• 1
  31 mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimlerdir. çıkacak olan sonuçlara göre bazı kulüplerin futbol ve diğer branşlardaki yapıları değişebilir.

  üst liglere bakarsak istanbul başakşehir futbol kulübü gibi istanbul b.şehir belediyesi'nin şirketleriyle sponsorluklar alan, osmanlıspor gibi ankara b.şehir belediyesi'nden nemalanan kulüplerin, belediye yönetimleri değişirse sıkıntı yaşayabilecekleri aşikar.

  özellikle 22. şampiyonluk yolunda tek rakibimiz olan istanbul kulübünün durumu 1 nisan sabahı değişebilir.

  bunun dışında belediyelerin futbol dışında kalan diğer amatör branşlara yatırım yapması gerektiği görüşündeyim. sporu halka indirin, şehrinize hentbol süper lig takımı, voleybol süper lig takımı gelsin, olimpiyatlara, avrupa şampiyonalarına atletler yetiştirin...

  en nihayetinde ülkemiz ve kulübümüz için hayırlısının olmasını diliyorum.
 • 3
  7 nisan 2019 başakşehir konyaspor maçında başakşehir'in kazanma oranı bahis sitelerinde 1,40-1,50 arası olarak görülüyor*. bu seçim sonrası istanbul büyükşehir belediyesi'nin el değiştirmesi durumunda sadece bu oranlardan siyaset ile spor'un bağını çok net anlayabileceğimizi düşünüyorum.

  ha yok bu oranlar halen aynı kalırsa, türkiye'de spor siyasetten bağımsızdır diye t-shirt bastırıp sokak sokak gezerim.
 • 5
  istanbul'dan umudu olanlar var mı bilmiyorum ama çıkacak sonuçla başakşehir'in şampiyonluğunu pekiştirilecektir diye düşünüyorum. şu düzende hukuki kurallar içinde ellerindeki en büyük şehri teslim edeceklerini mi sanıyorsunuz? siyasal dinciliği tanımıyorsunuz demektir. o iş referandumda bitti arkadaşlar, sarı öküzün son boynuzunu da orada verdik. o tarihten itibaren paramiliter kuvvetlerin gölgesi altında yapılacaktır her seçim. 600 sene tek adamlıkla yönetilmiş, cumhuriyeti dahi bir grup aydın sınıfın çabalarıyla hayata geçirebilmiş bir ülke olarak şu anki düzenin halkın tepkisiyle değişmeyecek kadar güçlü bir otoriterliğe sahip olduğunu belirteyim. ha keşke değişse de öngörümüz yanlış çıktı diye günlerce sevinsek. bunun benzeri 33 sene iktidarda kaldı, ardından ülkeyi toparlamak için otuz yıl reformlar yapıldı. varın durumun vahametini siz düşünün.
 • 6
  10 küsür senedir oy kullanma hakki olan bir insan olarak, en az heyecanlandigim secimdir kendisi.

  1 nisan sabahi hersey bugün biraktigimiz gibi olacak sevgili sözlüktaslarim, hatta secim nedeniyle sikilan bazi musluklar acilacak ve zamlara doyacagimiz bir seneyi gecirecegiz.

  futbol adina da degisen bir sey olmayacak hatta uzunca bir süre secim olmamasinin verdigi rahatlik ile daha da at kosturabilecekleri bir ortam bulmus olacaklar.

  demem o ki belediyeler hangi takimlari destekliyorsa o takimlar belediye destekli takimlar olarak sporumuzda yer almaya devam edecekler.
 • 7
  galatasaray taraftarının herhangi bir şekilde görev yapmayacağı seçimdir. 24 haziran'da olduğu gibi insanlar yine spor kulübünden bağımsız bir şekilde oy kullanacaktır. aksini bekleyenler hayalperesttir maalesef.
  şöyle bir örnek vereyim. muhalefet partisi lideri galatasaray hakkında kötü bir şeyler söylese, 40 yıllık atatürkçüler gidip malum partiye oy mu verecek tepki için?
  kendi takımı 3-4 maç kötü gitse futbola ilgisi azalan insanlar aynı zamanda ülke yansa partizanlıgi birakmayacak insanlar.
  can sıkmaya gerek yok, ruh sağlığı için herkes bu seçim hiç olmayacakmis gibi yaşasın bence, ankara hariç hiçbir yerde olumlu bir değişiklik olmasi mümkün değil.

