• 552
  pısırık yönetimimizin çıkıp da iki cümle edemediği dönem.
  çıkın söyleyin transfer yapmayacağız diye, sanki üç gün sonra bu transfer penceresi kapanıp herşey ortaya çıkmayacak?

  gerçi ben de sabahtan akşama beraber dolandığım kıza ne hissettiğimi söylemeye karar verdiğim gün 4 saat yanında gezip bir kelime edememiştim. fırçayı basarken aklıma geldi...

  ağız tadıyla fırça bile atamıyoruz biri daha sakatlanır ceza alır dursun özbek gelir falan diye, ne hallere düştük ya...
 • 554
  en başından hatta daha başlamadan önce kötü yönetilen dönem.

  ben galatasaray başkanı veya yöneticisi olsam bir kere gerçekten olabildiğimce şeffaf ve dürüst olurdum. her önüme gelen mikrofona konuşmaz, biraz ketum olurdum ama konuştuğumda da net ve açık olurdum.

  şimdi kulübün as başkanı sayın abdürahim albayrak ligde doğrandığımız, hakemler, mhk ve ve tff tarafından haklarımızın gasp edildiği maçlardan sonra bile bize bu dönemi işaret edip "ocak ayına bir girelim hayırlısıyla her şey çok güzel olacak" dememiş miydi.

  bunu diyen adam yaz transfer sezonunun sonunda "2 forvet alacağız" deyip bir tane bile alınmadığı için tefe konulan adamdı. yani mantık olarak yoğurdu üfleyerek yemesi gereken birisi.

  işte biz de bu söz üzerinden buradan hafta hafta sayıp kendimizi bir devre arasına atalım moduna soktuk. hem sakatlar iyileşecek, hem cezalılar dönecek hem de eksik bölgeler güçlendirilecek diye.

  ama ne oldu? sezon açılır açılmaz transfer bile gelmeden serdar aziz, eren derdiyok kadro dışı olayları çıktı. ozan kabak'ın satılması konusu bomba gibi düştü ortama.

  bir kere taraftarın morali kafadan düşürüldü. (1-0 geride başladık)

  olması gereken neydi? çoktan anlaştığın santrforu kampa götürmekti. bu isim gerekirse 18 yaşındaki scout transferi olsun, gerekirse 35 yaşındaki veteran olsun.

  ikisini de yapamadık.

  her hafta bir ismi taraftara oyuncak yaptınız. falcao, batshuayi, balaotelli... hem beklenti yükseldi, hem de gerçekleşmedikçe taraftar daha da öfkelendi, morali bozuldu.

  bu kadar şey olurken bir kere çıkıp bu oyuncuları yalanlamadınız. kulüp hakkında atıp tutan gazetecileri yarım saat geçmeden rencide etmek güzel ama taraftarın hayallerinin oynanmasına müsaade etmek normal mi?

  kaldı 2 hafta. 3 gün sonra 18-19 sezonunun 2. yarısı başlıyor ve belki de galatasaray, tarihinde ilk kez bir devreye kadrosunda gerçek bir santrfor olmadan başlayacak. bu çok büyük ayıptır.

  susa susa beklete beklete şu güne getirdiniz bu saatten sonra kalan sürede gerekli transferleri yapamazsanız o koltuklarda uzun süre kalamayacağınız görünüyor. özellikle de "taraftar transferi merak ediyor ne diyorsunuz? sorusuna "valla biz de merak ediyoruz" diyorsanız...

  ben bu laftan her şeyin yolunda olduğunu ve bize güvenin anlamı verdiğini çıkarmaya çalışıyorum, son güne kadar da buna inanacağım ama 1 şubat'ta tablo farklıysa görüşürüz.

  -----------------

  diyelim ki ffp ve maddi durumlar sebebiyle hiç transfer yapamayacak durumdayız. garry rodrigues'in satışıyla da gelen parayla stoper aldık ve kalanıyla da takımdaki oyuncuların alacaklarını ödedik diyelim.

  ya 4 ocak'ta çıkıp deseydiniz ki taraftara, medyaya, camiaya,

  bakın arkadaşlar durumumuz böyle böyle, transfer beklemeyin, ligin 2. yarısında ahmet sivri, ali yavuz kol ve malik karaahmet'e şans vereceğiz ve geleceğin galatasaray'ını oluşturmaya çalışacağız, transfer yaparsak ceza alma durumumuz var.

  bu kadar tepkiyi yine almazdınız.

