• normalde gerçekten yazmayı planlamıyordum.

  hatta bazı arkadaşların "sanki atom parçalıyorsun birader ne bu artistik? futbol çok mu karışık bir spor amk havalara bak?" şeklinde tepki gösterdiğini de biliyorum...

  şu anda bu entryi yazma nedenim de aslında bir arkadaşa bakıp çıkmaktan öteye gitmeyecek.
  neyse başlayalım bence...

  konuşulması gereken ilk konu fatih terim effect...
  nedir bu? derseniz 2019-2020 sezonunun ikinci yarısında ligi hallaç pamuğu gibi atan takımın az biraz farklı versiyonunun, umulmadık isimeler ile net bir oyuna dönmesi. orta saha transferi yapılmamış iken taylan - emre kılınç - belhanda üçlüsünden bir dikey tiki taka takımı çıkarmak her baba yiğidin harcı değildir.

  hocanın sezona şapkadan tavşan çıkartarak başlamasını elbette kimse beklemiyordu ki özellikle hazırlık maçlarındaki görüntü iyi sinyaller vermiyordu.

  burada asıl olayın taylan'ın yeni rolü olduğunu düşünen gruptayım elbette ama hocanın ufak dokunuşunun oyunu nasıl 180 derece değiştirdiğini de atlamamak gerek. seri'nin regista olarak konumlandığı takımda, lemina iki stoperin arasına giriyor ve takım 3-1-3-3'e çeviriyordu. feghouli'nin mariano'ya alan açmak için merkeze kaydığı asimetrik bir 4-1-4-1 oynuyordu. temelde durum buydu. asimetrik düzenin sorunu savunmaya geçişin zor olmasıdır ama takım geçen sezonda bir çok maçta 4-4-2'ye geçerek rakibi karşılıyordu.

  bu sezon ise hoca asimetrik düzenden vazgeçip daha net bir takım ortaya koyuyor. bu da daha az saha içi görev farklılığı demek. kanat oyuncusunun ana görevi neyse onu yapmakla yükümlü. ekstra ihtiyaca cevap vermek zorunda değil. bu oyuna iki şekilde yansır.

  1. savunma düzeninin daha kolay sağlar
  2. oyuncunun daha az efor harcar

  bunun yanında hoca bir kitap gibi takımı giriş - gelişme - sonuç olarak 3'e bölmüş.

  marcao ve luyindama'nın tandemi ile başlayan ve taylan'ın seri kadar derine gelmeden oyun kurulumundaki ilk istasyon olması ile başlıyor her şey. burada bir parantez açalım. galatasaray geçen sezon bazı maçlarda 600 pas yapıyordu ve pas yapmak o takım için bir amaçtı. ancak ne zaman pas yapmak amaç olmaktan çıkıp araç olursa o zaman güzel futbolda beraberinde gelir.

  geçen sezonki takımın böyle bir sorunu vardı pas yapmak araç olmaktan çıkmıştı ve sanki 500 pas yapınca bir gol yazılıyormuş haneye gibi davranıyordu. yataya yayılan paslar sayıyı arttırıyordu ama oyun üstünlüğü gibi gözüken şey aslında kısır bir oyuna doğru evrilmişti. özellikle pandemi sonrası durum buydu.

  bu takım ise yatay pasları sadece oyunun yönünü değiştirmek için kullanan, dikine hareket eden ve pas hızını mümkün olduğunca arttırmaya çalışan bir takımda dönüşmüş durumda. seri'nin top almak için geldiğinde yüzünü dönmek için yaptığı ekstra pası taylan yapmayınca, galatasaray oyunu hızlandırmayı başardı.

  geçen sezon 100 kez topla buluşan seri varken bu sezon buna yaklaşan biri yok.
  geçen sezonu 460 pas ortalaması ile bitiren galatasaray neredeyse 100 pas daha az yapan bir takıma dönüşmüş durumda.

