• 5101
  bunun için altyapı çalışmaları düşünülmüş mü? maçtan çıkıp eve dönerken harap oluyoruz. daha önce maça gitmeyen arkadaşlar için mantıklı geliyor olabilir ama ekstra 10 bin kişiyi kaldıracak bir ulaşım altyapısı yok stadımızda. daha doğrusu ulaşım altyapısı diye bir şey yok zaten. 40 binden fazla kişinin geldiği bir maçtan sonra merdivenleri kullanarak seyrantepe'ye ulaşmak en az 1 saat sürüyor. bunu yapacağınıza koltukları yenileyin, stadın çevresini adam edin (sürekli yaşayan bir spor kompleksi), oval led reklam panoları koyun. seyrantepe'den stada ulaşılan merdivenleri daha geniş hale getirin. inanın bizim daha çok işimize yarar. ayrıca bazı derbilerde bile 50 bin'i geçemiyoruz, fiyat politikası değişmediği sürece (koltuksuz yerlerin gerçekten ucuza satılması) dolmaz o stad 65 bin kişi ile.
 • 5102
  koltukların kaldırılmasına ek olarak reklam panoları sahaya bir adım daha yaklaştırılıp tribünler panoyla birleştirilir ise yine ek alan sağlanacaktır düşüncesindeyim. premier lig takımlarının eski stadları bu örneğe çok uyuyor. bu şekilde hem tribünler sahaya daha yakın olacak, hem de rakip takım için daha boğucu bir atmosfer olacak. sahaya atlayacak salaklardan korkuluyor ise alman liglerindeki gibi tribünlere geçişi engelleyen ince tellerden çekilebilir.

  örnek; https://gss.gs/uV9.jpg
 • 5108
  --- alıntı ---

  galatasaray yönetimi stad kapasitesini 7 bin artıracak proje için bakanlıktan cevap bekliyor. kale arkalarında (dortmund) ayakta izni çıktığında şampiyonlar liginde ise koltuk konulacak.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1171874224484618240

  söz konusu talebimiz büyük ihtimalle ali koç ve fikret orman'a "kardeş siz de ayakta izleyebilir misiniz" sorusunun cevabına göre değerlendirilecek. evet derlerse "tamam talebiniz uygun bulundu", hayır derlerse "güvenlik gerekçesiyle mümkün değildir" cevabı alacağız. yoksa ne bakanlık ne de federasyonun bizim hayrımıza düşündüğü bir şey yok.
 • 5109
  --- alıntı ---

  galatasaray yönetimi stad kapasitesini 7 bin artıracak proje için bakanlıktan cevap bekliyor. kale arkalarında (dortmund) ayakta izni çıktığında şampiyonlar liginde ise koltuk konulacak.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1171874224484618240

  evimiz. kapasite arttırımı için talepte bulunduğumuz, güzel gibi görünen ama içinde tutarsızlıklar barındıran bir talep bu. 2 tane çok deli soru kafamı kurcalıyor.

  1- sezon başlamadan insanlara taahhüt edilen koltuklardan vazgeçmeleri nasıl bekleniyor?
  2- bu passolig denen nane bu şartlarda nasıl işleyecek?* işlemeyecekse biz neden yenileme bedeli adı altında 50 lira haraç ödeyeceğiz?
 • 5112
  sadece kale arkasi icin degil, vip koltuklar icin de bir duzenleme yapilacakmis. muhtemelen vip koltuk satisi beklenen duzeyde olmadigindan bos kalmasi yerine surumden kazanilabilecek bir koltuk degisimine gidilecek.

