• http://jaimelesport.blogspot.com/2010/06/622.html

  --- alıntı ---

  tff futbola 6+2+2 yabancı kuralını getirdi. öncelikle ne olduğundan bahsetmek gerekirse, 6+2 kuralını zaten biliyorduk. 6 yabancı oyuncu sahada, 2 oyuncu da yedek kulübesinde olabilir. bu yeni gelen +2 ise ne sahada, ne de yedek kulübesinde oturabilecek demek. çok saçma bir şey olmuş. 6+2'nin, '+2'si tartışılırken bir tane daha +2 eklemek, ilginç doğrusu. bu uygulamadan olumlu sonuç almak tamamen yönetimlere ve teknik heyete kalmış. umarım düzgün kullanılır.

  bu uygulamayı bir çok kulüp yanlış kullanır bana göre, özellikle ilk senesinde. herkes kendi kulübünün durumuna göre kullanacak. kadronun revizyona gitmesi bakımından iyi oldu. geçen sezon bunun örneğini gördük. baros, kewell gibi oyuncuların sakatlanması takımı çökertti adeta. şimdi 2 yabancı kontenjanı daha geldi, bu sorun biraz olsun azalır ama o 2 tane yıldız oyuncuyu tribünde oturtmak saçma olur. bunun için de o +2'yi yıldız oyunculardan kullanmak saçma. belki avrupa için iyi olur, veya çok sık revizyon yapılan bir kadroysa. en önemlisi de futbolcu tribünde oturmayı sorun etmezse ki böyle oyuncular çok az.

  bana göre o 2 oyuncu gelecek vaat eden yabancı oyunculardan yana kullanılmalı. hem tribünde oturmayı sorun etmez, hem a2 liginde forma giyebilir, hem de revizyon için kullanabilirsin. en önemlisi genç olmaları. bir çok oyuncu var böyle. avrupa'da olsun, afrika'da olsun. en mantıklı kullanım böyle olur sanırsam.

  şimdi bu +2'yle kewell'ın durumunu merak ediyorum. kewell tribünde oturmayı sorun edecek bir adam değil. avrupaysa avrupa'da, ligse ligde, revizyonsa revizyon. sakatlık derlerse de eğer, 10 tane oyuncudan bir tanesinin sakat olması - ki bana göre abartıldığı kadar bir şey yok. sadece son dönem biraz sıkıntılıydı ki ona rağmen sezonun en faydalı isimlerinden - çok sorun olmaz. 10 tane yabancı oyuncu şansın var sonuçta. kewell'ın kalması için geldi sanki bu +2, umarım kalır.

  --- alıntı ---
 • milliyet kaynaklı habere göre kendisine karşıymışız!

  --- alıntı ---

  6+4'e karşıyız

  avrupa şampiyonlar ligi'ne kalamayarak önemli bir gelir kaybına uğrayan galatasarayımız'da uygulamaya konulan sıkı bütçe politikası, yabancı oyuncu transferini doğrudan etkileyecek.

  futbol federasyonu'nun yabancı oyuncu transferi konusunda önceki gün sürpriz şekilde çıkardığı 6+4 hakkını kulüplerin nasıl kullanacakları merak konusu olurken sarı-kırmızılılar kararını verdi. yeni sezon için iddialı ve geniş bir kadro oluşturmak üzere çalışmalarını yoğun şekilde sürdüren sarı-kırmızılı yönetim yabancı sayısının artırılması ile ilgili kararın özellikle mali açıdan kulübe ek yük getireceğini düşünerek tribünde oturacak iki oyuncu transer etmeme kararı aldı.
  elano samba yaptı! işte golü!

  ipler cim-bom'un elinde

  futbol federasyonu'nun kulüplere 10 yabancıyla sözleşme yapma hakkı vermesi bazı oyuncularıyla problem yaşayan galatasaray'ı sevindirdi. kaleci leo franco'nun sözleşmesini tek taraflı fesh etmeye çalışan sarı-kırmızılılar alınan karar sonrası ipleri eline geçirdi.

  yıllığı 1.4 milyon eurodan iki yıl daha sözleşmesi bulunan arjantinli file bekçisini cim-bom, gözden çıkarmış, ancak franco şu ana kadar gitmek yönünde net bir adım atmamıştı. sözleşmesinin tek taraflı fesh edilmesi durumunda iki yıllık alacağının tazminat olarak ödenmesini isteyen franco'nun bu talebi nedeniyle zorunlu olarak kadroda tutmayı düşünen sarı-kırmızılılar, bu gelişme sonrası alıcısı çıkmaması durumunda da arjantinli'yi elinde tutacak.