  2019-2020 : https://gss.gs/ayu.jpg
  2020-2021 : https://gss.gs/3p2.jpg

  (bkz: topla buluşma...)
  aradaki farkın bu kadar büyük olması seri'sizlik ile açıklanamaz. galatasaray'ın yataydan, dikeye geçişini simgeler.

  konu burada hocanın taktiksel yeniliğine geliyor.
  hocanın kurduğu v formasyon ile birlikte orta sahadaki 3'lü ile kanatlardaki inside forvetler ile bir v formu oluşuyor. topu şişirmek yok, oyunu kurmak için iki stoperin arasına hatta savunma çizgisinin arkasına gitmek yok.

  https://gss.gs/vn1.jpg

  stoperlerin 5-6 metre önüne konan bir regista, önünde bir advanced playmaker (kanatlardan oyun kurabilen) ve yine orta saha özellikleri olan bir winger (on numara oynamışlığı var) ile 6-8-10 üçlüsü ile takım geçen seneden daha hızlı oynayabilir hale geldi. tabi burada çokça sefer bu takım pozisyon oyunu oynayamaz çünkü o bekler ile zor dememizin üzerinden 6 ay geçmiş ki iki bekte değişmiş durumda. yani galatasaray 7 oyuncu ile hücum edebiliyor. bu işi daha da kolaylaştırıyor ama asıl olay savunmada.

  tüm dizilişler takımın saha üzerindeki savunma pozisyonu üzerinden isimlendirilir.
  rakibi nasıl karşılıyorsan aslında o şekilde dizilirsin. galatasaray rakibi 4-4-2 karşılıyor. geçen seneden farkı ise pres yapabilmesi. şu ana kadar maksimum 20 dakika yapabildi ama rakibi kenar beklerine yönlendiren bunu yaparken de son derece sistematik alan daraltan bir takım izlemek çok zevkli elbet.

  orta saha ve kanatları bu şekilde kullanarak önce rakibi enlemesine savunma boyunu uzatırken arda'nın geriye gelerek oyun kurucu görevine döndüğünde emre'yi arda'nın bulunması planlamış bölgeye sarkması ile rakibi dört 8 numara ile şaşırtmış durumda oluyorsun. taylan'ın baskı yediğinde marcao'nun oyun kurabilme özelliği sayesinde baskı boşa çıkıyor.

  emre kılınç, arda turan, feghouli, belhanda ile oluşan kanat ve 8 numara saha içi rotasyonu sayesinde rakibin markaj şansını en aza indirip, beklerin hücum katkısı ile birlikte bir anda 7 kişi ile hücum eder hale gelince de alan markajını yok ediyorsun. müthiş bir zeka... bunu yapmadan hemen önce de takımı ikiye bölüp 5v5 haline sokuyorsun. şimdi bunu yapmak muazzam bir oyun içi zeka gerektirir. bir organizma gibi hareket etmelisiniz. hocanın oyuncu değişikliği sonrası gelen ikinci goldeki rotasyon oyuncularının olaya dahil olmasına bakarsanız takımın organizma gibi hareket ettiğini anlarsınız.

  rakibi dört dört iki karşılaması da aslında şunu anlatıyor.
  alan parselasyonu her şeydir. hocanın geçen ocak ayından beri yaptığı bir şey bu. şimdi geçen sezon söylenen bir şey vardı ki ben bunu futboldan anlamaya başladığımdan beri söylüyorum. orta sahadan bir oyuncu alıp onu stoper gibi kullanmak orta sahadaki oyuncu sayısını azalttığı gibi savunma anında oyuncuların dengesini de bozar.

  lemina ve seri varken lemina'nın topla alan kat etme özelliğini bu şekilde bir oyunla yok etmiş seri'nin gereksiz derece geriye gelmesi ile oyun akılımız geriye gitmişti. seri'nin en iyi maçı olan fenerbahçe maçında ise bu olmamıştı çünkü lemina stoperi üçlememişti. böylece sayıca orta sahada aşağıya çekilmemişti takım.

