resim
Ali Yıldırım Koç
Görev:Başkan
Takım:Fenerbahçe
Yaş:55
Uyruk:Türkiye
 • 1780
  ali şen 1995-1996 sezonunda şampiyon olduktan sonra 7 yıllık kötü seriye son vermişti. zaten taraftarın “ali şen başkan fenerbahçe şampiyon” tezahüratlarının sebebide buydu. o gelecek ve şampiyon olunacaktı.

  fenerbahçe ama bilerek ama bilmeyerek 3-5-2’nin karşısına (o günlerde dünyadaki hakim yapı 3’lü savunmalardı ve ülkede neredeyse herkes 3’lü oynuyordu) net üstünlük kuracak tek yapıyı 4-4-2’yi çıkarmıştı. carlos alberto parreira’nın alametifarikası olan bu sistemde fenerbahçe uche - högh tandemi ile şampiyon olduğunda herkes bir seri yakalayacağını düşünüyordu.

  carlos alberto parreira şampiyon olduktan sonra takımdan ayrılıp yerine vatandaşı lazaroni’yi önerince fenerbahçe onu takımın başına getirdi ve sisteme devam etmeyi tercih etti. ancak fatih terim’li galatasaray son derece acı bir şekilde şampiyon olunca işler değişti.

  ali şen’in başkanlığı bitecekti ve yerine ali şen’in yakın dostu aynı zamanda kulübü iyi bilen, ali şen’in desteğini arkasına almış vefa küçük’ün geçeceğini düşünüyordu herkes. o günlerde fenerbahçe’de listeler ayrı, başkanlar ayrı yarışırdı.

  vefa beyin listesi seçilirken başkan bir oy farkla aziz yıldırım olmuştu. sandıklar tekrar sayıldı ve yine sonuç değişmedi. aziz yıldırım başkan vefa beyin listesi ile koltuğa oturdu.

  aziz yıldırım hırslı bir insandı. 1998’in şubat ayında başkan seçilince hemen kolları sıvadı ama bazı sorunlar vardı. kulübün geliri düşüktü. istediği, hayal ettiği fenerbahçe’yi oluşturabilmesi için yeterli parası yoktu. avrupa’yı örnek aldı ve insanların maça gelmesi için uygun ortamın oluşması gerektiğine inanarak en iyi bildiği işi yaptı ve betona yatırıma başladı.

  1999 yılında stadın tribün tribün yıkarak olduğu yerde yenileme işlemine başladı. sonrada asıl planına geçti…

  ayrı ayrı fikirlere sahip bir grubu, bir zümreyi bir araya getirmenin ve de onlara hükmetmenin yolu bir düşman yaratmaktır. çünkü her kahraman arayışı bir düşmanla başlar. o düşmanın adı da “galatasaray” dı. stadın bitmesiyle birlikte başlayan ve 2011’e kadar süren sürecin fitilini ateşledi aziz yıldırım.. kazanırsa ben kaybederse galatasaray yüzünden ilkesi ile yönetimi bu mantığa göre dizayn etmeye başladı. ya bizdensin ya da değilsin… ne kadar tanıdık değil mi? bu böl parçala yönet stratejisinin bir ürünüydü. aziz yıldırım amacına ulaşmıştı. özellike denizli faciası sonrasındaki süreçte net bir düşman yaratmıştı. "ülkeye şikeyi galatasaray getirmişti"... çok yüksek sesle, bağır bağıra bunu söylüyordu her yerde. bu düşmanla savaşmak için daha güçlü olmak gerekiyordu. daha güçlü olmak içinde para lazımdı.

  aziz yıldırım artık ülkeyi bölmüştü. ya sarının yanında kırmızı olacaktı yada lacivert…
  sloganlar, bağırmalar, suçlamalar.. her şey ama her şey daha fazla kombine, daha fazla forma satışı, daha fazla para içindi.. aziz yıldırım hırsları uğruna iki ebedi dostun dostluğunu bir daha düzelmemek üzere bitirmişti. çünkü normal şartlarda ortada bir düşman yoksa ne iktidarda kalabilirsiniz nede insanlar size para verir. çünkü o para korunmak ve kollanmak içindir en nihayetinde. madem düşman var bize silah al... savun bizi demektir... ayrıca düşman yoksa başarısızlık sorgulanır.. iktidarı kaybedersiniz ama düşman varsa bu sorgulanmaz dış mihrakların suçudur dersiniz ve keyfinize bakarsınız...

  aziz yıldırım ve yönetimleri de bu taktiği kullandılar. kazanamadıkları zaman çamur attılar, tesadüftür dediler, kazandıkları zaman ise biz kazandık! sürekli ama sürekli konuştular. düşmanlığı ve nefreti körüklediler. sonunda türk sporu iki takımın rekabeti üzerine dönmeyi bırakıp iki takım arasındaki nefrete bağımlı hale geldi. gazeteler, televizyonlar, yorumcular daha çok takipçi, daha çok reyting uğruna bunu körüklediler. sahte transfer haberleri yaptılar ki çalım denebilsin. koca manşetler attılar... sonunda aziz yıldırım kadar bu nefret ateşinin altını basında körükledi. yaşanan her korkunç olayın, edilen her hakaretin, oynanamayan her maçın sorumlularından biride basındı.

  yapılan transferler, alınan oyuncular, gözünü kırpmadan ödenen astronomik bonservisler, rakip takımların elinden alınan hatta başka takımın formasını giymişken araya girip transfer çalımı atmalar… bunların tamamı taraftarın gözünü boyamak içindi. bir nevi “paranız boşa gitmiyor” diyordu aziz yıldırım. ama yıl 2018’e geldiğinde görüldü ki kazın ayağı öyle değilmiş. ama o günlerde para çok gibiydi. herkesi satın alabilir havası yaratılmıştı. çünkü her şey gizli kapılar ardında yapılıyordu.

  her sene dernek borcunu ayrı zamanda a.ş.’nin borcunu apayrı bir zamanda açıklıyordu aziz yıldırım. bunun nedeni hep borcun düşük görünmesiydi. galatasaray borcunu açıklarken fenerbahçe onun 4’te 1’i gibi görünen dernek borcunu açıklıyor ve sonrada manşetleri “galatasaray batıyor haberleri süsülüyordu”. aziz yıldırım amacına ulaşıyordu. galatasaray fakir ama fenerbahçe zengin takımdı.. sonunda ona körü körüne inanan bir kitle yaratmış, açıklamadığı transfer maliyetleri ve sanki hiç vergi indirimi almamış gibi yaptığı açıklamalarla birlikte (özellikle vergi konusunu sürekli gündemde tutarak) nefreti dahada körükleyerek, para toplamaya devam ediyordu. artık ortada apaçık yalan söylenen bir de yetim hakkı meseleside vardı. galatasaray, fenerbahçe'nin hakkını yiyor, şike yapıyor bu da yetmiyor birde yetim hakkı yiyordu. bunu söylemesinin nedeni ekonomik olarak kötüye gitme, biz tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz ama galatasaray getirmiyor algısı yaratma ve dahası fenerbahçe üzerinde aziz yıldırım ve onun kurmaya çalıştığı korku imparatorluğu nedeniyle oluşan nefretin galatasaray üzerine yönlendirilmeye çalışmasıydı.

