• 1
  mustafa cengiz başkanımızın forvete takviye yapılacağını iddia ettiği dönem.

  oturup doğru düzgün düşünürsek, aslınfa adam 2 gün önce “forvet ocakta alırız” dedi; biz mal olduğumuz için iki gündür kıvranıyoruz, sinirleniyoruz, anlamsızca bekliyoruz.

  ocak ayında %100 bir forvet alınacaktır; zira o forvet alınmazsa, mart genel kurulundan çıkamayacağını mustafa cengiz de biliyor. en azından böyle düşünüyordur; mart ayında dante alighieri’den 2-3 cümle ile üstü kapalı özür dileyecek, ffp bahanesi ile topu taca atmaya çalışacaktır; ancak yemezler.

  çıkabileceğimiz bir şampiyonlar ligi grubundan, hele de kura çekilince high five yaptıktan sonra olur da çıkamazsak, ocak ayında aldığımız forveti ne yapacağız? bize ne getirisi olacak bu amk forvetinin? belki lig şampiyonluğu. eğer o zamana kadar kopmaz, moral motivasyonumuzu kaybetmez ve her şampiyonlar ligi deplasmanı dönüşü transit deplasmana gittiğimiz maçları kazanırsak belki. 40 m euro mu? oysa uclde 4 maç kazanırsan 25 m euroyu koyuyorsun cebe.

  bence ocak ayına bırakılan forvet transferi, net bir şekilde vizyon ortaya koymaktır. “avrupa’da işim yok, lafım çok, ama aslında türkiye dışında benden bir şey beklemeyin” demektir. galatasaray’ın vizyonu ise bu değildir; olmamalıdır.

  kimse çıkıp yok ffp var, falan demesin. 1.85 m euro açığın varken 700 k euroya kupada nagoyu dinlendirmek için sol bek aldığın gün, müzmin üçüncü takım 1.25 m euro kiralama bedeli ile ljajic’i kiralayabiliyorsa, bu ffp nedeniyle transfer yapamamak değil, itham tercihine göre belki basiretsizlik, belki çapsızlıktır; ancak en iyi şartlarda ve en iyimser yaklaşımla bile her türlü amatörlük ve plansızlıktır.

  hemen her sözlük yazarı gibi ben de günlerdir buraları okuyorum. falcao, benzema gibi 16 yaş hayalleri dışında en az 70 tane adam ismi yazıldı burada. hatta belki cinnet sebebi, belki hizmet gayesi ile bütün bonservissiz forvetleri tek tek giren, emek harcayan arkadaşlar oldu.

  kulüp kanalında ise yaz transfer döneminde transfer politikası muhtemelen şu şekilde gelişti:

  - temmuz ayında maaşta geri vites görmeyince gideceğini hepimizin tahmin ettiği gomis için “yok gitmez” dendi. hata değil yanlış 1.

  - fatih hoca, 1. hafta forvet lazım diye basına çıktı ise bundan 5 hafta önce forvet istediğini yönetime bildirmiştir; muhtemelen “gerek yok” dendi. hata değil yanlış 2.

  - gomis satıldıktan sonra transferi pürüz konusu olan modeste dışında başka kimse ile görüşülmedi. uzman scouting ekibimiz, 30 yaşında çin liginde top oynayan oyuncuları izleyeceğine, aylık 150-160 tl verip digiturk alırlarsa, günde ortalama 4 maçtan, 26x4 = 104 oyuncu, haftada 3 gün desen 312 oyuncu, ayda 4 hafta var desen ayda 1248 oyuncu izleyebilecekken “lan bu modeste olmazsa ne yaparız” diye düşünmemiş olacak ki, modeste planının yatması neticesinde burak yılmaz, seleznyov ve dedemin asker devresi vagner love ile aslında son 48 saate girdik.

  burada bir dip not açmak istiyorum:

  değerli kardeşim emre utkucan, işinin biraz hakkını verdiysen, içinde azıcık galatasaray sevdası varsa, çıkar “biz bu yaz döneminde, hocadan gelen talepler dışında şu forvetleri takip ettik” diye liste verirsin. boktan transferlerde “biz önermedik” diyip iyi transferlere “bu da bizim scouting becerimiz” demekle olmuyor bu işler. galatasaray’ın bekası ise amacımız, çıkar “biz bunları önerdik” dersin, galatasaray camiası da gözümde en az grosskreutz transferi kadar büyük bir facia olan bu forvet alınamamasında suçlunun kim olduğuna vicdanen karar verir.

