• bu maç benim için en sinirlendiğim maçlardan biridir. 10 gün önce 5-1 ile kupa finalinde çökerttiğimiz* feneri bu maçta yenebilirdik. hatta bir önceki hafta kazanıp burada alacağımız galibiyetle kadıköy'de daha önce şampiyon olabilirdik ama song'un hatası ve nobre'nin golü ile şampiyon fenerbahçe olmuştu. yüzüncü yıl şampiyonluğunu ciddi olarak çok arzuluyorduk. büyük yıkım olmuştu. ki ben biliyorum ki bu maçı kazansaydık son hafta şampiyon olurduk. fener 2006'dan önce 2005'i son hafta kaybedebilirdi ama ribery beklentilerin altında kaldı bu maç.

  özetini 14 yıl sonra az önce izledim. o nobre'nin golü hala canımı acıtıyor. saçmasapan song hatası ve mondragon'un elinden kaçırması. belki de bizim için son 25 yılda en üzücü maçlardan biridir. keşke hagi biraz tecrübeli olsaydı. kesinlikle yenebilirdik. 2006 şampiyonluğunun o kadar önemli olmasının bir diğer nedeni bir önceki sezon yaşanan bu yıkımdır. hatta 2005-2006 sezonunda yine deplasmanda kaybettiğimiz an* yine herkes 100. yıldaki gibi şampiyonluğu kaybettiğimizi düşünüyordu. bence bu maç önemli kırılma noktalarından biri. kazanıp şampiyon olsak son hafta belki de ribery kaçar gibi gitmeyecekti. çünkü bu 100. yıl hayalkırıklığı ribery'nin durumunu unutmamıza yol açtı. üstüne çifte kupayla o da gitmemeyi tercih ederdi belki. sonuçta bu maç pek çok şeyi değiştirdi.
 • galatasaray'ın en etkili oyuncusunun ayhan akman olduğu maç. artık karşısında ümit özat'ın oynamasından mı ne sol açıkta kendi çapında 90 dakika boyuncu harikalar yaratmıştı. derbiyle ilgili kafamdaki notlar:

  - iddaa, galiba ilk kez bir lig maçında tek maç üzerinden bahis yapılmasına izin vermişti.

  - fenerbahçe yönetimi, 5-1'i sindirememiş olacak ki galatasaraylılar için ayrılan yerlerin fiyatlarını 100 tl olarak belirlemiş ve haliyle kendimize ayrılan yerlerin tamamını dolduramamıştık. (aynı fiyatı beşiktaş'a uygulamadılar) (aynı fiyatı biz de onlara sami yen'de uygulamadık)

  - maç öncesi kombinesi olan fenerli bir yakınıma, direkt kulüple bağlantılı kişilerden "yenilirsek sahaya girin, olay çıkartın" tarzında ince mesajlar gitmişti.

  - galatasaray ısınmaya çıktığında tribünlerden baya bir pet şişe yapmıştı. hakan şükür, ribery'ye sarılarak ve gülümseyerek bir şeyler anlatarak onun rahatlamasını sağlamıştı.

  - derbi öncesi son kez şükrü saracoğlu'na çıkan pierre van hooijdonk'u, tribünleri selamladığı sırada önünden geçtiği galatasaraylılar da alkışlamış ve pierre van hooijdonk da aynı şekilde karşılık vermişti. 5-1'in ve üst üste 2 kere (lig+kupa) galatasaray'a yenilmenin siniri geçmeyen fenerliler, bunun üzerine daha yoğun şekilde galatasaray tribününe küfür etmeye başlamıştı.

  - 5-1'lik kupa finalinde ribery'yi durduramayan daum, bu derbide sol bekte serkan balcı'yo ribery'yi durdursun diye görevlendirmiş, serkan balcı da kısmen başarılı olmuştu.

  - nobre'nin golünde song'un net bir kademe hatası vardı. bu golün kademe hatası olarak benzerini 2 sene sonra emre aşık'ın üstünden bobo, mondragon'a attı.

  - tff'ye bakmaya üşendim ama hagi son dakikalara doğru arif erdem'i sanırsam oyuna sokmuştu. yaptığı değişikliklere (muhtemelen o hamlesine) biraz kızmıştım çünkü.

  - kulübesine giden hagi'ye küfürler yağdıran fenerbahçe taraftarına hagi'nin sırtı dönük cevabı kısa ve net olmuştu: eliyle 10 gün öncesini hatırlatarak "5" işareti.

  - alex, flavio conceicao'nun kendisine adam markajı uyguladığı 3. derbide de gol atamamıştı.
 • nobre golü attıktan sonra, galatasaray hücum etmeye çalışırken, fenerbahçe yarıalanından taç kullanacaktık. son zamanlarda türkiye'nin gördüğü en beyefendi isimlerden olan kemik, tribüne giden topu bir taraftardan istemişti. hayatı boyunca bir şey başaramayacağı aşikar olan bu gerizekalı tip de, en büyük muzafferiyetini kutlayan pişmiş kelle bir suratla, baş parmağını orta parmağı ve işaret parmağının arasına geçirerek ergün penbe'ye "nah" işareti yapmıştı. "lütfen" sloganının televizyonlarda döndüğü bir sezondu, buna rağmen canlı yayınlanan bu çirkin görüntü bir de maç özetlerinde verilmişti.
 • numaralı kenara girilebilen 200-300 kişilik, tarihimizin en kötü kadıköy tribün performansımızı sergileyip, üzerine fb nin şampiyonluğunu görüp bu da yetmezmiş gibi dönüşte bostancı ya kadar her yerde şampiyonluk kutlamalarına denk geldiğimiz, hatırlamak istemediğim bir kadıköy deplasmanıdır.