• 1
  roland garros 2019 yarı final karşılaşması. maç tsi 14:00'de eurosport ekranlarından naklen yayınlanacak.

  fakat üzülerek söylemeliyim ki; yarın paris dolaylarında yağmur beklentisi var. umarım yağmaz ve bu efsane derbiyi belki de son kez kesintisiz izlemiş oluruz.

  biraz istatistik vermek gerekirse; son dönemde federer'in, nadal'a karşı üstünlüğü bulunuyor. son oynadıkları dört maçın tamamını roger federer kazandı. fakat bu defa toprak kort'tayız yani nadal'ın daha önce 11 şampiyonluğu bulunan evinde. roland garros'ta oynadıkları son beş maçın tamamını(bunların dördü final, bir tanesi yarı final maçıydı) rafael nadal kazandı.

  işinizi, ziyaretlerinizi iptal edin. bu iki efsanenin son demlerindeki maçlarının tadını çıkarın, iyi seyirler!
 • 3
  federer-nadal-djokovic efsane üçlüsünün her birinin ayrı ayrı hayranları olmakla birlikte, birazcık djokovic tarafgiri olan bendenizin, sırf seyir zevki için izleyeceği tenis derbisidir. taraf tutmayıp sadece ve sadece seyir zevki için izleyeceğim.
  umarım hava, yağmurunu bir günlüğüne paris'ten esirger de, 5 setlik muhteşem bir maç izleriz.
 • 5
  bu maç fedal'ın 39. karşılaşması niteliğinde olacak. şu ana kadarki h2h'lerde nadal'ın 23-15'lik üstünlüğü var (bu durumdaki en büyük etmen çimde masters olmaması ve çim sezonunun yalnızca 4 hafta sürüyor oluşu ama o konuya girmiyorum. bu maçtan bağımsız bir konu). toprakta ise nadal 13-2 ile oldukça üstün. federer'in topraktaki galibiyetleri ise best of 3 maçlarında gelmişti. yanlış hatırlamıyor isem 2009 madrid finalinde (meşhur mavi topraklı yıllar) yenmişti. bir de o galibiyetten birkaç yıl önce hamburg'da bagel atarak kazandığı bir maç vardı (o sezon niye hamburg'da oynamayı tercih etti. onu da hatırlamıyorum hiç). onun dışında nadal çok çok üstün. hatta rg'de h2h'lerde durum 5-0 nadal lehine. hele bir 2008 rg finali var ki benim izlediğim dönemdeki (hemen hemen 10-12 yıllık bir süre zarfı) en kolay grand slam finallerinden biri olmuştu.

  bunun haricinde aralarındaki son 5 maçı federer kazandı (nadal'ın çekildiği indian wells yarı finalini saymıyorum tabi). bu durumdaki en büyük etmen federer'in malum 2013 sezonundan sonra raketinde yaptığı değişiklikti. şimdi birileri diyecek ki 2013'ten sonra hemen bu ikili 2014 aus open'da karşılaşmadı mı? nadal 3 sette geçmedi mi? nerede raketin etkisi? haklılar ama o dönem federer edberg ile çalışmaya başlamıştı ve kendi kariyeri açısından unutması gereken bir sezon olan 2013'ten bir anda şahlanması kolay olmayacaktı. aus open'da yarı final görmesi bile kendisi açısından oldukça umut vericiydi ve gerçekten öyle olmuştu. karşısında da 2013 us open'ı kazanan çok formda ve yanlış hatırlamıyor isem dünya 1 numarası nadal vardı. o dönem için nadal'ın 3 setlik galibiyeti gayet normaldi.

  son istatistikler ise aralarındaki son toprak maçları. son kez 2011 rg finalinde karşılaşmışlardı. maçı canlı izlemiştim ve 4 sette nadal geçmişti. 2. setteki tie-break bayağı kanser bir tie-break'ti. djokovic'in o müthiş sezonundaki müthiş galibiyet serisini bitiren federer bu sefer şeytanın bacağını kırar mı diye düşünürken ilk 2 set durumu çok büyük oranda belli etmişti ve 4 set sonunda nadal kupaya 6. kez ulaşıyor olacaktı. son kez de toprakta taa 2013 roma'da oynamışlardı ve nadal sadece 4 oyun vermişti.

  şimdi bu maçın potansiyel hikayesine gelelim. iki oyuncu da topraktaki klasik bir maç oynarlarsa sonuç çok açık aslında. zaten federer 4 yıl sonra toprağa dönmüş, neredeyse babam yaşında ve her ne kadar kabul etmek istemesek de oyun içinde ufak tefek dalgalanmalar yaşayabiliyor. bu maçtaki kritik nokta nadal'ın oyunundan ziyade federer'in rallilerde ne kadar winner üreteceği (hemen akıllara 2015 roland garros finali geldi), ilk servis yüzdesi, ikinci servislerdeki servis çeşitliliği (kick ve slice servislerin başarısı), nadal'ı fileye çağırmadaki efektifliği, servis kırma puanlarındaki başarısı, kırdırdığı servisten sonra sonraki oyunda verdiği reaksiyon gibi faktörler çok önemli. tabi ki de nadal'ın oyun kalitesi başka bir parametre. bunu atlayamayız fakat ortalama bir nadal'ı toprakta hepimiz çok iyi biliyoruz. bence önemli olan faktör federer'in yukarıda saydığım hususlarda ne derece başarılı olacağı konusu.

  bir tahmin yapmak gerekirse federer'in set alması benim açımdan süpriz olacaktır. yine de karşılıklı olarak topun gidip gelmediği, aksiyonların olduğu, vuruş çeşitliliğinin olduğu bir final olmasını isterim.
 • 6
  federer'in kaybedecek bir şeyi olmaması bence maçı eğlenceli kılacak olan etmen. belki de ilk defa federer bir nadal maçına ondan hiçbir beklenti olmadan çıkacak. yıllar sonra döndüğü roland garros'ta yarı finalde nadal'ı geçmesini kimse beklemiyor ve bu nadal'ı strese sokabilir. bu kadar üst seviyede iki oyuncu için psikolojik faktörlerin gerçekten önemli olabileceğini ve sadece bu sebeple federer'in şansı olduğunu düşünüyorum. futboldan benzetecek olursak federer'in üstüne başka takım formasını giydirsek en ufak bir şansı yok fakat mücadelenin ismi ona bence ciddi bir şans tanıyor.
 • 16
  izlemekten yazamıyoruz şu an o hale geldi maç.

  ilk set 3 - 6 nadal
  ikinci set 4 - 5 nadal önde. 10. oyun başlayacak az sonra. 8 ve 9. oyunda adeta nadal fırtınası esti. başka biri olsa o oyunlar federer'indi, çünkü federer gayet iyi oynadı ama nadal çok ekstra işler yaptı.

  edit: 4 - 6 ile ikinci seti de aldı nadal ve 2 0 öne geçti setlerde. 2. setin 8. ve 9. oyunları görülmeye değerdi. nadal inanılmaz oynadı, çok iyi direndi ve özellikle 9. oyunu vermediğinde federer baya demoralize oldu. bu sayede 10. oyunu da kolay alıp seti bitirdi nadal.