• 1
  hepinizin ruhu sad olsun kahramanlar.

  gs resmi web sitesinden alinmiştir.şehitlerimiz

  --- alıntı ---

  bugünkü galatasaray lisesi'ne girer, ağaçların doğal bir koridor oluşturduğu yoldan ilerlerseniz karşınıza çıkacak olan mektep binasının ana kapısına ulaşırsınız. içeriye girin tüm galatasaraylılar ve galatasaraylı olmayanlar ve tarihin bir bölümüne tanık olun.

  içerdeki bu taş ve mermer salonda sizi "vatan" ve "galatasaraylilik" sevgisi karşılayacaktır. kapının tam karşısındaki bölümde yalın olmasına karşın görkemli bir anıtta vatan uğruna şehit düşen galatasaray lisesi öğrencilerinin listesi yer almaktadır.

  bu anıtı gördükten sonra "fazla söze gerek olmadığını" siz de anlayacaksınız. salonun, giriş kapısına göre sağ tarafında, osmanlı imparatorluğu'nun 1910 senesi hudutlarını gösteren bir harita, haritanın her iki yanında ise şehit olan gencecik yurtseverlerin fotoğrafları sıralanmıştır. ve haritanın üstünde bir ibare: "galatasaray'ın bu kahraman evlatları, 500 yıllık bu vatan topraklarını kurtarmak için şehid düştüler."

  bu bölümün tam karşısındaki duvarda ise donanma mecmuası'nın ekim 1915 sayısının spor ilavesi'nde yayınlanmış olan galatasaray mensubu şehitlerin, yaralıların ve cephelerde vuruşanların listeleri "şerefli idmancılar" başlığı altında yer alıyor. bu liste donanma mecmuası'nın büyük boyda yayımlanan haftalık dergisinin "idman sütunları" ismi altında verdiği ilavelerin 118 ve 119. sahifelerinde yayımlanmıştır.

  bu panoların yanındaki bir başka panoda, devrin en büyük gazetesi tasvir-i efkar'ın 13 nisan 1913 tarihli ve 725 sayılı nüshasında çıkan resmin ve yazının bugünkü türkçe'yle ifadesi bulunuyor: '1913 balkan harbine gönüllü giden galatasaray talebeleri hakkında' başlığıyla verilen yazıda, talebeyken savaşa gidenlerin haberi yer alıyor. çoğu öğrenciyken gönüllü olarak katıldıkları savaşlarda şehit olan bu yurtseverler hiçbir zaman unutulmadı.

  ruhları şâd olsun.

  galatasaraylı şehitler

  1- ahmet muhtar bey, mektep numarası 783; sultaniyi bitirdikten sonra (1895 mezunu) asker oldu, istanbul'da 31 mart 1908 ihtialinde şehit edildi. taksim, talimhanede şehid olduğu yerdeki sokağa adı verilmiştir.

  2- idris bey, talebe iken 1911'de gönüllü olarak katıldığı trablus garb harbinde şehit oldu.

  3- fuad bey, talebe iken 1912'de gönüllü olarak katıldığı balkan harbinde şehit oldu.

  4- arif ismail bey, trakya'da zengin bir çiftçinin oğlu idi, balkan harbinde talebe iken bulgarlara karşı gönüllü dövüşürken şehit oldu.

  5- ahmet refik bey, mektep numarası 119, mektebin 1911 yılı mezunlarından; hammer mütercimi mehmet ata beyin büyük oğlu, dr. galib ataç ile yazar nurullah ataç'ın ağabeyleri, ihtiyat zabiti olarak katıldığı çanakkale muharebelerinde 1914'de şehit oldu.

  6- cahid bey, mektep numarası 206, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  7- cemil bey, mektep numarası 64, mektebin 1913 mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  8- halid fuat bey, mektep numarası 134; müşir deli fuat paşanın oğlu, 1911'de gönüllü olarak balkan harbine katıldı, sonra orduda kaldı ve çanakkale'de şehit oldu.paşanın harpte şehit olan dördüncü oğludur.

  9- muzaffer bey, mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu.

  10- vecdi bey, mektebi son sınıfta terk ederek önce gönüllü olarak balkan harbine katıldı, sonra orduda kaldı, çanakkale'de şehit oldu.

  11- hasnun galib bey, valiliklerde bulunmuş galib paşanın oğlu. galatasaray kulübünün en iyi futbolcularındandı, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu (1915). kulüp binasının bulunduğu sokak onun adını taşımaktadır.

  12- mehmet ali bey, kadıköylü enver paşanın oğlu, talebe iken gönüllü olarak önce balkan harbine, sonra birinci cihan harbine katıldı ve 1915'de şehit oldu.

  13- aziz ulvi bey, şair ali ulvi beyin oğlu, 1915'de mektebi son sınıftan terk ederek gönüllü olarak katıldığı 1. cihan harbinde şehit oldu.

  14- agop elmasyan, askeri doktor olarak katıldığı çanakkale muharebelerinde 1915'de bombardıman altında yaralıları tedavi ederken vatanı yolunda öldü.

  15- ibrahim orhan bey, mektep numarası 794, mektebin 1912 yılı mezunlarından; dr. sadık beyin oğlu, sadullah paşanın torunlarından, gönüllü olarak hava subayı oldu, çanakkale muharebelerinde iki defa yaralandı. 1916'da uçağı ile semadirek adası açıklarında denize düşerek şehit oldu, harpte düşen ilk havacımızdır.