  --- alıntı ---

  http://www.webaslan.com/...e-karsiyiz/?ref=ABM3
 • daha önce değinmiştim tekrar edeyim kendimi..

  --- alıntı ---

  aziz yıldırım'ın, adnan polat'a bursaspor şampiyonluğu sonrası söyledi bir şey vardı.

  "biz birbirimizi yersek, aradan bursaspor gelir şampiyon olur. anadolu takımlarının büyümesine izin vermemeliyiz"...

  bunu ben uydurmadım.
  şike davası sırasında tapelerde yer alan bir konuşma.

  21 şubat 2011'de kaydedilen telefon görüşmesi

  --- alıntı ---

  - adnan polat: (beşiktaş'ın fenerbahçe'ye inönü stadında 4-2 yenildiği maçla ilgili olarak yaptığı değerlendirme) maçı da istediğin gibi aldın, eğer üç olsa maç dönmezdi.
  - aziz yıldırım: bu üç büyüklerden birinin şampiyon olması lazım, olamazsak bu anadolu ile başedemeyiz, haberiniz olsun.
  - adnan polat: ama bu federasyondan ben memnun değilim.
  - aziz yıldırım: tamam da bu trabzon'un falan gö..... kalktı.
  - adnan polat: ama federasyon bunlara yol veriyor.
  - aziz yıldırım: yarın kayseri de kalkar, öteki de kalkar, hepsi kalkar.

  --- alıntı ---

  kaynak : https://www.sabah.com.tr/...syasinda-sok-diyalog

  şimdi bu kenarda dursun.

  fatih hocamın (tekrar başı sağolsun) schalke ile oynanan şampiyonalar ligi mücadelesi sonrası söylediği bir şey vardı. neydi o?

  " alınan bu sonuçlar anadolu takımlarının başkaldırısıdır. onların transfer ettiği bazı oyuncular inanın bizde yok. fobi derseniz onların başarısına haksızlık olur. son yapılan yabancı değişikliğinin de bunda etkisi var."

  şimdi ikisini birleştirin.
  ali koç, vizyon-misyon adı altında güzel güzel konuşurken "gerekirse uefa'ya gitmeyiz şampiyon kadroyu kurmak için" diyecek kadar vizyondan uzak bir açıklama yapabilecek noktaya gelebildi. bunun sebebi, fenerbahçe camiasının, beşiktaş camiası gibi sadece yerel şampiyonluklarla ilgilenmesi.

  aziz yıldırım, şöyle bir düzen kurmuştu.
  anadolu takımları donör, üç büyükler ise parasını verip istediği organı alabilecek zengin züppeydi aziz'in gözünde. anadolu da bir takım iyi oyunculardan kurulu ise yabancı sınırı sayesinde avrupa'ya gitmeyi aklına bile getirmeyen türk oyuncu üç büyüklerden birine genelde de galatasaray ya da fenerbahçe'ye geçiyordu.

  böylece anadolu takımlarının büyümesini engellediği gibi "sizin paranızı biz veriyoruz, biz olmasak havuz olmaz" diyerek tehdit ederek onları sindirmişti. iyi kötü havuzdan gelen para sayesinde ayakta kalan anadolu kulüpleri de boynunu eğmiş düzene ayak uydurmuştu. o hesap, fatih terim'in yabancı sınırını kaldırmasıyla bozuldu. anadolu takımları, 3 büyüklerin hiç birinin yapamadığı oyuncu izleme işini yapmaya başladılar. zamanında gençlerbirliği'nin yaptığını yapıp iyi oyuncuları çok ucuza buldular. öyle oyuncular gelmeye başladı ki rekabet üst seviyeye çıktı. bir de iyi teknik direktörleri varsa bir şekilde ilk 5'e tutunabilecek pozisyona geldikleri gibi türkiye kupasında da rekabet eder hale gelip avrupa'ya gidebildiler (son iki kupa şampiyonu, akhisar ve konyaspor) ..

