• 453
  orta sahamızın tamamını değiştirmediğimiz müddetçe oynayamayacağımız sistem.. arka 4'lü ve öndeki 2'li için de birtakım eksiklikler var ama hadi diyelim onlar takım oyunuyla halledilir... neyse yani maalesef o efsane 2011-13 dönemindeki kadro kalitesinin yarısı bile yok elimizde..
  bundan dolayı deplasmanı es geçtim artık iç sahada bile maçları domine edemeyen bu takımın ne zaman orta sahası ve kanatları komple değişir işte o zaman iç saha, dış saha farketmeden biraz olsun rahat maç izleriz; 4-4-2'yi de yine o zaman bol bol konuşuruz.
 • 457
  gole ihtiyacımız olan her maçta fatih hoca tarafından orta sahadan adam eksilterek uygulanan diziliş. geçen sezon* gençlerbirliği maçında * 60.dakikada skor 0-0 iken belhanda-eren değişikliğiyle 4-4-2ye döndük maçı kaybettik. bu sezon* erzurum deplasmanında* 70. dakikada skor 1-1 iken selçuk-diagne değişikliyle yine 4-4-2 ye döndük son dakikada erzurum net pozisyondan yararlanamayınca 1 puanı kurtardık. son olara bu gece 29 nisan 2019 konyaspor galatasaray maçında hoca 74te yine aynı şeyi yaptı ve maç boyu 2 pas yapamayan konya son 15 20 dakikada topa hakim olan taraftı. hoca formsuz derken şahsen bunu kastediyorum. neden bir maçta diagne-mitroğlu değişikliği yapılmaz? yada beklerden biri yerine linnes girmez? yada orta sahadan fernando veya ndiaye çıkarılıp forvet arkasına emre'yi alarak 4-2-3-1e dönülmez? ilerde 2 forvet olunca gole daha mı yakın oluyoruz? orta sahada eksilip topa hakim olmayınca ilerde 2 değil 5 oyuncu olsa ne farkeder zaten top oraya gitmiyor.
 • 458
  hiçbir işe yaramadığı defalarca test edilmiş olsa da inatla sıkıştığımızda uyguladığımız diziliş. hele 2 santrafor ile hiç olmaz. olmaz çünkü sıfıra inen ve muhteşem ortalar açan kanat oyuncularımız yok. ceza sahası içinde hareketli santraforlarımız yok. orta saha oyuncularımız ceza sahasına sahte koşu yapmıyor. zaten kalabalık olan ceza sahasını daha da kalabalıklaştırmak dışında hiçbir işe yaramıyor.

  kapanan takımları açmanın 2 yolu var:

  1) uzaktan şut. öyle ya da böyle. dağa ya da taşa. uzaktan şut atacaksın ki rakip savunma seni ceza sahası çevresinden vurdurmamak için öne çıkma ihtiyacı hissedecek.

  2) orta saha oyuncularının sahte gol koşuları yapması. böylece rakip savunma oyuncuları panik yapacak ve pozisyonlarını kaybedecekler.

  bunun dışında istersen 2 değil 4 tane santrafor koy ceza sahasına. fark etmez. iyice kalabalıklaşır orası. o kadar.
 • 459
  hocanın geçmişten kalan alışkanlığı ancak doğru kullanılmadığında mevcut verimi de alıp götürüyor.

  29 nisan 2019 konyaspor galatasaray maçında olduğu gibi.

  beklerin çıkamıyor, çıktığında da doğru orta yapıp ceza sahasına top getiremiyorsa sadece orta sahandan adam eksiltmekle kalırsın. nitekim 29 nisan 2019 konyaspor galatasaray maçında da bu yaşandı.