  stat ici icin gelistirmeler var. koltuk dizayni yeniden yapiliyor. disinda da bir boya, aydinlatma veya insaat firmasiyla anlasmali gelismeler olsa tadindan yenmezdi dogrusu.
 • 5113
  ilave koltuk eklemesiyle kapasite sayısının 60.000'in üzerine çıkarılması gündemde olan stadımızdır. son 4 yıldız kuzey 410 blokta kombine sahibiyim. bir kez olsun o blokta insanların oturarak maç izlediğine şahit olmadım. benim koltuk numaram belli, kulüp senin koltuğun artık yok, ayakta maç izleyeceksin derse de seve seve kabul ederim. oturarak maç mı izlenirmiş oldu olacak çekirdekte çitleyelim.
 • 5114
  kombinem 111 nolu alanda ve kale arkası gibi maçı hiç oturmadan izliyoruz. kimse de bundan şikayetçi olmuyor. hatta hemen yanımızda yer alan 112 nolu alan da aynı şekilde. bizim alanlarda bile kalksa sorun olmayacakken kale arkalarında koltukların kaldırılması problem olmayacaktır. ben oturmak istiyorum diyenlerin de hakkıdır. onlar da kulüp ile iletişime geçsin yardımcı olurlar. zamanında çocuk tribünü çıktığında benim kombinemi bana sormadan kulüp başka ama daha pahalı ve güzel bir yer ile fiyat farkı almadan değiştirmişti. kulübe ertesi sene yenilemede ne olacağını sorduğumda ise bana eski yerimin dengi ya da onların değiştirdiği yer arasında bir seçim yaparak yenileme imkanı vereceklerine dair dönüş yapmışlardı. yani kısacası kulüp kimseyi mağdur etmemeye özen gösteriyor. bu tarz bir olay yaşayacak kombine sahipleri bu nedenle kulüp ile iletişime geçerse sıkıntı yaşamayacaklardır.
 • 5115
  $ahsen kombinem olsa, oturarak izlemek isterim. ayakta tezahüratlara katildigim yillar geride kaldi sanirim. kabak çekirdegi e$liginde iyi gidiyo. kombinemi de ona göre alirim. böyle bakarim benim gibiler nerelerde oturuyor, oradan alirim. gidip de kale arkasindan veya ultraslan'in oldugu tribünden almam. aslinda en güzeli loca olurdu ama bir yerde okudum 98k $ istiyormu$lar. üstüne biraz daha koysan t.c. vatanda$ligi veriyolar. çok para be abi. o kadar param olsa ev alir, bir odasina dev ekran koyar, iptv'yi $ikayet ederim.

  velhasil-i kelam benim gibi dü$ünenler için kapasite arttirimi ile koltuk kaybetme durumu ile kar$i kar$iya gelebilecek kombine sahiplerinin ariz çikarabilme ihtimallarini göz önünde bulundurmasi gerekir yönetimin.
 • 5116
  ilave koltukların kombineler satıldıktan sonra yapılması plansızlıktır. benim güney üst kombinem var bir çok tanıdığım var ailesi ve çocuklarıyla maça geliyor, bu insanların suçu ne ayakta izlemek zorunda kalacaklar, nedir kombine alan bu insanların günahı? kulüp ile iletişime geçin yardımcı olurlar denmiş ne yapabilirler ki doğu veya batı tribününe mi transfer edecekler?
 • 5117
  çoğu kişi arena yapılırken inciğine didiğine kadar takip etmiştir. 4. vinç, kedi yolları, kazık çakımı falan takip edenler hatırlar inşaatı.

  bizim arena avrupa standartlarındaki ilk stadyumdu yapıldığında. koltuklar arası mesafe, tribünlerin eğimi, koltukların açısı, sahaya uzaklık, locaların sayısı, vip koltuklar, akustik falan çok ciddi bir mimari ve mühendislik içeriyor. türkiye'de örneği hala yok bu stadyumun. avrupai bir stadyum gerçekten.

  yan yana iki koltuk değil, arka arkaya iki koltuk arası da baya geniştir. yapılış amacı insanlar rahat rahat, konfor içinde maç izlesindi. şimdi bu konfordan vazgeçilmek isteniyor.

  bi yandan iyi olur diyorum ama bi yandan da insanların o rahatlıktan mahrum edilmelerine gönlüm razı gelmiyor açıkçası.

  önce locaları ikiye böldüler. insanlar evde maç izler gibi maç izlesin diye yapılan geniş localar gişe gibi kabinlere döndü. şimdi de ayakta insanlara eziyet olacak gibi. ben insanımızın biraz rahat etmesini istiyorum.

  daha fazla gelir olur. atmosfer süper olur biraz da oraya giden taraftarı düşünmek lazım. adamın biri ailesiyle gitse eşi çocuğu sıkıntı çekmez mi orada? değişiklik yapılırken ailesiyle gelecek insanlar da düşünülmeli. karı kışı var, soğuğu var. bütün maç ayakta mı duracak kucağında çocukla kadın?

