• 1
  galatasaray'ın yeni projelerinden. mecidiyeköy'de bulunan araziye inşa edilmesi planlanıyor. `6 aralık 2014 galatasaray olağanüstü genel kurulu toplantısı`nda oylama ile kabul edildi. *

  maliyeti 15 milyon dolar, getirisi en kötü 5-6 milyon civarı olacakmış. ali sami yen isminin kullanılacak olması şimdilik ne bir şekilde kabul edilmiş değil. genel kurulda seçilecek.
 • 2
  isim olarak başka bir şey düşünülmesi gerekir. çünkü

  1) avm, otel, rezidans vb vb vb bu gibi ticarethanelerin isminin kutsal asy olması beni rahatsız eder. endüstriyel tt arenada bile daha alışamadım asy ismine.

  2) ticari mantık ile daha nötr, her müşteri kesimine hitap edecek bir isim gerekir. aramızda kaç kişi aziz yıldırım otelinde kalırdı?
 • 8
  hakkında somut bir adım atılmış olan proje.

  --- alıntı ---
  mecidiyeköy'de ali sami yen stadı'nın bulunduğu arazide daha önce gs store olarak hizmet veren 17 bin metrekarelik alana ali sami yen oteli yapılacağı duyurulmuştu.

  projenin mimarı galatasaray başkan yardımcısı dursun özbek, en somut adımı attı ve kredi sorununu çözdü. sarıkırmızılı kulübün ali sami yen oteli için 35 milyon dolar kredi bulduğu öğrenildi. ismi mayıs ayındaki seçimde başkanlık için geçen özbek'in hedefi bu oteli 15-16 milyon dolar'a finanse etmek...

  şubat'ta yapılması planlanan temel atma töreni, mart'a sarkabilir. 1.5 yılda bitmesi düşünülen ali sami yen oteli'nin 5 yıldızlı olması ve 200 odasıyla kulübe yılda en az 5 milyon dolar kazandırması planlanıyor.

  --- alıntı ---
 • 15
  her oda yıllık 25bin dolar kazandırsa 5 milyon dolar ediyor. bu da yuvarlak hesapla bir odanın yıllık 50 bin tlden, her ay 4 bin tl kazandırması gerekiyor. çok bir bilgim yok ama standart oda olsa olsa gecelik 300tl olur. bütün odaları standart sayalım hesaplaması kolay olsun hemen hemen otel 100% verimle çalışırsa yıllık topladığı para 15 milyon dolar olur. otelin yıllık gideri 1-2 milyon dolar arası diye hesaplayalım bu da sadece tahmin.

  otel 50% verimle çalışırsa 5 milyon doları kazandırıyor. yani tüm odaların ayda 15 gün çalışması lazım. işte bu çok zor. ki daha lisesilerin oraya akınından sonra oluşacak açığı hesaplamadım. liselilere ve tanıdıklarına 80% indirim falan yaparlar bence.

  edit: ayda 15 günden 200 oda, ayda 3000 müşteri eder. turistleri saymazsak, ayda 3000 tane 5 yıldızlı otelde kalacak insan anca gelir zaten istanbul'a. bunların hepsi mi bize gelecek ?
 • 18
  otel arzında istanbul'da bolluk var doğrudur ama yabancı turisti de iş adamı da bir yere gidip kalmak istediğinde şehir merkezinde kalmak ister. dolayısıyla, kaç para kazandıracağını bilmem ama mecidiyeköy'de yapılacak bir otel boş kalmaz arkadaşlar. 3-5 kuruş ucuza kalmak için yurt dışından gelen adam mahmutbey'deki holidey-inn'de kalmaz, mecidiyeköy'de oda tutar.
 • 19
  işim dolayısıyla istanbul'da bir çok otelde kalmış bir insan olarak söyleyebilirim ki ayda %50 performansdan bile daha fazla çalışabilir konumu itibariyle. eğer daha detaylı araştırma yapmak istiyorsanız booking.com üzerinden sadece mecidyeköydeki otellere ve doluluk oranlarına bakmanızı tavsiye ederim.
 • 21
  vaad edilen kar orani tutturulursa yirmi yil full kar ettigi takdirde bir adet gareth bale alinabilir. bizdeki fonksiyonu ise hamit ve ebouenin yillik maaslarini ancak cikarmaya yarayacak en fazla. koskoca galatasarayi kurtarma projesinin çapı=yillik 5 milyon dolar mi? girilen riske harcanan paraya degmez. ki normal sartlarda projenin kendini amorti etmesi de 10 yili bulacaktir. neresinden bakarsaniz bakin sacma bir yatirim hareketidir.
 • 23
  hayatimda gordugum en sacma ve hicbir ise yaramayacak proje. istanbul'un en kiymetli bolgelerinden biri oldugu icin gereksiz bir gaza gelme durumu var sanirim. proje bittiginde hedeflenen kar marjinin yanina bile yaklasilamayacagi gibi, kongre ve divan uyelerine yapilacak bedeva konaklama opsiyonlari ile zamanla zarar ettirecek bir yatirima donusecektir.

