• 17751
  sakalına ak düşmüş ve moralsiz halde röportaj veren futbolcu. psikolojik anlamda çökmüş gibi.

  bu halini görünce hocanın onca olaya rağmen kendisine yumuşama nedenini biraz çözdüm gibi.

  eğer yansıttığı ruh hali gerçekse yerinde olsam futbolu bırakırdım.

  sezon sonu barça ile sözleşmesi bitiyor herhalde 3 sene daha oynarım demiş de nasıl?

  iyi analiz edildiğinde gençlerin örnek alması gereken bir mesele aslında bu.
 • 17752
  kendi halinde, ailesine vakit ayıran biri gibi yaşıyor artık. 1-2 senedir adını duymadık herhangi bir sıkıntılı durumda. gönül isterdi gönül verdiği takımda bitirsin kariyerini fakat mustafa cengiz çok mantıklı bir şekilde fatih terim'e rağmen dönüşüne engel oldu. doğru olan buydu. umarım bir daha magazinsel durumların bir parçası olmaz, ailesi için doğru olanları yapmakla meşgul olur.
 • 17754
  kendisi halı saha topçusudur. burada biraz içiniz burkuluyorsa lütfen google'a girip şu keywordler ile arama yaparsanız, tekrardan bu arkadaşın kim olduğunu hatırlamanızda yardımcı olur. evli kadına gidip evli olmasam seni kaçırmazdım demek, kocasına (berkaya) kafa atmak, hastane basmak, hastanede silah ateşlemek, milli takım kampında prim pazarlığı, uçakta gazeteci dövmek, her yıl orospu rengi bir forma, komik bir teklif. arkadaşlar insan kötü şeyleri çabuk unutur iyi şeyleri unutmakta zorlanır, oyüzden şu yukarda yazdığım keywordleri yazarsanız en azından kimin başlığına güzelleme yaptıgınızı daha net anlarsınız.

  https://eksisozluk.com/...uzel-kizsin--5810706
  https://eksisozluk.com/...ates-etmesi--5811930
  https://eksisozluk.com/...eyi-basmasi--5810726
  https://eksisozluk.com/...u-rengi-var--2770050
  https://eksisozluk.com/...-saldirmasi--5383824
  https://eksisozluk.com/...ifi-komikti--5430760
  https://eksisozluk.com/...rim-kavgasi--5133714

  edit: ben sizin için arattım. ilgili linkleri tıklayarak içinizi sogutabilirsiniz.
 • 17756
  futbolu kesinlikle galatasaray'da bırakmalıdır. bu benim şahsi görüşüm. bu entry büyük ihtimalle en ofsayt entrylerim arasına girecek, çünkü bu sözlükte volkan demirel bile daha fazla seviliyordur arda'dan, ya da başka bir deyişle daha az nefret ediliyordur. ama yine de fikrim bu yönde. hatalarından ders çıkarmış bir arda görüyorum ben, mutlu olduğu yerde kafasını sadece futbola verip, en azından kariyerini iyi bir şekilde bitirmek istiyor. yeteneği zaten tartışılmaz, türk futbolunun en kariyerli topçusudur belki de. çok fazla hata yaptı, yanlış yolda yürüdü, bunların da bedelini ödüyor, ama pişman olmuş bir arda var. hocamız da ona bu şansı vermek istiyor. transfer döneminde çok fazla tartışma döndü, özellikle sözlükte öne sürelen şey '' galatasaray taraftarı arda'yı istemiyor.'' oldu. bu görüş neye kime göre atıldı onu çok merak ettim hep. galatasaray taraftarı sadece sözlükten ya da twitterdan ibaret değil. ben şahsi olarak arda turan'ın transferi edilmesini istedim, benim gibi isteyen çok fazla galatasaray taraftarı da gördüm. taraftar istemiyor olayını geçin. şahsi olarak istemiyor olabilirsiniz, sebepleriniz olabilir, bunlar mantıklı da olabilir ama emin olun tam tersi görüşte olan taraftarlar da var. bu adam gelirse zaten boş mukaveleye imza atacak, kendini affettirmek için elinden geleni yapacak. ''galatasaray'ın teklifi komikti.'' sözünü gündeme getirerek hala algı oluşturmaya çalışanları görüyorum. defalarca kez söyledi adam, o dönem dursun aydın özbek tarafından gazeteler aracılığıyla yoklama yapıldı, hiç bir şekilde resmi teklif gitmedi, 6 ay boştaydım müsaittim, niye gelmeyeyim dedi. nereden vurursanız vurun bu söz üzerinden algı yapmayın lütfen. sonuç olarak, arda benim gönlümde her zaman yer tutmaya devam edecek. galatasaray taraftarı kimleri bağrına bastı, arda'yı da basar. sezon sonunda ben transfer edileceğini düşünüyorum. hala da hem futbol olarak hem de saha dışında verebileceği şeyler var. 1+1 yıllık sözleşme yapılır, eğer gerçekten kendini futbola verirse iyi katkı sağlayacaktır, olur da futbol anlamında bir katkı veremezse opsiyonu devreye girmez ve jübilesi yapılır. galatasaray kimsenin tekelinde değil, kulüpler sosyal medyaya göre de yönetilmez, o yüzden ''taraftar istemiyor'' sözünden vazgeçin, teknik ve idari açıdan onaylanırsa bu transfer yapılır.
 • 17757
  son verdiği röportajın tamamı okunursa egosunun hala tavan olup transfer etmeyerek nasıl bir beladan kurtulduğumuzu görebilirsiniz:

