• 1
  bu ara çokça dillendirilen, son zamanlarda özellikle oraya transfer bakılan forma numarası- daha ziyade mevki. oyunun 2 yönünü de iyi bilen, hücuma da savunmaya da yüksek katkı veren oyuncu olur bu adam. selçuk'un ilk geldiği sene yaptıkları örnek gösterilebilir belki. oğuzhan, emre belözoğlu da diğer örnekler buna. yalnız belki o kadar da ihtiyacımız yoktur diye düşündüm ben.

  6 numara melo'dan sonra ilk kez fernando'yla dolacak gibi görünüyor. yedeği de tolga olacak. biz ise selçuk'un artık oynayamadığı 8'e adam bakıyoruz. ndiaye için osmanlı'yla pazarlıklar saçma bir şekilde sürüyor. bugün uğur karakullukçu neden sosa yoklanmıyor burası için dedi. ben de herkesin aksine belhanda'nın bunu kıvırabileceğini düşünmekteyim. zaten atletik, fizikli, defansif yönü olan bir futbolcu. klasik 10 numaralar gibi maç içinde eli belinde gezinip 90'da gol atıp asist yapıp fişi çeken- alex tipinde bir futbolcu değil. koşar basar pres yapar, geriden top alır vs vs. hücum yönünü söylemeye gerek bile yok. eğer belhanda'yı orada kullanabilirsek, sağda feghouli solda garry, ileride gomis ve yapılacak forvet transferiyle galatasaray genlerinin gerektirdiği 4-4-2 sistemine döner, zaten daha kuvvetli olan hücum yönümüzü daha iyi ortaya çıkarırız diye düşünüyorum. fatih terim de gelse eren'le gomis'i dener devre arasına kadar, bu böyle olmadı diyip transfer ister sanki. gomis'in yanındaki transfer daha genç, daha false 9 olacak tabi ki neco gibi, elmander gibi. bizi başarıya götürecek olan bu da olabilir diye düşünmekteyim
 • 8
  oyunu iki yönüyle de oynayabilen futbolcu mevkisi. fakat bunu gerçek manada yapabilen oyuncuların şuan piyasa değeri en aşağı 20m malesef. biz 8 numara mevkisinde oynayacak oyuncuda öncelikle pas kalitesi ve dikine oyun aramalıyız. işin defansif kısmını büyük oranda 6 numara üstlenecek 8 numara ise yardımcı olacak.

  şuanki kadroda 6 numara(tolga) hem defansif yönde hem de ofansif yönde vasat kalıyor. 8 numara(xelcuk) ise bomboş. fernando alındıktan sonra işin defansif kısmında bir nebze gözümüz arkada kalmayacak gibi. 8 numaraya ise topla katedebilen, oyunu hem uzun hem kısa paslarla açabilen bir oyuncu bulmamız gerek. piyasadaki isimi geçenlerden buna en uygun olanı imbula'ydı, o da üstte belirttiğim üzere oyunu iki yönüyle de oynayabilen bi oyuncu olduğundan maliyeti fazla. ismi geçen diğer oyunculardan ndiaye bir nebze topla katedebiliyor fakat pas kalitesi istenilen düzeyde değil. gönül ister ki bir scout transferi olsun 8 numaraya, şöyle naif bilekleri olan modric tarzı ama maalesef o da hayalperestlik oluyor. hayalperestlikten öte selçuk'a 1 sene daha yol açmış oluyor.

  iki ucu boklu değnek. adam alınsa, ismi geçenlere yok yere para verilecek, yok alınmasa boş kalacak.
 • 9
  son bir yıldan beri dillendirilen mevki. basketbolda mevkilerin numaralarla ifade edilmesinden öykünülmüş sanırım. kendisinin ne ifade ettiğini tam olarak gerçekten anlayamıyorum. 8 numara bana suat kaya'yı ve onun mevkisini çağırıştırıyor. 6 numara da xavi'yi ve mevkisini.

  bu numaralandırma çok yapay geliyor bana.
 • 10
  8 numara pozisyonu kesinlikle 4-2-3-1 sisteminde yeri olmayan pozisyon. çünkü tek görevi 4 numaradan topu alıp 10 numaraya vermek oluyor. bu da hızlı atak, tek top gibi oyunları oynatmıyor.