  neyse; son 48 saatte taraftarlar sabahlara kadar haldır haldır forvet taraması yaparken, bizim yöneticilerimizin ne yaptığını bilemiyoruz.

  son 24 saate girildiğinde öne vagner love ismi atıldı. bence istense bitecek bir transferdi ancak, taraftar tepkisini görünce beyler bir duralım dediler ve saat gece 22.00 saatlerinde, biz eski öğrencilerin sıçtın mavisini görmesinden yaklaşık 8 saat kadar evvel akıllar durdu, piller bitti. son olarak saat 22.00’da ben maça girerken ay lav yu hocam abdürrahim “transferi kapattık” açıklaması yaptı. bravo sayın albayrak.

  netice olarak, şampiyonlar ligine köylü gibi tek forvetle gidiyoruz ve o tek forvetin yedekli hali ile 11 oynadığı takım bu ligde çok değil 2 sene önce tel tel döküldü; hepimiz forvet lazım diye inledik.

  saygıdeğer yöneticilerimiz şimdi yatsınlar kalksınlar inan etsinler, dua etsinler ki fatih hoca çıldırmasın, o gruptan çıkalım meşhur high five üzerine. net söylüyorum o hareket üstüne gruptan çıkamamanın sonuçları ağır olur.

  eğer ucl grubundan çıkamazsak ocak ayında alınacak forvet (temsili)

  http://hizliresim.com/nlDWRl
 • 3
  muhtemelen yabancı 1 forvet ve yabancı 1 stoper alacağımız dönem olur.

  bunun dışında eğer belhanda. maicon veya feghouli bu arada satılırsa bir forvet veya 1 stoper daha gelebilir.

  tabii 2018-2019 sezonu sonunda açıklanacak olan yeni yabancı oyuncu sayısı kriterini de düşünerek direkt ilk onbir olması riskli transferler olacaksa kiralık anlaşmalar yapmamız çok daha mantıklı.
 • 13
  ara transfer döneminde yapılan transferlerin karşılığı çoğu zaman boş çıkar. o yüzden bir ton transfer yapmaya gerek yok bir, maksimum iki transfer yeterli olacaktır. tabi onun da yapılabileceğine çok ihtimal vermiyorum.

  faydalı transferler olarak; beşiktaş yusuf - ernst ( lig berbattı), fenerbahçe nobre, galatasaray nagatomo
  bu sebepten ötürü transferden temkinli davranmak gerek.

  ekleme: faydalı transferlere ek necati ateş unutmuşum :)
  se7en uyarısı için teşekkürler...
 • 14
  sezon sonuna kadar durumu idare edecek oyuncular kiralamamızı doğru bulduğum transfer sezonu. podolski'yi yarım sezonluğuna almak gibi vs..

  yeni sezonda kadroyu yeniden yapılandırmamız ve gençleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. bu yüzden ara transfer döneminde aldığımız oyuncuların yeni sezonda ayak bağı olmaması lazım. mesela şimdi gidip rodallega'yı almamalıyız bence.
 • 15
  bu transfer döneminde değil sadece hiç bir zaman büyük isimler beklememek gerektiğine inanıyorum.

  bir kaç, durum tespiti için geldim, kafanızı çok şişirmeyeceğim.
  öncelike şu cas mevzusundan başlayalım. biz cas'a başvurumuzu yaptık ama cas bu konuda bir açıklama yapmadı. psg, bizi takip etti ve onun başvurusu kabul edildi. zaten burada bir çifte standart var. dahası bir galatasaray yönetimi bu konuda iyi çalışıyor ve milan'dan sonra psg'ye de yol gösterici oldular.

  psg'nin meşhur avukatı victoriano melero der ki ; cas'tan karar çıkması 3 ay'ı bulur.
  bu burada dursun..