  seçim sonrası editi:
  böyle göt olmaya can kurban!
 • 8
  sözlükte tartışılması gereksiz olan seçimler. buranın zaten çoğu muhalif kişilerden oluşuyor. ayrıca burada ne yazarsanız yazın iktidar partisi seçmenlerinin fikirleri de değişmeyecek. sebepsiz yere kürek çekmiş olunur burada iktidar partisi karşıtı söylemler, o yüzden ben kendinizi yormayın derim.
 • 10
  2010-2011 sezonunda deplasmandaki fener maçında nasıl bir görüntü ortaya koymuşsak muhalefetin de bu secimde aynı görüntüyü ortaya koyacağını düşünüyorum. iktidar kanadının ülke genelinde %50'yi bulacağını asla düşünmüyorum. istanbul kıl payı iktidara gidecektir ama ankara'da mansur yavaş bence ağır favori. izmir'de sürpriz beklemiyorum. antalya, denizli ve bursa'da da el değiştirmeler olabilir.

  gidin kulanın oyunuzu. sonuçlara çok şaşıracaksınız.
 • 11
  hala işi siyasi-spor diye ayıran arkadaşlar görüyoruz.

  seçimler ülkenin topraktan, uydusuna kadar her noktaya etkide bulunur. kaldı ki ülkemizde sporun en üst kademesinden en alt kademesine kadar siyasi temaslar mevcut. hala bu sözlükteki siyasi içeriklerden rahatsız olan yazar arkadaşları gerçekten anlamıyorum. buradaki muhalif yazılar mı rahatsız ediyor, yoksa gerçekten apolitik bir kaygı mı ?

  sporun, siyasetten ayrılması için, bu sözlükten uzak durması için ülkenin zihniyetinin kökten başa kadar değişmesi gerekiyor.

  adalet, hak, saygı, dürüstlük ve insanlıktan yana olun.

  çünkü burada propaganda yapmıyoruz.

  not: özlettin kendini galatasaray'ım.
 • 16
  beni bu kadar heyecanlandırmayan bir seçim daha hatırlamıyorum. ilk kez seçimden ve yapılan “siyaset”ten nefret ettim. ilçemde oy vereceğim adayı bile seçemedim, üçü bir birinden beter. büyükşehirde yine hoşlanmadığım başka bir adaya oy vermek durumundayım. emin olduğum tek aday muhtar, o da çocuğumun okul kaydı için kaydolduğum mahallenin muhtarı.

  çok klasik ama demeden duramayacağım; bela vaziyetin içine soxum.
 • 19
  sadece başakşehir'in değil ülkedeki pek cok spor kulübünün kaderini belirleyecek seçimlerdir.
  gönül isterdi ki bu böyle olmasın siyasetin spora dahli olmasın ama maalesef durum tam tersi.
  mesela izmir takımlarının yakın zamandaki durumu bu seçimlere bağlı.
  mesela eskişehirspor'un durumu bu seçim sonuçlarına göre şekillenecek.
  antalyaspor, adana takımları, trabzonspor, hatayspor ilk aklima gelen diğer takımlar.
 • 20
  alea jacta est , diyerek bekleyeceğiz. başakşehir'i kıvrandıracak bir sonuca inanıyorum...
  zihniniz ve gönlünüz güzelliklere odaklansın, zihin ve gönül gücünü unutmayın.

  hatırlayın galatasarayımızın uefa kupasını aldığı dönemde israil'li telekinetik güçleri olan uri geller'de galatasaray'la beraber olduğunu tüm taraftarlarında inanması gerektiğini söylemişti.

  kaşığı bükemedik ama thierry henry'i büktük ^^
 • 21
  sözlüğümüzde daha önce “31 mart 2019 türkiye yerel seçimleri” başlığıyla tanımlamaya yeltendiğim siyasi olay. ilk girdisi (bkz: ilgi alanımızın dışında) etiketiyle çöp kutumda mevcuttur.

  “sözlüğümüz” diye bahsettiğim mecraya yaklaşımımda belki de çok iyi niyetliyim. tıpkı “galatasarayımız” tabirini kullanırken çoğumuzun aslında kulüp nazarında * hiçbir kıymetinin olmadığının kendini belli etmesiyle ortaya çıkan saflığımız gibi...