  https://tr.sputniknews.com/...-bittigi-falan-yok-/

  bu röportajı okuyup ders cıkarmış bir adam görüyorsanız hiç bir şey demiyorum. adam hala hayal dünyasında yaşıyor:

  --- alıntı ---
  "tabii ki hatalarım oldu ama kimsenin bittiği falan yok yani işin özünde ben 3 ay sonra yeniden futbol oynamaya başladığında 3-5 maç oynadığımda herkesten daha iyi oynayabilirim. hâlâ eski arda gibi en iyi futbolcu gibi oynayabilirim"
  --- alıntı ---

  hayallerde yaşıyor bence. çok klasik eski günlerinde olmadığını kabul etmeyen ve düşmüş ünlü zırvası görüyorum ben burada. yazık gerçekten psikoloğa görünmeli biran önce bence.
 • 17758
  kıyaslama yapmak çok yanlış biliyorum ama yine de bu gereksiz tantanaya karşı birşeyler demek istiyorum.

  bir çok arkadaşımız bir ağızdan yazmışlar ; silah çıkardı , hastane bastı , o.rengi dedi , teklif komikti dedi, prim kavgası yaptı vs.
  peki imparatorumuz, kıymetlimiz fatih terim özelinden baz alalım , gs sevgisinden şüphe etmeyeceğimiz biri açısından .

  arda hastane bastı x imparator kebapçı
  arda o.rengi dedi x imparator yenildiğimiz bir maç sonrası taraftarımıza a.koyayım dedi , kameremana onu çekme bunu çek dedi
  arda teklif komikti dedi (ki bunu basın yoluyla sorulması komikti olarak açıkladı ) x imparator gs yi bırakıp gitti tüpçü ile iş yaptı
  arda prim kavgası yaptı x imparator tazminat kavgası (sonucunda bağışını biliyoruz tabi)

  demem o ki , nedir bu tantana arkadaşlar anlamıyorum.

  imparatorun bu hareketleri o an kendisine kızmamıza neden olsa da sonrasında aile içinde çözülmüştür. bu hareketleri galatasaray sevgisinden en ufak bir şüphe yaratmamıştır bizde. tabiki bunda kendisinin kredisi, galatasaray için yaptıkları ve yapacakları da bir etkendir.

  fakat hiç birimizin , imparatorumuzun bile ak kaşık olmadığı bir dünyada , arda turana yapılan haklı eleştilerin sürekli gündeme getirilmesi , bel altı vurulması bana çok anlamsız geliyor. bir cezası varsa bunu kendi zaten bu noktada çekmiştir.
  gerek adli olarak , gerekse manevi olarak gelinen nokta bunun bir sonucu.