  şu an tüm oyuncular yapmaları gereken hücum ve savunmadaki rollerini yeri getiriyorlar ve efor olarak aşağıya gelmiyorlar çünkü ekstra bir yükleri yok. üzerine piri'nin etkisini de ekleyince 70'nci dakikadan sonra bile hala üst seviyede kondisyona sahip bir takım kalıyor ortada.

  bilinçli hücum, hücumun sonlanması ile birlikte daha az pozisyon yemeye başlayan bir takım haline geliyor galatasaray. iki stoper ile savunma yaptığını düşünürsek savunma anlamında 4-4-2'nin parselasyonu olayı başka bir seviyeye getiriyor ki haftalar geçtikçe daha akıcı bir oyun izleyeceğimizi düşünmekle beraber bazı sorunlarda yaşanacak.

  emre'nin şu anki yedeğinin ömer olması, emre akbaba'nın şu düzende ona uygun bir rolün olmaması, arda'nın ve feghouli'nin oyun akıllarının çok yüksek olması ama fiziksel olarak bir o kadar geride olmaları etebo'nun ve olası orta saha transferinin taşları ne şekilde oynatacağı çok büyük soru işaretleri. çünkü şu anda kim çıkar kim girerse sanki tüm büyü bozulacakmış gibi...

  neticede, fatih hocanın saha içine geri dönmesi, full konsantre bir şekilde lige odaklanması, daha düne kadar orta saha konusunda kabus yaşayan taraftara taylan - emre kılınç ve belhanda ile cevap vermesi ve bunu verirken de ligde şu ana kadar oynadığı iki maçında ilk yarılarında büyük üstünlüğü takımın 60-70 dakikaya oyunu yaydığında olabilecekler konusunda heyecanlandırıyor.

  ilk 20 dakika başakşehir'in bir tane bile şutu yoktu. bırakın kaleyi bulmayı şut atamadılar.
  geçen sezonun ikinci yarısındaki maçta ilk 20 dakika 4 şutu vardı başakşehir'in... iki maç arasında çok zaman farkı olmadığı için kıyaslıyorum. ilk yarının sonunda başakşehir'in 3 şutu vardı ve bunlardan sadece biri isabetliydi.

  hocanın ikinci yarıya topu başakşehir'e bırakma tercihini de ayrıca kutluyorum. pası amaçtan çıkarım araç olmaya doğru ivmelenmesini sağlayanda bu zihniyet olacak zaten. çok doğru ve yerinde bir tercihti.

  tüm bunların ışığında orta sahada kimsenin aklına gelmeyecek iki oyuncu ile (taylan'dan regista, emre kılınç'ten sol iç - 8 numara) şapkadan tavşan çıkaran ve hücum planı yok, taktiksel olarak bir şey bilmiyor, pirlo haklı serzenişlerinde bulunan ve takım kaybettiğinde terim istifa diyenlerin bazılarını utandıracak şekilde bir anlayışa büründürdüğü takımı ile hocanın bu sezon rahat bir şampiyonluk almasını istiyorum.

  çünkü saha dışında yaşanan siyasi işlerin saha içine yansıdığı bir dönemde, camia olarak emile zola okumakla övünen gruptan tek ses çıkmazken fatih terim'den ses çıkıyorken tüm bunlarla uğraşırken ne yazık ki saha içine odaklanamadığı bir sezonun hemen ardından, böyle bir geri dönüş imparatorun işidir. tabi ki kaybedecek, kötü oynayacak ama bu zeka pırıltısını görmemek, görüp de kafayı kuma gömmek doğru değil.