  sonra 2011’de biri çıktı karşısına. ülkedeki hemen hemen herkese bir şekilde boyun büktürebilirdi ama ona bunu yapmak zordu. çünkü onun yatırımları ülke içinde değildi. galatasaray 34. başkanı olarak ünal aysal’ı seçmişti. aziz yıldırım’ın kurduğu küçük korku imparatorluğunda bir delik açılmıştı açılmasına ama bambaşka bir şey oldu. herkesin beklentisi iki başkanın güç savaşları olacaktı ki türk futbolunun belkide en büyük olayı gerçekleşti. 3 temmuz süreci

  bir gecede her şey değişivermişti.

  aziz yıldırım tutaklanırken, ünal aysal aradaki nefreti körükleyecek ama bunu yaparkende son derece avrupai bir hava takınacaktı. açıklamalar, resmi siteden yazılar, neler neler… ünal aysal yumuşak karnı bulmuş ve oradan yükleniyordu. uefa’nın duruma el atması sonrası “bu ateş üfleyerek sönmez” metni ile galatasaray taraftarının gönlünde taht kurarken nefreti körükleyen (haklı olarak) bu kez sarı kırmızı renkler olmuştu.

  bu duruma rağmen aziz yıldırım kamuoyundan destek alamıyordu. çünkü, kurduğu o korku imparatorluğu o kadar antipatik bir hal almıştı ki kimsenin sevmediği, herkesin nefret ettiği bir takıma dönüşmüştü fenerbahçe. hangi stada gidilirse gidilsin hoş karşılanmıyordu rakip taraftarlar tarafından. “fenerbahçe cumhuriyeti” gibi bir söylemle yola çıkıp “siz hepiniz ben tek” derseniz sonunda bu karşılık bulacaktır. buldu da…

  ünal aysal şike üzerinden yüklenirken, sportif olarak fatih terim tercihi ve kurulan kadro ile ünal aysal büyürken aziz yıldırım küçülüyordu. elinde kalan tek şey galatasaray nefretiydi artık. bu sırada sürü psikolojisi ile hareket eden fenerbahçe taraftarı dönüp arkasına bakmadı. 1998’de aziz yıldırım görevi devralırken 13-11 şampiyonluk sayılarında üstün olan fenerbahçe onun görevi bıraktığı zaman 21-19 geriye düşmüştü. bu sezonla beraber fark 3 şampiyonluk oluvermişti. tüm başkanlığı süresinde 22 galatasaray kupası görürken kendisi sadece 11 kupa alabilmişti. üstelik bu kupalaradan ikisi avrupa kupasıydı.

  3 temmuz sürecinde kulübün arkasında durdu fenerbahçe taraftarı. oysa aziz yıldırım “şike yaptıysam fenerbahçe için yaptım” demiş, dönemin teknik direktörü aykut kocaman “herkes hız yapıyordu radar bize tutuldu” diyerek olayı kabullenmişti. kimse tapelerin sahte olduğunu söylemedi. aksine kabul etti… fenerbahçe taraftarı ise aziz yıldırım’ın peşinden gitti. çünkü, aziz yıldırım bir kahramandı. galatasaray’a karşı onları koruyan, kollayan, gözetleyen biriyidi. cumhuriyetin son kalesiydi fenerbahçe. belkide sırf bu yüzden ittihat ve terakkici başkanlarını gizlemeye bile çalışmışlardı. fenerbahçe taraftarına su yerine kum verdi aziz yıldırım ve fenerbahçe taraftarı düşünmeden kumu içti. çünkü su ile kum arasındaki farkı bilmiyorlardı.

  fenerbahçe taraftarı su ile kum arasındaki farkı 2018’deki kongrede anlamıştı anlamasına ama asıl yazının konusu olan ali koç’u seçerken “nefret dili” yerine “sevgi dilini” tercih etmeleri umut aşılamıştı hepimize.

  ali koç ise aziz yıldırım’dan öğrendiği, onun tedrisatından geçen herkesin yaptığını yaparak başarısızlığı kabullenmek yerine taraftara bir düşman verdi. hemde 3 ayda...

  o düşman tabi ki yine galatasaray’dı.
  seçim kampanyası süresince sevgi, dostluk, kardeşlikten bahseden harvard üniversitesi mezunu başkan sorunlarla yüzleşmek yerine, yerdiği, defalarca bu yüzden suçladığı aziz yıldırım’ın planına döndü.

  the american president filminde bir sahne vardır ki dünyanın her yerinde siyasi işleyişin aynı olduğunu gözler önüne serer.. filmde amerikan başkanı andy sheaperd'ı oynayan micheal douglas abimiz rakibi bob rumson hakkında şöyle der;

  “sorunlarınız ne olursa olsun onun bu sorunları çözmek gibi bir endişesi yok. o sadece iki şeyle ilgileniyor;

  1) sorunlardan korkmanız
  2) kimi suçlayacağınızı söylemek.

  orta yaşta, orta sınıfa mensup (tam olarak futbol taraftarlarının profili) kolay ikna edebileceğiniz, insan gruplarını çevrenizde toplar, onlara bazı değerlerden bahseder ve sonunda önlerine bu değerleri yıkmaya çalışan bir düşman koyarsınız.

  işte bayanlar ve baylar bir seçim böyle kazanılıyor. ”

  işte aynı aziz yıldırım gibi ali koç’un şu an yaptığı tam olarak budur. tabi tek farkla. o farkın adı da fatih terim. bu kez düşman seçerken kulüpleri değil kişileri hedef almakta. fatih terim, ergin ataman gibi.. onun derdi galatasaray ile özdeşlen kişiler. tavır aynı, taktik farklı...

  fenerbahçe taraftarı da sürü psikolojisinden kurtulamadığı için aziz yıldırım’ı bırakıp ali koç’un peşinden gitmekte… çoban değişiyor ama sürü hep aynı kalıyor…
 • 2321
  yeni transferi simon falette'e lisans çıkaramamış başkan. 12 milyon euroluk açık kapanmadan yeni oyuncu için lisans çıkmayacakmış. şu haber neden bu kadar ağladığının göstergesi aslında.