  gelecek ne gösterir bilemiyorum ama merhum alpaslan dikmen'in mottosunda ki görüşü savunuyorum. galatasaray'ın yararına olacak bir taşı yerinden kaldırıp,iki metre öteye koyanlara bile müthiş bir saygı duyarım.bu yüzden bize yararı olacağı bir ihtimal varsa ve özellikle imparator bunun olacağına inanıyorsa , ne zaman olursa olsun kabulümüz olmalıdır.
 • 17759
  2017'de çektiği "referandum'da evet diyeceğim" videosu gibi bir video çekip galatasaray taraftarından ve türk halkından samimi bir şekilde özür dileseydi, hastanede silah çektiği adamın ve karısının gönlünü alsaydı, barcelona'dan aldığı altı aylık maaşı çocuk esirgeme kurumu'na bağışlasaydı şimdi kesinlikle galatasaray'da forma giyiyor olurdu.

  eğer bunlardan hepsini değil, iki tanesini dahi yapsaydı şimdi muhtemelen galatasaray'da forma giyiyor olurdu. ama arda bunların birini bile yapmadı. hatırlı büyüklerini ve gazeteci dostlarını devreye sokarak oldu bittiyle galatasaray'a transfer olmaya çalıştı, "ben koskoca arda turan'ım, istersem galatasaray'da oynarım" pozu kesti. galatasaray da o pozu arda'ya aynen iade etti, koskoca arda turan sezercik gibi ortada kaldı.

  arda efendi egosunu törpülemediği müddetçe kafasını duvara çarpmaya devam edecek. fatih hoca bugüne kadar bizim kalbimizi çok kırmıştır ama her kırgınlıktan sonra gönül almayı bilmiştir, maddi olarak ne teklif edilirse edilsin galatasaray'ın rakibi olan hiçbir takımda çalışmamıştır, kameraların önünde ona "faydalı bir eleman" dendiğinde öfkesini içine atmıştır. ister sportif manada, ister siyasi manada yaptığı hatalardan sonra samimi olarak pişmanlık gösterip bunları telafi etmeye çalışmıştır.

  türkiye'deki en büyük futbol adamı bile söz konusu galatasaray olunca egosunu bir kenara bırakıp galatasaray'ın bir neferi olmayı başarmıştır. çünkü adanalı fatih'i "fatih terim" yapan gücün galatasaray camiası olduğunun farkına varmıştır, bu camianın bir parçası olmak için egosundan fedakarlık etmeyi bilmiştir. arda da günün birinde galatasaray'a dönmek istiyorsa başakşehir camiasına ve onun arkasındaki güce sevimli görünmeyi bırakmalı, gerçek bir galatasaraylı gibi davranmalıdır.

  galatasaray'ın evladı olduğunu iddia eden biri "işin özüne bakarsan yine aynı şeyi söylüyorum; mutluluk, heves, o gün abdullah avcı, emre belözoğlu ve göksel gümüşdağ vardı. bu ekip beni avrupa hayaline inandırdılar. hatta başakşehir'in şu anda gittiği oluşuma inandırırlar, bu buluşmanın parçası olmak istedim. (...) başakşehir çok özel bir kulüp, çok sevimli, çok karakterli insanlardan bir kurulu kulüp ama bana bazen coşku ve taraftar, coşkulu aidiyet duygusu gerekiyor. bazen bir maya tutmaz ya öyle bir şeydi, yani yoksa çok sevdiğim insanlar ve hala çok başarılı olsun istiyorum. okan (buruk) ağabeyi de çok severim. çok başarılı olsun istiyorum." demez. diyemez. birbirimizi yemeyelim burada.

  emre'yle kanka ol, göksel gümüşdağ'a "göksel abi" çek, "okan abi çok başarılı olsun istiyorum" de, sırf iktidar partisinin gücünden faydalanabilmek için başakşehir'e yapmadığın yancılık bırakma. ondan sonra "galatasaray'da oynamak istiyorum orası benim yuvam" masalları... senin baban güzel mi diye sorarlar adama.
 • 17761
  bu adam 33 yaşına gelmiş futbolculuğu bitti bitecek. yarın çıkıp jübile maçı oynansa kimse şaşırmayacak ama sanki 20 yaşındaki topçular gibi her gün gündemde.

  konuşulmasının tek nedeni reyting kaygısıdır başka bir şey değil. 33 yaşında senelerdir top oynamayan arda, geri dönüş yapacakmış. altyapıda hocalığa falan tavsiye edilse daha mantıklı gelir artık.
 • 17763
  https://tr.sputniknews.com/...-bittigi-falan-yok-/

  "tabii ki hatalarım oldu ama kimsenin bittiği falan yok yani işin özünde ben 3 ay sonra yeniden futbol oynamaya başladığında 3-5 maç oynadığımda herkesten daha iyi oynayabilirim. hâlâ eski arda gibi en iyi futbolcu gibi oynayabilirim."

  yukarıdaki sözleri ile bir kere daha beni haklı çıkaran top tepici.

