• 1
  galatasaray futbol takımının mevcut kadro ve transfer politikasında bakıldığında en uygun sistemin bu olduğunu düşünüyorum. burak'a bu formasyonda kesinlikle yer yok. ileri ikiliyi kanat özelliği olan ofans oyuncuları ile oluşturmak gerekiyor. örn; yasin-podolski gibi. melo'nun varlığında bile çok kolay geçilen bir savunma göbeğimiz olduğu için 3'lü stoper oynamakla bu bölge için gerekli olan agresifliği sağlayabilir, daha rahat alan paylaşabiliriz. tek sıkıntı kanatları kullanacak olan oyuncuların bu tempoyu kaldırıp kaldıramayacakları. telles'ten umutluyum. ama sağ kanat için maalesef yapılacak birşey yok. bruma gönderilmeyecekse onu sağ kanatta kullanabiliriz. orta ikilide ki hamit, sağ stoper semih ve podolski 3'lüsü bruma'ya yardımcı olurlardı alan ve adam paylaşımında. buna göre en kötü şartlarda şöyle bir 11 bizi en azında savunma anlamında zor durumlara düşürmeyecekken bunun yanında hücumda burak ve umut gibi oyunculara mahkum etmeyecektir. pandev'in yerine podolski'nin olduğunu düşünün.

  http://www.kadronukur.com/...01cfc24f4-67301.html

  bu sistemi tartışmaya açmayı bayağıdır düşünüyordum. başlığını açayım dedim. bir baktım basbakanpirlo adlı okur kardeşimizin ukdesiymiş zaten.
  ayrıca "futbol tarihinde t.d'ü ya vezir yada rezil yapacak diziliştir. uyumlu oyuncular olunca tutulamayan takım olabilirsiniz" diye de eklemiş.
 • 3
  http://galatasaray11.com/...asindakiyegeni-24302

  önümüzdeki 10 küsur maç için şöyle bir kadro tercihi yapılabilir mi? yapılırsa başımıza neler gelir? ben sağ ve sol kanatta oynayan oyuncuların en azından bu sene için sadece koşması gerektiğini düşünüyorum. pragmatist bir tavır sergilemek istiyorum bu konuda, orta dahi açmalarını beklemiyorum sadece top rakipteyken 5'li savunmaya geçebilecek kadar yaşam emaresi göstersinler yeterli. ayrıca orta sahanın ortasında oynayan oyuncularımızdan tolga'nın ileri oynayabilme, oyunu açabilme kabiliyetsizliğini josue, josue'nin ikili mücadele kazanabilme, mücadele edebilme kabiliyetsizliğini de tolga'nın nötrleyebilme ihtimalini düşünüyorum. eren'in oyun içinde çok statik kalması, savunma çizgisi düzgün kurulan rakiplere karşı stoperler arasında kaybolduğu düşünüldüğünde sinan'ın bu alanı karıştırabileceğini, en azından bir mikser görevi görebilecek kadar kabiliyete sahip olduğunu tahmin ediyorum. linnes ve carole'ün stoper oynaması ise tamamen benim hayalim. gün gelecek muslera'yı dahi yedek kadroya yazıp linnes'i kaleye yazacağım, linnessporluyum.

  edit; evet, bruma yok. çünkü unuttum. böylelikle anlaşılıyor ki benden teknik direktör olmaz ya da durun lan bir dakika, benden bu yönetime on numara hoca olur. biri dursun'u arasın!.
 • 5
  tudor'un sene başından beri aklında kalan asamoah tansferi olursa her hafta izleyeceğimiz sistem. solda asamoah sağda mariano oldukça esnek bir sisteme sahip olabiliriz. eren yerine feghouli ile hem belhanda hem soso çift oyun kurucu ve hareketli alanla inanılmaz işler başarabiliriz.