  öncelikle simon falette transferi sonrası taraftarı iyice çileden çıkartan comolli konusu var. herkes comolli'ye sallayıp menajerlik şirketi üzerinden cebine para attığını ima ederken adam dayanamayıp yardımcısına twitter hesabı açtırdı ve ''benim bu transferle bir ilgim yok'' dedi. herkesin salladığı oyuncuyu bizzat yalı çocuğu gidip almıştı. bunun ortaya çıkmasına dayanamayan yalı çocuğu hemen o gün comolli'nin yardımcısının işine son verdi. comolli'yi kovamadı çünkü tazminatını ödeyecek parası yok.

  son konuşmasında da alışılmış şekilde galatasaray'a sallarken alışılmadık şekilde trabzon'a da yüklendi. çünkü elinde 3 temmuz bahanesinden başka bir şey kalmadı. taraftar artık galatasaray'a, fatih terim'e sallamasının sadece gündemi meşgul etmeye yönelik hareketler olduğunu anladı. bu yüzden yeni bir şey bulması gerekti. o da en kolay yolu seçip 3 temmuz üzerinden trabzon'a salladı. hemen ardından teknik direktörü, futbolcuları, resmi twitter hesabı ve paralı trolleri taraftarı gazladı ve gazlanmaya müsait fener taraftarını yine bu hamleyi yedi.

  zorlu görüşmesi patladı federasyona'a yerleştirdiğin nihat abin sana yardım edemiyor, transferlerde eleştri odağı olan comolli sorumlunun kendisi olmadığını açıkladı, ''vizyonuma uymuyor'' dediğin ersun'u taraftar tepkisiyle getirdin yapamadı. cebinden verdiğin paralar dışında kasaya giren 1 kuruş yok. çünkü nasıl para kazanıldığını bilmiyorsun.

  2019 yazında son kurşununu attın ama yine başarılı olamadın. limitlerini bile bile harcayabileceğin paranın fazlasını harcadın, federasyona komple fenerlileri doldurdun yine yapamadın. şimdi de ''yapamadım'' diyemediğin için ''bizi şampiyon yapmayacaklar'' diyorsun. kim yapmayacak mesela? divan kurulu üyen cumhurbaşkanı mı? eski 2. başkanın federasyon başkanı nihat abin mi? iş ortağın mhk başkanı mı? çoğu fener'li ve takımının kaptanın da avukatlığını yapan disiplin kurulları mı? kim engel oldu sana?

  battın yalı çocuğu. hayatında ilk defa kendi başına bir iş yapmaya çalıştın eline yüzüne bulaştırdın. son çırpınışlarını izlemek çok zevkli olacak.
 • 3125
  --- alıntı ---

  gelişi çok da umurumda olmayan oyuncu, tutarsa iyi transferdir tutmazsa çöptür bu türk futbol seyircisinin ritüeli haline geldi artık o yüzden burayı geçiyorum benim merak ettiğim şey şu;

  irfan can' emre akbaba'sı mohamed'i nagatomo ve ndiaye'si için de devreye girip fiyat yükselttiren bir arkadaş vardı, gazete haberi falan değil bu arada direkt başkan söylemişti ayıp oluyor artık diye, bunların derdi ne?

  hatta sivas'tan ayrılan iki oyuncuyu da ekleyelim, sırf galatasaray ucuza kapatmasın diye pahalıya birini kendine alıyor adam, diğerini de alacak repütasyonu yetmiyor haliyle para da bir yere kadar, hayrını görsünler bu arada bizim uğraşacak paramız yok kimseyle.

  bir de şunu anlamıyorum, oğulcan kimsenin yüzüne bakmadığı rize'de yedek kalan oyuncu, galatasaray talip oluyor hop birileri araya giriyor kulübüne sözleşmesini uzatın bize satın diyor, çocuk form tutup oynamaya başlayınca çat bir ceza çıkarılıyor.

  kerem aktürkoğlu forma bulup kendini göstermeye başlıyor hop oradan biri çıkıyor asker kaçağı yalanı çıkarılıyor.

  taylan bir sene yedek otururken kimsenin aklına gelmeyen imza parası meselesi taylan takımın vazgeçilmezi olunca bir anda sanki büyük bir olaymış da yeni duyulmuş gibi servis ediliyor falan, nereye varmak istenildiği açık aslında ama neyse...

  --- alıntı ---
 • 2634
  galatasaray'ın şampiyonluğundan sonra* seçime giden fenerbahçe'nin 37. başkanı olmuştu.

  yalnız fb başkanlığı için aziz yıldırım ile çekişirken birbirlerine şu sözlerle meydan okumuşlardı:

  aziz yıldırım: "siz ne veriyorsanız ben 1 fazlasını vereceğim"
  ali koç: "siz ne vereceğinizi söyleyin, asıl ben 1 fazlasını vereceğim"

  ben dahil herkes fenerbahçe'ye para akışı sağlanacağını düşünmüştük. meğersem galatasaray'a ne kadar şampiyonluk kazandıracaklarından bahsediyorlarmış.
 • 2478
  gün geçmiyor ki galatasaray sözlük'te bu kalantor zengin çocuğuna umut ışığı filan denip yine dadaloğlu payesi verilmesin.

  suyun akışına göre hareket eden, dibine kadar kapitalist, dibine kadar elitist, dibine kadar da halktan kopuk bir zengin çocuğu olmaktan başka hiçbir başarısı yok bu adamın şu hayatta.

  böyle ışığın hüzmesine tüküreyim.
 • 1894
  65 yıllık hayatımda yaşadığım önemli düş kırıklıklarından birinin öznesi olmuş spor kulübü yöneticisi. seçilmesinde, sayın başkanımızla birlikte spor ahlakına katkısı olacağına neredeyse emin olduğum bir karakterdi. önce ufak söylemleri, derken bildiğiniz, başarısızlığı örtüp hedef saptırmak adına doğrudan hedef alarak saldırganlaşması büyük düş kırıklığıdır. ülkemize az gelmiş gibi, düşmanlık yaratan söylemleriyle kendi adına da yazık etmiştir.
 • 2104
  2019 eylül'ü itibarı ile, fenerbahçe spor kulübü başkanı olarak çok ciddi anlamda ateşle oynayan kişi.

  dördüncü fatih terim dönemi'ni sahada alt edemeyeceğini anlayınca üçüncü fatih terim dönemi'nin sonundakine benzer bir kaos yaratıp bu şekilde sonlandırmaya çalışması yine bir yere kadar kabul edilebilir. sonuçta tarihte ilk defa 3 şampiyonluk öne atılmış bir galatasaray ve geçen sezon kümede kalmayı 32. haftada garantileyen bir fenerbahçe var. buna ek olarak maddi konularda dibe batmış bir fenerbahçe karşısında durumu kontrollü şekilde giderse sıkıntı yaşamayacak olan bir galatasaray var.

