• 5128
  eski boğuculuğu, iticiliği olmayan stadyum. özellikle "çoğu" büyük maçlarda stadyuma taraftar değil müşteri geliyor. eskiden itici güç olan taraftar şimdi biraz da takımın mıy mıy oyunu yüzünden mayışık bir görüntü sergiliyor. maça giden seyirciler, fenerbahçe derbisinde ve 2019-2020 sezonunda tüm iç saha maçlarında 12. adam olmak zorunda. bizim etkimiz çok büyük.

  aklıma gelen ilk örnek 2011-2012 sezonunda arena'daki 3-1'lik fenerbahçe maçımız.
 • 5129
  bildiğim kadarıyla kale arkasındaki koltukların kaldırılması olayının zaten önümüzdeki sezon için konuşulduğu mabed. avrupa maçlarında ise stadyum güvenlik vs kuralları gereği koltuksuz tribün olması durumu söz konusu değil. bu sebeple avrupa maçları için bu uygulamanın, takılıp sökülebilen koltuklarla hayata geçirilmesi gerekecek.*
 • 5130
  26 eylül 2019 tarihinde istanbul'da yaşanan depremde sn.yusuf günay'ın söylediğine göre bayağı sallanmış stadyumdur.
  konusu açılmışken stadımızın depreme dayaniklilik parametreleri nedir acaba? kac siddetinde depreme ne kadar süre dayanabilir? bu süre icerisinde tribündeki insanlar sahanin icine veya stadin dışına kacabilir mi?
  ülkemizdeki diger stadyumlarda durum nedir? bu konuda birileri çalışma yapmış mıdır acaba?*
 • 5131
  26 eylül 2019 tarihli deprem sonrası kapasite arttırılma projesi tekrar düşünülmelidir.

  yusuf günay'ın söylediğine göre stadyum bu depremde bir hayli sallanmış, stadyuma giriş ve çıkışlar normal şartlarda dahil çok sıkıntılıyken böyle bir afet halinde arttırılmış kapasite ile oluşacak hengamede panik halinde hareket eden on binler afet kaynaklı olmayan ve ezilme sebepli vs. can kayıpları yaratması çok olasıdır. bu konu gündeme geldiğinde bir iki ses stadyumun ulaşım ve giriş çıkış sorunlarının daha öncelikli olması gerektiğini ve bu sorunların çözülmeden kapasite arttırımının stadyumdaki insanların maç keyfini baltalayacağını ve hatta can hasarına yol açacak kadar tehlike yaratabileceği dillendirilse de kalabalığın arasında pek duyulmamıştı.

  daha kalabalık tribünler, daha yoğun taraftar baskısı, daha güzel atmosfer hepimizin istediği şeyler ancak orada bulunan insanların can güvenliğinin de unutulmaması gerekiyor.

  edit: sanırım tam olarak meramımı anlatamadım, stadyum sağlam bir şekilde kalacak şekilde yapılmış olabilir - ki bunun da garantisi yok - ancak her halükarda depreme dayanıklı da olsa sallanacağı ve stadyumda bulunan insanları paniğe sürükleyeceği aşikar. insanımız zaten fevri hareket eden, maç günü dahi stadyumdan çıkış planlarına vs sadık kalabilen insanlar değilken, böyle bir afet sonrasında yaşanan panik ortamında birbirini ezeceklerini düşünmemek için pollyanna olmak gerekiyor.

  sonuç olarak stadyum yapılırken depreme dayanıklı yapıldı diyerek stadyumu savunmayı gerektiren bir durumda değiliz, stadyumda deprem anında çıkışların yetersiz olduğu konusunun irdelenmesi gerekeceği durumdayız.
 • 5132
  çok sallanması güvensiz olduğunu göstermeyen stadyum. yapılırken, yüksek şiddetli depreme dayanıklı yapıldığı söylenmişti. afet merkezi olarakta kullanılacağı belirtilmişti. bu tarz stadyum, avm, hastane gibi binalardaki kolonlara deprem sırasında salınım yapması için boşluklar konuluyor.
 • 5136
  yetkililerin acilen çıkıp deprem güvenliği hakkında açıklama yapması gereken mabedimiz.