  son söz; ışıl ışıl parlayan bir takım... kıymeti bilinmesi gereken koca bir çınar.
  galatasaray şu anda tam anlamıyla bir fatih terim takımdır...
 • takım gaziantep maçında hazır göründü, geçen sezonun ikinci maçında bi' ton eksikle, santraforsuz oyun üstünlüğünü kurduğumuz, galibiyeti kaçırdığımız yere tekrar gidiyoruz. fenerbahçe maçı öncesinde alınacak 3 puan çok kıymetli.
  kazanacağımız konusunda takıma güvenim tam.

  umarım yanılmam ve bu pazartesiye uyandığımız gibi gelecek pazartesiye de tebessümle uyanırız.
 • bu sene elimden geldiğince tüm galatasaray maçlarını yorumlamaya çalışıyorum. uzun bir taktiksel analiz olacak, sıkıcı olmasın diye görsellerle ve verilerle desteklemeye çalıştım.

  bu maçı ben 2 evrede yorumlamayı uygun gördüm. geçmiş ve bugün olarak kabaca iki başlık altına toplayabiliriz.

  geçmiş:
  okan buruk ve başakşehir fk birlikteliği galatasaray ile 2 maç yaptı. birincisi 22 kasım 2019 galatasaray başakşehir maçıydı. maç 1-0 başakşehir üstünlüğü ile tamamlandı ve galatasaray'ın uzun süreli evinde yenilmeme serisi sona erdi. şimdi o maçta okan buruk'un çıkardığı kadroya bakıyoruz.

  https://gss.gs/0eR.jpg

  okan buruk bu maça 3 merkez orta sahanın yanında, merkez orta saha özellikli irfan can'ı kanada çekerek, hem orada bir oyun aklı yaratmaya, hem mariano-feghouli ikilisine daha dirençli bir defans hattı kurmaya, hem de irfan'la topu tutmaya çalıştı. irfanın merkeze kayan oyun stili, arkasında top tekniği ve oyun bilgisi iyi olan clichy'nin önünü rahatlattı, 2.yarı da ise guldbrandsen ile fişi çekti.

  ikinci maçta ise yani 28 haziran 2020 başakşehir galatasaray maçında ise başakşehir eksik galatasaray karşısına ideal düzeniyle çıktı. ancak galatasaray tarafından oynanan oyunun başakşehir'i sürklase etmesi nedeniyle, okan buruk hemen 2. yarı başında, ligin ikinci yarısında çokça denediği 4-4-2 düzenine döndü ve belki de maçtaki en dominant 15 dakikasını oynadı. 51. dakikada aleksicin golü bulması verim verse de, galatasaray'ın forvetsiz çıktığı maçta ilginç efektif oyunu skoru 1-1 yapmıştı. maçın ilk 11'lerini burdan görebilirsiniz.

  https://gss.gs/jKG.jpg

  bugün:
  bu bilgiler ışığında maçın 11'leri sistemlere düştü ve bu 11'leri şöyle yorumlayabiliriz. öncelikle başakşehir 11'ine bakarsak

  https://gss.gs/40A.png

  okan buruk, geçen sene kendisine 1-0 deplasman galibiyeti getiren sisteme benzer bir şekilde oyuna çıkmak istedi. sol kenar oyuncusu chadli henüz hazır değildi. elinde hazır olan merkez orta sahalardan irfan can yerine bu sefer aleksic'i kenara kaydırmayı tercih etti ki belki de aleksic'in kariyerinde bu mevki neredeyse en az oynadığı yerlerden biri. ancak burada bazı hataları oldu.