  artık pozisyonlar çok birbirine girdi. modric ve kroos hem 8 hem 10 hem 6 numara oynuyorlar. o kadar zihniyet olarak geriyiz ki hala 8 de 8 tutturmuşuz. defans yapamayan oyuncuya da yer yok kazma oyuncuya da. 6.5, 8.5 oyuncular var.
 • 11
  öncelikle bu 'numaralandırma' konusunun eskide kaldığını düşünenlerdenim ben de. 8 numara deyince herkesin aklına ''orta sahadaki oyun kurucu'' geliyor. aslında doğru olabilir. gerçekten de anlamı buydu bir zamanlar. fakat 8 numara savunmaya da yardım etmeli. defansif orta sahalar kadar olmasa da yardım etmeli yani. 8 numara, 10 numara ile oynamayan takımlarda bulunur bence ve birden fazla da olabilir. zamanında xavi ve iniesta gibi, şimdi modric ve kroos gibi. bu isimler top takımlarında iken sürekli pas opsiyonu olup pas trafiğini sağlarken, top rakipteyken de gayet direnç gösterebilirler.

  peki niye 8 numaraya 4-2-3-1 diziliminde yer yok? çünkü zaten bir 10 numara var orada. yani takımın hedef oyuncusu, oyunu kuracak oyuncu var. bu durumda 8 numaranın asıl özelliği olan oyunu kurma mevzusu rafa kalkmış oluyor. e bu isimler savunmada da öyle aşırı direnç gösteremediklerinden bu, o takımın zayıflığı oluyor. yani xavi ve iniesta -ki bunlar yine futbol akılları sayesinde savunmada da fazlasıyla pas arası falan yapan ekstra isimler- arkalarında busquets olunca, orta sahanın merkezinde gerekli direnci sağlayabiliyor. ama 10 numara ile oynasalardı, belki de merkez de zaafı olacaktı barcelona'nın.
 • 13
  bu sezon klas bir 8 numaraya sahip olsaydık en az 10 puan fazla toplardık. deplasmanlarda oyun planı geliştiremememizin başlıca sebebi bu. tudor varken de aynısını düşünüyordum, terim gelince de bu değişmedi. sezon sonu ne yapıp edip iyi bir tanesini kadromuza katmamız gerek. aksi takdirde deplasmanlarda zorluk yaşamaya devam edeceğiz. oyunu rakip sahaya yıksak bile hızlı bir şekilde oyunun yönünü değiştirip kısa paslarla rakip savunmayı yıpratmamız lazım. bunu bu sezon hiç yapamadık.

  (bkz: süper lig 2017-2018 sezonu)
 • 21
  hala trezege mırezege diye yardırıyoruz , iyi de en ben burdayım diyen ihtiyacımız burası. ve şu ana kadar göze gelir bir hareket, bir girişim, bir duyum yok. kardeşim ortasahamız sezonun son haftalarında uyarı sinyalleri vermedi mi? şampiyon olduk diye kör taklidi yapmayalım allah aşkına. yoksa elin şampiyonlar ligi müdavimi acımaz.

  neyse ki imparator var başımızda. o biraz itidale itiyor beni.
 • 22
  onyekuru'nun geldiğini varsayarak, trezeguet geldi mi gelecek mi gibi konuları daha fazla dillendirmememiz gerektiğini tavsiyesinde bulunarak, takımın 1 numaralı ihtiyacının bu mevki olduğunu düşünüyorum. zira takdir edersiniz ki beyin olmadan vücudun diğer organlarının pek de bir önemi yoktur. bir mevki için fedakarlık yapılacaksa riske girip paraya kıyılarak tez elden mümkünse genç, kesinlikle teknik, tercihen maestro gibi takımı yönetebilecek potansiyele sahip ve olmazsa olmaz box to box rölünün hakkını fazlasıyla verebilecek bir transferle nihayetlendirilmelidir.

  düzeltme: imla
 • 23
  bu mevkiye luka modric zaman makinesi icat edilip 22-23 yaşlarında alınmalıdır. hoş, o dönemler 10 numara oynardı ama sonuçta fatih terim adam eder. zira aylardır tanımlanan maestro, teknik, box to box özelliklerine sahip başka oyuncu yok sanıyorum.

  ha bi de ffp bizi öpmezse biri var bak tam bizlik: razvan marin. ona da bir 10-12 ister standart liege. ha salaklık etmeyip hagi'yi dinleyeydik 2m'a alıyoduk tolga'nın alındığı sene. heyhat! yağlı suratın icraatleri işte. kan emici pislik herif.
 • 25
  18 temmuz 2018 günü oynanan galatasaray psv eindoven hazırlık maçında bir kez daha görülmüştür ki takımın en çok ihtiyacı olan mevkidir. tabiri caizse beyin. ama gelin görün ki bu mevkiyle alakalı somut bir girişim, bir haber, bir duyum yoktur. bir ara benaccer, bastien vs gibi genç potansiyelli isimlerin adı geçiyordu ama devamı gelmedi.