• 1
  alma ihtimalimiz kalmayan şampiyonluktur. bu saatten sonra apar topar forvet peşine düşmektense cidden u21den kim geliyorsa oynatıp sezon sonu ilk beşte kalmak yapılması gereken harekettir. kabul edelim ki bu sezon bizim sezonumuz değil. devre arası iki stoper kaybetmek resmi maçlara 3 gün kala aşılabilecek bir durum değil. sağlık olsun bu sene de böyleymiş.
 • 5
  açılın şampiyonluk hesabını yapıyorum.

  öncelikle polyanna bir karakter değilim, realistimdir. o yüzden tahminimi verilere dayandırıcağım.

  başakşehir sezonun* ilk yarısında 16 puan* kaybetti. çok basit bir hesapla bu sefer bizimle berabere kalacağını değil, yenileceğini düşünüyorum. bu da demek oluyorki bize 2 puan değil 3 puan kaybedecek. yani ikinci yarı düz mantık 17 puan kaybetmesini bekliyorum.

  6 adım geriden çıktığımız bu yarışta demek oluyorki 11 puan kaybetme hakkımız var. bu da 4 beraberlik 1 mağlubiyet hakkımız var demek. 1 beraberlik hakkımızı kullandık.

  kredimiz 3 beraberlik 1 mağlubiyet. içeride oynayacağımız maçları kayıpsız bitirmeliyiz. 7 deplasmanda 3g 3b 1m yapmak atla deve değil.

  tabii ki başakşehir ilk yarıdan* çok daha iyi bir performans sergileyebilir. öyle bir durumda işimiz zorlaşır hatta mucize denecek seviyeye gelir. ancak fikstür de bizden yana. şöyleki puan durumunun yukarısında kalan takımlarla (örn: beşiktaş, malatya) biz içerde oynayacak iken başakşehir deplasmanda oynayacak.

  bu hesap-kitap için bu haftayla beraber çok kritik bir üç hafta* olduğunu düşünüyorum. biz sırasıyla alanya(d)-trabzon-kasımpaşa(d) gibi zor bir fikstürden geçecekken, başakşehir kağıt üstünde çok da zor gözükmeyen akhisar(d)-erzurum-antalya(d) maçlarını oynayacak. bu üç haftanın* sonunda 6 olan fark en kötü 6 kalsa, daha sonrasında gelecek başakşehir'in zorlu fikstürüyle avantaj bize geçecek.

  bu sebeple "başakşehir şampiyon" , "şampiyonlar liginde bilmem kaçıncı torbadalar" gibi galatasaray ruhu ve kültürüne aykırı yorum yapan kişilerden uzak durun.

  umut kaybetmek yok. bunu bize en iyi galatasaray öğretti.

  şimdi herkes silkelensin. sinerjiye devam edeceğiz.

  inanıyoruz, başaracağız, biz galatasaray'ız.

  (bkz: hedef 22)
 • 7
  şampiyon olabiliriz bu konuda bir sorun yok. sıkıntı ilk yarıda çok az puan toplayabilmemiz. ibb ilk yarıda ki gibi 35 puan yapsa bizim 41 yapmamız gerekiyor. geçen sene yaptık bu senede 41 toplayabiliriz ki geçen sene deplasmanda berabere bile kalamiyorduk. ibb 35 puanın üstüne çıkarsa sorun o zaman başlar. 14 maç kaldı ve 42 puan var. 7 puan kaybedebiliriz ama ibb 38 yapsa kaybedecek puan 4, onlarda 41 yapsa 1'e iner ki o zaman imkansız olur. ikinciligi almada bir sorun olacağını düşünmüyorum, şampiyonluk için bizim alacağımızdan çok rakibin ne kadar kaybedeceği. trabzon maçında ki tertemiz desteklenirlerse çok rahat o puanları toplarlar.
 • 10
  gecen sene yaptigim gibi puan hesaplamami bir excel dosyasinda yaptigim sezondur. alanyaspor macina beraberlik vermistim, surpriz olmadi. kalan maclarda erzurum deplasmaninda maglup olacagimizi, kadikoy ve konyaspor deplasmanlarinda da 1 puanla donecegimizi yazdim. buna gore 7 puan daha kaybedip ligi 71 puanla bitirecegiz. akbilspor'un onumuzdeki 3 maci kazanip, malatya, sivas ve galatasaray deplasmanlarinda maglup olacagini, besiktas, fenerbahce ve konyasporu yenemeyecegini dusunmekteyim. 69-70 puanla ikinci olacagini umut ediyorum. ha yarin akhisar bi guzellik yaparsa surpriz olur.
 • 11
  galatasaray'ın bu sezon "hakem operasyonları" olmadığı sürece şampiyon olacağına inancım sonsuz. günü kurtarmak adına bu sezonu şampiyon bitirmemiz gerekiyor. asıl önemli olan bu sezon bittikten sonra gelecek sezonu iyi planlamak. umarım yine kaos dolu, son günlere bırakılan saçma sapan bir yaz dönemi geçirmeyiz.

  içinizi karartmayın. avrupa'yı hayal etmek zaten bu sene için lükstü. kasımpaşa maçıyla silkelenip vurup geçmemiz gerek.