• 1
  uefa şampiyonu olarak cümle aleme adımızı ezberlettiğimiz maç. bu tarihi maç ile ilgili teknik bilgiler:
  stat: parken (kopenhag)
  hakemler: antonio lopez nieoto, fernando trecko garcia, victoriano giraldes carrasco (ispanya)

  galatasaray: taffarel, capone, popescu, bülent, ergün, okan- hakan ünsal(83), suat-ahmet(94), ümit, arif-hasan sas(94), hakan sükür, hagi

  arsenal: seaman, dixon, keown, adams, silvinho, parlour, viera, petit, overmars-suker(115), bergkamp-kanu(75), henry

  sari kartlar: okan, bülent, popescu, capone, hasan sas (galatasaray) vierra, keowon, adams (arsenal)
  kirmizi kart:93 hagi

  goller: ergün(p), hakan sükür(p), ümit(p), popescu(p), parlour(p)
 • 4
  son penaltı golünü ancak ertesi gün görebildiğim karşılaşma.

  yüzlerce kişi ile birlikte şehrin en büyük kahvehanelerinden birisinde izlemiştim. tuttukları takımın o gece önemsiz olduğu bir çok arkadaşımla birlikte saç baş yolarak, zaman zaman kalplerimizin attığından şüphe duyarak izledik bu tarihi maçı. televizyon ekranı her ne kadar 2 metrelik bir masanın üzerinde dursa da penaltılar sırasında her biri yerden en az atmış(60) cm* zıplayan insanlardan dolayı penaltıların sadece sesleri ile yetindik son anlarda. hele popescunun penaltısını hiç göremedim. fakat ortalığın yıkılması ile birlikte kendimizi dışarıya zor attık. saatlerce süren eğlenceyi hayatım boyunca unutabileceğimi sanmıyorum.

  hani derler ya herşeyin ilki güzeldir diye. bu sene saraçoğlu stadında uefa kupasını kaldırsak bile 17 mayıs 2000 günü aldığım hazzı, yaşadağım coşkuyu tekrar yaşayabileceğimi sanmıyorum.

  aynı şekilde sanmıyorum ki ikinci bir türk takımı daha uefa kupasını alsa, benim yaşadıklarımı hiç bir rakip taraftar yaşayamayacaktır.
 • 7
  galatasaray'ımızın 2000 yılında uefa kupasını kazandığı sezonun final maçı.. cimbombom'umuz finale kadar şu yollardan geçmişti önce..

  şampiyonlar ligi 3. ön eleme turu
  rapid wien-galatasaray: 0-3
  galatasaray-rapid wien: 1-0

  şampiyonlar ligi (h) grubu:
  galatasaray-hertha berlin (almanya): 2-2
  milan (italya)-galatasaray: 2-1
  chelsea (ingiltere)-galatasaray: 1-0
  galatasaray-chelsea: 0-5
  hertha berlin-galatasaray: 1-4
  galatasaray-milan: 3-2

  7 puanla grup üçüncüsü olan galatasaray, uefa kupası'na katılmaya hak kazandı.

  uefa kupası
  3. tur:
  23 kasım 1999: bologna-galatasaray: 1-1
  9 aralık 1999: galatasaray-bologna: 2-1

  4. tur:
  2 mart 2000: borussia dortmund-galatasaray: 0-2
  9 mart 2000: galatasaray-borussia dortmund: 0-0

  çeyrek final:
  16 mart 2000: real mallorca-galatasaray: 1-4
  23 mart 2000: galatasaray-real mallorca: 2-1

  yarı final:
  6 nisan 2000: galatasaray-leeds united: 2-0
  20 nisan 2000: leeds united-galatasaray: 2-2

  hiç yenilmeden gelmişti hatırlarsanız.. hatta ingilizler'in leeds'ini de ezmişti adeta.. ve ardından o müthiş final.. işte kadrolar..

  galatasaray

  1) cladio taffarel
  3) bülent korkmaz
  4) gherorghe popescu
  6) arif erdem
  7) okan buruk
  8) suat kaya
  9) hakan şükür
  10) gheorghe hagi
  14) fatih akyel
  16) ahmet yıldırım
  17) emrah eren
  18) mehmet yozgatlı
  21) alper tezcan
  22) ümit davala
  23) hasan şaş
  25) gürol azer
  30) kerem inan
  33) hakan ünsal
  35) carlos de oliveria capone
  36) mandinga dos s. marcio
  67) ergün penbe

  arsenal

  1) david seaman
  2) lee dixon
  3) nigel winterburn
  4) patrick vieira
  5) martin keown
  6) tony adams
  8) fredrik ljungberg
  9) davor suker
  10) dennis bergkamp
  11) marc overmars
  13) alex manninger
  14) thierry henry
  15) ray parlour
  16) silvinho
  17) emmanuel petit
  18) gilles grimandi
  19) stefan malz
  22) oleg luzhnyi
  24) john lukiç
  25) nwankwo kanu
  31) paolo vernazza

  çok güzel başlamıştık maça.. sanki saha avantajı bizdeydi.. sami yen'i doldurmuştu sanki o bir zamanlar muhteşem olan taraftarımız.. atak üstüne atak geliştiriyorduk ama o vieira denen adam her atağımızı kesiyordu.. hagi kırmızı kart gördü, yine yılmadık.. büyük kaptan omuzundan sakatlandı, hiç bırakır mı takımını? sardı kolunu, aynen devam.. arif'in topu direğe çarptığında ben de kafamı önümdeki bilardo masasına vurmuştum maçı izlediğim bilardo salonunda.. taffarel sanki büyüyordu kalesinde her geçen dakika.. uzatmalara geçtik.. henry, vieira, parlour üstüste geliyordu ama taffarel denen bir kalemiz vardı.. ve sonra penaltılar.. o anı canlı canlı yaşayalım isterseniz * *..

  birinci penaltılar:
  -endişe, heyecan, kritik bir an, ergün ergün ve gol, beklediğimiz gol işte buydu aslında....