  stadyuma tek gelen 20 yaşındaki bağcılar çocukları değil. kadınlar, kızlar, çocuklar, hastalar herkes. herkesin en rahat edeceği şekilde düzenleme yapılmalı. taraftarız biz, para sağılacak hayvan değiliz. ben gidince rahat etmek istiyorum. tıka basa, kamyonda taşınan alt alta üste hayvan gibi muamele görmek istemiyorum.
 • 5120
  geçmiş yıllarda stadyum özlemi çekerken fenerbahçeli arkadaşlarımla konuşurken eski ali sami yen kaç kişilik? yeni stadyumu dolduramazsınız gibi tahminler vardı.
  25 bin kişilik eski ali sami yen, 15 bin civarında bir ortalama seyirciyi konuk ediyordu. ben ise 52 bin kişilik stadyumun bugün için yetse bile önümüzdeki yıllarda yetmeyebileceğini söylüyordum. arkadaşlarım saraçoğlu güzellemeleri yaparken 10 sene sonra haklı çıkmanın gururunu yaşıyorum. o arkadaşlarım hala saraçoğlu güzellemelerine devam etsinler.
  ayakta maç izleme zaten futbol geçmişimizde var. inönü stadyumunda o tarz maçlar yapılmıştı. herkesin örneklediği dortmund yine eski adıyla wesfalen şimdiki adıyla signal iduna park kale arkalarını bu şekilde pazarladı.
  ac milan, barcelona, real madrid kalibresinde takımların stadyumlarına baktığımızda 80 bin kişi kapasitenin üzerinde olduklarını görüyoruz. ulaşımın iyi organize edildiği ortamda maç izleme keyif haline gelir. insanlar 3 saatte evine varırsa bunun adı işkence oluyor. altyapı ve ulaşımı iyileştirirsek full kapasiteye yakın maçlar görürüz.

  stadımız hakkında benim rahatsız olduğum ufak bir sorun ise kombine sahibinin maç seçmesi. türkiye kupası maçında stadyum %10 doluyor. bunun da bir şekilde çözülmesi gerekiyor. bilet devri olsa da kupa maçına gitmek isteyen az oluyor.
 • 5121
  kapasite artışı koltuksuz şekilde yapılırsa ki açıklanan bu; bu sene kale arkalarından kombine alan taraftarlara büyük haksızlık edilmiş olacak.

  genç ve kanı kaynayan arkadaşlarımızın heyecanını anlıyorum. sami yen'de koltuk olmasına rağmen koltuk sayısından fazla seyirci alınırdı ve bir gol anında yerlerde insanların ezildiğine şahit olurdum. mesela yer de verilmezdi. verilse de yolda görsen yolunu değiştireceğin adamla kıç kıça tepiş tepiş maç izlemek zorunda kalırdım.

  bu başlıkta daha önce de yazdım. sadece bayram namazlarında dolan camiler gibi yılda 2 derbi ve 1 şampiyonluk maçı haricinde ful kapasite oynadığımızı gösterebilir misiniz?

  insanlar stada ulaşmak için metrobüs ve metrolarda zaten balık istifi şeklinde eziyetin en büyüğünü çekiyorken bir de onlara diyorsunuz ki en az 3-4 saat daha ayakta durun. ayrıca bunun yazı da var kışı da.

  örneğin 2018-2019 sezonunda evimizde oynadığımız akhisarspor maçını ele alalım. tribünlerde kaç kişi vardı o maçta? yılda 3 maç ful olacak stad için o insanlar betonda mı otursun, ayakta mı dikilsin?