  1) geçen sene kendisine galibiyeti getiren düzende merkez üçlüsü, azuibuke-mahmut tekdemir ve mehmet topal'dı. bu üçlü bu hafta sahaya berkay-irfan-mahmut üçlüsüne göre defansif açıdan daha kompakt, maç tecrübesi açısından daha tecrübeli, fizik açısından daha güçlü ve kondisyon açısından daha diriydi. azuibuke-mahmut ve mehmet rakibi oynatmamak üzerine daha başarılı bir üçlü şüphesiz.
  2) clichy-hasan ali kaldırım farkı. 14 eylül 2020 atakaş hatayspor başakşehir maçında görmüştük ki, visca'nın kontrol altına alınıp, tüm atak yükünün hasan ali kaldırım tarafına yıkılması başakşehir'in yaratıcılığını önemli derecede etkilemişti. fatih terim'in kayıtsız şartsız her maçta edin visca'yı çok iyi sindirdiği düşünülünce, atak yönünün başakşehir soluna kaymaması imkansızdı. ancak burada da bir farklılık vardı, ne aleksic sol merkeze dönük kenar oynamayı irfan kadar iyi biliyor, ne de hasan ali clichy kadar başarılı bir şekilde oyun kurulumu ve yönlendirimi yapabiliyordu. hele bi de bu sene denklemde, defansif zaafları olan mariano yerine galatasaray sağ bekinde bir lokomotif edasıyla oynayan omar olunca başakşehir'in 2 kanadı da kesilmiş oldu.

  bugün için ön bilgi açısından galatasaray teknik yönetimi:
  1)fatih terim belli ki bu sene aşırı hırslı ve odaklanmış bir şekilde çalışıyor. kampın açılmasından beri, olası orta saha transfelerinin gecikeceğinin farkında olsa gerek ki, taylan ve jimmy durmaz'ı hazırlık maçlarında 6 numara oynarken gördük. seneye de taylan'la başladı ki şuan tüm spor camiası taylan'ın farkını konuşuyor.
  2)fatih terim geçen sene bi türlü hızlanamıyor, topun dolaşım hızını galatasaray istediği kadar yükseltemiyordu. geçen sene hız sorunu çözümü için ömer bayram'ı merkez orta saha rolüne çekti ve kısıtlı yetenekli, kısıtlı teknikli, yüksek hızlı ve yüksek azimli bir oyuncudan ligin en çok asist yapan ikinci oyuncusunu yarattı.
  3)bence kesinlikle fatih hoca, guardiola'nın david silva, de bruyne, bernardo silva gibi 10 numara özellikli kanat oyuncularından 8 numara yaratması olayından etkilenmiş (bunu taaaa 1.5 sene önce bir entrymde belirtmiştim ancak fiziksel olarak bir entry'e bkz veremiyoruz diyebiliyorum, isteyene özelden mesaj atarım) ve acaba sağda mı solda mı oynar denen emre kılınç'ı merkez orta saha rolüne yetiştirmiş. bunda yine geçen sene ömer bayram'dan aldığı verimin kendisini pozitif etkilediğini düşünüyorum.

  galatasaray ise maça şu 11 ile başladı.

  https://gss.gs/7Rj.png

  fatih terim, bu maça kazanan kadroyu korudu ondan böyle çıktı demek işin biraz kolayına kaçmak olur. şimdi asıl galatasaray ne yaptı ona bakalım.

  https://gss.gs/JeI.jpg (görsel matchstudytr.com adresinden alınmıştır.)

  1)terim visca tehdidine karşı daha çok önlem alıp başakşehir'i yeteneksiz sol kanadına hapsetmek istedi, buna bağlı olarak da saracchi'yi orta saha çizgisinin biraz daha gerisinde gördük.
  2) saracchi'nin daha geride kalması takımın genişlemesine engel olacağı için arda'yı daha kenarda, omar'ı daha çizgilere basan, feghouli'yi daha içerden konumlanan bir pozisyonda gördük.
  3)arda'nın kenar oynaması takıma oyun aklı getirirken, başakşehir sağ kanadına gerçekleştirilecek half space koşu eksikliğini emre kılınç ile gerçekleştirdiğini izledik.
  4)takımın ana pas istasyonları da arda-saracchi ve belhanda-omar oldu ki ikisinde de amaç emre kılınç ve feghouli'yi kaçırmaktı.