  -suker geliyor, taffarel dikkatli, ve direkten döndüü, ve direkten döndüüü tanrim, tanrim ne olur kesilmesin devam etsin.

  ikinci penaltılar:
  -avrupa kupalarında yirmialtı golü var, hakan ve gol, hakan ve gol, 2-0, hakan ve gol 2-0, şu anda 2-0..

  -taffarel dikkatli, ve top ağlarda 2-1..

  üçüncü penaltılar:
  -haydi ümidimiz, haydi ümidimiiiiiiiizzzzz, ümit ve ters köşeeeee, biri sağa biri sola, 3-1.

  -taffarel çizgideee, haydi tafi, haydi tafi, ve top direkten döndüüüü, aman allahım, aman allahım, direkler bir kez daha izin vermediiiiii, direkler bir kez daha izin vermediiiiii, tanrı bizim almamızı istiyor, hadi allahım, hadi allahım..

  ve son penaltı:
  haydi popescuuuuu, haydi oğluuummm, haydi oğluuuummm (ömer üründül: goooooooool gooooooool) kupa biziiiiiiiiimmm, (ömer üründül: goool allahııımmmm gooool) , kupa biziiiimmmm, kupa bizim tanrım, tanrım şu güzelliğe bakın, kupa bizimm (ömer üründül: hah hah hah ha), korkunç bi şeey, allahım sana şükürler olsun, allahım sana şükürler olsun, uefa kupası 1999-2000 sezonunda bizim sayın seyirciler.
 • 8
  87-88 jenerasyonunun bir avrupa kupası kaldıracağını söylerdi hep amcam. ben de hayalleriyle uyurdum her gece.

  17 mayıs geldiğinde yine galatasaray'ımdı hayallerimi gerçeğe döndüren. gözlerimizi yaşlar içinde bırakıp yüreğimizi yerinden çıkaracakmış gibi attıran.

  türk futbolunun level atladığı ve başarıya sadece köstek olup hasetinden orta yerinden yarılanların bile üzerinden iş yapmaya çalıştığı bir başarıdır.
  ardından gelen süper kupa, şampiyonlar ligi çeyrek finali, türkiye milli takımının avrupa şampiyonasında çeyrek final yapması, dünya üçüncüsü olması hep bu gün sahada olan kemik kadronun eseri olacaktır.
 • 11
  canlı tanıklık ettiğimi her ortamda iftiharla söylediğim, türkiye spor tarihinin en önemli olayı.

  nirengi noktası, türk futbol tarihinin tüm zamanlardaki en önemli maçının oynandığı tarih. penaltıları atışları esnasında kafamı sevgili dostumun omuzlarına gömdüğüm sonrasında ağlamaktan gözyaşlarımızın sel olduğu an.

  yazarken bile insanın gözleri doluyor, tüyleri diken diken oluyor.
 • 14
  o günü o maçı hatırlamak için gözlerimi kapattığımda tekrar kalbimin o zamanki atışını , televizyona bakamayışımı şuan gibi hissediyorum.o zamanlar zonguldak'ta bir kasabada oturmaktaydım.genelde yaşıtlarım arkadaşlarım galatasaraylıydı.maç günü 2 arkadaşımla birlikte plan yapmıştık eğer kupayı alırsak arabayla çıkıp sabahlara kadar tur atıp eğlenicez diye.

  maç başladığında ben formamı giymiş altımda pantlonum cebimde ehliyet para falan tamamen dışarı çıkmaya hazır bir insandım.oysa maç öle geliştiki ben farkında olmadan stressden üstümdekileri değiştirmişim.uzatmlara geldiğimizde ben pijamalarımı giydim ve az sonra uyuyacak gibi duruyordum.derken mucize gerçekleşiceğini belli etmeye başladı maç uzatmlara ordanda penaltılara gitti.penaltılar sırasında dışarı çıkıcağım arkadaşlarımdan biriyle telefonla konuşuyorduk sürekli,uğurlu gelmiş ve ben ekrana bakamıyordum.arkadaşımda bakmıyordu televizyonların sesi sonuna kadar açıktı ordan takip edebiliyorduk,penaltı atışlarında arkam dönük olmasına rağmen ekrana bakamıyordum.hayat durmuştu ve son penaltı.. top ağalara gittiğinde ben pijamalarımla ve terliklerimle ,üstümde ehliyet arabanın anahtarı ve biraz para ile 6 katlı apartmanımızın merdivenlerinden 4 er 5 er atlayarak yan apartmanımızda oturan ve en az yarım saat telefonda konuştuğum arkadaşıma sarıldım..evet mucize olmuştu,biz kupayı kazanmıştık.sabaha kadar tur attık,alkol aldık,eğlendik.belkide hiç mutlu olmadığım kadar mutluydum o an..

  evet seneler geçti üzerinden.belki bir bu kadar daha sene geçicek tekrar aynı başarıları yakalamamız için.umarım yakın zamanda daha büyük başarılar kazanırız,ama hiç birzaman benim gönlümde yaşanılan bir şampiyonluk yada bir kupa 17 mayis 2000 galatasaray arsenal maci sonucu alınmış uefa kupasının yerini dolduramıyacak..