  en kotu amator subelerin kamplarina ev sahipligi yapar dusuncesi bile mantiksiz. zaten amator subelerin kamp icin kaldigi otellere para verilmiyor genelde.

  gunun birinde mantikli bir baskan gelip burayi satalim dediginde divan kurulundan yemedigi hakaret kalmayacak.

  bu proje yerine park yapsan bile daha kiymetli olur. keske fikri hur, vicdani hur bir galatasarayli cikip gelin bu araziye dunyanin sayili muze/egelence parklarindan birini yapalim diyebilseydi.

  ali sami yen konseptinin hakim oldugu, disarisinda isik sovlarinin yer aldigi, her giriste sanki stada giriyormus hissiyati veren, icerisinde 3-4 saat vakit harcanabilecek, teknolojiden cokca faydalanilmis ancak retro bir dizaynin benimsendigi, metin oktay'la 3d futbol oynayabilecegimiz, neuchatel'e milan'a koydugumuz maclarin, uefa'yi aldigimiz anlarin tekrarini yasayabilecegimiz, her seyden onemlisi tarihimizi okuyup/dinleyebilecegimiz, degerlerimizi icimize cekebilecegimiz workshoplar'in yapildigi, her sene kendisini yenileyen cevreci bir kompleks ortaya cikarmak cok mu zor?

  boyle bir mekanin giris ucreti 50 lira olsun, 100 lira olsun hepimiz verip gidelim. icindeki storlardan aldigimiz hediyelik esyalara, cektirdigimiz fotografa, yedigimiz yemege kadar para verelim. dahiyane fikrilerle ortaya atilan otel projesinden daha fazla para kazanilacagina eminim. ancak boyle bir projeyle galatasaray degerlerini korumak, ve bu degerlere sahip cikmak paradan cok ama cok daha buyuk anlam tasiyor.

  arena'da yapilmaya calisilan muze de dahil, sahip oldugumuz muzelerin hemen hemen hepsini gezmis biri olarak tarihimize buyuk bir ihanet icerisinde oldugumumuzu soyleyebilirim.

  her yerin betonlastigi, kapitalizmin insan hayatini hice saydigi bir cagda, ali sami yen ruhunun yeserdigi topraklarda galatasaray'in ortaya koydugu eser dandik bir otel olmamaliydi.
 • 25
  galatasaray adasını ve store'ları çok güzel işletmişiz gibi , yolsuzluk, suistimal ve israf halkasına eklenecek işletme.
  300 milyon dolar borcun en az yarısı böyle oluşmuştur.
  klübün içine yerleşmiş gözü doymaz kan emiciler, uefa kriterlerinden sonra futbol içinde çok oynayacak alan kalmaması üzerine,
  yeni nemalanma yerleri arıyor.
  kolayca ibra edilen dernek bünyesinin kontrol edemeyeceği yeni bir yatırım olacaktır.
  devletin arpalıkları bile elden çıkarıldı, biz yeni arpalıklar ekliyoruz.
  sen spor klübüsün, en iyi bildiğin işi yap, sporcu yetiştir ve sat. o kadar krediyi alt yapıya yatırsan ve evrensel bir ağ kursan,
  en az 2-3 tane arda çıkarıp parayı zaten amorti edersin.

  inşaatından iznine, işletmesinden satın almasına kadar istismar talanına uğrayacaktır.

  en akıllısı, ruhsatı alıp , ismiyle birlikte uluslararası bir otel zincirine garanti paraya kiraya vermektir.