  emre ve mitroğlu girince "fernando geri gelip 3'lüye dönüp emre akbaba da forvet arkasına geçip 3-4-1-2 oynayacağız" diye düşünmüştüm ancak yanılmışım.
 • 460
  ben dahil bir çok kişinin hayallerinden biri. ancak ne var ki takımımız bunu bu sene * oynayamaz.
  aksine çözüm bulmamız gereken bunu oynayabilmek değil, bunu oynayan takımları nasıl yenebileceğimizi bulmaktır.
  en son 29 nisan 2019 konyaspor galatasaray maçında da gördük ki bu şekilde sahaya çıkan takıma akıllı hücum edemiyoruz. sadece topu sağdan sola, soldan sağa atıp arada da orta yapıyoruz karambol arıyoruz. bunu bilen aykut kocaman, mehmet özdilek, sergen yalçın gibi adamlar ise bu şekilde çıkıyor.
  öndeki iki adam hücum etmiyor, pres yapmıyor. veriyorlar topu bize. ki o kişi genellikle fernando, yapsın pası kursun oyunu diyorlar. sonra ne oluyor? pres yapmayan topu bize bırakan en öndeki ikili bekleri kitliyor, rahat hareket etmelerini engelliyor. orta alanın ortasındaki ikili ise stoperlerin hemen önüne geçerek 3.bölge önlemine başlıyor. bu sefer en öndeki ikili bekleri rahat bırakıyor ve 2.bölgenin önüne gelip fernandonun önünde duruyor. yine pres yapmıyor. ama orta ikili ve kanatlardaki ikili komple alanı savundukları için biz de fernandoya veriyoruz bir o tarafa bir bu tarafa atıyoruz. sanıyoruz ki alan değiştiriyorlar. ancak arada bir fernandonun diyagonal pasları sayesinde pozisyon arıyoruz. ha bir de oyunculardan biri görevini unuttuğunda atak yapıyoruz.
  bu kişiler bazen ömer ali ve fofana oluyor, bazen cisse ve villafanez oluyor, bazen seleznyov ve manu oluyor, bazen de avrupa’da felix ve seferovic oluyor. ama hep oluyor.
  fatih hoca bekleri biraz daha ortaya çekerek çözüm bulmaya kalksa da bu sefer orta alanda yeteri kadar destek görmüyor. zaten destek gördüğünde takım bol bol gol atıyor. bazen diagne orta alana gelmek zorunda oluyor ancak öyle takım rahatlıyor.
  tabi ben bunları görürken rakip takım teknik direktörü görmez mi? elbette görür.
  4-4-2’ye karşı bizim takımın yapabileceği şeyler ise:
  1. bekleri hücumda kanatta değil orta alana çekmek.
  2. orta sahadaki pas alışverişinin pas olsun diye değil de gerçekten kaliteli pas alışverişi adına olması gereken.
  3. ikinci bölge ile 3. bölge arasında olan sınırda kısa, hızlı ve akıllı paslarla, ikiye birlerle içeriye girebilmek.
  4. içeride uzun adam var diye boş boş orta yapmamak.( günümüzde elit teknik direktörleri ortaları top kaybı gözüyle görüyor, ki haklılar)
  5. 3.bölgeye girişte tüm takıma aktif bir rol vererek sahte koşulara önem verilmesi.
  benim görüşüm bunları uyguladığımızda ezberi bozar ve maçları rahat kazanırız. yoksa eğitimde bile öğrenciyi dövmek, ona kızmak bahane aramaktır. öğrenci iyi bir yüzücü ise ağaca tırmandırmaya çalışılmamalıdır.
  futbolcuları gömmek yerine, ndiaye’nin patlayıcı gücünü, emre’nin false 9 oynayabilirliğini göz ardı etmemek gerekir.
  girdimi bitirirken şunu temenni ediyorum. inşallah en kısa sürede bu taktiğe karşı olan zaafımızı yener ve en azından bu sezonun* kalan maçlarını rahat kazanarak şampiyonluğa ulaşırız.
 • 461
  fatih hocamızın 1.5 sezonluk denemesine rağmen hala tek ön libero, çift 8 numaralı sistemi başarılı şekilde uygulayabildiğini düşünmüyorum. 4-3-3 / 4-1-4-1 diye adlandırdığımız bu dizilişi hocamızın elinde istediği özelliklerde santrfor olmadığı için uyguladığını düşünüyorum.
  fatih hoca çakılı ön liberosu olmayan, 2 merkez orta saha oyuncusu barındıran, ileri çıkan hücumcu bekler ile içeri giren kenar oyuncularından oluşan bir 4-4-2 oynatmayı sever. ama bu sistemin olmazsa olmazı elmander / hakan şükür tarzı gezgin ve rakibe baskı uygulayacak bir santrfor bulunmasıdır. ne gomis ne de diagne bu sistemin oyuncusu olamazlar.
  vedat muriç veya ona benzer başka bir oyuncu takıma katılabilirse hocamızın 4-4-2'ye döneceğini umuyorum.
 • 462
  sevmediğim, geçmişte kalmış ve artık geleceği olmadığını düşündüğüm diziliştir.