  ikinci yarıya 1-0 önde giren galatasaray'a karşı okan buruk'un hamlesi hasan ali'yi değiştirip felç olan sol kanadı kurtarmak (fenerbahçe'nin 7 sene tahammül ettiği hasan ali'ye okan hoca 135 dakika anca tahammül edebildi.) ve geçen sezon 2.maçında kendisine gol getiren 4-4-2'ye dönmek oldu ve bu dönüş ile birlikte 45-60 arası başakşehir, galatasaray oyun sistemini ve pas kanallarını çözene kadar oyuna hükmetti. açıkcası ben başakşehir'in bu periyotta karşı bir hamle gelmez ise gol bulacağını düşündüm çünkü visca'yı tutmakla görevli marcao-saracchi ikilisi, çiftlenen forvet ikilisi ile adam paylaşımında hata yapmaya başladı ve pozisyon verdik. bu sırada hiç istemeyerek söylüyorum bunu gerçekten özür dilerim, bu maç özelinde "hayırlı bir sakatlık" oldu ve saracchi-linnes değişikliğini gördük. linnes defansif açıdan hem daha kuvvetliydi, hem de kenardan adam paylaşımı hakkında direktif alarak girdiği için anında sol kanadı toparladı. saracchi'ye çok geçmiş olsun ancak bu maça devam etse gol yeme ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum. gol bulamadıkça direnci hem fiziksel hem de mental açıdan düşen başakşehir, 60 sonrası galatasaray kulübesinden gelen kaliteli ayakların top tutumu ve hızlı atağa çıkımı ile birlikte darmadağın oldu ve hem 2'yi yedi hem de 3 ve 4ü yiyecek pozisyonlar verdi ve maçı galatasaray 2-0 kazandı.

  maçın adamı: favori younes belhanda, plase fatih öztürk, sürpriz mbaye diagne.marcao da çok sağlamdı
  maçın hayal kırıklığı: edin visca ve aleksic.

  uzun oldu, okuyan herkese teşekkür ederim.
 • hiç bir analizim yok. içimden bir ses kazanacağız diyor. ben bu takıma güveniyorum. başındaki adama güveniyorum. geçen seneki uyuşuk oyundan ders alındığı çok açık. fatih hoca aynı hataları yapmayacaktır. ve hep söyleriz hoca sahaya kafasını verdiğinde bu ülkede rakibi yok diye. ve fatih terim tamamen sahaya odaklanmış durumda.

  (bkz: aslan kanın kokusunu aldı)
 • ofansif olmayan bir kadro ile çıkacağımız maçtır.

  bu seneki oyun taktiğimiz böyle. çünkü kadromuz çoğunlukla ofansa yönelik oyunculardan oluşuyor.
  bu nedenle felaket tellallığı yapmak yerine geçtiğimiz 2 maçta *gördüğümüz; topa sahip olunan, güzel paslar içeren, göze hoş gelen futbolun keyfini çıkarmamız lazım.

  fatih terim'i tanımayan arkadaşlar için hatırlatayım. hoca istediği futbolu yakaladı mı karşısında kim olursa olsun aynı kadroyla çıkar. dün real madrid karşısına da gençler birliği karşısına da aynı kadro ve taktik ile çıkan hocadır terim.
 • imparator fatih terim'in oyun içi hamleleri maçı kazandırmıştır. arda, feghouli ve falcao yerine oyuna giren diagne, babel ve etebo nokta atışlardır.

  etebo, orta sahayı en azından sayı olarak rahatlattı. babel, diagne ise 70. dakikada oyuna girdiklerinde hem seyirciye hem lige net mesaj olmuştur. 1-0 önde olduğum maçı kazanmış saymıyorum, 2-0 kazanıp net bitirmek istiyorum demektir.

  etebo, en çok belhanda'nın ve taylan'ın işine yaramıştır. akabinde gol de gelmiştir.

  1-0 önde iken takım savunması nasıl yapılır dersi verildi bu akşam.

  yürüyedur cimbom.
 • 24 ağustos 2019 istanbul başakşehir fenerbahçe maçı gibi olmasını çok istediğim maç.