  ve bu durumu ortaya çıkaran, en çok kendi kendini baltalamayı seven bu camiayı bir arada tutan bir fatih terim var.

  ali koç'un yerinde kim olsa aynı şeyi hedeflerdi elbette. bu konuda kendisini kınamıyorum..

  hatta türk futboluna yatırım yapan, nemalanan kim varsa aynı şeyi ister. bugün galatasaray-fenerbahçe rekabeti olmasa türk güya spor özünde futbol basınının toplam hacmi şimdikinin %5'i kadar falan olurdu. bu rekabetin bir şekilde sekteye uğraması, birinden birinin fark açması en istenmedik senaryo. sidik yarışı bile olsa, bunu rekabet üzerinden köpürtüp tiraj yapmaktan geçiyor paranın yolu. en büyük medya patronundan tut en dipteki maaşlı muhabire kadar...

  üçüncü fatih terim dönemi durup dururken bir günde sona ermedi. kimin sızdırdığı, niye sızdırdığı, gerçek olup olmadığı bile bir yere kadar net olan bir özel mesajlaşma programı ekran görüntüsü ile başladı eleman polemiği. taa ağustos ortalarından başlayıp eylül'ün 20 küsuruna kadar kurcalandıkça kurcalandı. o zaman da 2 sezon üst üste şampiyon olmuş bir galatasaray vardı. o zaman da üçüncü sezona biraz farklı başlamış bir galatasaray vardı. son 7 senede 1 kere şampiyon olmuş, onu da 3 temmuz muhabbetiyle kaybetme tehlikesi yaşamış bir fenerbahçe vardı.

  o dönemi hatırlayanlar yapılanları da hatırlar elbette. o ekran görüntüsünün prime time'da televizyon ekranlarına çarşaf çarşaf konulmasını, günler haftalar boyunca her fırsatta hem hoca hem de başkana inatla bu konunun sorulmasını, hayatında basın toplantısına gitmemiş gazetecilerin köşe bucak hocayı ve başkanı kovalamasını, birinin ağzından diğerine uydurma açıklamaları üfleyip cevap almasını, çok bilmiş ulemaların saatler boyu eleman muhabbeti yapmasını...

  fenerbahçe'si, siyasi erki, basını hepsi kol kola yürüdü o dönemlerde. çünkü birkaç paragraf yukarda dediğim gibi bu rekabet futboldan pay alan herkesin altın yumurtlayan tavuğu. kimse bunu kaybetmek istemezdi. nitekim eninde sonunda da amaçlarına ulaştılar. üçüncü fatih terim dönemi bir gün resmen bitti. hem de öyle bir şekilde bitti ki taraftar ne ünal aysal'ı affedebildi, ne de fatih terim'i...

  ünal aysal biraz galatasaray'ın iç dinamikleri, biraz da türkiye'nin realitesi gereği geri dönemedi. ama fatih terim eninde sonunda galatasaray'a döndü. ihanetin acısıyla yaktığı yüreklere sizin hiç ihanete uğradığınızı hissettiğiniz oldu mu sorusunu sorarak döndü. damardan ilaç alan bir hasta gibi uyuştuk önce, ne de olsa bu damarlarda onun yeri bambaşkadır malum... ama er ama geç hepimizin gönlünü teker teker yeniden kazandı, hepimiz de dünden razıydık ya o da ayrı konu...

  bugün galatasaray yine iki sene üst üste şampiyon. bugün yine galatasaray'ın başında "düzenin adamı" başkanı iki kere yenip koltuğu kazanmış bir yönetim var. ilk sezonunda fenerbahçe'nin, ikinci sezonunda bizzat devletin en tepesinden destekli başakşehir'in elinden kupayı söke söke almış bir galatasaray var. ve fatih terim'in arkasında yine 25 milyonluk bir ordu var...

  en önemlisi geçmişten çıkardığımız derslerimiz var. bugün hocanın da, kulübün de, camianın da hala aklında ve taze eleman sürecinde yaşananlar... büyük aşklar efsanedir ya hani hikayelerde, filmlerde falan.. türlü türlü oyun oynanır yine eninde sonunda birbirlerine sarılıp o dalaverelerden çıkarlar... bugün galatasaray ve fatih terim aynen öyledir işte...

  pireyi deve yapıp üzerine yorganı yaktıramayacaklarını bildikleri için, bir daha birbirimize düşüremeyeceklerini bildikleri için bugün fatih terim'e yapılan sistematik algı operasyonu var. internet ortamında sözlüklerde, sosyal medyada hatta bazı içerik hazırlayan eğlence sitelerinde dahi tam gaz devam ediyor bu. iki temel hedef var; ya hocayı çileden çıkartıp çok büyük bir ceza almasını sağlamak, ya da aleyhinde kamuoyu oluşturup bir şekilde dolaylı yoldan itibarsızlaştırarak bir şekilde yolundan alıkoymak...

  fenerbahçe ve beşiktaş'ın zaten istediği bu haklı olarak. basının rekabete olan ihtiyacından ötürü bunu istemesi bir kenara, bunun bir gündem olarak kalması bile zaten işine gelir. yayıncı kuruluşu, federasyonu, siyasi erki falan zaten onların bir de kendi aralarındaki kavgalar falan var...

  dediğim gibi biraz düşününce temelde hak verilebilecek kaygılar bunlar... biz aynı durumda olsak biz de bir şekilde kovalardık...

  peki neden mi ali koç ateşle oynuyor?

  ücreti mukabilinde içerik üreten sosyal medya kullanıcılarının, para uğruna her türlü rezilliği yapabilecek sözlük yazarlarının ve kendini sadece klavye arkasında birilerine hakaret ederken birey hissedebilen ziyan türk gençliğinin eline bırakılması çok tehlikeli bir iş bu. hele hele toplu taşıma aracında boş koltuk için birbirini bıçaklayanların olduğu bir ülkede çok çok daha tehlikeli...

  bu tiplerin yaptığı her adi küfürlü paylaşım, her sataşma, her karşılıklı mention, her iğrenç demenin hafif kalacağı cümle kocaman bir ormana nefret tohumları saçmaya devam ediyor. okurken bile insanın midesini kaldıran laflar artık sıradanlaşmış durumda. mevkisi, ünvanı, niteliği, eğitim durumu ne olursa olsun her an her çeşit insan bu konulara müdahil olup başına bela açmaya devam ediyor...

  bu yazılanların %10'unu duysa cinayet işleyecek insanlarla ve ne acıdır ki bu yazılanların %110'unu söyleyebilecek insanlarla dolu bir ülke burası...