  bunun yanı sıra takımımız tarafından feghouli ve henry ile oynanamaz. 4-4-2, tam kanat oyuncusu ister. çizgide kalacak, ileri geri çalışacak, gerektiğinde orta sahaya yardıma gelecek.

  oyunu çok genişleten bir diziliştir. tempolu oyunda madara olabilirsiniz. orta saha ve kanat oyuncularınızın yanı sıra forvetlerinizin de çok güçlü ve dayanıklı olmasını gerektirir.

  maçın durumuna göre elbette denenebilir. ama ana diziliş olarak bence oynanması pek makul değildir.
 • 463
  galatasaray tarihinin en büyük başarılarının üzerinde yükseldiği formasyon olmasının yanı sıra bu takımın genlerine her dönem en uygun gelen taktiktir. 3 5 2 bile bugün futbolun beşiği olarak kabul edilen ülkelerde gün itibariyle gocunulmadan kullanılıyorsa hiç kimse 4 4 2 gibi bir ekol taktiğin demodeleştiğini, eskidiğini ve geleceği olmadığını iddia edemez.
 • 464
  dörtlü defans düzeniyle çıkan bütün takımlar 4-4-2 ya da 4-4-1-1 sisteminin bir yorumuyla sahaya çıkarlar. (zannımca 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemleri de bu yoruma kısmen dahildir.) bu sebeple 4-4-2 için modası geçmiş, geleceği olmayan bir sistem yorumu yapmak son derece yanlıştır. söz gelimi ingiltere ligi'nde düşük bütçeyle (rakiplerine kıyasla inanılmaz bir uçurum vardı) şampiyon olan son takım 4-4-2 oynuyordu. (bkz: leicester city)

  bence galatasarayımız için en uygun sistem de 4-4-2 dir. defansif işleri de yapabilecek kanat oyuncuları bulmak, yetiştirmek kolay iş değil (buna bekler de dahildir. gerektiğinde bir kanat oyuncusu gibi hücum organizasyonlarının içinde olmalılar.) ancak uzun vadeli bir planlamayla bu sistem ve yorumları ezberimiz olabilir. çünkü galatasaray olarak asıl rakiplerimiz türkiye sınırları dışında ve onları onların sistemleriyle yenemeyiz. asıl rakiplerimiz bizim hayal bile edemeyeceğimiz maddi olanaklara sahipler. sadece bu değil, bize kıyasla çok daha sağlıklı bir kültürden ve spor ikliminden geliyorlar ve bu durum acımasız maddi uçurumdan da daha büyük bir problem.

  leicester city'nin yaptığını yapmak zorundayız (hayallerimiz gereği) ve bunu başarabileceğimiz sistem 4-4-2.
 • 465
  seneye oynayacağımızı düşündüğüm oyun planı. aynı anda gündeme düşen babel, adem büyük gibi oyuncularla 4-4-2'nin ss lerini tamamlanmış durumda sanki. muriqi ve üst düzey bir isimde strikerları olur sistemin. deniz türüç hamlesi engin baytarı anımsatır. emre akbaba feghouli belhanda bu tarz isimler kanat oyun kurucu rolünü oynayabilirler. sanırım 4-4-2 is coming beyler
 • 466
  2019-2020 spor toto süper lig cemil usta sezonu'nda oynamamiz gerektigini dusundugum sistemlerden biridir efendim.

  nedir 4-4-2, once onu anlamamiz gerekiyor aslinda.