  edit: imla

  edit 2: gelen goller sonrası bir yorum daha, bu sistem böyledir işte. hücumda bir fazla olursun hep gerekirsede savunmayı beşleyebilirsin. bildiğinden şaşma hoca her hafta oynat üçlüyü!
 • 7
  denayer maicon serdar- mariano fernando ndiaye garry(transfer) - belhanda- feghouli gomis şeklinde olabilecek sistemdir. feghouli kanattan ziyade yardımcı forvet gibi oynuyor. zorluk derecesi yüksek maçlarda 3-1-4-1-1 sistemine de evrilebilir. açıkcası ben 3'lü savunmada ısrara edilmesi taraftarıyım. tabii 4'lü orta sahanın soluna asamoah gelmesi şartıyla:)
 • 8
  kesinlikle bu kadro için ideal sistem. şöyle ki sağda donk, solda marcao aralarında lyundama/ önlerinde nzonzi sol iç seri sağ iç lemina/ yerine göre ortayı 4’leyen ömer olabilir. önlerinde belhanda falcao ve andone çift forvet. koşan yaratıcı daha yırtıcı bir dizilim bu. kolay kolay her kadronun uygulayamayacağı bir format ama sanki bizim kadro için ideal. mücadele etmeyen adam yok kadroda 2 kanadıda iyi kapatır. andone ile iyi baskı yapılır ve falcao daha rahat topla buluşur. babel ve feghoulinin falcaoya top veremediğini görüyoruz. seri, lemina, ve belhanda ile bence falcao rahatlıkla topla buluşur. ilerleyen dakikalarda kanatlara oyunu açmamız gerektiğinde emre mor ilk hamlemiz olur. keşke hoca denese de biraz güzel oyun görsek.

  edit: gözlüklü at sağ olsun feghouli yazmayacağım diye kadroyu 10 kişi bırakmışım. ömer’i yazdım feghouli ‘yi yine de yazmadım.
 • 10
  psg maçında fatih hocanın uyguladığı sistem olarak düşünüyorum. tam geçen hafta kadromuzun en çok bu sisteme uyduğunu yazmıştım. bakalım fatih hoca ne yaptı. öncelikle donk'u 2 stoperimizin arasına yerleştirdi. sağına lyundama soluna marcao yaptı ki; marcao, lyundamanın yarısı kadar gününde olsaydı o golü de yemezdik. bir kaç bireysel hata oldu ama karşında di maria-icardi-mbappe falan var, bunu göz ardı etmemek, bu 3'lü defansta ısrar etmek lazım. sonra nzonzi ve seriyi ortaya koydu ama yine benim tahmin ettiğim gibi nzonzi takımı geriden kurdu, seri ileriye yardım etti. yine ilgili entry'mde girdiğim gibi önlerine belhanda ve onun önüne falcao-babel çift forvet çıktı. özcelikle bu sistemde her türlü andone'yi bu babelin yerine tercih ederim. en azından pres yapıp karşı takımın hızlı çıkmasını engeller, babelin form durumunu ise hiç beğenmiyorum. bu sistemde yine bu 2 forvetin önünde oynayacak kişi belhanda ama yine bu form durumunda hoca belhanda'yı falakaya mı yatırır bilmiyorum ama hemen kendini toplamalı.

  gelelim hoca ile örtüşmediğimiz yere nagatamo ve mariano yerine oraya daha dinamik 2'li lazım. gerçi bu sene takımın en çöpü olarak gördüğüm mariano'yu ilk defa beğendim.(ama lemina'nın oraya cuk oturacağını tahmin ediyorum) nagatamo'nunda iyi niyetimden şüphem yok ama forvetin falcao... onu 2 kanattan beslemeyeceksin de kimi besleyeceksin. (bu senenin klişesini yazayım-keşke linnes kalsaydı) şener ömer gibi alternatiflere antrenörlerden birini vereceksin ki bu tercihen ümit davala olur. kanattan nasıl bindirme yapılacak, nasıl içeri pas verilecek(orta değil pas) 7/24 onu çalıştıracaksın.

  sonuç: ben düşündüğüm sistemin uygulanmasında ve verimli olabileceğinin anlaşılmasından memnunum. kendini toplayana kadar babelin yerine andoneyi koyarsanız, belhanda'yı feghouli ile korkutursanız yada emre mora 10 numara bug'ı yüklerseniz ki-gerçek hayallerim o; şöyle messi vari bir oyunla emre mor bizi bir şaşırtsa) sadece 2 kanat/bek sorununuz kalır ki mariano'nun yerine lemina olur ve fatih hoca bu işi biz daha düşünürken çözebilir. sonuçta tüm kadronun çok daha üzerinde fatih terim'imiz var.
  önceki entry'm: http://gss.gs/2777410

  edit: eski entry'min eklenmesi