• 1
  galatasaray'ın portekizli ve hollandalı kara aslanlarının karşılaştırıldığı versus. henüz rodrigues'i izleyemedik ama sağlı sollu yardıracakları maçları heyecanla bekliyoruz.

  dün bir haber çıkmıştı. ikili antrenmandan sonra 100 m yarışı yapmışlar ve 5 salise farkla rodrigues kazanmış.
 • 4
  garry mendes rodrigues'i izlemedim ancak bizim takım daha armindo tue na bangna bruma'nın hızına yetişemezken ondan hızlı adamın hızına nasıl yetişecek bilmiyorum.

  bu adamlara pivot santrfor koyamazsın mesela. orta açan, son çizgiye inen adamlar değiller daha ziyade dikine, içeri doğru kaleye sokulan kıvrılan adamlar. bunlara en güzeli podolski tarzı doğru zamanda doğru yerde olan, tak diye bitirecek adam lazım.

  eren de iyi bir yedek olur, kilit açmak istediğimizde top indirir. hani takımı dinlendirir desem o da yok.

  bilemiyorum altan bilemiyorum.
 • 6
  izlediğim videolar üzerinden konuşacağım, rodrigues brumaya kıyasla daha az kıvrak ama daha domuz gibi. bir emenike gibi koşarken top kontrolünü kaybetmiyor ama bir bruma kadar da fiziksel olarak zayıf değil. o yüzden çalım yerine aradan atıp yarma (amokachi hareketi) yapıyor.

  fm bazında konuşmak gerekirse:

  garry mendes rodrigues (sütlü cikolata) vs. bruma (bitter cikolata)

  passing sc > bc (bitter cikolatanın pas atamama gibi bir sorunu var. topu ayağından çıkartana kadar dünyanın sayılı topçularından ama işte...)
  crossing sc > bc (muhtemelen iyidir, bizimkinin ortası yok pek)
  finishing sc > bc (zaman zaman ekstrem goller atsa da precise bir bitiriciliği yok. bunun videolarda nereye vuracağını bilerek vurduğunu görüyoruz)
  first touch bc > sc (tahta bacaklı biraz rodrigues)
  teamwork sc > bc (takım oyunu diyoruz.)
  decisions sc > bc (haliyle).

  şimdi net göremediğimiz 2 husus var.

  biri hız (acceleration &pace) ki acc konusunda brumayı yakalayabilecek çok az adam var dünyada, pace yani mesafe uzadığındaki hız kısmını bilemiyoruz.

  diğeri ise off the ball denen, oyuncunun top kendi ayağında değilken yaptığı çalışma (koşular vb)

  genel olarak yorum yapmak gerekirse bruma bildiğimiz bruma, rodri ise atanamamış keita gibi duruyor. özellikle elche zamanındaki videolarda zaman zaman keitayı andırıyor ama işte 1-2 tık altı.

  yalnız "delikanlılık sahada hürriyet güçere karşı oynayana kadardır" ekolü ülkemizde bu domuz yapısını ne kadar koruyabileceğini bilemiyorum.
 • 10
  bruma'nın çalım yeteneği ve skora katkısı fazlaydı ama 10 milyon bonservis bedeliyle gelip, 15'e gitti.

  rodrigues'nin de çalım yeteneği ve skora katkısı çok fazla. kendisini inanılmaz geliştirdi. 3.5 milyon euro'ya geldi ve bu muhteşem oyununu sürdürmesi halinde 20+milyon euro'ya gideceği aşikar.

  sözün özü; bruma gittikten sonra endişelenmiştim ama sağolsun rodrigues endişe mendişe bırakmadı. zaten fiyat ve performans açısından bakarsak rodrigues çok çok üstte durur. ikisi de deli fişek ama rodrigues daha da deli*
 • 11
  bruma inanılmaz yetenekli, teknik, ve hızlıydı. rodrigues de bruma kadar olmasa da yetenekli ve teknik ancak bruma’dan daha hızlı ve oyun zekası çok daha yüksek.

  rodrigues’i çok daha fazla seviyorum ancak bruma’nın ayağına her top gelişinde heyecanlandırıyordu. rodrigues’de bu pek yok ancak çok daha faydalı bir futbolcu.
 • 14
  bruma 24, garry 28 yaşında. olgunluk seviyelerinin farklı olması normal. garry uluslarası markete göre b+ bir futbolcu diyebiliriz. büyük avrupa liglerinin orta sıra takımlarında yıldız, üst sıralarında ilk 11, şampiyonluk adaylarında rotasyon oyuncusu olur. bruma ise a potansiyeline sahip. fiyat değerlemelerini yaparken bunu da göz önünde bulundurmak lazım.
 • 16
  yaşı dışındaki bütün özelliklerde garry rodrigues’in kazanacağı versus(günümüzdeki halleriyle) galatasaray’a katkı bakımından özellikle garry çok daha öndedir. ama sonuçta bruma potansiyelli ve genç, garry’nin o yaştaki halinden muhtemelen daha iyi ve garry’nin eski takımlarından daha iyi bir takımda oynuyor. o bakımdan ikisi futbolu bıraktığı zaman bruma daha çok hatırlanacaktır dünya çapında. bizlerse rodrigues’i daha çok seveceğiz muhtemelen.
 • 19
  bruma’nın rodrigues’e benzeyen en önemli özelliği süratiydi. onunla da rodrigues gibi kolay adam eksilttiğini görmedim. önce takibin arkadına topu atar sonra deli dana gibi topu kovalardı. rodriguesin karşısındaki adam sağı kapatsa sola iniyor, solu kapatsa sağa iniyor. rodrigues sağ ayak içini raket gibi kullanan bir futbolcu. bruma’nın çektiği şutlarda kaleyi tutma oranı % 5 bile değildi. bruma bencil bir oyuncuydu. kafasını kaldırıp pas vermesi pek görülmezdi. rodrigues bencil olsa da verdiği paslarla gomis’i asist manyağı yaptı.

