• 1
  erciyes üniversitesi önündeki otobüs durağında gerçekleşmiş. herkes iyidir umarım.

  doğrudan otobüsü patlatmışlar. resmi bir açıklama yok ama tahmin edebileceğiniz gibi can kaybının fazla olduğu konuşuluyor.

  --- alıntı ---

  kayseri hava indime tugayı'ndan çarşı iznine çıkan askerlerin otobüste bulunduğu ifade edildi.

  --- alıntı ---

  genelkurmay başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 13 şehit, 48 yaralımız var.
 • 3
  gelen haberler çok kötü ne yazık ki. şu anda kimse sayı vermiyor ama çok sayıda şehit ve yaralı var. gencecik ömrünün baharında bir sürü fidan yitip gitti. aileler perişan halk perişan. son bir yıldaki patlama sayısı 20'yi geçmiştir. istikrara bak.

  ama demirtaşın sağlık durumu daha önemli, ama siviller katladiliyor ama yaşasın halkların kardeşliği dimi sayın terörist sevicileri. lafa gelince silahlar sussun, icraata gelince kahpece bombala.

  hükümet 5-6 ayda yüzbinden fazla fetöcüyü ya içeri tıktı ya da kamudan kovdu. çok mu zor aynısını bu pkk ve destekçilerine yapmak. af yok, acımak yok. süründürün hepsini. ama sizin de işinize gelmiyor dimi? olan yine garibana, olan yine masumlara. hesaplarınız batsın.

  bu yaşa kadar besle büyüt, başına bişey gelmesin diye gözünün içine bak sonra gelsin dünyanın en kahpe insanları ve en kahpe destekçileri kalleşçe şehit etsin evlatları. allah gerçekten sabır versin ailelerine.

  sen masumları koru ya rabbim. çünkü bizi koruyan kimse yok.
 • 5
  bana ekonomik krizle boğuşan, avrupa birliğinin kokoreçi yasaklamak istediği, tvlerde sigaraya.. alkole.. küfüre sansür uygulamadığı, tek derdimiz hayata tutunmak olan patlamaları olmayan eski türkiyeyi verin.

  asker devlete emanet.. devlet baba çocuklarına sahip çıkamıyorsa hemde kendi toprağında evinde bu yeni türkiye o zaman bitmiştir.. yöneticilerin hepsi gitmesi lazım. tbmm'nin bombalandığı yerde asker polis sivil ölmüş çok mu.. o bomba 1000 odalı mekanlarda kalanlarda patlamaz.
 • 6
  bakkal yönetemeyecek adamlara ülke yönettirirsen bu olur işte.

  akp' ye bir sey olmasın da ölenler çok da mühim değiller gerçi. istikrar sart. bu millet eğilmez. nihayetinde şehit oldular. peygamber onları bekliyor şimdi cennette.

  edit: feto yuzunden insanlar öldü. hepsine sehit dendi. tamam da feto belasını kim sardi bu ulkenin başına. 2002' de pkk terörü bitmisti. neredeyse tek bir eylem bile olmuyordu. bu adamlari davullarla karsiladiniz. barış dediniz. asfalt altına bomba konulurken seyrettiniz. ve bu aptalca hatalariniz icin siz hicbir bedel odemediniz. allah yok. o dilinizden dusurmediginiz allah olsaydi su an sizin belanizi coktan vermişti.
 • 9
  --- alıntı ---
  20 temmuz 2015 suruç patlaması ( 33 ölü, 104 yaralı)

  10 ekim 2015 ankara patlaması ( 109 ölü, 500 den fazla yaralı)

  23 aralık 2015 sabiha gökçen patlaması ( 1 ölü, 1 yaralı)

  12 ocak 2016 sultanahmet patlaması ( 10 ölü, 15 yaralı)

  17 şubat 2016 ankara patlaması ( 29 ölü, 61 yaralı)

  13 mart 2016 ankara patlaması ( 37 ölü, 125 yaralı)

  19 mart 2016 taksim patlaması 4 ölü, 36 yaralı)

  27 nisan 2016 bursa patlaması ( 13 yaralı)

  1 mayıs 2016 gaziantep patlaması ( 3 ölü, 22 yaralı)