  yani bonservisi elinde genç-yaşlı yabancı oyuncuları takip etmediğiniz ve almadığınız için yine tepki olurdu ama o gençlere şans verileceğini bildiğimizden zamanla normale dönerdik.

  yani başından şu zamana kadar gördüğüm en kötü yönetilen transfer dönemlerinden birisi.

  daha kötüsü dursun özbek'le tuvalette zlatan ibrahimoviç pazarlığı yapıldığı dönemdi. burada 1 ay zlatan'la yaşadık 1 hafta sonra adam m.united'a gitmişti.

  neyse dilerim kalan sürede gerekenler yapılacaktır, yoksa yönetmekten ziyade idare ettiğiniz netleşecek...
 • 555
  transfer dönemi başladığında, taraftarın burun kıvırdığı transfer adaylarına şükredeceği zamanlara girmiş bulunuyoruz. yönetimin bir planı yapacağı vardır diye umutlanıyoruz fakat ortada iddia dışında bir şey çıkmıyor.

  yönetim süreci iyi yönetemiyor, ara ara çıkıp mevcut durumu izah edecek bilgiler paylaşılsa taraftar bu kadar gergin olmayacak. kötü bir durum varsa bu durumda izah edilmeli, transfer dönemi bittikten sonra izah edilirse bir anlamı kalmıyor.
 • 556
  ilk ve en önemli ihtiyacımız olan forvet transferi hariç her boku yaptığımız dönem. stoper ve eldeki tek santraforu kadro dışı bıraktık. kanat oyuncumuzu gönderdik. son haberlere göre diğer stoperi de gönderdik. ulan santrafor alın, santrafor. bir hafta on gün önce söyleyince “durun, panik yapmayın” deniliyordu. e lig geldi çattı. ihtiyaçlar artıyor. santrafor alıp transfer sezonunu kapatacak iken yeni yeni ihtiyaçlar doğdu. altı aydır santrafor alamayan yönetim bu ihtiyaçları nasıl karşılayacak?

  tek güvencem fatih hoca. o var diye hala umudum var. benim gibi pek çok galatasaray taraftarı da isyan etmiyor ise tek sebebi fatih hocadır.

  inşaallah bizim için güzel başlamayan ve devam etmeyen transfer sezonu güzel bir şekilde neticelenir.
 • 557
  bırakın transfer döneminde güçlenmeyi baya baya anadolu takımına döndüğümüz bir dönem oldu. ne diyordu başkan hayaller van persi gerçekler tam tersi. şakacı başkan seni.

  galiba dönemin sonunda elimizde maicon, selçuk, sinan, falan kalıp lig beşinciliğine falan oynayacağız. yoksa şampiyon olmak isteyen bir takımın yapacağı şeyler değil bunlar.

  teşekkürler yönetim. teşekkürler teknik heyet. teşekkürler transfer komitesi. teşekkürler scout ekibi. hep birlikte içine ettiniz takımın...
 • 558
  muhtemelen başlamadan önce bir plan yapıldı ve bir kaç futbolcunun toplamda 8 milyon civarı bir bonservisle alınacağı öngörüldü ancak yönetim düşündükleri futbolcuları bu fiyata bitiremedi. dolayısıyla belhanda ozan kabak vs biri daha satılmaya çalışılıyor. bu durumda ilk yarıdaki ideal 11imizden 4 futbolcu ikinci yarı takımda yer bulamayacak. dar olan kadromuz daha da daraldı.

  yeni transferlerin yer almadığı maçların tamamı riskli olacak ve puan kayıpları şampiyonluk şansımızı ciddi oranda azaltacaktır. avrupadan zaten vazgeçtik diye bakıyorum çünkü avrupa listesinde maksimum 3 değişiklik yapabiliyoruz. bu kadar plansız programsız başarısız bir transfer dönemi hatırlamıyorum.
 • 560
  her oyuncumuzun bir talibi olduğu, takımın çehresinin komple değişmeye başladığı lanet ara transfer sezonu.

  benim burada önemli gördüğüm bir şey var. o da uefa'ya en fazla 3 değişiklikle gidebiliyorsun. birinin marcos do nascimento teixeira marcao olduğu bir gerçek. iki de forvet alır konuyu kapatırız diye düşünüyorduk ki, ozan kabak satıldı haberleri çıktı. hadi bir şekilde ikinci stoperi alıp tek forvet almaya gittin bu sefer younes belhanda, fernando reges, mariano ferreira filho, maicon pereira roque derken takımımızı darmadağın ediyorlar.