  thierry henry'nin, guardiola'nin oyun felsefesini anlattigi bir video bircogumuzun malumudur. peki ne anlatiyor henry? 2. ve 3. bolgelerden bahsediyor ve guardiola'nin onlara; "benim gorevim topu 3. bolgeye nasil tasiyacaginizi gostermek. 1. ve 2. bolgede benim dediklerimi yaparsaniz, 3. bolgede serbestsiniz. zira o serbestligi kendi yeteneklerinizle gole cevirebileceginiz bosluklar bulacaksiniz." (direkt bir ceviri degil bu yazdigim, henry'nin anlattiklarina gore kendi yorumum da var)

  peki 4-4-2 anlatmak icin, niye 4-3-3 hastasi guardiola'nin oyun felsefesinden ornek verdim?

  cunku oyuna hakim olmanin (topa degil) yolu, 2. bolgeye hakim olmaktan geciyor. ve 100 milyonlarca euro'nuz veya alt yas kategorilerinden beri a takim ile ayni sistemi oynatarak yetistirdiginiz oyunculari bekleyecek (ajax modeli) sabra sahip bir futbol kulturunuz yoksa, 4-4-2 sizi - yani bizim gibi takimlari - hedefinize ulastiracak en kisa yoldur.

  4-4-2, takim olarak kompakt kalmanizi, dolayisiyla orta sahada daha guclu olabilmenizi, top rakipteyken uygulanacak alan parselasyonu ile minimum enerji sarfiyatli 2. bolge kontrolunu, top sizdeyken de oyunu istediginiz gibi ve istediginiz kadar genisletebileceginiz, kolay uygulanabilir bir sistemdir.

  http://gss.gs/tlv.jpg

  bizim de uygulamamiz gerektigini dusunme sebeplerim;

  1. babel: oyun akli geregi, babel'i sol kanatta oynatmanin, onu bir nevi hapsetmek oldugunu dusunuyorum. leipzig macinda da gordugumuz gibi, babel kaleye ne kadar yaklasirsa, o kadar verimli oluyor. aslinda fatih hoca bunu gecen sene emre akbaba transferi ile uygulamak istemis, bunun sinyallerini de basin toplantisinda "belhanda'nin yerine alinmadigini, emre'nin gole daha yakin pozisyonda oynayacagini" soylerek vermis; ama hem eren/sinan ikilisinin istenilen duzeyde olmamasi, hem emre'nin uzun sureli sakatlanmasi, hem de feghouli'nin o donemdeki bitik goruntusu hocayi bu fikirden vazgecirmisti.

  2. belhanda/feghouli: ikisine de fransa altyapisinda ogretilen seylerden biri, sikisan oyunda kanattan oyun kurabilmek. ve ikisi de cizgiye basmayi degil, iceride durmayi seviyorlar. fatih hocanin takim boyunu 30 metrenin altina cekme arzusunu da denkleme dahil eder, beklerimizin de sanilanin aksine wing-back degil full-back oldugunu goz onunde bulundurursak, top bizdeyken ortaya soyle bir tablo cikacaktir...

  http://gss.gs/2jz.jpg

  boylelikle; hem top rakipteyken alani parselledigimiz hem de top bizdeyken bekleri ileri cikarmadan 3. bolgede yeterli seviyede sayica ustunluk kurabildigimiz icin, her iki durumda da 2. bolgenin kontrolunu elimizden birakmamis olacagiz.

  ayrica bu sistemde, seri'nin yanina alinacak/kiralanacak bir adet duncan ve alani dogru parselleyecegimiz icin pres yapmasina cok ihtiyac duymadigimiz, 14 ve 17. zone'lardaki becerileri ile rakiplerin korkulu ruyasi olacagini dusundugum babel - falcao ikilisi ile bizi uzun zamandir hasret kaldigimiz sampiyonlar liginde ust turlari gorme hedefimize bir adim daha yaklastiracaktir.
 • 467
  benim oyuna bakış açıma göre ;

  ne 4-3-3, ne 4-1-4-1 nede 4-2-3-1 oynaması gerek galatasaray'ın.
  hatta bu uğurda feghouli'yi gözümü kırpmadan satarım.

