• 26
  tugay ve bülent' le tanıdım galatasaray altyapısını. hatta ikisinin akşam lisesinde aynı sırada fotoğrafları çıkmıştı gazetelerde. sonra malumunuz emre, sabri, arda katıldı altyapıdan.
  benim için altyapı topçusu kaptancüneyt tanmandır. maç seyretmek için top toplayıcılık yaptığım sıcak bir ankara gecesinde hazırlık maçı için şekerspor ile oynuyorduk. çok gençti cüneyt tanman sanırım 1 sene giresun' da kiralık gitmişti. takıma tekrar katılmıştı. maç öncesi ısınmada bana çok uzun gelen bir sohbetimiz olmuştu.
  çocuk aklı ile " hiç gidilir mi galatasaray' dan? " demiştim, üşenmedi cüneyt tanman, koca adama anlatır gibi anlattı bana. oynamak için gittiğinden, her genç oyuncunun galatasaray' da oynamasının mümkün olmadığını söyledi. üzüldüm içimden. ikinci yarı oyuna girdi cüneyt tanman ve bir daha da çıkmadı.
  o zamanlardan beri bizim olsun, çamurdan olsun diye düşünürdüm altyapıyı. ama gerçek futbol böyle değildi. yetmiyordu bizden çıkanlar. ne yapıyorduk peki ? toplamaya başlıyorduk başka takımların iyilerini. hatırlayın ismail' i, yusuf' u derwall zamanından. onlar da başka takımlarda yetişmişlerdi ve biz kapıvermiştik. gerçek buydu. sende yoksa olanı alacaktın. yoksa işin zordu.
  geldik bugüne. hala özlemle bekliyorum cüneyt tanman' ları. arada arda ağzımıza bir patmak bal çaldı, gitti. şimdi celil, yunus var. ama yetmiyor işte. onlardan daha küçüktü tugay ve bülent. hala unutamadık. demek ki yapabilenler vardı bu işi.
  niye yoklar suç sistemde mi çocuklarda mı? 3 tane koşan, basan, top kapan çıkmadı son yıllarda altyapıdan. gol atan, gol tutan değil, okan, emre, suat gibi 3 savaşçı bulamadık. bu anlayışla bulamayacağız da. örnek varken aslını bulamamak çok üzücü. galatasaray kültürü altyapı topçusunu sever ve sahiplenir. beşiktaş' ın sadece bir dönem yapabildiğini biz yıllarca yaptık ama şimdi olmuyor maalesef.
  sonuçta ben eksiği oyuncularda görüyorum. gelişmiyorlar. buna fizikleri de, oyunları da, beyinleri de dahil. kabul edelim çalışmıyorlar. siz inanıyor musunuz altyapı hocalarının bunların üstüne titremediklerine ? idman 2 saatse fazladan 1 saat çalışan oyuncu olsa niye yeni arda çıkmasın ?
  kendilerini olmuş, bitmiş sanıyorlar. yok öyle bir dünya artık. trabzon' da o kadar genç parlıyor nerede florya' dakiler ? ozan kabak var önlerinde neden o' nu geçmeye çalışmıyorlar ?
  hep mi kabahat hocada ? hep mi yönetimde ? varsa yeteneğin, hevesin taraftar arkanda, göster kendini. 19 yaşına geldiler hala altyapı topçusu lakapları.
  sınırlı demek ki yetenekleri o zaman yapacak bir şey yok. dağılacaklar alt liglere, hayatlarını kazanacaklar, benim de içim yanmayacak. anadolu futbolunun da böyle gençlere ihtiyacı var. birilerinin de bu kadroları doldurması gerek öyle ya her altyapı topçusunun kendi takımına monte edilmesi şartı yok. zaten kadroyu da zorlayamıyorlar.
  evet, zorlamanın alemi yok. altyapı çalışacak. herkes cengiz, merih, ozan olamayacak. kalan sağlar bizim olacak.
  cüneyt tanman aklıma geldi sabah sabah. defansta başlayıp, forvete bile geçti. gitsinler sorsunlar cüneyt' e , tugay' a, bülent' e, abi nasıl yaptınız, diye.
  uzattım ama sinirimden. yetenek doğuştan lakin geliştirmek çalışmaktan geliyor.
  çalışanlar avrupa' da top koşturuyor,
  tembeller de kupa maçı bekliyor ve o maçta da yoklar ortada. kimse sadece kupa maçı olmaz ama demesin.
  hevesi olan tek maçta gösterir maharetini, biz de dururuz arkasında.
  ama ümidim yok maalesef.
 • 27
  şu sıralarda dünya futbolunda da türk defans futbolcularının revaçta olmasından dolayı altyapılardaki defans oyuncusu gelişiminin başarılı olduğunu düşünüyorum. takımımız açısından da ozan kabak'tan sonra altyapıdan çıkıp as takımda oynamasını beklediğim bölge gerek sayıca eksik olmamız gerekse de ekonomik durumlardan ötürü yine stoper bölgesidir. tabi şöyle genç dinamik bir sağ-sol bek yetiştirsek tadından yenmez ancak ülkemiz gördüğüm kadarıyla bek yetiştirme konusunda (m. zeki çelik hariç nazar değmesin) altyapılarda başarısız. çoğu bek oyuncu ya kanatlardan ya da stoperden devşirme oluyor.