  şimdi dönelim, gece yarısı hocanın yaptığı maç sonrası açıklamasına. "uefa bize ceza vermezse, bir şeyler yapmayı istiyoruz" ...
  kadro yapısını böyle tamamen değiştirebilecek 10 oyuncu gönderip o paranın tamamına 10 oyuncu alacak durumumuz yok. bu yaz döneminde, satılması gereken oyunculardan 40 milyon euro'da gelse böyle. kar etmek zorundayız. çünkü, hocanın devamında söylediği bir şey var "teknik, ekonomik, yönetimsel olarak oturup bir plan program yapmamız lazım"...

  hoca 6 kasım 2018 schalke 04 galatasaray maçı önceside anadolu kulüplerinin transferlinin başarılı olduğundan bahsetti. buna özellikle değinmesinin sebebi aslında yabancı sınırının gelmesini isteyenlerin amacına ışık tutmaktı, hoca spot tuttu. aziz yıldırım'ın anadolu kulüplerinin güçlenmemesi için çaba sarf ettiği bir gerçek başkanlığı döneminde. yabancı oyuncu transferi konusunda başarıları, onları üst sıralara taşırken, yıllardır hatalı transferler yapan 3 büyükler iflas noktasına geldi. 1 milyar dolar'dan fazla borcu var 3 kulübün.

  cas'tan sonuç alarak uefa ile yapılan anlaşmayı tasdikleyene kadar ayağımızı yorgana göre uzatmayacağız, dahada fazlasını yapacağız. sonrası tamamen plan program dahilinde olacaktır.

  özellikle ünal aysal dönemindeki transferler ile çılgına döndüğünüzü biliyorum. hala isimli adamlar istiyor, iyi futbol iyi oyuncularla oynanır gibi 1980'lerden kalma sözleri paylaşıyorsunuz. artık bu tip transferler ile en az 5-6 yıl karşı karşıya kalmayacağınızdan da emin olmanızı istiyorum. bundan sonra f/p transferleri yapılacak.

  ara transfer döneminde pelle, alan gibi çinde işini bitirmiş, artık avrupa'ya dönmek isteyen oyuncular alınacaktır. zira o bölgelerede ihtiyaç var.

  yaz transfer döneminde ise genç isimsiz oyunculara yönelinecektir.
  orta sahada ndiaye olmayacak. donk ve fernando ile devam edilecek ama ikisininde sözleşmeleri 2020'de bitecek. yani oyunculardan biriyle yolları ayırarak oraya hemen yaz döneminde iki oyuncu takviyesi şart. bunlar isimli oyuncular olamaz. bonservis sorunu yaşadığımız gibi maaş bütçesini 35 milyon euro seviyesine çekmenin derdindeyiz.

  belhanda satılırsa iki 8 numara ihtiyacı hala var.
  geçen seneden beri söylediğim bir şey.. belhanda'yı kanat rotasyonuna sokup, iki adet 8 numara almak şart.. yani aslına bakarsanız orta sahaya 5 oyuncu gerek. 31 yaşında fernando ve 32 yaşındaki donk birer yaş daha alacak. fernando'nun her yıl en az 5-6 maç kaçırdığını (sadece sakatlıktan dolayı) düşünülürse ve tempo olarak ağır kalmaya başladığını göz önüne alırsak oraya gençlik aşısının vurulması şart.

  bu arada yaş ortalamamız 27,5. başakşehir 29,5, yaşlı beşiktaş 27,9, fenerbahçe 27,7. en genç takım 24 yaş ortalaması ile bursaspor...

  devam edelim.
  stoper hattında ozan takviyesi kısa vadede çözümdür ancak en az iki oyuncu ihtiyacı da apaçık ortada. burada stoperler için belli kıstaslar var... hızlı, oyun kurabilen diye gider. onlar teknik konu oraya bu entry de girmeyeceğim. kaleci ihtiyacıda gün gibi...

  yani daha forvete gelmeden 2 stoper, 1 kaleci, 4-5 orta saha oyuncusu, toplam 8-9 oyuncu almak gerekiyor. tabiki bu söylediklerim, hocanın ısrarla vazgeçmediği 4-3-3 üzerinden devam edilirse gerekenler.