  12 mayıs 2016 diyarbakır patlaması ( 16 ölü, 23 yaralı)

  7 haziran 2016 vezneciler patlaması ( 11 ölü 36 yaralı)

  8 haziran 2016 mardin midyat patlaması ( 3 ölü, 30 yaralı)

  28 haziran 2016 atatürk havaalanı patlaması ( 44 ölü, 237 yaralı)

  10 ağustos 2016 diyarbakır patlaması ( 5 ölü, 13 yaralı)

  10 ağustos 2016 mardin kızıltepe patlaması ( 3 ölü, 50 yaralı)

  17 ağustos 2016 van patlaması ( 3 ölü, 73 yaralı)

  18 ağustos 2016 elazığ patlaması ( 3 ölü, 217 yaralı)

  20 ağustos 2016 gaziantep patlaması ( 51 ölü, 94 yaralı)

  6 ekim 2016 yenibosna patlaması ( 10 yaralı)

  16 ekim 2016 gaziantep patlaması ( 3 ölü, 8 yaralı)

  4 kasım 2106 diyarbakır patlaması ( 11 ölü 93 yaralı)

  24 kasım 2016 adana patlaması ( 2 ölü, 16 yaralı)

  10 aralık 2016 beşiktaş patlaması ( 44 ölü, 155 yaralı)
  --- alıntı ---

  bakalım acizler ordusu bu sefer hesabı kime kesecek.
 • 11
  ntv muhabiri umarım can kaybımız azdır diyor. ölü sayısının az olmasına sevinir olduk. bu duruma getiren herkesin allah belasını versin. artık neredeyse her ilde bir şehitler .... olacak böyle devam ederse.yazıklar olsun.

  duble yolumuz var ama huzurumuz yok, yaşama sevincimiz yok, güvenimiz yok, gelecekten bir beklentimiz yok . ben eski huzurlu ülkemi istiyorum, gerekirse o topraklı yollarda çamurlar içinde kalayım, çamur yiyeyim ama huzurlu öleyim.
 • 13
  çanakkale ve istiklal savaşında 7 düvelin anasını siken, 15 temmuz'da tanklara kafa atan, çatıdan f-16'ya falan atlamaya çalışan halkı bombalarla sindirebileceğini sanan birkaç orospu çocuğunun 2016'daki 25 eyleminden biri. he anasını siktiğim kürdistan'ı kurdun dimi sen şimdi? özgürlüğünü elde ettin dimi masumların özgürlüğünü çalarak?

  türk ulusunun özgürlüğü tehlikeye girdiği zaman neler yapabileceğini çin sarayı'nı basan kür şad'dan öğren. doğu türkistan'da osman batur'dan öğren. ingiliz 1. dünya savaşı'nda irak türkmenlerinin özgürlüklerini ellerinden almaya geldiklerinde erbil türkmeni küçük molla efendi'den öğren. kurtuluş savaşı'nda mustafa kemal atatürk'ten öğren orospu çocuğu.

  ne burası arap ülkesi, ne de biz arabız. acılarla yoğruldu bizim binlerce yıllık tarihimiz. neler gördük. öyle birkaç bombayla sinecek bir halk mıdır türk halkı?

  böyle devam ettikçe kendi mezarınızı kazıyorsunuz. kendi sonunuzu hazırlıyorsunuz. normalde saman alevi gibi olan bu milletin kinini iyice kalıcı hale getiriyorsunuz. sonunuz hiç iyi olmayacak.

  şehit olan askerlerimize allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. bu sene içinde 25. defa başımız sağolsun.

  sağolmuyor ama.
 • 14
  2.dünya savaşı'na türkiye katılmasa bile etkilerinden malesef muzdarip oldu. ekmeğin fırından karneyle alındığı dönem sıradaki çocuklardan biri ismet inönü paşa'ya döner ve "ismet paşa bizi ekmeksiz bıraktın" der. türkiye'yi savaşa sokmayan ismet paşa'da "ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım" diye yanıt verir çocuğa.

  haince pusularda kalleşçe katledilen bu vatanın evlatları can veriyor, tek bir kurşun sıkıp karşılık bile veremeden hemde. sonra biz tribünlerde "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla kendimizi avutuyoruz. bir soralım o acılı anne babaya şehitler ölüyor mu ölmüyor mu?