  10 gün sonra galatasaray-fenerbahçe maçı oynanacak bu ülkede. sırf bu şekilde yarattığı bu iğrenç gündemin etkisiyle stadda, stad yolunda, x ilindeki bir cafe'nin önünde allah korusun oluk oluk kan akmasını geçtim; bir tek kişinin saçının teline gelecek zararın bile vebalini taşıyabilecek mi kendisi? yoksa ailesi dahil sicili temiz her patronun iş cinayetlerinden sonra kalabalığa "arkadaşımız için çok üzüldük, ailesinin yanında maddi ve manevi anlamda duracağız" diyip millet arkasını dönünce telefondan "gereğini yapın beni uğraştırmayın" diye talimat vermesi misali yoluna devam mı edecek?

  sanırım bu satırları okuyan herkes cevabı biliyordur.

  tıpkı eğer başkanlık koltuğunda oturmasaydı, o sakallı hafif kilolu arkadaşın yerine kongre kürsüsüne çıkıp başkanım bizi bu fatih terim hegemonyasından kurtarın diye ağlayacak durumda olduğunu bildiğimiz gibi...
 • 3083
  --- alıntı ---

  ersun yanal için: ben varken olmaz. (oldu)

  bankalar birliği için: futbolu bankalara ipotek etmektir. (anlaşma imzaladı)

  mehmet ali aydınlar için: fb'ye şike yapmayan başkan taahhüt ediyorum dedi. hala kaldıramıyorum. (kaldırdı)

  maa için: sponsor olacaksa futbol olmaz. (oldu)

  --- alıntı ---

  fenerbahçe'nin pek omurgalı (!) başkanı.
 • 775
  çocukluk hayalini gerçekleştirip tuttuğun takıma* başkan olmuşsun. gençsin, yakışıklısın, hayvan gibi zenginsin. keyifler gıcır. ilk iş scout ekibi adı altında çalışan ama futbolcu izlemek yerine bütün gün kulüpte yasadışı kumar*** oynayan suicide squad'ı yollamışsın. zaten bu küçük hareketinle bile kulübün futbol aklını 90 kat arttırmışken üstüne bi de fransız fussball direktor getirtmişsin. of of ali'yi durdurabilene aşkolsun.

  taraftar zaten hepten kafayı yemiş. çıkıp mars'a tesis yaptım desen inanacak vaziyette. başkan uzatta emelim diye yalvaran bile var. dayıyorsun kombineyi emiyorlar, forma için birbirini bıçaklayan mı ararsın, ali koç atatürk'ün reankarnesi diyen mi ararsın, taraftarı tutana aşkolsun. "abi 2 seneye cl'de final görürüz, 5 sene içinde barcelona karımız olur karımız" diye coşanlar antu da bile "yavaş aq" diye uyarılsa da genel olarak taraftar 50 yıllık diktatörünü daha yeni meydanda linç etmiş bir arap gibi şen ve mutlu. ellerinde bir keleşleri eksik.

  fakat hala tam olarak mutlu değilsin. taraftar iyi, yeni hocanın burnu bi garip ama en azından aykut değil, fussball direktör havalı ama hala mutlu değilsin çünkü hala kulübün borcunu bilmiyorsun. aziz başkanın "yae 400-500 milyon dolares ya vardır ya yoktur" açıklaması aklına geliyor. "ulan bu nasıl borç bildirimi aq, aradaki fark 400 milyon lira be aziz baba" diye iç geçiriyorsun. bu işi çözse çözse ecnebi yeminli mali müşavirler çözer diyerek en baba firmaları görevlendirip aziz başkanın son süprizini öğrenmek için beklemeye başlıyorsun.

  ve sonunda o beklediğin gün geliyor. odanda kahve-sigara-twitter sefası yaparken birden comolli ve ardından gözlerinden kan akan isviçreli mali müşaviri gelin stili taşıyan kaleci ayı volkan odaya giriyor. volki mali müşaviri comolli'nin karşısındaki boş deri koltuğa "iyice hademeye döndük aq" diye mırıldanarak bırakıp odadan destur almadan çıkıyor. kader anı diye geçiriyorsun içinden. isviçreli mali müşavir yarı ölü halde "c'est impossible. que diable est cette merde? je ne peux pas le croire. c'est réel. cela ne peut pas être réel. dis-moi que ce n'est pas réel.." diye mırıldanıyor. comolli'ye "ne diyo bu aq" der gibi bakıyorsun. comolli halden anlamayan bir fransız olduğu için yüzüne boş boş bakıyor. franszca derslerini astığına bir kez daha pişman oluyorsun. whatsapp'dan tercüman samet'i görüntülü arayıp " samet sor bakalım neymiş borcumuz evladım" diyerek toplantıyı başlatıyorsun. fakat o da ne? isviçreli mali müşavir cebinden küçük bir post-it çıkarıp masaya bırakıyor ve depar atarak odadan çıkıyor. noluyor aq diyerek kağıda uzanıyorsun ve "621 milyon euro" yazısını görüyorsun. o an kainatla olan bağlantın kopuyor. dyo ustalar ligini övmeye çalışan evren turhan gibi boş gözlerle comolli'ye bakıyorsun. comolli aynı boş gözlerle sana bakıyor. tercüman samet'in "ali bey, ali bey, ali abi, abiiiiii iyi misin başkan?" sorusunu duymuyorsun bile. "ulan arçelik'i satsam bile bu borç kapanmaz aq" diyip sigaradan son bir fırt çekip kahveyi fondipliyorsun.
 • 2014
  “dünya neler konuşuyor, biz neler konuşuyoruz. tweet 19:05’te atılmış. bence saat yerine fatih terim’in sicilini konuşmalıyız. bir insanın sicili hem futbolculuk hem de antrenörlük hayatında nasıl bu kadar bozuk olabiliyor.”

  demiş..
  yazmayacaktım ama yazayım..

  madem sicili bozuk adamları sevmiyor bir zahmet jose mourinho ile sir alex ferguson ile aynı yerde bulunmasın.
  ben hayatımda bu kadar boş bir adam görmedim. inanılmaz!!!
 • 2429
  geçen sene ülkenin cumhurbaşkanı "başakşehir'i ben kurdum" derken; sırf başakşehir, galatasaray ile şampiyonlukta çekişiyor diye hiç sesi çıkmamış zengin evladı. geçen sene en büyük başakşehir tarafıydı, işin ucu kendisine dokununca mı aklına geldi devlet desteği. kenan evren lisesi arazisi kendilerine yok pahasına verilirken de hiç rahatsız olmuyordu devlet desteğinden.
  onca imkana ve zenginliğe rağmen ortaya çıkan bu işte, safi gözyaşı.
  8 şubat 2020 tarihindeki ağlamasında mustafa cengiz'e verilmiş hak mahrumiyeti üzerinden algı kasmaya çalışıyor, ne alakaysa.
 • 1079
  kendisinden umutluydum ne yalan söyleyeyim.