  benim önerim şu ;

  orta sahanız kötü olduğu sürece kanat oyuncularınızın hızlı olması bir işinize yaramıyor çünkü o kadar yavaş bir pas trafiğimiz var ki top kanat forvetlerine gelene kadar rakip savunma yerleşmiş oluyor. bunu doğru yapabildiğimiz tek maç deplasmandaki 3 ekim 2018 porto galatasaray maçıdır. orada topun ayaktan çıkış hızımız 1.3 saniyenin altına indiği anlarda 10-12 adet pozisyon bulabildik. tabi bunda porto'nun beklerinin hücumcu bekler olmasından payı yok değil.

  pas hızımızı bazı maçlarda yükseltebildiğimiz için bunu uzun vadede yapamayacaksak ki bu orta saha ile tüm sezona yaymak mümkün değil, şu anda yapılması gereken tek şey sistemi değiştirmek.. 3'lü bir orta sahadan vazgeçip 4-4-2'ye dönüş yapmak şart.

  bunun için 9 oyuncuya ihtiyacınız yok. takım halinde savunmayı (ömer üründül mod on) bloklar halinde (ömer üründül mod off) yapacağınız için hücum ederken 4-3-1-2'ye, savunma yaparken klasik 4-4-2'ye geçerek 2 forvet oyuncusu transferi ile mevcut orta saha ile devam ederek, belhanda'yı kanata atarak, diğer kanatta hızlı bir oyuncu barındırarak mevcut durumdan sezon sonuna kadar sıyrılmak mümkün.

  şu anda transfer döneminde, herhangi bir takımın forvetine mesela emiliano sala'ya 15 milyon euro veremeyeceğimiz gibi bonservis bedelsiz kısa vadeli çözümlere yöneleceğiz. ibrahimovic gibi bir oyuncun gelmesinin mümkün olmadığını da belirtmek isterim. zira ibra'nın "ama mls'de 1.5 milyon dolar alıyor" gibi yorum yapmak doğru değil.. ibra oraya para için gitti. ama kulüpten kazanmak için değil imaj hakkı için. adam abd'deki imaj haklarından dolayı muhtemelen yıl sonunda forbes tarafından en çok kazanan futbolcular listesinde 5. sırada filan yer alacak. çıkmadığı televizyon programı kalmadı herifin.

  o tip adamların gelmesi mümkün değil.
  dediğim gibi çinden alan, pelle gibi oyunculara yöneleceğiz. biri sırtı dönük, diğeri hızlı ve bitirici. o zaman 4-3-1-2 için forvet kadar elzem ramires santos do nascimento... oyunu hızlandırmak ve pas hızını yukarı çekmenin en basit çözümü ve ucuz çözümü.

  ocak ayını böyle geçirip, yaz ayına kadarki 6 ayda sağlam bir scouting ile 5 milyon euro bütçe ile 5 oyuncu almak ve sonrasında onları parlatarak yükselmek şart. zira her sezon şampiyonlar ligine katılmanın mümkün olmadığı gerçeğini unutmamak gerek. oradan gelmeyecek en az 30 milyon euro'yu transferden çıkartarak ilerlemek makası bir daha kapanmayacak şekilde açmak demektir.
 • 16
  18/19 sezonunun net olarak şifresidir. geri kalan maçları düşündüğümde bir an önce ocak ayı gelsin diyorum. daha başakşehir ve beşiktaş deplasmanları oynanacak. ocak ayına kadar minimum puan kaybıyla devam etmezsek transfer yapmanın da bir anlamı kalmayacak. ayrıca mustafa cengiz yönetiminin acil bir şekilde transfer çalışmalarına başlaması gerekiyor şimdiden. koca bir sezonu heba etmeye gerek yok, yeterince üzüldük şimdiye kadar. çok zor bir dönemden geçiyoruz gerçekten. umarım her şey yoluna girer bir an önce...
 • 17
  ömer bayram transferindeydi sanırım. elde kalan transfer bütçesi yanlış hesaplandı, o sebeple biz transfer yapamadık. 400bin avro kalmıştı , onunla da kendisini transfer ettik diye bi açıklama vardi. kim yaptı hatırlamiyorum da.

  nerden para bulup da nerden transfer yapacağımızı merak ettiğim sezondur. sattığın kadar al maddesi işlediğine göre, bonservise para veremeyiz. elde olan topçulardan bütçe açabilmek için de kimi satabileceğimiz meçhul.sözleşmesi devre arasında biten topçu da bulamayiz. nası bi girdabın içindeyiz arkadaş.