  şahsi kanaatim son teknoloji mühendislik ve mimariyle yapılmış böyle bir yapıda depreme yakalanmak istersiniz, öylesine sağlamdır. fakat yine de bir uzman görüş bildirmeli, ve yarın stada akın edecek onbinlerin kafasındaki soru işaretlerini silmelidir.
 • 5138
  stadın depremde beşik gibi sallanması onu dayanaksız yapmaz. stad yapılırken dayanıklılığı yüksek depremleri düşünülerek yapıldı diye hatırlıyorum.

  bizim stadın sıkıntısı deprem değil, çıkışın tek yerden ve yetersiz olması nedeniyle deprem sonrası yaşanacak panik ile oluşacak izdiham olur.

  böyle bir durumda stadda durmak daha güvenli olacaktır büyük olasılık.
 • 5139
  burası üstü kapalı şekilde, acil durumlarda toplanma yeri olarak planlanan bir stat arkadaşlar.
  depremde zarar görmesi yada yıkılması pek mümkün değil. inşaat zamanlarında çakılan her her kazığı sayıyorduk, pehh ne günlerdi be...

  sıkıntılı kısım o stadın giriş çıkışı, üzerinden yıllar geçmesine rağmen etrafına onlarca yapı yapılmasına rağmen bu sorun nasıl hala çözülemez akıl alır gibi değil.

  oyak sitesi (yeni yapılan hastane tarafı) seyrantepe ve aşağıya vadi istanbul bölgesine yan yana 10 - 15 kişinin yürüyebileceği genişlikte yollar / merdivenler yapılmalı.
  arabayı geçtim, 50 bin kişinin yürüyerek bir stata ulaşamaması ne büyük saçmalıktır...
 • 5140
  https://karmod.com/...ruksiyon-villa.html?

  eğer linkteki gibi bir çelik iskeletli villanız yoksa maça ailenizle gittiğinizde "allahım büyük istanbul depremi olacaksa şimdi olsun" diye içinizden geçirecek kadar güvenlidir.

  kim aradığınız uzman ayrıca? şu an kulüpte görevli birinin beyanının benim dediğimden daha tutarlı olma şansı yok. gerçek bilgi alabileceğiniz insanlar iz mühendislik, yüksel proje, schlaich bergermann und partner engineers ortaklığında statik projeleri hazırlayan ekibin yapı analizini yapan mühendisi. bu eleman dışındakilerin size vereceği görüşün genel kültürden öte bir kıymeti yok.

  http://www.arkiv.com.tr/...k-telekom-arena1/742
 • 5142
  28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı ile nihayet tanıştığım stadımız. ilk açıldığı yıllarda öğrencilik kaynaklı maddi durumlar, sonrasında da passolig derken epey bir süre mesafeli durmuştum.

  (bkz: bekledik bunu çok bekledik)

  2006 falan yıllarında henüz arazisinin üst kullanım hakkı kulübümüz tarafından alınmaya çalışılırken ortaya çıkan havadan çekim fotoğraflarda yeşillikler arasında bir yol kenarı olarak görünüyordu. 2019 eylül ayında etrafı komple beton, çarpık kentleşme ve gökdelen vs. dolmuştur. hakikaten bir tepenin üzerinde olmasıına rağmen etrafındaki yapılaşma epey bir yükselmiştir. aradan geçen 13 yılda şehrin o yöne doğru büyümesi inanılmazdır. bunu özellikle yakınlarında bulunan bir büyük alışveriş merkezinin 230 metredeki meşhur seyir terasından bakınca daha bir anlıyor insan...

  onun dışında ulaşım sorunu ilerleme kaydedilmiş olsa da hala tam çözülebilmiş değil. metro durağı uzun yıllar sonra açılmış, ancak kapasite sorunu nedeniyle özellikle çıkışta beklemeler olması kaçınılmaz. yan taraftaki vadi istanbul'dan raylı bir sistemle geçiş var ancak orda da benzer sorunlar yaşanıyor zaman zaman. kendi aracı olmayan ya da metroya binmek istemeyenler için alternatifler çok çok kısıtlı. o yolları kullananlar da 15 dakikalık ancak çok dik bir yolu yürüyerek adeta tırmanmak zorunda kalıyor. insan fenerbahçe'nin, beşiktaş'ın stadlarını ve ulaşım kolaylıklarını düşününce gerçekten daha bir takdir ediyor her maçta oraya giden insanları...

  tabi kapılara kadar geldikten sonra giriş çıkışı çok kolay. içerde gayet ferah bir yeriniz oluyor, üst katın en üst sıralarında bile mükemmel bir görüş açısı sunuyor. büfeleri tuvaletleri falan gayet de yeterli gibi, koridorları çok geniş ve ferah...

  açıkçası içine girince 30 yaşında kelli felli bir adam olmanıza, özellikle de açılışın üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen aslantepe merdivenlerden çıkıp çim sahanın görüldüğü ilk an heyecanını yaşamadım değil. ancak yine de yıllar yılı ali sami yen'de oynanan maçları izlemiş, hatta birkaç kere dahi olsa sami yen'i yaşama şansı bulmuş bireylerin ilk anda ısınması o kadar kolay olmasa gerek...

  umarım ali sami yen'de yaşadığımız ne varsa yaşarız, daha da güzellerini yaşarız.
  hatta yarım kalanları da tamamlarız...

  tanıştığımıza çok memnun oldum...