• 1
  26. yaz oyunları daha ilan edilmeden iki aday, atlanta ve atina arasındaki müthiş yarışla başlamıştı aslında... 5. turda atlanta yarışı kazanmış, o güne kadar yapılmış en gösterişli oyunlar için coca cola'nın başkentinde hummalı çalışmalar başlamıştır.
  oyunlar 27 temmuz günü muhammed ali'nin olimpiyat meşalesini yakmasıyla başladı. damga vuran olaylar, naim süleymanoğlu'nun üçüncü olimpiyat oyunlarında üçüncü kez altın madalyayı kazanarak tarihe geçmesi ile başladı.
  kanadalı atlet donovan bailey, 100 m finalinde 9,84 ile yeni dünya rekorunun sahibi olurken, 4x100 bayrak yarışında da ülkesinin baş aktörü oluyordu.
  dünyanın en hızlı adamı'na michael johnson 200m finalinde yeni dünya rekoru ile cevap veriyordu.
  ev sahibi abd 44'ü altın olmak üzere 101 madalya ile oyunların tartışmasız ve rakipsiz birincisi olurken türkiye, halil mutlu, naim süleymanoğlu, hamza yerlikaya ve mahmut demir ile 4 altın; malik beyleroğlu ile gümüş, ve akif pirim ile bronz madalya olmak üzere toplamda 6 madalya ile 19. sırada yer alıyordu.
 • 3
  19 temmuz 1996-9 ağustos 1996 tarihleri arasında düzenlenmiştir.

  spor dalları:atletizm,boks,dalma,eskrim,futbol,golf,güreş,halat çekme,halter,jimnastik,kriket,kürek çekme,tenis,yüzme, okçuluk,sutopu,modern pentatlon,binicilik,çim hokeyi,kano,basketbol,yelken,voleybol,senkronize yüzme,atıcılık,softball

  katılan ülke sayısı:197
  katılan sporcu sayısı:10320

  madalya durumu:

  abd:44 altın 32 gümüş 25 bronz ile toplam 101 madalya
  rusya:26 altın 21 gümüş 16 bronz ile toplam 63 madalya
  almanya:20 altın 18 gümüş 27 bronz ile toplam 65 madalya

  olimpiyat stadyumu: centennial olympic stadium
 • 4
  olimpiyat parkında meydana gelen bombalama olayı sonucu iki kişi hayatını kaybetmiştir. ölenlerden biri trt kameramanıydı ve ölüm sebebi, patlamanın hemen ardından geçirdiği kalp kriziydi.
  halter ve güreş müsabakaları oyunların ilk günlerinde yapıldığından ilk üç günde dört altın toplayarak olimpiyatlara fiyakalı bir giriş yapmıştık.