  (bkz: arda turan'ı istemiyoruz/#2817413)
 • 17764
  elbette ki vefa en büyük erdemdir. arda turan konusu çok mühim ve önemlidir. biz bazen çok acımasız oluyoruz buna yüzde yüz katılıyorum. ancak biz arda turan'ı başka sevdik arkadaşlar. bu yüzden şu anda gram üzülmüyoruz. hani çok sevdiğiniz bir insan size ihanet eder ve ona nefret beslersiniz ya, arda turan bizim için o sevdiğimiz kişiydi. şimdi nedenini size çok küçük özetlemek istiyorum. elbette ki minik çocuğunu allah ona bağışlasın. belkide ilerde babasının hatalarından ders almış bir çocuk olarak formamızı terletir. ama düştüğü şu duruma gram üzülmediğimi belirtmek isterim. neydi arda turan'a karşı tavrımıza neden olan sebepler;

  meşhur 2009-2010 sezonundan başlayalım. frank rijkaard'ın takımın başına geçmesiyle hepimiz o kara günlerden kurtulacağımızı düşündük. çok canımız yanmıştı o kara günlerde. kadromuzda lucas neill, elano, keita, kewell, baros, dos santos, jo gibi dünya futbolu standartlarında oyuncularla sezona başladık. ve bu oyuncuların kaptanlığını arda turan kardeşimize vermiştik. çünkü arda bizim canımız, ciğerimiz, sahadaki bizdi. ona o kadar güveniyorduk ki.. ne yazık ki bu arkadaş takım içinde gruplaşma olayına girdi ve takım litaratürümüze yerli- yabancı oyuncu kavramının gelmesini sağladı. takım mutsuzdu. dönemin yöneticisi ve onu o kaptanlığa layık gören haldun üstünel'e, kendisini uyardığı için küfürler ediyor, hakaretler yağdırıyordu. ve büyük umutlarla başladığımız sezonu bursaspor'dan 11 puan fark yiyerek 3. sırada bitirdik. tabii ki sezonun bütün suçlusu arda turan'ın değil. ama en az yüzde 30'u bu arkadaşa ait. gençtir dedik geçiştirdik.

  2010-2011 sezonu ligi tam 8. bitirdik. çünkü kaptanımız arda turan'ın kavga etmediği galatasaray'lı oyuncu yoktu. servet çetin ile saha içinde dadaşmalardan tutun, idmanda caner erkin'in suratına yumruklar (şu an iyi ki yapmış diyoruz) ancak o dönem için takım içi disiplini bozacak hareketlerdi. sinema kapatmalar ve magazin baş sayfaları süslemelerini saymıyorum farkındaysanız. ona da gençtir hata yapar dedik ve geçti.

  2011-2012 sezonu başında galatasaray bütün ayak bağlarından kurtulmuş, adnan polat'ı göndermiş, takımın başına efsanemiz fatih terim'i getirmişti. bütün planımız kaptan arda turan üzerine kurulacaktı. ancak değerli kaptanımızın aklında tek soru vardı. melo'nun aldığı maaş. şimdi inkar etse de o dönem yalanlamadığı ''melo'nun 3 milyon euro aldığı yerde ben bu parayı almam'' haberlerine bir yalanlama getirmedi. ve kendi hayallerinin peşinden bizim bütün hayallerimizi bir tarafa bırakarak gitti. bir nevi yarı yolda bıraktı. şu an iyi ki gitmiş ve şampiyonluk gelmiş diyebiliyorum. ancak o dönem çok kızdığımı hatırlıyorum. eminim sizlerde benim kadar kızmışsınızdır. burada da bir sorun yok hala arkasındaydık ve avrupa'da ki her golüne bizde atmış gibi seviniyorduk. gençtir hayallerinin peşinden gider dedik unuttuk.