  bulabildiğimiz adama burun kıvırma hakkımız yok gibi. bu seneyi kurtarıp, gelecek senenin şimdiden planlanması aşırı önemli.
 • 18
  mümkün olduğunca çok futbolcuyu elden çıkarıp onlardan gelen parayla 2 bilemedin 3 tane taş gibi adam alıp yanlarına gençlerin monte edilmesini talep ediyorum. tahmini bedeller üzerinden konuşalım.

  maicon: 6-7 milyon euroya bir arap takımına.
  ömer bayram: 1milyon euro civarı bir paraya bir anadolu takımına
  mariano: 1-2 milyon euro civarına bir brezilya takımına
  ahmet çalık: 500 bin euro civarına bir anadolu takımına
  fernando: 2-3 milyon euro civarı bir brezilya takımına.
  selçuk inan: bedelsiz herhangi bir yere. (maaş azaltılır)
  belhanda: 6-7 milyona arap ülkelerine
  feghouli: 5-6 milyona arap ülkelerine
  garry: 7-8 milyona premier lige
  sinan gümüş: 500 bin euroya almanyada bir takıma
  eren derdiyok: bedelsiz herhangi bir yere

  toplamda elimize 30 milyon euro civarı para geçer. maaş yükü de baya rahatlar. bu rakama bir sağlam stoper bir sağlam forvet alırsın. birer tane de kanat ve ortasaha göbek alırsın.

  elde kalanlarla beraber şöyle kadro kurarsın:

  kaleciler: muslera, ismail

  defans: linnes, nagotomo, serdar, ozan, sağ ve sol beke altyapıdan destek, sağlam bir stoper transferi

  ortasaha göbek (dmc, mc, amc): donk, ndiaye, emre akbaba, celil, atalay, altyapıdan destek

  kanatlar: henry, transfer, muğdat, yunus, recep, ucuz kiralık kaliteli bir oyuncu

  forvet: transfer, altyapıdan destek

  en azından maaş yüklerinden kurtuluruz.
 • 20
  hakkinda yorum yaparken kimisinin ”simdi uefa bizde para yok saniyor, piyasaya bir 5 milyar dolar sureriz, hop şok, tam durumu cözmeye calisirlarken bir 5 milyar dolar daha sureriz butun dunya sok, sonra da 12 oyuncuyu elden cikarip, 5 tane tas gibi oyuncu aliriz hop butun avrupa taklaaa, bunlarda demek ki para varmis derler hem cezadan kurtuluruz hem de kadro guclenir” seklinde fantastik ve gercek hayati fm’dan ibaret sanan bir kafayla yorumladigi dönem.

  bizim sorunumuz sakatlik. sekiz oyuncuyu sakat verdik, ceza aldilar eksikler yani. 1-2 gereksiz cer-cöpu elden cikarip, adam gibi 1-2 forvet alsak bize yetecek dönemdir.
 • 21
  mevcut yönetim ile ümitsiz oldugum transfer dönemi. bu adamlar ne oyuncu satabilir dogru düzgün, ne de oyuncu alabilir. herhangi bir networkleri oldugunu falan da düsünmüyorum. yönetime bu konularda iyi birini alıp işi ona bırakmazlarsa yandık yine. albayrak ile transfer mi yapılır allah askına?
 • 23
  maicon gitti artık. peşinden gidecekleri de belirlemek lazım. belhanda, feghouli, mariano ve hatta fernando'ya teklif olursa satabiliriz. samimi olmak gerekirse benim 2018-2019 sezonundan umudum kalmadı. yapabileceğimiz bütün hamleleri devre arasında yapıp, takımda değişimi sağlamalıyız. geriye kalanları da 2019 haziran ayında yaparız. geçen gün türk futbolu başlığına "gelecek galatasaray'ın" yazmıştım. onun için bu transfer dönemi bizim için çok çok önemli...
 • 24
  fatih terim şuan basın toplantısında ocak ayındaki transfer dönemi bizim için çok önemli diyor. bitirici noktamız yok diyor.

  adam açık açık yeter artık forvet alın diyor. ben 5-6 transfer olacağını düşünüyorum. 2-3 kisi de veda edebilir bence bunların en başında eren geliyor. adam direk hedef şuan.