  neden? bilen bilir beni. ben 3'lü savunma hastasıyım. ama 3'lü savunmadan daha çok sevdiğim bir şey varsa o da çift forvettir. tabi herkes şimdi "yha çift forvet mi kaldı?" diyecektir... bu normal bir tepki. çünkü dünya klişelerden nefret ettiğini söyleyen ama gerçekte klişelere bayılan insanlarla dolu.

  klişe demek garanti demek.
  olağan demek. risksiz demek... ülkede benim yaşlarımdaki her çocuğun- "ssk'lı" işin olsun evladım, memur ol evladım öğütleri-kafasına kazındığı için risk almayı sevmiyoruz. o yüzden zaten 30'luk adamlar gelsin kafasındayız.. gelince bir çok şey garanti olacak diye düşünüyoruz.

  oysa rüyaların gerçeğe dönüşebilmesi için hayal etmek, klişenin dışına çıkmak gerekir.

  bu yazının amacı da o...
  klişelerin dışına çıkmak. başlayalım..

  tarih : 21 eylül 2016... nice vs monaco maçı..
  neden nice... çünkü favre orada. bazı adamlar için takım tuttuğunuz olmuştur. benimde nice'i tutmamın sebebi lucien favre. monaca maçı için oturmuşum bilgisayarın başına. elimde doritos nacho.. önümde aile tarifi olan özel cips sosu.. her şey maça uygun..

  kadrolar yazarken kendi kendime "yok artık" dedim.
  çünkü belhanda forvetteydi. balotelli'nin yanında..

  http://gss.gs/UIy.jpg

  bu tercih ilginç geldiği gibi maçı izlediğimde favre'ye bir kere daha hayran olmamak mümkün değildi.
  özellikle ;

  http://gss.gs/HG9.jpg

  şeklinde çıktığında takım walter'ın sol açık oynayabilme özeliği ile 4-3-3 değilde seri - cyprien merkezi ile birlikte 4-4-2'ye dönen yapısı ile lyon, psg'yi yendi...

  http://gss.gs/FaT.jpg

  açıkçası bize en uygun yapıda bu... bir kaç farkla... bu takım 3-5-2 oynaması zor bunu bende biliyorum ama kaymalı bir 4-4-2 hiçte zor değil.

  http://gss.gs/bih.jpg

  4-3-3'den 4-4-2'tye geçiş yapılabilir.
  neden??? favre balotelli gibi pres yapmayı sevmeyen (gelirse falcao gibi) forvetin yanına mutlaka belhanda ile başlıyordu. çünkü belhanda pres yapmasını bile, rakibi beklere oynamaya zorlayacak şekilde pres yapabilen bir oyuncu. banega'dan en büyük farkı da bu zaten.

  ne zaman plea ile başladı 3'lü bir hücum ön hattı oluşturdu. ama walter'ın gelişi ile sol kanada belhanda'yı içeri sokmaya devam etti ancak balotelli ile belhanda'sız oynayamazdı. bugün benzer bir durum eğer falcao gelirse yaşanacak. belhanda'yı buraya çekmek en mantıklı seçenek.

  http://gss.gs/6RN.jpg

  neden jimmy?
  bunun iki sebebi var..

  1) kulübedeki yabancı sayısını ikiye çıkartmak
  2) jimmy'nin savunmasının feghouli'den daha iyi olması ve bu nedenle 4-4-2 ye daha uygun bir oyun yapısına sahip olması.

  jimmy'nin durumu biraz nice'deki remi waltera benziyor. merkez orta saha oynayabildiği gibi açıkta oynayabilmesi bu geçiş oyunu için önemli bir oyuncu haline getirmişti.

  daha evvelde bahsetmiştim (bkz: galatasaray futbol takımı orta sahası/#2712327) savunma yapmak için iri yarı bir orta saha oyuncusuna ihtiyacınız yok. daha dinamik olmalısınız. daha mobil oyunculara ihtiyacınız var. duncan - seri - jimmy bu dinamizmi sağlayabilir.

  ben anchor'ları seven biri değilim.
  futbolun doğasına aykırı olan birer çapadan hoşlanmıyorum. savunmanın takım halinde yapılması gerekiğine inanıyorum. alan parselasyonu, pres ile son derece iyi savunmalara ortaya çıkarabilir. özellikle presin ve alanı parsellemenin gücünü kullanmayı iyi biliyorsanız.