  altyapı demişken gökay güney'den haber alanınız var mı? neredesin ey çocuk?
 • 28
  dört büyüklerin son 5 senede en az 150 dakika süre verdiği altyapı oyuncuları ;

  galatasaray
  2017/2018 - yok
  2018/2019 - ozan kabak, yunus akgün, semih kaya
  2019/2020 - yok
  2020/2021 - arda turan
  2021/2022 - ismail çipe

  fenerbahçe
  2017/2018 - yok
  2018/2019 - yok
  2019/2020 - yok
  2020/2021 - yok
  2021/2022 - muhammed gümüşkaya

  beşiktaş
  2017/2018 - necip uysal
  2018/2019 - necip uysal
  2019/2020 - necip uysal, ersin destanoğlu, rıdvan yılmaz
  2020/2021 - necip uysal, ersin destanoğlu, rıdvan yılmaz
  2021/2022 - necip uysal, ersin destanoğlu, rıdvan yılmaz, serdar saatçı, emirhan ilkhan

  trabzonspor
  2017/2018 - uğurcan çakır, abdülkadir ömür, yusuf yazıcı, mustafa akbaş
  2018/2019 - uğurcan çakır, abdülkadir ömür, yusuf yazıcı, mustafa akbaş, hüseyin türkmen, abdülkadir parmak, arda akbulut
  2019/2020 - uğurcan çakır, abdülkadir ömür, hüseyin türkmen, abdülkadir parmak, serkan asan
  2020/2021 - uğurcan çakır, abdülkadir ömür, hüseyin türkmen, abdülkadir parmak, serkan asan
  2021/2022 - uğurcan çakır, abdülkadir ömür, hüseyin türkmen

  görüldüğü üzere galatasaray bu konuda rezalet bir durumda gözüküyor. hani böyle bir istatistiğin normali en az 1000 dakika oynamış oyuncular olarak yapılması gerekiyor ama galatasaray ile fenerbahçe kısmı bomboş olacağı için 150 dakikadan hesapladım. koskoca sezonlar sadece 1.5 maç oynayacak altyapı topçusu yani. buna rağmen durum felaket.

  dünya üzerinde hiçbir ligde altyapı oyuncularının bu kadar oynatılmadığı bir ülke yoktur. eğer altyapıdan sağlam oyuncu çıkmıyor derseniz bu daha da rezalet bir durum. 80 milyonluk ülkenin en iyi takımları bu kadar az futbolcu çıkarıyorsa çok büyük sorun vardır.

  altyapı topçusu olarak sadece ilk 11 için oyuncu çıkartmaya çalışıyoruz. ilk 11 için yetersiz ise hemen çöp damgası vurup yolluyoruz. bir futbol takımının kadrosu 25 kişi olur. sen en azından dördüncü stoperini, üçüncü santraforunu, rotasyon kanadını, rotasyon orta sahanı altyapıdan yap. emin bayram ve kaan arslan gibi gelecek vadeden oyuncuların varken neden gidip dördüncü stoper için alpaslan’a para gömüyorsun ? bartuğ dururken neden gidip aytaç’ı alıyorsun. direkt ilk onbire koy demiyoruz ki.

  bu işi en iyi trabzonspor yapıyor. oynattığı oyunculara bakalım. son 5 senede ilk 11 seviyesi için 3 oyuncu çıkarmış. ayrıca direkt milli takım seviyesi oyuncuları(uğurcan, yusuf, ömür). gayet yeterli bir sayı. ama sonrasında rotasyon içinde kendi öz kaynaklarını kullanmış(serkan, hüseyin, parmak, akbaş). hadi biz uğurcan’ı yusuf’u ömür’ü geçtik şu kadar bile oyuncu mu çıkaramıyoruz ?

  hadi bunları da geçtik diyelim. trabzon hariç takımların bu 5 senede çok kayıp sezonu var. galatasaray 2020 ve 2022, fenerbahçe 2019,2020 ve 2022, beşiktaş 2020 ve 2022 sezonlarında yarıştan erken koptu. hadi fener’i geçelim onlar zaten tarihleri boyunca altyapı oyuncusu oynatmak yerine hep tüketmiş. beşiktaş’ta bu 5 yıllık periyotta yine kötünün iyisini yapmış. kayıp sezonlarında önce ersin ve rıdvan sonrasında serdar ve emirhan’ı oynatmaya başlamış. hatta sırada bekleyen kerem ve emre de var. sezon başlarında deli gibi para saçtılar başarısız olunca altyapıdan oyunculara yöneldiler. belki bu durum da çok doğru değil ama en azından uğraşıyorlar, deniyorlar ve yapıyorlar.

  maalesef bu durumda en suçulu kişi eski teknik direktörümüz fatih terim. burada herkes feghouli ve babel yerine altyapı oyuncuları olsaydı diyor ama bu oyuncular galatasaray’a ilk 11 olarak geldi. başarısız bile olsalar altyapı oyuncularının yerlerini alacağı kişiler bunlar değil. feghouli ve babel’in yerini kalite olarak yüksek oyuncuların alması lazım. peki altyapı topçularımız kimin yerini alacak ? işte burada fatih terim’in ne kadar suçlu olduğu ortaya çıkıyor. altyapı topçuları 5 yıl içinde anadoludan toplanan fatih öztürk, alpaslan öztürk, aytaç kara, emre taşdemir, oğulcan çağlayan, jimmy durmaz, muğdat çelik, semih kaya gibi futbolcuların yerini alacak. maalesef bunlarla takım doldu ve şişti. bugün 31 kişilik kadromuz olduğu için altyapı topçularımız sağa sola kiralanmış durumda. burada kalan ise 90+3. dakikada oyuna girdi. en azından bu kayıp sezonda önümüzde ki sene oynatacağımız 1-2 altyapı oyuncusu çıkmak zorunda. galatasaray bunu yapmalıdır.