  daha sonraki sezonlarda işler yolunda. arda turan kibiri, egosuyla avrupanın göz bebeği. galatasarayımızda iyi gidiyor şükür ve barcelona'ya gidiyor. 6 ay oynamayacak ve arda turan'dan pat bir açıklama ''galatasaray'ın teklifi komikti.'' ne teklif etmiş olabilir galatasaray. gel bedava oyna demiştir. ya da en fazla gazetecilerle teklif götürmüştür arda'nın dediği gibi. peki size şimdi soruyorum. şu anda galatasaray ''gel bedava oyna'' ya da ''malzemecimiz ile teklif götürse'' arda efendi kabul eder mi siz düşünün. tek nedeni arda turan'ın kibirinin galatasaray sevgisini geçmesinden kaynaklanan bu süreçti işte. neyse arda turan bizim kaptanımızdı hala yine sorun yok.

  barcelona sürecinde onu 6 ay oynamadığı halde kadroya davet eden hocasına yaptığı hakaretleri geçelim. insan hata yapar. ancak hoca ona gel özür dile halktan ve milli takımdan dediğinde hocaya ''hande sümertaş'ın görevine son ver'' diyen arda turan, şimdi galatasaray'da hande sümertaş olduğu halde gelmek istemesi nedir ben size soruyorum. hocaya yaptığı hatalardan sonra nispet yapar gibi acun, volkan demirel, emre abisi galatasaray için antipatik adamların yanından ayrılmayan arda turan'ı ben affedemem.

  hepsini geçelim isterseniz. soyunma odasında bağıra bağıra söylediği beşiktaş marşları. beşiktaş'ın onu almak için gündem oluşturduğu dönem adeta beni alın dercesine ''7 numaralı süleyman seba yazılı beşiktaş formasıyla'' poz vermesini ben unutamıyorum.

  başkasının karısına salça olmasını ben affedemiyorum mesela. berkay kimdir tanımam. herkes yaptığını yaşar onuda biliyorum. ancak galatasaray'lı arda turan'ın başkasının karısına yaptığı bu namussuzluğa ben katlanamıyorum.

  siyasetin kucağına düşüp, ''şeytan'' lakaplı rıdvan dilmen ile bir olup başkanlık sistemi için ''evet'' kampanyası başlatmasına. fatih terim'i sırf bu sebepten iktidarın karşısına atmasına katlanamıyorum.

  şimdi bu kibirli çocuk gitmiş yerine çok galatasaray'lı bir çocuk gelmiş. ben inanmıyorum. bu sadece kariyeri ayaklar altına düşmüş bir adamın son çırpınışları olarak geliyor bana. çünkü arda turan tıpkı tanju çolak gibi camiasız kaldı. efsane diye atfedilen, topu topu 1 sezon top oynamış rıdvan dilmen fenerbahçe sayesinde nerelerde farkındasınız. arda turan bunun korkusunu yaşıyor şu anda ve bütün çabası bu yüzden. kendisine üzülmüyorum ve asla affetmeyeceğim. yaptığı hatalar için değil. kasıtlı olarak yaptığı yanlışlar için. yolu açık olsun. umarım çok sevdiği beşiktaş camiası ona kucak açar.
 • 17765
  kendi kariyerini kötü çevresi ve kendi elleriyle mahveden, bir zamanların en iyi türk futbolcusu. şimdiye arda jübileye geliyor diye sevineceğimiz yerde neler yaptın kendine be çocuk?

  sen bizdendin, sen haginin golünde bizim gibi sevinendin, sen ali sami yen kapanırken bizim gibi üzülendin...

  ne oldu da sana bunları * * yapan adama dönüştün? harbiden şu adamın geldiği duruma bak sözlük... hep söylüyorum, bu adamın hayatı belgesel olup alt yapıdaki bütün yaş gruplarına haftada bir izletilmeli. ne olursa olsun ben oldum, bir numarayım, kimseye ihtiyacım yok demeyeceksin işte!

  allah kimseyi şaşırtmasın sözlük.

  içimi parçalayan video'yu bırakıyorum.

  https://twitter.com/.../1241504545353711617
 • 17768
  fatih terim'in covid - 19'a yakalanması ardından gün aşırı terim üzerinden gündeme gelmeye çalışan eski futbolcu.

  tamam paylaşım yapmasa hepimiz eleştirir, kendisini vurdumduymaz olarak tanımlardık ama sürekli de bu konu üzerinden gündeme gelme ve pr çalışmalarından kusma noktasına geldim arda.