  şimdi ölüyoruz, köprü deniyor. yaralanıyoruz, duble yol deniyor. o köprüden yoldan, hayatımızdaki her detaydan dolarla geçiyoruz, dolar da almış başını gidiyor. aradan geçen 70 yılda ülkemizin geldiği hal malesef artık ne ekmek var, ne de baba. eski ülkemi geri istiyorum..
 • 15
  açıkçası dünya görüşüm aşırı özgürlükçü ve barışa dayalı bir görüş, türkiye'nin de bu fikir özünü uygun bi ülke olmasını dilerdim de dünya hadsiz ve şerefsiz devlet kaynadığından bu fikir pek gerçekçi değil bu yüzden de daha keskin daha dikta yollu bir çare ile ancak kurtulabiliriz.

  türk milliyetinden olmayan(balkanlardan gelenler, elit yabancı uyruklular hariç) her kim varsa kürdü, rusu, almanı, suriyelisi, iranlısı, arabı ne varsa sınır dışı edeceksin. sonra da tüm sınırlarımıza çin seddi gibi duvar öreceksin 50-60 metre. bak bakalım o zaman bu bombalar vatanımıza sokulabiliyor mu, bak bakalım bombayı soksalar dahi patlatacak soysuz bulabiliyorlar mı.

  bu şerefsizlikleri yapanlar cahil, türk tarihini bilmezler. yedi cihana çanakkale'de nasıl meydan okuduğumuzu, attila ile avrupa'yı nasıl korkudan titrettiğimizi, koca çin devlet'ine yine korkudan çin seddi'ni yaptırttığımızı, osmanlı ile dünyaya hükmettiğimizi, kurtuluş savaşı ile emperyalizme dünyadaki ilk zaferi kazandığımızı bilmezler!

  biz türk milletiyiz, ya siz kimsiniz?

  400 senelik tarihinizle 5 bin yıllık millete mi kafa tutacaksınız, hey yavrum hey. herkes ölür, biz kalırız. şehidimize kıyan şerefsizler var ya hani şuan zevkten dört köşe olanlar, işte biz hepinizi gömeceğiz! yedi sülaleniz gelse bizi davamızdan bayrak ve vatan aşkımızdan vazgeçiremez.

  haddinizi bilin!

  abd, almanya, rusya, ingiltere, fransa, suriye, iran, suudi devleti, çin...

  siz türk nedir bilir misiniz? attila'yı, timur'u, atatürk'ü tanır mısınız? biz dünyadaki deve dişlerini tek tek çeken milletiz. çin, arabistan, iran, bizans, rusya ne varsa...

  yeri gelir sabrederiz, yeri gelir masumun tek teline dünyayı kurban ederiz!

  yok olun soysuzlar.
 • 18
  5 sene önce acemiliğimi tamamladığım kayseri'de, her çarşı izninde bu durakları kullanırdık. o zamanlar doğuya ve güneydoğuya düşmediğimiz için arkadaşlarla sevinirdik. muhtemelen şehit olan arkadaşlarımız da aynı düşüncelere sahipti. kader diyemiyorum bazılarımız gibi, çünkü kulağımda "şehirleri bombalarla doldurduğunuzu görüyoruz" diyen öngörüsüz yöneticilerimizin sesi çınlıyor. allah, memleketin at gözlüğü takmış vatandaşları da dahil olmak üzere, bu ortadoğu çukuruna bizi gömen kim varsa hepsinin müstahakını versin.
 • 19
  yıllar önce acemi birliğimi yaptığım vecihi akın kışlasında gerçekleşmiş terör saldırısı. acemi askerler ilk olarak kayseri general adnan doğu kışlasına alınır. burada basit askeri eğitimi(selam verme, sağa dön sola dön gibi) aldıktan sonra asıl eğitim için, yemin töreninin akabinde zincidere'de bulunan general vecihi akın kışlasına intikal ederler.