  fenerbahçe için değil, aziz yıldırım'ın yarattığı nefret ortamının biteceğini düşünmüştüm ki isimler değişse bile zihniyet değişmiyor ne yazık ki... iyi eğitim almış olmanız, yalıda büyümeniz, bir kaç dil bilmeniz bir şey ifade etmiyor... avrupai bir havayla, cool'lluk ile hareket etmeniz günün sonunda eleştirdiklerinize benzemenize engel olmuyor.

  fenerbahçe başkanı olarak "avrupa'ya 5 yıl gidilmese iyi olur" diyebiliyorsunuz mesela.

  koç ailesi olarak ülkenin batıya dönük yüzü olması gereken ailenin ferdi bile olsanız fark etmiyor. fanatiklik kanınıza işliyorsa londra harrow school'dan mezun olsanızda, harvard üniversitesi'ni bitirip, jp morgan'da çalışsanız da bir şey değişmiyor. karalayıp, eleştirdiklerinizden farkınız kalmadığı gibi ağırlığınızı da kaybediyorsunuz.

  ülkenin gelmiş geçmiş en büyük teknik direktörüne, kendi bünyeleri altında çalışıyor olsa sırtında taşıyacağı bir adamı sırf sarı kırmızı renklere aşık diye "sokak kabadayısı" diyebilecek noktaya gelebiliyorsunuz ama tribünlerde rakibinize küfür edebiliyorsunuz. koymalı şarkılara eşlik edebiliyorsunuz. o zaman edep, ar, etik gibi kavramlar yok olabiliyor. çünkü fanatikliğin yaşı, ırkı, okulu yok, zengini, fakiri hiç yok... fanatik fanatiktir. holiganizm başkanların sergileyebileceği bir şey değildir ki tribünlerde atkı sallayarak aleni bir biçimde galatasaray'a küfür etmiş bir insanda olmamak gerek. ama kendisi kulübün hem holiganı, hem amigosu, hem başkanı... yakında teknik direktörü de olur... belki çoktan oldu bile.

  ben asıl sermaye piyasası kurulu'nun konferansınında söylediklerine gelmek istiyorum.
  çünkü söyledikleri çok acıdır.. ersun yanal ismi zikrediliğinde "benim vizyonumu anlamadınız" diyerek tersleyen adam "avrupaya gerekirse 5 yıl gitmeyelim" demiş açık açık.. aleni bir biçimde... bunu söylerken ispanya la liga'dan örnek veriyor zat-ı muhterem.. üst üste 2 yıl hiç bir takım zarar edemez diye ekliyor. bu durumda zaten 3 büyükler en az 20 sezon birinci ligde mücadele edemezdi... bu kuralların gelmesini istemek en iyi tabirle kandırmaca, tamamen olmayacağını, ilk karşı çıkacak kişinin kendisi olacağı şeyleri söyleyerek vizyon kasmaktan başka bir işe yaramayan cümleler bunlar.

  tabi sayın ali bey'in derdi başka.
  sayın ali bey'in derdi ffp.. ona takılacağını iyi bildiği için makas açılmasın derdinde. hemen yanında diğer konuşmacı fikret orman, bir kaç yıl evvel "bizi seviyelerine çekmesinler, bizim seviyemize gelsinler" diye sağda solda hava atıyordu. bugün ise 4 aydır futbolcu maaşı ödeyemiyor... riva'yı alacak parası olduğu algısını yaratırken, çıkıp gerçekleri söylemeyen bu hayal tüccarları, bugün gerçekler yüzlerine vurulunca "bilmem kaç dosya ile aldım ben bu kulübü" demesini iyi biliyor. o günlerde tribünler inlerken "doğru değil bu tip şeyler" demeyip kasım kasım kasılıyordu fikret bey...

  sayın ali bey, sow'un transferi sırasında cebinden para veren bir adam. sistemi eleştiriyor bugün ama değişmesi için bir çabası hiç bir zaman olmadı. o gün, o şartlarda sow'a 12 milyon euro vermek yerine sisteme savaş açmayı neden denemedi? çünkü holigan... o gün fanatik tarafı ağır bastı.

  finansal fair play eğer avrupa kupalarına katılırsanız sizi denetleyen bir yapı. uefa, "benim organizasyonlarıma katılan adamların finansal yapılarını denetlerim birader" diyor ve yapıyor. ali bey'in derdi o... o yapıdan kaçmanın yolu, tüm hareketlerinizi gören, sizi sürekli denetleyen uefa'dan kaçmak. çünkü, eğer arka yollara sapacaksanız, ülke içinde hiç bir iş yapmayan tff'den korkmanıza gerek yok. asıl korkmanız gereken uefa... ondan kaçmanın yolu da kupalara katılmamak..

  vizyon, misyon diyerek geldiğiniz nokta eleştirdikleri ile aynı nokta.
  aziz yıldırım, yıldırım demirören kafası. bravo.. demek ki mürekkep yalamak boş. holiganlık, fanatiklik ruhunuza işledimi, üzerinizdeki takımın markası, değeri hiç bir şey ifade etmiyor. içi boş ne de olsa...

  ali koç devletin içinde olduğu bir yapılanma lazım diyor.
  devlet diyor dikkat ediyor musunuz? federasyonların bağımsız olması gerektiğini söyleyen, öyle olmazsa hiç bir organizasyonuna katılamadığın fifa, uefa gibi kurumlar seni içeri almıyor ama paşamız, yalı çocuğumuz devlet yardım etsin diyor. siz ayrı bir cumhuriyet değil miydiniz???

  malmö, genk, zagreb döşeyip geçtiği bir yerde hala para pul mevzusu yapmak çok ağır çakallıktır.
  oyunu değiştirmek istediğine inandığım ama aslında tek derdi oyunu kendine göre değiştirmek olduğunu fark ettiğim ali koç, en fazla kötü bir aziz yıldırım kopyası olur. onu bile beceremez...
 • 1760
  hayatta kendi başardığı en ufak bir şey bile olmayan ve çok parası olan bir insan. zengin demiyorum çünkü bana göre zenginliğin ölçütü kendisinin sahip olduğu şeyler değil, öyle olsa da kendisinin hak ettiği bir sıfat değil.