  tamam arkadaşlar bence de bu arkadaşların yerine yenileri gelmesi gerekiyor ama şimdi değil. doğru zaman sezon sonudur yoksa bu sene avrupada ilk turda kendinize iyi bakın der, ligimize döneriz.
 • 562
  mustafa cengiz’in mart ayında muhtemelen gidici olduğunu bilerek, genel kurulda çıkıp “biz borç kapadık” demek ve sonrasında tarihten silinmemek adına alım anlamında pek aksiyon alacağını düşünmediğim transfer sezonu.

  işin boktan yanı, ozan’ın da gitmesi ile 18 m euro capimiz var ve bu cap’i yaz transfer döneminde kullanamayacağız. yani olası bir devrilme halinde, yeni gelen yönetim yine takımı düzlüğe çıkartmak adına adam satmak zorunda kalacak, bu omurga oluşturmak için kullanılabilecek 18 m euro da ffp anlaşması uyarınca transfer anlamında doğrudan çöpe gidecek. kalan 15 günde kaç adam alınacak? 3’ten fazlasını uefaya yazamayacağımız için burada da sıkıntı yaşayacak ve muhtemelen benfica karşısında uefa’ya da havlu atacağız.

  yazık günah. gerçekten yazık ve günah.
 • 563
  malesef takımımızın iskeletinin çok önemli parçalarının değiştiği, değişmekte olduğu dönemdir. serdar aziz ve ozan kabak'ın yokluğunda defans hattımızda takımımıza yeni katılan marcos do nascimento teixeire ile maicon kaldı (ahmet çalık diyenleri duyar gibiyim). fernando ve belhanda da ise durum henüz net değil ama bir son dakika haberi ile gittiklerini öğrensek şaşırmayacağız.

  forvet bölgesinde takımımızın golcüsü(!) eren derdiyok kadro dışı kaldı, rodrigues ise gönderildi. henüz hiçbir bölgeye yeterli transferleri de yapamadık. evet yangıncı taraftar olmayalım, sabredelim ve desteklemeye devam edelim, inanalım, güvenelim. ama nereye kadar? yahu kaç ay geçti hani "anlaştığımız, konuştuğumuz futbolcuları bir bilseniz, herkes sabretsin" diyen yöneticiler nerede? niçin açıklama yapılmıyor bu taraftara? kaç ay boyunca sadece 1-2 futbolcu mu belirlendi de bunlarda pürüz çıkınca haftalardır sessiz kalıyorlar, anlamak mümkün değil malesef.

  umarım kalan şu son günlerde ne fatih hocamızın ne de taraftarın yüzünü yere eğmez yönetim, tek istediğimiz bu.
 • 564
  sürekli net bir şekilde giden oyuncuların konuşulduğu dönem. yerli olup ilk yarıda öyle ya da böyle as kadronda yer alan serdar ve eren kadro dışı bırakıldı. hoca bu iki oyuncunun kendi insiyatifinde olduğunu çıkıp belirtti ve bizler de anlayışla karşıladık. çünkü hocanın düşünceler geri kalan her şeyden önemliydi. burada bahsi geçen iki oyuncuyu çok beğenip değer vermem söz konusu değil. evet serdar’ın oyununu beğenirdim ama maalesef bi galatasaray futbolcusunda olması gereken fiziksel ve ahlaki meziyetler kendinde yer almamaktaymış. benim bu örneği vermemdeki sebep, hoca kendi insiyatifinde bir durum olduğunda çıkıp bizler aydınlattı fakat suyun diğer yüzünde aylardır beklenen bir forvet transferi ve takımdan ayrılması konuşulan oyuncular hakkında tek kelime etmeyen yönetim var. işin zoruma giden tarafı, evet hoca köklü değişiklikler yapacağını defalarca belirtti ama nasıl bir yönetim yapılan yahut yapılamayan her şeyin arkasına hocayı kullanarak saklanır. verdikleri komik demeç ve beyanatlara girmek bile istemiyorum. eksik geçirilen bir transfer döneminin maduru olan takımımız için önemli olan gerekli hamlelerin önceden planlanmış ve transfer sezonu açılışı ile hayata geçirilmiş olmasıydı.bu saatten sonra yapılacak transferler ne yazık ki takıma uyum süreleri sebebi ile ve bu yönetim nezdinde panik halde plansız isimler olacağından verim alma süremizi uzatacaktır. oldu ki herkesin ağzını açık bırakacak, potansel sahibi, doğru isimler transfer edilirse bile yaşadığımız bu süreç hiç bir taraftarın aklından çıkmamalıdır.şeffaf yönetim anlayışı deyip herhangi bir konuda taraftarının merakını gidermekten aciz, taraftarını, takımın üzerine musallat olmuş canavar misali bekleyen medyanın kucağına bırakan ve verdiği demeçlerde taraftarın zekasıyla alay eden anlayış unutulmamalıdır. öte yandan düşüncelerimizi dile getirmemiz bizi transfer taraftarı veya yangıncı taraftar kategörisine sokmaz. eminim bu sözlükte bulunan bütün yazar arkadaşlarım galatasarayın iyilik ve menfaatini düşünmektedir. o yüzden bizim için gelen giden isimlerin üzerinde bir sevgidir galatasaray. bizim şu an yaptığımız veya yapmaya çalıştığımız tamamen çok sevdiğimiz takımımızın menfaatini ve sağlığını düşünmektir. mayısların tekrar çiçek açağı günlere hep beraber yürümek ümidiyle...
 • 566
  elimizde şu an yaklaşık olarak 16 milyon euro var harcanabilecek. doğru hamleler ile bu paraya 2 forvet ve ekstra bir oyuncu daha takıma katılabilir. uefa kupası için bir beklentim yok ancak lig için bu yeterli olacaktır. olur da serdar da affedilirse stoper sorunumuz da bence çözülür.