  kulübün ayakta tribün fikrinden bir an önce dönmesi ve koltuk mesafesi daraltıp, koltuk ufaltarak kapasite artışı sağlama sistemine geçmesi gereklidir.
 • 5122
  kapladığı tribün alanı izdüşümsel olarak yaklaşık 36bin m2 dir. bjk stadında 21bin m2. fb stadında ise 23bin m2.dir.
  bizim stad 52.600
  fb stadı 50.000
  bjk stadı 42.000 kisi kapasitelidir.
  bu kadar geniş bir oturuma sahip olmasına rağmen oransal olarak kapasite düşük kalmaktadır. bunun sebebi koltuk genişligi, yan koltuklar arası boşluklar, iki sira arasi önlü arkalı koltuk boşlugun çok geniş olması, merdiven sayısı çokluğudur.
  bjk yada fb stadi standardında koltuk dizilimi olsa idi stad kapasitesi çok rahat 65bin olurdu.
  benim fikrim stadımızdaki koltuk arası boşlukları minimalize ederek kapasite çok rahat %15 artar. ve stad kapasitesi 60bine çıkar. böylece konfordan ödün vermeden kapasite 60bin olur.
  buna ilaveten 60bin kişinin aynı anda gelip gitmemesi için maç öncesi ve maç sonrası insanları stadyumda tutacak organizasyonlar düzenlemek zaruridir. ve başta metro olmak üzere diğer tüm toplu taşıma araçları maç bitiminden 2-3 saat sonrasında bile ulasilabilir olmalıdır. cendere yolu daha fazla kullanilacak sekilde duzenleme yapilmali ; stadın tahliyesi alternatifli hale getirilmelidir.
 • 5123
  -- alıntı ---

  galatasaray yönetimi stad kapasitesini 7 bin artıracak proje için bakanlıktan cevap bekliyor. kale arkalarında (dortmund) ayakta izni çıktığında şampiyonlar liginde ise koltuk konulacak.

  --- alıntı ---

  madem kapasite artışı yapılacak, şu dış cepheye de bir çare bulalım artık. konyaspor'un bursa'nın hatta neredeyse bizim dışımızda yapılan her yeni stadın dış kaplaması yapılmış ve güzel duruyor. bizim stadın dış cephesi ise maalesef yakışmıyor bizim kalitemize. bu işe cidden çare bulmalıyız. en azndan geçici olarak ucuz, efektif bir çare bulunmalı. bu dış görünüş pazarlama için, repütasyon ve stadın havası için bence çok önemli.
 • 5124
  kapasite arttırma muhabbeti geçerken geçen yılın doluluk oranlarını inceledim. geçen yıl ki ortalamamız 38.077 gözüküyor transfermarkt verilerine göre. bu kapasite arttırma muhabbeti gerçekleşirse eğer büyük maçlarda stadın full çekeceğini düşünerek 41-42 bin seviyelerine çıkar bu ortalama geçen yılı baz alırsak.

  bu konuda yönetime söylemek istediğim bir şey var. bu fahiş fiyatlarla, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda kimse anadolu takımlarıyla oynanan maçlarda batı alt ya da doğu alttan almayı tercih etmiyor, kombine sahiplerinin gittiği kadar doluyor bu maçlarda bu tribünler. taraftar bu ülkedeki en önemli asset bir futbol kulübü için, senin taraftarın da her koşulda arkanda dimdik duruyorsa, senin diyemediklerini diyorsa bu haksızlığı önce kulübe sonrasında da bu taraftara yapamazsın. rakiplerinin stadlarına oranla en 'saçma' yerde stadı olan sensen ve ulaşım ciddi bir problemse halen, kasımpaşa veya konyaspor maçı için 350-650 tl aralığında tüm biletlerini satamayacağın aşikarsa bu fiyatlara bir çekidüzen verilmesi gerekiyor stadın kapasitesini arttırmadan önce. bunun için de ne senin aleyhine karar almak için birilerinin iznine ihtiyaç var ne de ekstra bir maliyete.

  bunları söyledim diye kapasite arttırma işlemine olumsuz baktığım anlamı çıkarılmamalı, tüm şartları zorlamalıyız bu konuda. söylemek istediğim başkasından bir şey beklemeden önce kendimiz yapmamız gerekeni yapalım, galatasaray ne zaman yapması gerekeni yaptıysa kimse önünü kesemedi bu da bildiğimiz ve gururlandığımız bir gerçek.

  tanım: kapasitesini arttırmayı hedeflediğimiz, onca ulaşım sıkıntısına rağmen hâlâ fahiş fiyatlara bilet satılan mabedimiz.
 • 5125
  bilet fiyatlarinin kesinlikle arz talepe gore belirlenmesi ve azaltilmamasi, tam tersine artirilmasi gereken magbedimiz. gonul ister ki dunyada her sey bedava olsun ama hayatin bazi gercekleri var. kadroya yapilan yatirimin bir geri donusu de kurulan kaliteli kadroyu izlemek icin odenmesi gerekecek olan bedel. bunu da taraftar olarak seve seve odememiz gerekiyor.