  ali koç maddi olarak çok güçlü bir ailede dünyaya gelmiş birisi. bu yüzden kendisini suçlamıyorum elbette. nasıl ki sen, ben mevcut ailelerimizi kendimiz seçmediysek o da seçmedi. bunun sonucu olarak da hayatta parayla elde edilebilecek neredeyse her şeye hiçbir çaba sarf etmeden sahip olmuş birisi. bakın ben romantik bir insan değilim ama diyorum ki bu adam hiç ''ekmek kavgası'' vermemiş hayatında. hiç kavga etmemiş, hiç mücadele etmemiş bu hayatla. var olma, hayatta kalma, karnını doyurma, saygınlık kazanma, kendini gerçekleştirme gibi ihtiyaçlar için hiç uğraşmamış. ''çok parası olan bir insan.'' yazdım ancak gerçekçi olmak gerekirse mevcut dünya düzeninde çok parası olan insanlar parayla alınabilecek şeylerden fazlasına sahip oluyorlar ya da mevcut dünya düzeninde birçok şey parayla alınabilir durumda. iddia ediyorum ali koç'un hayatı boyunca sahip olmak için uğraştığı tek şey fenerbahçe başkanlığı. tabii türkiye'nin en zengin ailesinin maddi gücünü arkasına almış birisi olarak, camiada artık nefret edilen bir başkanla yarışmış birisi olarak, zaten bütün camia tarafından çağrılan biri olarak o makama sahip olmak için de ne kadar uğraşmıştır ya da buna ne kadar ''uğraşmak'' denir bilemem. düşünsene adamın hayatı boyunca verdiği tek önemli sayılabilecek mücadele bu. yine de üstte yazdım ya ''mevcut dünya düzeninde birçok şey parayla alınabilir durumda.'' diye. evet birçok şey ama her şey değil. işte bu yazının konusu birçok şeyin dışında kalan şeyler.

  futbol ilginç bir oyun. hem tam anlamıyla saçma sapan paraların döndüğü hem de hala paranın istenilen başarıları getirmediği bir oyun. tam ''evet ya sanırım parayla oluyor bu iş.'' dediğimiz anda o tarihin, kültürün veya başka şeylerin kendisini hissettirdiğini görüyoruz. ali koç'la kıyaslanmayacak kadar parası olan şeyhler, petrol zenginleri şampiyonlar liginde her yıl tokadı yeyip dönüyor. psg bütün avrupa'nın dalga geçtiği bir takım oldu. manchester city para akıtmaya başladığından beri ki 10 yıl oldu, şampiyonlar liginde sanırım bir defa yarı final gördü sadece. bu 10 yılda ligde sadece 4 defa şampiyon oldular ki onda da son 3 yıldır guardiola gibi bir isimle çalışıyorlar.

  ali koç'un hiçbir şey için mücadele etmediğinden bahsettik. bir şey için mücadele etmeyi geçtim, doğru düzgün bir yerde bir liderlik yapmış mı, bir işi yönetmiş mi emin değilim. zaten koç ailesinin de en işe yaramazı olduğu söyleniyor. sözün özü bu adam niye fenerbahçe başkanı oldu? tek sebebi var: para. ali koç'un tam anlamıyla başka hiçbir vasfı yok. fenerbahçe taraftarı ve çok parası var. tekrar ediyorum: o parayı da kendisi kazanmadı, o kadar parası olmasında kendisinin en ufak bir payı yok. bunlar için kendisini suçlamıyorum.

  ali koç'un belki de en büyük şanssızlığı, başkanlığının ilk senesinde fatih terim'in yönetimindeki galatasaray'a denk gelmesi oldu. fatih terim...

  geçtiğimiz günlerde hocanın tazminatıyla ilgili bir şeyler saçmaladı ali koç. o açıklamaların saçmalığını geçiyorum. o tazminat fatih terim'in 2 yıllık performansına verilmedi. o tazminat koskoca 50 yıla verildi. dişiyle, tırnağıyla kazıya kazıya bu ülkenin sadece spor tarihine değil; direkt olarak tarihine geçen adama verildi. 70'li yıllarda futbol oynayan ve memleketinden galatasaray'a o dönem için çok ciddi bir bedelle transfer olan fatih terim'e verildi. galatasaray'da sayısız defa forma giymiş fatih'e verildi. galatasaray'da oynadığı 11 yılda bir kere bile şampiyonluk görememesine rağmen taraftarın sevgilisi olarak veda eden fatih'e verildi. teknik direktörlük kariyerinin henüz 3. senesinde 1 maç da olsa milli takımın başına geçebilen fatih'e verildi. bu ülkeyi ilk kez avrupa şampiyonasına götüren fatih terim'e verildi. galatasaray ile 4 defa üst üste şampiyon olan, en sonunda uefa kupasını kaldıran, real madrid'i yenerek süper kupayı da kazanacak olan ve 2002'de dünya 3.'sü olacak olan kadroyu kuran fatih terim'e verildi. sonra 2008'de türkiye'yi yine avrupa şampiyonasına götüren ve şampiyonada unutulmaz bir şekilde yarı finale gitmemizi sağlayan fatih terim'e verildi. sonra galatasaray'ı yine 2 sene üst üste şampiyon yapan, şampiyonlar liginde çeyrek final oynatan fatih terim'e verildi. sonra da toplamda 4. kez, kendisi yönetiminde 3. kez avrupa şampiyonasına gittiğimiz fatih terim'e verildi.

  ali koç bunun ne demek olduğunu asla anlamadı, asla anlamayacak. ali koç gibi doğduğu anda birçok şeye sahip olan tipler, sıfırdan kazıya kazıya bir ülkenin futboldaki kaderini değiştiren adamı kolay kolay anlayamazlar. en azından ali koç gibileri. fatih terim'in ''imparatorluğa'' giden yolunu asla anlayamaz. bunun nasıl zor olduğunu anlayamaz. fatih terim, bu ülkede insanların hayal bile edemeyeceği şeyleri başardı. buna rağmen 2019 yılında bile hala kendisini ispatlamaya çalışıyor. fatih terim bu ülkeye kendisini zorla kabul ettirdi, doğrusuyla ve yanlışıyla. egosuyla ve başarılarıyla. egosu başarılarını tetikledi, başarıları egosunu. fatih terim deyince insanların aklına bir şey geliyor. bir karakter geliyor. ''evet belki egoist, evet belki bazen hırsı yüzünden kavgacı bir yapıya bürünüyor ancak fatih terim hayal eder, bu hayallerini gerçekleştirmek için çabalar, cesurdur, kaybetmekten korkmaz, pes etmez...''
  bu arada ali koç'un karakteri ne? sakin bir adam mı, tutkulu bir adam mı? vizyonlu bir insan mı? elindeki imkanların ötesinde ne hayal kurmuş? neyi başarmış? bir şey başardıysa bunu nasıl başarmış? hayatta ''bunu ben yaptım'' diye gururlanacağı ne var mesela? bilmiyoruz. belki kendisi de bilmiyordur. bir insanın karakteri bir şey için çabalarken belli olur. çünkü önemli şeyler başarmak için önce bir karakter koymanız lazım. fatih terim'in arsenal maçında hücum oynatırken sergilediği cesur karakter, kupadan sonraki meşhur ''first of winner'' muhabbetinde ''önce ben konuşacağım'' dediği andaki gibi hırslı bir karakter, ''8 de kapanır 18 de.'' dediği andaki gibi pes etmeyen bir karakter.