  yönetimin şimdi işte gerekeni yapmak için imkanı var. ihtiyaçları karşılayacak hamleleri ard arda yapması durumunda mevcut kaos ortamı yerini şampiyonluğa odaklanmış bir ortama bırakacaktır. bu fırsatı tepeceklerini düşünmüyorum.
 • 567
  serdar'ı kadro dışı bırakmasan, yalnızca rodrigues'i satıp ondan gelen parayla santrafor alarak transfer sezonunu kapatacaksın. ekstra olarak maicon, mariano falan gidecek olursa, gelecek parayla onların yerine adam alacaksın; hepsi bu. sense önce serdar'ı kadro dışı bırakıyorsun, sonra serdar'ın boşluğunu doldurmak için 4 milyon harcıyorsun; harcadığın 4 milyon nedeniyle santrafor transferine yeterli paran kalmayınca önce belhanda'yı satmaya çalışıyorsun, sonra yaptığın piyasa yoklaması neticesinde belhanda'nın alternatifini bulamayınca da kaynak yaratmak için ozan'ı gözden çıkarıyor, 1-2 sezon sonra değeri 20 milyonun üzerine çıkması beklenen gencecik bir ilk 11 oyuncunu, sözleşmesini uzatman umulurken 11 milyon gibi düşük sayılabilecek bir paraya bırakıyorsun. gerçekten müthiş planlama!

  bu arada, hemen hemen herkes, hocayı hiç bulaştırmadan yönetime giydirmeyi tercih ediyor her zaman yaptığı gibi; ama hem yönetim, hem de fatih hoca tarafından berbat geçirilen bir transfer dönemi var ortada. serdar'ı (haklı ya da haksız) kadro dışı bırakıp yerine marcao'yu isteyenin fatih hoca olduğu gerçeği göz ardı ediliyor. hoca, serdar'ın 10'a satılıp marcao'nun 1'e alınacağını düşünmüyordu bunu yaparken herhâlde! ozan'ın hoca tarafından parlatılıp 11 milyonluk futbolcu hâline getirilmesi de hocayı bu konuda eleştirilmez kılmaz ayrıca. sapla samanı karıştırıp hepsini bir torbada eriterek yorum yapmanın âlemi yok. yönetim desen, hocanın elini rahatlatabilecek hiçbir alternatif getiremiyor hocanın önüne. cümleten bravo!
 • 571
  16 ocak itibariyle takımımızın doğru hamlelerle şampiyon olacağını düşündüğümüz dönemken; elden çıkardığımız futbolcularla birlikte yerlerini dolduramadığımızdan dolayı şampiyonluktan eden bir döneme dönüşmüştür.
  tabii ki bu transfer dönemi burada sonlanmayacak mutlaka takviyeler yapacağız ama alacağımız hiçbir oyuncu kamp dönemi geçirmeden takımla birlikte olacak. ne kadar zamanda adapte olurlar bunu bekleyip göreceğiz.
  açıkçası durumumuzu çok iyi görmüyorum.