  bu kışlada bulunan ana birlikler kaydırma birlikleridir ve sınır ötesi operasyonlarında çok can yakarlar. 3 ayda bir bir bölük, doğuda veya sınır karakollarında belirli bir bölgeye kaydırılır. onların oluşturduğu 3 aylık boşlukta, adanan doğu kışlasından gelen askerler eğitim için gelir, bu boşalan gurubun yatakhanelerini vs kullanır. buradaki acemi askerler çarşı izni için kışlanın önünde kalkan otobüslerle, merkeze inerler. büyük ihtimalle büyük çoğunluğu donasta bir tavuk dürüm yiyeyim, oradan internet kafeye geçip annemle konuşayım diye hevesle binmişlerdi otobüse. yazarken sinirlerim tepeme çıkıyor. öyle kahpesiniz ki, gücünüz ancak acemi ve silahsız erleri kahpece öldürmeye yetiyor.

  demem o ki gücü acemi erleri uçurmaya yeten organizma evlatları, bu kışladan gelen birlikler canlarını çok yaktığı için intikam almak istemişlerdir büyük ihtimalle. arkadan bomba yüklü araçla otobüse çarparak bunu gerçekleştirmişler. çakalın aslanı, aslan gibi öldürmesini bekleyen bizde kabahat. çakal çakallığını yapıyor her zamanki gibi.
 • 20
  cok sayin, muhterem basbakanimiz; degerlendirmeleriyle yuregimize su serpti. "canli bomba saldirisi" dedi. evet! canli bomba saldirisi aciklamasi yapti. yahu arkadas, o aciklamayi ben de yaparim. hatta 3 saate kalmaz tum sorumlulari da tespit ederim. su normal vatandas halimle. ciddiyim. 2 tane istihbarat dairesinin mudurunu bana baglayin, emrime verin. halkin onune atarim, yapan serefsizleri. yahu bu aciklamayi yapmak icin basbakan olmaya gerek yok. cekil o zaman! birak icimizden birine o makami. en azindan daha iyi yapariz, emin ol!
 • 21
  gencecik insanları hayatlarının baharında sonsuz bir uykuya yatırmış ya da ömür boyu kurtulamayacakları fiziki/ruhi travmaların kucağına itmiş olan saldırı sonucu oluşan patlama. askerlik yapanlar, asker yolu gözlemiş ya da gözlemekte olanlar iyi bilir çarşı izninin anlamını. birlikten dışarı çıkmanın, bir hafta sonra karavana harici bir yemek yemenin, insan içine karışmanın, en çok da internet cafeye gidip "yalandan da olsa" sevdiklerini görmenin tadını... bugün o çocuklar hayatlarının olmasa bile son zamanların en mutlu anlarından birini yaşarken bu olayın ortasında kaldı. telefon ya da bilgisayar başına toplanmış ailelerin yüreğine tarifsiz bir acı düştü, yüzlerce hatta binlerce aile o acıyı yakınen hissetti. kimileri telaşla telefona sarıldı. herkes kendince birşeyler söyledi, hissetti ya da yaşadı. ama o insanların yaşadığını maalesef anlayamadık ve anlayamayacağız. belki bir-iki boş avuntu, belki birkaç damla gözyaşı belki biraz "telkin"(!) ile "görevimizi yapıp günlük hayatımıza döneceğiz. ama o insanların hiçbiri için hayat aynı şekilde akmayacak...

  terör saldırılarının amacı en basit çerçeve ile gündem yaratmak, panik ve korku oluşturabilmektir. tehdit yoluyla yandaş toplayabilmek ya da propaganda yoluyla birilerini kendi saflarına çekebilmek, bazen de hedef şaşırtarak birilerine karşı kamuoyunu yönlendirmektir. kendini yetiştirebilmiş, algısı ve sorgulama yetisi gelişmiş, birlik-beraberlik duygusu yüksek topluluklara karşı genelde çalışmaz ya da ters teper. o yüzden de fazla tercih edilmez.

  türkiye sosyolojik anlamda belki de tarihinin en karanlık dönemlerini yaşıyor. toplumun tüm sınıfları arasında kapanması imkansız uçurumlar var. zengin ile fakir, okumuş ile okuyamamış, namaz kılan ile kılmayan, internet kullanan ile kullanmayan, doğulu ile batılı, şehirli ile kırsalda yaşayan... yüzlerce, binlerce böyle ayrım sayılabilir, üstelik daha da korkunç olanı bu taraflardan bazılarının da kendi içinde böyle ayrımlar yaşıyor olması...