  sonuç olarak ilk başlarda burun kıvrılan rodrigues hala patlaması beklenen 24 yaşındaki bruma’yı top diye oynar. bruma hızı dışında hiç bir özelliği olmayan ve yıllar da geçse başka bir özellik ekleyemeyen bir futbolcu. rodrigues bize bruma olarak geldi, sterling olarak gidiyor.
 • 21
  bu versusta beyin faktörü öne çıkıyor bence. bruma beynini zaman zaman kullanamıyordu, hatta çoğu zaman. zamanlama hataları ve pas hataları fazlaydı. pas vermesi gereken yerde şut çekiyordu. bencil oynadığı da çok oldu... rodrigues'te ilk geldiğinde iyi performans gösteremedi beklentilerin altında kaldı ama gün geçtikçe kendisini inanılmaz geliştirdi. rodrigues benim için daha iyi bir oyuncu.
 • 22
  bu versusun galibi hoca farkıyla garry rodrigues bence. fatih terim öncesi rodrigues ile sonrası arasında çok rahat bir seviye fark var. bruma, geldiğinden beri hocayla çalışsaydı şu an çok farklı cümleler kuruyor olabilirdik.

  ayrıca, rodrigues'in en büyük avantajı çok çalışkan olması ve sınırlarını hatta fazlasını tamamen zorlaması. hemen hemen her teknik direktörün isteyeceği karakterde ve taktiğe bağlılığı da yüksek. yani, bruma'yı sağda oynattığında, defansa yardım et dediğinde tepki verir ama garry vermez. bruma'yı oynatmazsın küser ama garry'i oynatmazsın daha hırslı çalışır.

  aradaki en büyük fark bence bunlar. zaten bruma'nın leipzig'de yapamamasının sebebi de bunlar. hiçbir zaman sisteme adapte olabilen bir oyuncu olmadı. ancak, eminim ki şu an garry, leipzig'e gitsin kilit oyuncu olur.
 • 24
  garry rodriguez iki sezondur gösterdiği performansla galatasaray tarihinin en iyi kanat oyuncusu sıfatını alabilir. en önemli özelliği ne hızı, ne dripling yeteneği... muadillerinin aksine takım oyuncusu olması, bekine müthiş yardım etmesi ve oyundan kopmaması. yoksa rodriguez'in hücumda yaptığı katkıyı yapacak oyuncu çok var. ancak bu iki özellik birleştiğinde baya önemli bir futbolcu haline geliyor garry.

  bruma'ya gelirsek işte o az önce tarifini yaptığım futbolcu. hücumda rodriguez'den fazlasını da verebilir. artık bu oynadığı takımın futbolu ve hocanın tercihleriyle alakalı bir şey. fakat takım oyuncusu değil. dolayısıyla leipzig'de bile zorlanıyor. ancak önünde hala vakit var. yüksek potansiyelli ve rodriguez'e nazaran daha spektaküler işler yapabilen bir isim. malesef mental gelişim denen hadise kolay değil. en küçük yaştan, yani aileden başlıyor mental meziyetlerin oluşması. 24 yaşındaki bruma mental özelliklerini 24 senenin birikimiyle oluşturuyor. evet futbol zekası ayrı bir hadise. kimse hagi gibi dahi olmasını beklemiyor zaten. ama paylaşmak, empati, sorumluluk duygusu ve benzeri değerler. işte bruma'nın sorunu bu değerler karakterinde var mı bilmiyorum ama futbola yansıması oyununda malesef yok. zaten olsa gidebileceği yer çok yüksekler.

  ben ikisi arasında tercih yapacak olsam hem de yaşına rağmen açık ara rodriguez'i seçerdim.
 • 25
  ikiside yeterince hızlı kanat oyuncularıdır. bruma'nın teknik, dar alan becerisi, adam eksiltme becerisi , garry'nin ise mücadelesi, pozisyon bilgisi , şut ve karar verme yetisi öne çıkan özellikleri. ikiside skor yapan yaptıran oyuncular bruma gittiği sezon performansıyla terim'in eleğinden geçseydi neler olurdu acaba hep bunu düşünürüm ki terim bruma'nın üzerine titreyen gelir gelmez 18 yaşında sahaya süren terim ile birlikte çıktığı maçlarda taraflı tarafsız herkesi etkileyen bir performans gösteriyordu. umarım yollarımız yine kesişir.