  2019-20 sezonuyla benzerlikler;
  ilk hafta; fb 5-0 antep, malatya 3-0 başak flaş bir oyunla lige başlayan fb, hazır olmadığı belli olan başakşehir.
  2020-21; gs 3-1 antep, hatay 2-0 başak
  lige çok iyi başlayan bir galatasaray, hazır olmadığı belli olan bir başakşehir.

  deja vu adeta. umarım bozulmaz.*
 • okan'lı başakşehir bizle 2 maç yaptı.

  iki maçta da okan buruk, fatih hocayı uyuttu.

  (bkz: 22 kasım 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı)

  bu maçta oyun denkti, başakşehir kendi yarı sahasında durup bizim hata yapmanızı beklemişti, oyunu soğutan bir başakşehir vardı sahada; ama lemina'nın irfan'ı düşürmeyip yanından yürüyüp geçmesine izin verdiği için golü yemiştik ve ağır bir yenilgi almıştık. sanırım bu maç 40 maçlık iç saha yenilmeme serisinin sonuydu.

  (bkz: 28 haziran 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)

  bu maçta ise bariz üstündük. bu sefer de takım eksik olduğu için bir türlü ikinci golü atamamıştık ve 3 puanı kaçırarak lige havlu atmıştık; lakin o kadar eksiğe rağmen iyi oyun gelecek adına ümit vermişti.

  yani artık galip gelmenin zamanı geldi.

  umarım hoca bu uyumaya artık gelmez.

  antep* ve neftçi maçlarında* olduğu gibi ilk 25 dakika yüksek tempo yaparsak başakşehir dayanamaz. muhakkak 1-0 öne geçmek lazım başakşehir'e ama öne geçince geriye yaslanma huyu neftçi maçında yeniden hortlamış gibiydi. bakalım nasıl bir oyun izleyeceğiz. içimden bir ses maçın adamı emre kılınç olacak diyor.

  maça 67 saat var.

  (bkz: konsantrasyon)

  (bkz: sen şampiyon olacaksın)
 • güzel bir oyunla ve iyi bir fiziki mücadele ile 2-0 kazandığımız maç. açıkçası daha farklı da kazanabilirdik.
  takımımızı, hocamızı ve scott piri'yi tebrik ederim.

  bu maç eksiklerimizi görme açısından iyi bir dönüt oldu. eksik derken yanlış anlaşılmasın aramızda felaket tellallığı yapmaya çalışan bazı arkadaşlar gibi değil ben oyun yönünde gördüğüm eksiklere değinmek istiyorum;

  - öncelikle bir b planımız olması lazım. yani oyunun gidişatına göre taktik değiştirmemiz gerekecek belli ki.
  - oyuna daha çabuk müdahale etmeliyiz. baskı yediğimiz dakikalarda özellikle
  - rotasyonu ihmal etmemeliyiz. maçtan önce sarrachi'yi ideal 11'ime almamıştım. keşke hoca da almasaydı :(
  - kulübede onyekuru - bruma gibi bir oyuncu şart

  not; kaleci fatih bu akşam harika oynadı. onu eleştirmeye çalışanlar var. el insaf.
 • hem fenerbahce hem başakşehir maçlarınızın en önemli sıkıntımız yorgunluk olacaktir. antep maçında yaşlı oyuncu grubunu nispeten erken ve doğru bir dakikada değiştirdi fatih hocam. ancak 21 günde 7 maç olacak bu maçlarda rotasyonu çok doğru oluşturmalıyız. 5 oyuncu değişikliği halkımız var, bunu dengeli kullanabilirsek cok iyi olacak. bir de uefa maçları uzatmalara gitmezse iyi olur. kadrodaki gençlerden inşllah faydalanabiliriz. kadro genişligi kadar doğru rotasyon da önemli nokta.