  alan kullanımı demişken.
  3-5-2/4-4-2 oynamış nice'in alan parselasyonu...

  http://gss.gs/ZHi.png

  görüldüğü gibi şunun gibi bir adam ihtiyacınız yok savunma yapmak için..

  http://gss.gs/ZHi.png

  doğru yerleşmek ve pres yapmak gerekiyor. sadece bu... futbolun basit bir oyun olmasına dair o özlü sözün hayata geçtiği an işte bu an... bu kadar basit aslında. daha farklı oyuncu yapısına rağmen sahaya doğru yerleşmediği için ve resimdeki maçın özelinde 5-3-2 çıkmış olmasına rağmen lyon'un yediği gol öncesi alan parselasyonu..

  http://gss.gs/5Nn.jpg

  iki takım arasındaki fark... maçın skoru 2-0 nice lehine olduğunu hatırlatayım.

  http://gss.gs/5NW.jpg

  şimdi oturup sabaha kadar çapayı, deep-lying playmaker'ı, bunların fm tabirleri olduğundan marjinal terimlerle saçmalamaktan bahsedebiliriz. herkesin kafasına göre bir oyun planı var. kimi 3-4-3 istiyor, kimi çapalı 4-3-3, kimi 4-2-3-1... bende 4-4-2 istiyorum. ama tam 4-4-2 değil... kaymalı bir 4-4-2...

  bir hülyam, rüyam var deyip konuya noktayı koyayım.
 • 468
  diagne ve falcao'yla çift santrafor ile oynamak isteyen mi ararsınız, seri ve belhanda ile çift merkez orta saha ile oynamak isteyen mi? hayır bunları yaparken de kanatlar feghouli ve babel. bakın allah aşkına hayallerdeki 4-4-2 dizilişine:

  -----------------------------------muslera----------------------------

  ----mariano-----------luyindama---------marcao----------yuto----

  ----feghouli-----------belhanda-----------seri-------------babel----

  -------------------------diagne-----------falcao----------------------

  ya kusura bakmayın ama bu dizilişle fm'de maç bile başlamaz yahu. kaç kere sorar "emin misin?" diye, merak ediyorum?

  hayır zaten köhnemiş bir diziliş bu. çift santrafor yok artık. bitti arkadaşlar. 4-4-1-1 derseniz anlarım. ama o da 4-5-1'e çok daha yakın bir diziliştir. bir de baklava 4-4-2 oynayalım diyenler var. aklım tutuluyor.

  zaten köhnemiş 4-4-2'yi bir de bu oyuncularla oynamak gerçekten ancak fm'de hazırlık maçlarında alınabilecek bir risk. fm'de resmi maça bile böyle çıkmazsınız. haydi gelin kabul edelim.

  ekleme:

  4-4-2 tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir diziliş. çünkü öne 2 yazıyorsanız, çift santrafor demektir. "birisi sarkık, santrafor arkası, sola yatık" filan dediniz mi iş değişiyor. 4-4-2 dizilmiyorsunuz demektir.

  ikincisi kanat oyuncularınız ya eski türden tam kanat oyuncusu olacak** ya da bunu sağlayabilmek adına orta saha orijinli oyuncuları kanada devşireceksiniz. kanat forvetiyle 4-4-2 olmaz. 4-2-4 olur o olsa olsa.

  elbette dizilişler oyun içinde çokça değişebilir. ama esas olarak 4-4-2 dediğiniz şey çift santrafor, çift kanat ve çift defansif orta saha ile oynanır. en azından orta sahalar öyle iniesta gibi merkez orta saha olmaz. 2 tane iniesta ile rakip kovalayacağına bu oyuncular rakip hücum ederken kenara gelip dinlensin daha iyi. en azından sen hücum ederken daha güçlü olurlar.
 • 469
  4-4-2 oynar mıyız acaba diyen insanları gördükçe çok üzülüyorum. futbol hakkında konuşmak için jürgen klopp olmanıza gerek yok ama "falcao-diagne yan yana oynamaz mı zamki" diyen adam başka sporlara yönelse bütün insanlık için daha hayırlı olur.