  şu anda bu ülkede yaşayan milyonlarca insanı samimiyetle bir arada tutabilecek bir olay/durum yok. bütün o gerilim, kutuplaşma ve bölünme sonrası hala bizi bir arada tutabilecek reflekslerimizi ise baskılamak durumundayız. birlik ve beraberliğe dair en ufak bir kırıntının bile anlamının sistematik olarak boşaltıldığı bir dönemden geçtik, hala daha geçiyoruz. dün la dediğine bugün le, yarın lo, ertesi gün lö diyerek bireysel algıyı imkansızlaştırmaya çalışan bir düzenin içinde yaşıyoruz. insan hangi tarafta olursa olsun, ne kadar tutarlı olursa olsun her gün değiştirilen bu algı yüzünden dik ve bir arada durmanın mümkün olamadığı bir düzen...

  bu düzeni oluşturanlar, rahat bir ömür için bir ulusun karakteristiğinde dönülmez yaralar açma zalimliğini kolayca gerçekleştirenler, bütün bu ortama doğrudan ya da dolaylı olarak hizmet edenler bu patlamanın faili olmasa da doğrudan sorumlusu. boş boş şahıs ya da örgüt ismi göstermenin, kelle istemenin, intikam naraları atmanın da çok bir esprisi yok. belki bugün için bir faydası olur ama, uzun vadede çok çok çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyor olduğumuz gerçeğini değiştirmez. şu an türkiye içinde bulunduğu sosyal yapı ve kaotik düzen sebebiyle amacı ne olursa olsun her terör örgütü için biçilmiş kaftan. en ufak bir eylem bile insanları bölüp birbirine kırdırmaya, oluşan infial ile birlikte geniş bir coğrafyada gündem yaratmaya yeter de artar bile. küreselleşen dünya düzeninin ötekileştirdiği ortadoğudan sonra adeta yepyeni bir pazar(!).

  "başka ülkelerde neden böyle olmuyor"un gerçek cevabına odaklanmalı, birey olarak kendimizi geliştirip millet olarak bir olabilmeyi hatırlamamız lazım.

  yoksa böyle çooooooooook acılar yaşamaya devam ederiz...
 • 22
  günün muhtemel açıklama ve sloganları:

  açıklamalar;

  - bıçak kemiğe dayandı.

  - bunlar terör örgütünün son çırpınışları.

  - ülkenin büyümesini kıskananlar var, avrupa bize bakıp çıldırıyor.

  - tam türkiye bir hamle yapıyor, atağa kalkıyor akabinde hemen bir saldırıyla karşı karşıya kalıyoruz.

  - terör örgütleri amacına ulaşamayacak. bizi bölemeyecekler.

  - başkanlık gelmesin diye yapıyorlar.

  sloganlar;

  - tekbir.. allahu ekber.

  - şehitler ölmez, vatan bölünmez.

  - recep tayyip erdoğan'ı yedirmeyiz.

  - bir ölür bin doğarız.

  - intikam yeminleri.