  ali koç, fatih terim'e ''sokak kabadayısı'' demişti. varsın hoca sokak kabadayısı olsun. ne fark eder? muhtemelen ali koç'un ailesinin parasını yurt dışında ezdiği dönemde hoca bu ülkeye futbolda kazanmayı öğretti. bu ülkedeki futbol camiasına bir hedef koymayı, bir hayal kurmayı, kaybetmekten korkmamayı ve başarmayı öğretti. pes etmemeyi ve hatta tüm dünyaya ''türkler pes etmez.'' anlayışını hatırlattı. böyle kabadayıya can kurban. bütün bunlara rağmen fatih terim sürekli eleştirilirken, ali koç bunca falsosu olmasına rağmen kimse bir şey demiyor. bu arada hocanın kabadayı hali de ali koç'tan çok daha kaliteli bir insandır o da ayrı.

  işte bu kadar farklı iki karakter. ali koç'un en büyük şansı, şimdi belki de en büyük şanssızlığı oldu. hiç mücadele etmemiş biri olarak, mücadele ede ede tarih yazmış bir adamın karşısına çıktı. birçok şeye sahip olabilir ancak fatih terim'in sahip olduğu bazı şeylere hiçbir zaman sahip olmadı, olamayacak. bu yüzden de 18/19 sezonunda olduğu gibi kaybetmeye, parasıyla rezil olmaya devam edecek. daha boynu bükük çıkacağı çok fotoğraf var.

  parayla başladık, parayla bitirelim. fatih terim, ali koç'un laf ettiği o tazminatı çocuk esirgeme kurumuna bağışladı. ali koç gibi para içinde doğmuş bir adama o paralar çerez parası olarak gelebilir ama fatih terim için bile o para çok büyük bir para emin olun. buna rağmen bağışladı o parayı. ali koç bunu da asla anlayamaz.

  "arkadaşlar biz adı geçenlerin çoğuyla rakip bile değiliz. aynı şeyleri hiç yaşamadık. aynı yoldan yürümedik, aynı yollardan geçmedik. benzer başarılarımız da yok. üstüne üstlük rütbemiz de farklı''
 • 2814
  https://twitter.com/...566053444878336?s=20

  şöyle bir cümlesi var.
  bırakın şimdi mert hakan'ı, vedat'ı ...

  adam diyor ki kardeşim ben geldiğimde 92 milyon euro maaş veriyorduk.
  olaya bak... iki senede indirdikleri tutar 64... ben iki şampiyonluk, iki şampiyonlar ligi katılımı filan derken 52 milyon seviyesindeyim. sonra limit artırılsın...

  abi limiti nereye çekilecek ki?
  yani bugünkü kurla 64 milyon euro maaş bütçen olsa 550 milyon tl yapıyor. 550 milyon tl...
  hacı baba bu nedir ya?

  yani iki sezonda ortalama maaş seviyesi fenerbahçe'nin 3,5 milyon seviyesinde.
  liverpool'un sezonluk ortalama maaşı o seviyede. bu sezon ortalama maaş 2.6 milyon euro. inter - atletico seviyesinde. kurnazlıkta burada. mert hakan üzerinden polemik yaratınca kimse senin 64 milyon eurona odaklanmıyor. limit 600 milyon tl olsa anca kurtarıyorsun. inanılmaz.

  ben yıllık 92 milyon euroda'yım. 28 futbolcuya verilen para 92 milyon euro. 24 futbolcuya verilen para 64 milyon euro. bunu tekrar ediyorum hiç bir ek geliri olmayan ve iki sezondur başkanının verdiği sponsorluk geliri ile ayakta kalmaya çalışan bir kulüp yapıyor... o sponsorluklar olmasa bugün fenerbahçe deplasmana uçamaz..

  muazzam..
 • 1926
  2019 2020 yaz transfer döneminde yaptığı skandallarla hatırlanacak vizyoner.

  vedat muriqi
  fenerbahçe tarafı: 3.5m euro
  rize tarafı: 3.5m euro + adları belirlenmemiş toplam 4 oyuncu (ikisi bonservisiyle + ikisi kiralık) + 500bin euro sponsorluk sözü. riddle of steel uyardı sonraki satıştan da %15 pay varmış.

  bu transferde yazılı hiç bir şeyi olmadığı için daha devamında neler çıkacak merakla bekliyoruz.

  garry rodrigues
  fenerbahçe tarafı: yıllık ücretinin %40'ını biz veriyoruz. kiralama bedeli yok.
  al ittihad tarafı: yıllık ücreti olan 4m euronun tamamı fenerbahçe tarafından ödeniyor. 2 yıl sonunda zorunlu satın alma opsiyonu 5m euro.

  deniz türüç
  fenerbahçe tarafı: 2m euro bonservis bedeli ile alındı.
  kayserispor tarafı: 3.5m euro bonservis bedeli ile satıldı.

  bu arada 1.5m euro yine yazılı olmayan bir sponsorlukla çözülüyor sanırım.

  ve coming soon

  eljif elmas
  fenerbahçe tarafı: 18milyon euro bonservis bedeli ile satıldı. adam makedon len 6222!
  napoli tarafı: (burası edit bekliyor)

  işin özü bugüne kadar hayatında herşeyi para ile çözmüş bir adamın, yine parasıyla bir şeyleri çözmek isterken etik değerleri ve kuralları nasıl yerle bir ettiğini tüm türkiye çıplak gözle izliyoruz. bu sene yine batırırsa seneye bedelsiz mbappe, neymar falan gelirse şaşırmamak lazım. ne de olsa şirketlerinin sermayesini sponsor olarak harcayabiliyor. televizyonlarda da "aaa ne güzel işte adam futbola destek oluyor bu devirde ne güzel" diye savunuluyor. uefa'ya da zaten yapı kredi üzerinden sponsor. tff'nin başında da eski asbaşkan. ne güzel dünya soran da yok. ah nizipli mustafa ah. ne vardı babanın parası olsaydı. şimdi diagne'yi 50m euroya satıp, bedelsiz cavanni falan almıştık.