• 4
  oyuncu tavsiyesi vermekte bir şey yok.
  liste liste yazılır ama asıl olayı atlıyoruz bence.

  ne oynayacağız? saha içinde nasıl dizileceğiz? oyunculardan beklentilerimiz neler? dizilişler içinde oyuncuların almasını istediğimiz roller neler? savunmayı nasıl dizayn edeceğiz?

  sorulacak çok soru var.
  o soruların cevaplarına göre oyuncu önermek veya seçmek lazım...

  mesela, target man'siz bir oyun tasarlıyorsundur. o zaman bir firmino'ya veya tadic'e ihtiyacın var demektir. bunun yanında orta sahanın da dinamik olması gerekir. elinde firmino yoksa kanatlarının çok dinamik ve adam eksitme özelliğine sahip olması şarttır. böylece merkezden gelemeyeceğin için kanatları kullanmış olursun.

  orta sahan dinamik değilse firmino veya tadic'in de olması bir işine yaramaz. çünkü dinamik orta sahan yoksa target man'e ihtiyacın var ki o statik orta sahan 3. bölgeye yerleşecek zamanı bulsun.

  yani tüm bunların belli olması lazım ki oyuncu önerisi yapabilesin.
 • 5
  birincil öncelik kesinlikle iş ahlakı olmalı.

  bilenler vardır, efsanemiz hagi antremanlarda sıkı çalışır, özellikle deplasman maçlarına ekstra motive olurdu. tarihin en büyük yıldızlarından birinin antremanlara ve maçlara böylesine odaklanıyor olmasının, takımdaki diğer futbolculara verdiği mesajı hayal edin. şimdi ise, gol attığında taraftara trip atan "yıldızlarımız" var. ve belli ki, onları uyaran da yok.

  diğer husus, maaş. oyuncularımıza çok fazla maaş veriyoruz. 19/20 sezonunda çok iyi (fatih terim iyisi değil, yanlış anlaşılmasın) futbol oynayan lazio'nun maaş skalasına baksın merak edenler. benzer onlarca örnek bulunabilir. çok kesin hatlarla belirlenmiş bir maaş politikamız olmalı. beğenmeyenlere ise kapı gösterilmeli. burası galatasaray efendiler.

  oynamak istediğimiz futbola göre oyuncu seçmeliyiz. şunun bonservisi bitmiş, şunlar kiralıkmış, en çok çalışılan menajerin listesindeki oyuncular arasından seç-beğen-al vs. aptallığını ve hainliğini yapmayalım artık.

  ve tabi, mevcut şartları bilip, bahanelere, şikayetlere sığınmayan bir teknik direktör ve ekip gerekli. bu olmazsa, diğer her şey sıfırlanıyor çünkü.
 • 10
  en ufak bir oyun kurgusu, hücum ve savunma planı olmayan, ne oynamaya çalıştığı ve ne oynamak istediği belli olmayan bir ortamda o gelsin bu gelsin demek şu aşamada abesle iştigaldir. böylesi bir plansızlık içine üç dört elit kategori futbolcu da monte etseniz, iki ay sonra onlarında arkasına teneke bağlanacak, bu da topçu muymuş denilecektir. özellikle bek ve savunma merkezinde yetersizlikler olduğu aşikar ancak yine de halihazırda galatasaray kadrosunun kötü olduğunu asla düşünmüyorum. galatasaray'ın şu an içinde bulunduğu en büyük problem teknik ekip yetersizliğidir. ve bu salt transfer ile çözülemez.
 • 11
  futbol çok basit. önemli olan bu basitliği sezip doğru kararlar alabilmek. bu sene fatih terim'in elinde iyi performans gösteren futbolcularımızın hepsi mücadeleci futbolcular.

  luyindama, lemina, ömer bayram, andone, adem.

  fatih hoca yıllarca prese dayalı bir oyun anlayışı ile başarılı oldu. mücadeleyi seven futbolcular her zaman fatih hoca'nın elinde x2 performans gösterdiler.

  gelecek sezonları kurgularken prese dayalı bir oyun planı tasarlayıp mücadele etmeyi seven futbolcularla çalışmalıyız. fatih hoca otobüsü çekip kontra oynatan veya pas futboluyla başarılı olabilen bir hoca değil.
 • 12
  fatih hoca, şu sistemi uygulayacağım, şu özelliklerdeki futbolculara ihtiyacım var, rotasyonda da şu-şu özelliklerde futbolculara ihtiyacım olacak derse, adım gibi eminim hep topu 10 milyon euro'ya takım kurmak için 10 numara tavsiyeler çıkacaktır sadece sözlükten bile. o yuzden ben direkt öneriyorum, mesela mönchengladbach'ın ilk 11 futbolcusunu alalım. değişen birşey olmayacak.
 • 14
  2019 yaz transfer döneminde aldığımız isimlere ve kalitelerine bakınca asıl olayın transfer olmadığını görmemiz lazım.

  paraların ödendiği bir kulüpte takımın %50'si teknik direktör %50'si futbolculardır. iyi teknik adam futbolcudan maksimum'u alandır. misal vermek gerekirse falcao türkiye liginde 25 gol atarsa, bu o oyuncudan maksimumu almıssın demektir. veya babel sezonu 15 gol 8 assistle tamamlamışsa maksimumu aldın demektir.
  bizim sorunumuz ne kalite, ne mücadele ne de transfer.
  sorunumuz teknik adamımız bu oyuncu grubuna istediği oyunu oynatamaması ve oyuncuların inanmadığı bu sistemde performans vermemesi/verememesi. yoksa nzonzi, seri, belhanda, lemina gibi çok etkili isimler varken, orta sahada 4 tane pas üst üste yapamamamızın ne kalite, ne mücadele ne de taktikle alakası var.
  fatih hocamın oyuncu grubunu karşısına alıp neyi yapabileceklerini neyi yapamayacaklarını teker teker konuşup bir sistem kurması gerek.
  kurulan sistemin üzerine de gerekli transferleri yaparız. yoksa şu ortama messi ve ronaldo'yu getir yine başarılı olamayız.
 • 15
  sol bek için: ricardo rodriguez, layvin kurzawa
  sağ bek için: serge aurier, thomas meunier
  stoper için: nacho fernandez
  orta saha için: tiemoue bakayoko, ever banega, irfan can kahveci
  kanat için: onyekuru, ahmed musa
  forvet için: edinson cavani
  sistem 4-4-2

  peşin edit: ne olmuş yani bu isimleri yazdıysak, hayallerimizi de satmadık ya...