  16-said fuad bey, son sınıfta iken gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde şehit oldu; mektebin ilk keşşaflarından (izcilerinden) idi, keşşaf said diye anılırdı.

  17- neş'et bey, mektep numarası 434, bandırmalı tevfik paşanın oğludur, mektebin son sınıfında iken gönüllü olarak önce balkan harbine katılmış, 1. cihan harbinde şehit olmuştur.

  18- mehmet refik bey, talebe iken gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1914'de kafkas cephesinde şehit oldu.

  19- cevad bey, mektep numarası 317, mektebin 1912 yılı mezunlarından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1916'da kafkas cephesinde şehit oldu.

  20- halet bey, talebe iken balkan harbine gönüllü olarak katıldı, sonra orduda kalarak birinci cihan harbinde sina cephesine gitti, "fedai hecinsüvar birliği" kumandanı iken mektepten sınıf arkadaşı memduh beyle birlikte şehit oldu (1916).

  21-memduh bey, mektep numarası 669, halet beyin sınıf arkadaşı, 1912'de yalnız türkçe'den ehliyatname almış, bir ara mektepte muid (mubassır) olarak çalışmıştı, mektepte "alişpaşazade" diye anılırdı, birinci cihan harbinde ihtiyat zabiti olarak sina cephesinde arkadaşı halet beyle birlikte şehit oldu.

  22- hasib bey, mektep numarası 13, mektebin 1913 senesi mezunlarından, almanya'da ziraat tahsilinde iken tahsilini yarım bırakarak gönüllü katıldığı birinci cihan harbinde kafkas cephesinde şehit oldu.

  23- celal ibrahim bey, mektep numarası 6, mektebin 1914 yılı mezunlarından ve galatasaray takımının ünlü futbolcularından, ihtiyat zabiti olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1917'de irak cephesinde şehit oldu.

  24- ahmed hamdi bey, mektep numarası 117, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbinde 1917'de gazze'de şehit oldu.

  25- mehmed ali bey, mektep numarası tesbit edilemedi, gönüllü olarak katıldığı birinci cihan harbi'nde 1917'de sina'da şehit oldu.

  26- sadi bey, mektebi sultani'den harbiye'ye geçti, muvazzaf subay oldu, 1921'de sakarya muharebesi'nde şehit oldu.

  27- fatin bey, mektep numarası 1073, mektepten 1920'de mezun oldu, askeri tıbbiyeyi bitirdi. 1932'de askeri tabib olarak katıldığı şark isyanı tenkil harekatında asiler eline düşerek vahşiyane şehit edildi. menemen'in kubilay'ı gibi, hatırası kutlanacak, ağrı'ya yahut karaköse'ye abidesi dikilecek bir şehittir.

  galatasaray dergisi, ağustos 2002, sayı 2, mustafa bayka

  --- alıntı ---
 • 15
  kendileridir aslında bu toprakların sahibi.
  aslında onlarındır bu vatan.
  torunlarına, gelecekte gelecek olanlara bu toprakları bırakabilmek için canlarını verdiler.
  o yüzden bu topraklar onların.
  kalksalar yattıkları yerlerden, tükürseler suratlarımıza.
  hangimiz "neden" diye sorabiliriz? ne yaptık bu ülke için ne?
  ötekileştirmekten başka, sen "şöylesin", sen "böylesin" demekten başka ne yaptık?

  ruhlarınız şad olsun ey büyük şehitler.
 • 16
  http://www.hacettepe.edu.tr/...anma-ve-canakk-.html

  bunların topunu sikmek lazım. ulan çanakkale şehitlerini anmanın ne gibi bir kötülüğü var bölücü köpekler vatansız piçler. sizin yatacak yeriniz yok. allah tez zamanda hakkettiğiniz belanızı versinç

  kutsal şehitlerimizden de allah razı olsun. ruhunuz şadolsun aziz vatanın aziz evlatları. biz var oldukça bu köpek sürüleri bir bok yapamayacak, içiniz rahat olsun.

  bunu ofsaytlayacakları da moderasyon liste halinde sunsa içimizdeki pkklıları da görmüş olsak.

  bir de bu tipler üniversiteleri faşistlere yobazlara bırakmayız diyo ya gül gül öl amk :) ırkçının yobazın faşistin dik alası sizsiniz ulan...

  http://www.haber7.com/...pkk-apo-propagandasi
  bunlar da odtüdeki vatansızlar.(şenlikler sırasında bizzat gözlerimde şahit oldum)
 • 17
  başlık çanakkale'nin asıl kanlı tarafı olan kara savaşlarında şehit olanları düşündüğümüzde yanlıştır.

  yalnızca çanakkale şehitleri demek daha makbuldür. 18 mart yalnızca deniz savaşıdır. galatasaray lisesi, istanbul lisesi gibi liselerden gelenler gibi ordunun büyük kısmı 1 yıl sürece olan kara savaşlarında şehit olmuştur.
 • 23
  sen ki, a'sâra gömülsen taşacaksın...heyhât,
  sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât...
  ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
  sana âğûşunu açmış duruyor peygamber.

  atatürk ve arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnetle anıyorum. allah, biz rahat uyuyalım diye toprağın altında uyuyan ölümsüz kahramanlarımıza rahmet eylesin.