  tamam en çok sen seviyorsun git acını bir kenarda yaşa. galatasaray'ın peşini bırak. olmayacak duaya amin deme.
 • 17769
  seneye tribünde omuz omuza yapmaktan aşırı keyif alacağım, herhangi bir gol sonrası birlikte sevinebileceğim herhangi bir galatasaraylıdan farksız kişi.

  ancak sahada asla görmek istemeyeceğim kadar kötü bir futbolcu şu an. eminim tribünde beeraber maç izlerken sahada kendisi standartlarında bir futbolcunun takımın baltalanışını izlese kendisi benden daha ağır tepkiler gösterirdi.

  sonuç olarak meziyeti galatasaraylı olmaksa yeri tribündür, meziyeti futbolcu olmak olmadığı sürece de yeşil sahada sarı kırmızı formayı giymeyi haketmeyecektir.
 • 17771
  çok sıradan bir olay olan ve herkesin yaptığı sosyal medya'da geçmiş olsun paylaşımlarından sonra bile nefret kusulması komedidir. bu kadar ne yaptı acaba size bu adam. en büyük yanlışı hocamıza yaptı, o bile affetti.

  bu sebepsiz ama aslında altında yatan gerçeğin siyasi olduğunu düşündüğüm, takım tutar gibi parti tutanları gördükçe inadına, inşallah yaz transfer döneminde takıma katılır diyorum.
 • 17772
  fatih terim için geçmiş olsun mesajı yayınlayan eski futbolcumuz.

  adam geçmiş olsun demese daha fazla tepki alırdı, şimdi geçmiş olsun dediği için tepki alıyor. fatih terim'e geçmiş olsun demesi ona ne kazandıracak? arda anlamıştır artık kapıdan içeri giremeyeceğini ki bu yaştan sonra da mümkün değil. bırakın adam iyi dileklerini iletsin, ne kaybederiz bundan...
 • 17773
  tümer metin gibi kendisine en kötü günlerinde kucak açan adama sırt çevirmemiştir. arda futbol hayatında çok aptallıklar yaptı, bu kapıdan içeri de giremez evet orası öyle ama arda aptal bir adam değil ve bence ağır kötü bir adam da değil bu nedenle hocaya hissettiği şeyin içinde sevgi, saygı ve pişmanlık var. hocaya bir şey olacak diye eminim bir galatasaray taraftarı kadar korkuyor çünkü hocanın kalbini kırdı, hocaya saygısızlık yaptı ve bunun pişmanlığını yaşıyor hala. o yüzden bu kadar çok paylaşım yapıyor. kendi içinde hocaya değer verdiğini böyle gösteriyor.

  futbolcu arda'nın maalesef işi bitti, bir daha asla eskisi gibi olamayacak. umarım bundan sonraki hayatında iyi bir baba ve iyi bir spor adamı olmayı başarır.
 • 17775
  birkaç hafta önce fenerbahçe galibiyeti sonrası paylaşım yapmadığı için eleştirildi.

  şimdi ise fatih terim, albayrak ve eşi için geçmiş olsun paylaşımı yaptığı için.

  eğer fenerbahçe maçı sonrası paylaşım yapsa takımın galibiyetine gölge düşürmekle, galibiyetten pay çıkarmaya çalışmakla suçlanacaktı. aksini iddia edenle ahbaplık etmem. bugün geçmiş olsun dilekleri de benzer sebeple eleştiriliyor. bu artık eleştiri değil, son yıllarda sosyal medyada yapılan linç, nefret kusumu. bu insanları ciddiye dahi almamak lazım.

  hani fatih terim hasta oldu diye şarap içen holigan var ya... işte o adam neyse bunlar da o. bir insanın acı çekmesinden zevk duyan zavallılar. kişileri değiştirebiliriz. bu sözlükte bazı siyasilerin ölmesini dileyen, bir partiye oy verenlerin yanarak ölmesini temenni eden yazarlara dahi gördüğüm kadarıyla yaptırım uygulanmıyor. şehit savcı mehmet selim kiraz'i öldürenleri övenler dahi hala utanmadan yazabiliyor. sonra ekşi sözlük'ü eleştiriyoruz burada. burayı oradan ayıran fark konu ve taraftar sınırlaması, yoksa benzer zihniyet burada da hakim.