

  kendisine gelene kadar mustafa kemal atatürk başlığına öyle şeyler yazanlar var ki, kendisi eleştirilmek için onlardan çok sonra gelmeli bana göre. çünkü yazdıkları atatürkçülüğü kafatasçılık olarak algılayıp seven insanların yazdıklarından daha kötü değildir gözümde.
 • mustafa kemal atatürk başlığına

  --- alıntı ---

  yerin cennet olsun türk'e türklüğünü hatırlatan adam. son başbuğ. itle köpekle kardeşliğe zorlanan milletine, emanetin cumhuriyeti kutlama iznini vermiyorlar. yapılan bu jestleri, kıvırıp bir taraflarına sokacak bir mustafa kemal daha bekliyoruz yaradan'dan.

  --- alıntı ---

  http://gss.gs/805869

  gibi medeniyetten, insanlıktan, vicdandan nasibini almamış tahrik edici yorumlar yapılıyor ve bu insanlar eleştirilmiyorsa, bu yazarımızın yazdığı ve bence zerre kadar saygısızlık içermeyen

  --- alıntı ---

  kendisi hakkında şöyle iki kelime de olsa olumsuz bir yorum yapacak olan yazara madalya takmayı düşündüğüm kişi.bense kendisi hakkında ahmet altan'la aynı düşünceleri paylaşıyorum...

  --- alıntı ---

  sözlerinin neden bu kadar sert sözlerle eleştirildiğini merak etmekteyim. türkiye cumhuriyetinde türk olsun olmasın herkes atatürk'ü sevmek zorunda değil.

  bir çok yazarımızın haklı olduğu tek nokta var, herkes onun hakkında konuşurken saygı çerçevesinde konuşması lazım. aslan penchesi'nin saygısızlık yaptığını düşünmüyorum.

  asıl saygısızlığı mustafa kemal atatürk'ün hedeflediği medeniyet seviyesine henüz erişememiş; kafa tasçı , farklı görüşlere hakaretle karşılık veren yazarlar yapmaktadır bence.