• 1
  mustafa cengiz başkanımızın forvete takviye yapılacağını iddia ettiği dönem.

  oturup doğru düzgün düşünürsek, aslınfa adam 2 gün önce “forvet ocakta alırız” dedi; biz mal olduğumuz için iki gündür kıvranıyoruz, sinirleniyoruz, anlamsızca bekliyoruz.

  ocak ayında %100 bir forvet alınacaktır; zira o forvet alınmazsa, mart genel kurulundan çıkamayacağını mustafa cengiz de biliyor. en azından böyle düşünüyordur; mart ayında dante alighieri’den 2-3 cümle ile üstü kapalı özür dileyecek, ffp bahanesi ile topu taca atmaya çalışacaktır; ancak yemezler.

  çıkabileceğimiz bir şampiyonlar ligi grubundan, hele de kura çekilince high five yaptıktan sonra olur da çıkamazsak, ocak ayında aldığımız forveti ne yapacağız? bize ne getirisi olacak bu amk forvetinin? belki lig şampiyonluğu. eğer o zamana kadar kopmaz, moral motivasyonumuzu kaybetmez ve her şampiyonlar ligi deplasmanı dönüşü transit deplasmana gittiğimiz maçları kazanırsak belki. 40 m euro mu? oysa uclde 4 maç kazanırsan 25 m euroyu koyuyorsun cebe.

  bence ocak ayına bırakılan forvet transferi, net bir şekilde vizyon ortaya koymaktır. “avrupa’da işim yok, lafım çok, ama aslında türkiye dışında benden bir şey beklemeyin” demektir. galatasaray’ın vizyonu ise bu değildir; olmamalıdır.

  kimse çıkıp yok ffp var, falan demesin. 1.85 m euro açığın varken 700 k euroya kupada nagoyu dinlendirmek için sol bek aldığın gün, müzmin üçüncü takım 1.25 m euro kiralama bedeli ile ljajic’i kiralayabiliyorsa, bu ffp nedeniyle transfer yapamamak değil, itham tercihine göre belki basiretsizlik, belki çapsızlıktır; ancak en iyi şartlarda ve en iyimser yaklaşımla bile her türlü amatörlük ve plansızlıktır.

  hemen her sözlük yazarı gibi ben de günlerdir buraları okuyorum. falcao, benzema gibi 16 yaş hayalleri dışında en az 70 tane adam ismi yazıldı burada. hatta belki cinnet sebebi, belki hizmet gayesi ile bütün bonservissiz forvetleri tek tek giren, emek harcayan arkadaşlar oldu.

  kulüp kanalında ise yaz transfer döneminde transfer politikası muhtemelen şu şekilde gelişti:

  - temmuz ayında maaşta geri vites görmeyince gideceğini hepimizin tahmin ettiği gomis için “yok gitmez” dendi. hata değil yanlış 1.

  - fatih hoca, 1. hafta forvet lazım diye basına çıktı ise bundan 5 hafta önce forvet istediğini yönetime bildirmiştir; muhtemelen “gerek yok” dendi. hata değil yanlış 2.

  - gomis satıldıktan sonra transferi pürüz konusu olan modeste dışında başka kimse ile görüşülmedi. uzman scouting ekibimiz, 30 yaşında çin liginde top oynayan oyuncuları izleyeceğine, aylık 150-160 tl verip digiturk alırlarsa, günde ortalama 4 maçtan, 26x4 = 104 oyuncu, haftada 3 gün desen 312 oyuncu, ayda 4 hafta var desen ayda 1248 oyuncu izleyebilecekken “lan bu modeste olmazsa ne yaparız” diye düşünmemiş olacak ki, modeste planının yatması neticesinde burak yılmaz, seleznyov ve dedemin asker devresi vagner love ile aslında son 48 saate girdik.

  burada bir dip not açmak istiyorum:

  değerli kardeşim emre utkucan, işinin biraz hakkını verdiysen, içinde azıcık galatasaray sevdası varsa, çıkar “biz bu yaz döneminde, hocadan gelen talepler dışında şu forvetleri takip ettik” diye liste verirsin. boktan transferlerde “biz önermedik” diyip iyi transferlere “bu da bizim scouting becerimiz” demekle olmuyor bu işler. galatasaray’ın bekası ise amacımız, çıkar “biz bunları önerdik” dersin, galatasaray camiası da gözümde en az grosskreutz transferi kadar büyük bir facia olan bu forvet alınamamasında suçlunun kim olduğuna vicdanen karar verir.

  neyse; son 48 saatte taraftarlar sabahlara kadar haldır haldır forvet taraması yaparken, bizim yöneticilerimizin ne yaptığını bilemiyoruz.

  son 24 saate girildiğinde öne vagner love ismi atıldı. bence istense bitecek bir transferdi ancak, taraftar tepkisini görünce beyler bir duralım dediler ve saat gece 22.00 saatlerinde, biz eski öğrencilerin sıçtın mavisini görmesinden yaklaşık 8 saat kadar evvel akıllar durdu, piller bitti. son olarak saat 22.00’da ben maça girerken ay lav yu hocam abdürrahim “transferi kapattık” açıklaması yaptı. bravo sayın albayrak.

  netice olarak, şampiyonlar ligine köylü gibi tek forvetle gidiyoruz ve o tek forvetin yedekli hali ile 11 oynadığı takım bu ligde çok değil 2 sene önce tel tel döküldü; hepimiz forvet lazım diye inledik.

  saygıdeğer yöneticilerimiz şimdi yatsınlar kalksınlar inan etsinler, dua etsinler ki fatih hoca çıldırmasın, o gruptan çıkalım meşhur high five üzerine. net söylüyorum o hareket üstüne gruptan çıkamamanın sonuçları ağır olur.

  eğer ucl grubundan çıkamazsak ocak ayında alınacak forvet (temsili)

  http://hizliresim.com/nlDWRl
 • 3
  muhtemelen yabancı 1 forvet ve yabancı 1 stoper alacağımız dönem olur.

  bunun dışında eğer belhanda. maicon veya feghouli bu arada satılırsa bir forvet veya 1 stoper daha gelebilir.

  tabii 2018-2019 sezonu sonunda açıklanacak olan yeni yabancı oyuncu sayısı kriterini de düşünerek direkt ilk onbir olması riskli transferler olacaksa kiralık anlaşmalar yapmamız çok daha mantıklı.