  zaten günümüzde nesli tükenen bir taktik, tek tük uygulayıcısı varsa da kıyıda köşede sahte 9, ya da kanat özellikleri olan bir oyuncuyla oynar bunu. falcao ve diagne gibi iki net santraforla değil.

  mesela alan carvalho ile oynamayı düşünebilirsin ki, o bile 2li kalan ortasahayı çok baskı altında bırakır, deste deste gol yersin eğer rakip arkaya kaçmayı biraz biliyorsa.

  diagne-falcao nedir ama ya? şakadır inşallah.
 • 472
  dünya futbolunda faal teknik direktörler arasinda sadece diego simeone gibi taktisyen bir hocanin oynattiği diziliştir. keza oda iki tane net santrafor ile değil joâo felix, griezmann gibi mobil forvetlerle oynayabiliyor. bu sistemde oynayabilen için beklerinden tut kanatlarina kadar oyun kuran pas oyununa yatkin oyuncular olmasi gerekir. koke, saul, partey gibi oyuncularin yoksa tam anlamiyla randuman alinmayabilir. 4-4-2 taktiği çok hücumcu bir taktik değildir aksine daha savunmaci bir varyasyondur. takim sahaya savunmada ve hücumda saha parselizasyonu daha iyi yapar ve rakibi 4 savunmaci 4 orta saha şeklinde karşilayarak kaleciyle beraber 9 kişiye karşi oynamak zorunda birakabilirsin. bizim böyle bir amacimiz olduğunu da düşünmüyorum. hocanin da bu taktiği benimsediğini düşünmemekteyim. fatih terim her zaman yenilikçi bir teknik adam olmuştur. zamanin şartlarinda kadro yapilanmasina göre seçtiği taktiği onla benzeştirmek bana çok doğru gelmiyor. 4-4-2 oynayacak bir orta sahamizda hali hazirda bulunmamaktadir. bir iletişim bozukluğunda orta sahada derin boşluklar verilebilir. takimin kanatlardan hücum etmesi durumunda savunmacilar arasinda boğulacak olan çift forvetinize ek diğer oyuncularinda topsuz koşular yapmasi gerekebilir. bu yönlendirmeler olduğunda pas hatasi yapmaniz durumunda geride büyük aksakliklar oluşacaktir. velhasil kelam bizim bu taktiğine uygun ne oyuncu profilimiz ne de ihtiyacimiz var. iki net santrafor ile nasil olacağina dair merak edenler gomis ve eren derdiyok'un çift forvet oynadiklari maçlari gözlemleyebilirler.
 • 473
  cok iyi hucum press yapan, kanatlara deplase olan mobil forvat, bir adet melo bir adet 2012 model selcuk inan, iki tane orta saha ozellikli pas oyununda iyi defansa yardim eden kanat oyuncusu ve geriden oyun kurabilen 2 adet bek oyuncusuyla gayet de oynanabilir. ama bunlar biz de var mi? hic yok hic. gec ozaman. forvetimiz iki tane diye 4 4 2 oynayalim demek.. nasil desem biraz fazla duz mantik.
  forvet yağını bol bulduk nereye surecegimizi sasiriyoruz.
  ayrica takimda tek forvet diagne olsa 4 6 0 oynamak daha mantikli geliyor bana.
 • 474
  --- akıl tutulması başlıyor ---

  diagne kalsın falcao ile birlikte 4-4-2 oynarız. ligi domine ederiz. sampiyon oluruz, sampiyonlar liginde final oynariz.
  --- akıl tutulması bitti ---

  bunu ve buna benzer argümanlar sunan arkadas bir zahmet futbol falan konusmasin. hayir dizilisler, futbolun ileri temelleri vs. konularinda cok da bilgili olmamama ragmen, bu iki oyuncunun yanyana oynayamayacagini ben bile biliyorum. yazik ya. bir de bunu diyenler guya cok biliyormus gibi ahkam keserken arkasinda da yadsinamaz kitleye sahipler. bunlara prim verenlerde de akil yok.