  eskiden zor olan her şey artık daha kolaydı.
  ali koç, aziz yıldırım'ın "bunların kafasını gençken ezmezsek başımıza bela olur" tezini doğru kabul ediyor. takımın ne kadar iyi olursa olsun artık her deplasman çok zor. bu yüzden eski düzenin geri gelmesi isteniyor. yani konu galatasaray arayı açacak hikayesinden çok biz bunlarla rekabet edemeyiz, en iyisi onları yine ezelim vakası gibi geliyor bana.

  hocamın söyledi "başkaldırı" kelimesinin de özellikle seçildiğini bu yüzden düşünüyorum.
  çünkü, o açıklamalar olaylı fenerbahçe maçının ardından yapılmıştı ve konu suyun karşı tarafıydı. yani bir mesajdı bana kalırsa. anadolu takımlarına ezildiniz, size fırsat sunduk arkasında durun demekti bence.

  bugün gelecek sınır kimseye yaramaz.
  anadolu takımları yine iyi oyuncular bulup 3 büyüklerin şans vermediği oyuncuları parlatıp, yine onlara satar. yabancı sınırı olduğu sürece iyi türk oyuncuları yüksek bedellerle transfer eden büyük takımlar bu işten daha çok zararlı çıkar. aziz yıldırım'ın oyuncu havuzunu daraltma politikası çok işine yaradı. ali koç'ta benzerini denemenin peşinde. derdi sadece galatasaray'ı engellemek değil, yılda 7 mağlubiyetli bir sezonun önüne geçmek..

  --- alıntı ---

  galatasaray'a bir şey olmaz iyimserliğine ayrıca hastayım.
  daha orta sahaya gelmeden 5 yabancıdan oluşan bir kadroyu nasıl dağıtmayı düşünüyorlar merak ediyorum. emre taşdemir ile şampiyonlar ligi maçına çıkarsan seni öyle bir hale sokarlar ki schalke'den beter olursun city karşısında. o yüzden geçelim bence bu konuyu.

  6+2+2 kimseye fayda sağlamaz. sadık ile serdar ile tolgay ile oynarsın ve belki şampiyonda olursun ama avrupa'da 6-7 yersin. güç bela elimizde tuttuğumuz uefa ranking 10.'luğunu ellerinle teslim edersin. sonra ön elemenin ön elemesi oynar şampiyon olur olmaz gelen 30 milyon euro'yu rüyanda görürsün.

  salak olmak çok zor bu devirde ama yinede bunu başarabilenler var. saygıyla eğiliyorum karşılarında.
 • öncelikle $u var:
  https://twitter.com/.../1105937501594812418

  ne diyor, alt yapi te$vik.

  ben ne dedim?
  (bkz: 6+2+2/@loewenherz)

  hemen enseyi karartmaya gerek yok.

  yabanci kisitlamasi tekrar yürürlüge girecek anacak tff'nin kesinlikle önümüzdeki sezondan itibaren böyle bir tasarrufu olacagini sanmiyorum. evvela beinsports buna kar$i cikacaktir.

  yillar önce bana bile $ike olaylarindan sonra ligtv aldiran tek $ey yabanci bir futbolcuydu*.

  diger yandan kulüblerin yabanci oyuncularla uzun süreli anla$malari var. saçmasapan bir kural zorunlulugu ile elinde çikarmak zorunda oldugun futbolcuyu ancak zararlar satarsin.

  belhanda'nin degeri $imdi 10 milyonsa, yabanci kurali devreye girdiginde 5-6 milyon civarina dü$ecektir. hiç bir arap kulubü sana 10 milyon vermez, çünkü mecbursun satmaya. $imdi tok satici iken, kural devreye girince acilen sahibinden satilik mode'una geçiyorsun. olmaz böyle!

  tff'nin nasil a$agilik insanlar tarafindan yönetildigini söylememe gerek yok ama kulüpler birligi buna kar$i çikmalidirlar! ha, çikmazlarsa bu yine galatasaray dü$manliklarindan olacaktir.
 • https://twitter.com/.../1107200253655220225

  fazla söze gerek yok. muhtemelen bjk de aynı durumda. biz de sattığın kadar alabiliyoruz ama bizim satabilme imkanımız var. bunların satacak futbolcusu da yok. kaldı ki "transfer yasağı" gibi bir durumdan bahsetmiş ali koç.

  hayır benim anlamadığım bize avrupa kupalarından men verildi zamanında mali koşullar yüzünden. bunlar ise dibi görmüş durumda ama hala sadece transfer yasağından bahsedebiliyorlar. şaka gibi.