• 2
  --- alıntı ---
  6222 yasası değişiyor. özel güvenlik stadyumlardan çıkıyor. polis stadyumlara geri dönüyor. (bein)

  cezalar x2 oluyor.

  ▪️ yüze yarı ya da tam maske takmak yasaklanıyor
  ▪️adam yaralamaya ağır ceza
  ▪️ suç ilk defa işlenirse 1 yıl, 2 defa işlenirse 3 yıl, 3 defa işlenirse 5 yıl ceza.

  spor alanı tanımı değişiyor.

  eski tanım: stadyumla sınırlı.
  yeni tanım: stadyum içi, stadyuma giden güzergah, taraftarın maç öncesi toplanma yerleri, bar ve cafeler.

  değişen 6222 yasasıyla stadyumlara biometrik tarama geliyor.
  ▪️herhangi bir suçtan aranan kriminal kişilerin stadyumlara girişi engellenecek, stadyuma girişte tespit edilirse direkt tutuklanacak. stadyum girişleri pasaport geçişi gibi yüksek güvenlik protokolünde olacak.
  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...s/983436479497166848
 • 3
  yasada yapılacak değişiklik için düşünülenler şöyleymiş. özellikle 6.madde ahmet çakar'gillerin ölümü demek ))

  1 - statlara yüz tanıma sistemi konulacak.

  2 - polis sayısı artarken, özel güvenlik sayısı azalacak. statların güvenliğinden tamamen polis sorumlu olacak. ayrıca kulüplerde bulunan "taraftardan sorumlu yönetici" görevinin kaldırılarak, "stat sorumlusu" adı altında bir yapıya dönülecek.

  3 - cezalar katlamalı gidecek. daha önce saha içi ve saha dışında suç işleyen kişi 1 yıl ceza alıyordu. bundan sonra suç işleyene ilkinde 1 yıl, ikincisinde 3 yıl, 3'üncüsünde ise 5 yıl ceza verilecek.

  4 - deplasman yolculuğu sırasında üzerinde suç aleti (bıçak vb.) bulunan taraftarlar da, saha içinde suç işlemiş gibi bu ceza kapsamına dahil olacak.

  5 - biletsiz taraftarlar da ceza kapsamına alındı. spor faaliyetinin yapılacağı salona biletsiz giren taraftarlara da cezalar uygulanacak.

  6-kulüp başkanı, yönetici, teknik adam veya sporcu sosyal medyada taraftarı ya da rakibi kışkırtıcı yazı paylaştığı takdirde disipline gidecek. ayrıca televizyon programlarında yapılacak her türlü kışkırtıcı sözler de cezai sisteme bağlanacak.
 • 8
  bu ülkede ohal altında seçim olduğu günün akşamında ülkenin en büyük şehrinin meydanlarında havaya pompalı tüfekler ve tabancalarla ateş edilerek kutlandı o seçimin sonuçları. kimseye de hiçbir şey olmadı, sanırım sadece 4 gözaltı oldu hepsi o. önemli olan yasa değil yani, onu ne kadar uyguladığın. cumhurbaşkanına hakaret edenin ya da bir rapçinin şarkı sözleri sebebiyle tutuklu; birilerini döven, tehdit edenlerin tutuksuz yargılandığı bir ülke burası. şikenin cezasının bir gecede değiştirildiği -aklandığı diyorsunuz, demeyin. zira adamlar aklayamadıkları için cezasını değiştirdiler- bir ülke burası. yemişim yasayı...
 • 10
  iyi, guzel de taraftarların stadyumlarda sevdikleri ile birlikte güven içinde maçları izlemesi icin bu kanun gelistirilebilir. mesela bi e-bilet/kart gibi biseler yapilmali, maca giden her taraftar o karti satin almak zorunda olmali. satin alinan macin bilgisi, koltuk numarasi vs o karta islenmeli; kart sahibi de satin aldigi koltuga oturmali.

  bu sayede sahaya yabanci madde atan olursa, stadyumdaki yuzlerce kamera sayesinde o maganda tespit edilebilir. bahse konu magandanin e-bilet/kartina bloke konmak suretiyle de sonraki maclara girmesi engellenebilir. hatta bu karti satin alan taraftar adediyle orantili olarak kuluplere maddi odenek yapilirsa, kuluplere de katki olur, kulup yoneticileri de bu karari destekler. hatta diyelim kartin maliyeti 5 lira, nasilsa taraftarlar bu karti seve seve alacak, devletimiz karti 20 liradan satip gelir elde edebilir. bence yetkili abiler bu sistemi bi dusunsun.