• 1
  21 haziran 2019'da başlayıp 19 temmuz 2019 tarihinde son bulacak olan ve mısır'da düzenlenen kupadır.

  bizim açımızdan 4 oyuncumuzun bu kupada yer alacak olması nedeniyle önem taşımaktadır. feghouli, belhanda, diagne ve luyindama bu kupada oynayacak olan oyuncularımız. kiralık sözleşmesi son bulan ndiaye ve onyekuru da bu kupada boy gösterecek.

  luyindama demokratik kongo ile a grubunda mısır, uganda ve zimbabve ile mücadele edecek.

  feghouli cezayir ile, diagne ise senegal ile c grubunda kenya ve tanzanya ile oynayacak. ek olarak ndiaye de senegal forması ile bu grupta boy gösterecek. aslan parçaları aynı gruba dümüş durumda.

  belhanda fas ile d grubunda fildişi sahili, nabimya ve güney afrika ile mücadele edecek.

  kiralık oyuncularımızdan onyekuru ise nijerya ile b grubunda burundi, gine ve madagaskar ile mücadele edecek.

  tüm grupların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

  a grubu: mısır, demokratik kongo, uganda, zimbabve

  b grubu: nijerya, gine, madagaskar, burundi

  c grubu: senegal, cezayir, kenya, tanzanya

  d grubu: fas, fildişi sahilleri, güney afrika, namibya

  e grubu: tunus, mali, moritanya, angola

  f grubu: kamerun, gana, benin, gine-bissau

  aşamalara göre maç programı ise aşağıdaki gibi;

  21 haziran-2 temmuz grup maçları

  5 temmuz-8 temmuz son 16 maçları

  10 temmuz-11 temmuz çeyrek final maçları

  14 temmuz yarı final maçları

  17 temmuz üçüncülük maçı

  19 temmuz final maçı
 • 2
  önceki yıllarda kış aylarında düzenlenir, bizde ve diğer tüm endüstriyel futbol ülkelerindeki takımlarda sorun yaratırdı bu organizasyon. pek tabi ki paranın fendi bu az gelişmiş uluslar kupasının düzenleyicilerini yendi ve organiazsyon takvimi kıta için kabul edilmesi mümkün olmayan haziran-temmuz aylarına çekildi. umarım üzücü bir vaka olmaz ama bu tamamen şansa kalmış. 19 temmuz'da afrika'da futbol oynatıp, insan sağlığına bir zarar gelmeyebileceğini düşünmek ali koç vizyonuna sığar, başka türlü olmaz.
 • 3
  bu turnuvanın adını ne zaman duysam marc vivien foevakası aklıma geliyor. afrika sıcağında söz konusu tarihlerde futbol oynatmak her şeye gebe malesef.
  (bkz: allah korusun)

  doktor ogbadan gelen hatırlatma
  kendisi afrika uluslar kupasında hayatını kaybetmemişti.
  ancak benim demek istediğim siyahi futbolcu olduğu için o sahne gözümün önüne geliyor. allah tüm sporcuları korusun.
 • 4
  turnuva tarihlerine denk gelen mevsimde gündüz sıcaklıklarının ortalama 37; gece sıcaklıklarının da ortalama 26 olduğu bir ülkede düzenlenecek turnuva. dünya kupası da yeri geldiğinde çok sıcak mevsimlere denk gelmiştir ama tahmin ettiğim kadarıyla mısır'da denize kıyısı olması itibariyle nem de fazla olacak. umarım futbolcu sağlığı açısından sıkıntı yaşanmaz.
 • 5
  eğer feghouli, luyindama ve belhanda önümüzdeki sene takımda olacaksa olumsuz etkisi olacak turnuva. bu sezon içinde yuto nagatomo, dünya kupası yüzünden yeterince katkı verememişti. younes belhanda ise milli takım arasında sakatlandığında çok sıkıntılı bir süreç yaşamıştık.

  en önemli isim ise sofiane feghouli. fizik olarak hazır olmadığı ve hazır olduğu dönemlerdeki farkı fazlasıyla tecrübe ettik. bertali ile geçirecekleri yaz kampını kaçıracak olması çok kötü, çünkü bu sene formunu çok rahat koruyabilirdi feghouli.