  kapanış.
 • 23
  ne hale getirdiler güzel ülkemizi... allah yardımcımız olsun ağalar. fakat yürüyüşlerle, hdp binasını ateşe vermekle, şehit cenazelerinde atılan sloganlarla, öl de ölelim vur de vuralım nâralarıyla, doblonun arkasına osmanlı tuğrası yapıştırıp, arabanın her yerine bayrak asmakla, terör bitmez.
  peki nasıl biter? hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, özgürlükleri damarlarımızda hissederek. doğruya doğru eğriye eğri diyerek. suç işleyenlere adil bir şekilde cezasını verip masumlara hukuksuzca, aptal saptal suçlar isnat ederek cezaevinde yatmaya mecbur bırakmayarak. buraya bir şeyler yazarken yani fikrimi dile getirirken acaba başıma bir iş gelir mi diye korkmayacak şekilde rahatça yazarak, biraz düşünerek, fikir yürüterek, körü körüne bağlanmayarak, gerçeğin, doğrunun ne olduğunu araştırarak bulup, sorgulamayı öğrenirsek biter.
  tv kanalları ağız birliği edip bir konuyu ele alıyor. sonrasında hurraaa ülkecek o konuya kanalize olup, onunla ilgili düşünüp, kafa yoruyoruz. esas konunun ne olduğunu düşünmüyoruz, halledilmesi gereken onca konu varken aptal saptal, ülke gündemi ile alakasız, beyin kırıntısı dahi olmayan insanların sahne aldığı, bizleri gerçeklerden tamamen uzaklaştıran tv programlarına bakmayıp, onlara pirim vermeyerek biter. sadece terör değil her sorun bu şekilde hallolur.
  ne alaka değil mi terörle tv programı... beynimizi uyuşturmaktan başka hiç bir sikime yaramayan dangalakça programlarla uyutuyorlar milletimizi!
  düşünmekten uzaklaşıyoruz.
  zaten birileri bizim adımıza düşünüp gereğini yapıyor ne gereği var düşünmeye, zaten şehitler benim yakınım da değil, az bi kızarım yarın bir gün o da unutulur. devlet 2-3 kuruş yardım da yapıyorsaaa off değme keyfime. aç x tv de ki y evlendirme programını da kim kime ne diyecekmiş onu izle boşver düşünmeyi. boşver kafa yormayı, boşver eleştirmeyi...
  not: renktaşlar çok doluyum, daha doğrusu doluyuz daaa... söylenmiyor işte şu hukuksuzluğun zirve yaptığı güzel ülkemizi ne hale getirdiler. allah şu güzel ülkemizde bizlere, bombaların patlamadığı, şehit haberlerinin gelmediği, herkesin mutlu mesut yaşadığı, hukukun herkese adil davrandığı, özgürlüklerin dolu dolu yaşandığı günler nasip etsin. amin.
  http://gss.gs/2D3.jpg sen sandıkta gerekeni yapma, sonra tüm binaları yaksan ne yazar. biter mi terör? bitmez!
 • 24
  şimdi internette haber sitelerinde dolanıyordum. başbakan yardımcısı mı, bakan mı her kimse halepte yaptıklarını, halep için kahramanmaraş'da birşeyler kurduklarını söylüyordu. yani hayret ettim. onlarca vatan evladı şehit olmuş iken dediği şeye bak. bir ülke 10 senede nasıl bu kadar geriye gidebilir anlam veremiyorum. artık şunu kafanıza koyun: bu ülke bir kurtuluş savaşını daha kaldıramaz. bitiyoruz, eriyoruz,çöküyoruz. hiçkimse kendini kandırmasın. o kadar cahil bir toplumuz ki 14 yılda iktidar olan sanki chp, abd, avrupa birliği de suçu onlara atıyoruz. sanki terör örgütleri, dış güçler sadece akp döneminde vardılar. sorgulamaktan aciz, cahil, aptal bir toplum olursan başına bunlar gelir. neden peki? çünkü onun ağzından allah çıkıyor, müslüman adam. bu kafayla anca bu kadar işte. ya adam o kadar cahil ki o kadar aptal ki, gezi olmasa biz şimdi 5 sene ilerdeydik diyebiliyor. yapma ya. ne kadar zekisin sen öyle?
 • 25
  https://www.youtube.com/watch?v=e8SRgfdNaSg ne güzel değil mi? hoşumuza da gidiyor böyle şeyler. gururumuzu okşuyor, hep varolsunlar, kıllarına zarar gelmesin inşallah.
  keşke bunlara gerek kalmasaydı! ve herkes görevini lâyıkıyla yapsaydı! bu askerler bunu yaptı diye sorumlu olanlar (bkz: #2081376) bunları söylemeye devam etmesin. gereğini yapsınlar artık! dağları mı yakıyorsunuz, sınırı karadenizden hatay'a kadar duvar mı örüyorsunuz, suçluları tek tek bulup cezalarını mı veriyorsunuz! bu ülkenin güvenliğinden önce siyasiler sonra askerler sorumludur.