• bu maçta 2. gol için kural hatası olduğunu iddaa eden herkesi futboldan men etmemiz gerekir.

  atılan ikinci golde cisse sırtını dönmüş görev bölgesine dönerken hızlı başlamak isteyen altay tak diye topu oyuna sokuyor. peki... diyelim ki buna kural hatası dediler. o zaman ne olur? ben söyliyim,

  1- tüm önde olan rakipler dakika 90 gibi kale vuruşu kullanırken ceza sahasına bir oyuncu gönderir. hızlı başlamasınlar diye. aaa ne oldu? kuralın açığı bulundu... vah vah... kaleci oyuna başlayamaz... yoksa kural hatası olur? ya böyle bir komedi olur mu?

  ek olarak cisse hiçbir şekilde oyuna müdahale etmiyor. tamamen pasif durumda ve görev böglesine dönüyor. hatta jailson topu alıp pas verirken ceza sahası çizgisinin orada. yani resmen diyor ki ben oyunda değildim. çizgiye ulaştım artık oyundayım diyor cisse.

  o yüzden bu saçma algılara gelip sinir, stress yapmayalım. bu gol ile kural hatası diyerek tekrar edilirse tff kendini yakar çünkü uefa,fifa böyle bir saçmalıkta çok ağır yaptırımlar uygular ve izin vermez. neyse ki uefa ve fifa'ya bağlıyız da burada mantıklı açıklamalar getirebiliyoruz.

  ayrıca öyle açığı olan bir kural dahi yok ki olamaz da zaten.

  https://pbs.twimg.com/media/EEnMp8pXsAAXWkx.jpg

  sonuç olarak fenerin acı acı mis gibi yenildiği maç. alanya'ya helal olsun.
 • kale atışında kural hatası olmayan karşılaşmadır.
  kural 2 maddeden oluşuyor.

  yenilenen futbol kural kitabında madde 16.2...

  2 no'lu kural, hızlı oyuna baslarken yapilan hatanın gol iptali veya gol atana bir zarar vermeyecegini, gol yiyeni de kurtarmayacağımı açıkça bildiriyor.

  if the kick is taken quickly and an opponent genuinely did not have time to leave the penalty area, the opponent may not interfere with or prevent the taking of the kick but may intercept the ball once it is in play. this is allowed because the defending team, as at a quick free kick, tried to gain an advantage by taking the kick quickly and if this ‘goes wrong’ the law is not there to ‘save’ them.

  tam türkçesi:
  eğer kale atışı hızlı gerçekleşmişse ve rakip gerçekten ceza sahası dışına çıkacak zamanı bulamamışsa, kale atışını engelleyici veya rahatsız edici harekette bulunamaz. öte yandan top oyuna girdiği andan itibaren ceza sahasından çıkmamış olmasına rağmen topla oynama hakkına sahiptir. bunun sebebi, savunmacı takımın hızlı oyun kurma girişimini desteklemektir. bu hızlı oyuna sokma girişimi başarısızlıkla sonuçlanırsa, bu kural savunmadaki takım lehine çalışamaz.

  kaynak:
  ifab
  https://www.theifab.com/...-goal-kick
 • ulan var ya öyle içimin yağları eriyor ki. bu herifler erk sahibi olduklarında ne kadar kör,fanatik, eğitimsiz oluyor bunları gördükçe bunlardan gerçekten nefret ettim. önceden sadece takımlarını sevmezdim şimdi fenerbahçeli her hangi birine açıkca beyinsiz muamelesi yapıyorum. çünkü nefret ediyorum. helal lan alanya sana helal olsun. alanya 3-1 erk çocukları.
 • ben böyle bir hakem görmedim. bu hakemin bizim olaylı konyaspor macından sonra hala maç yönetiyor olması ayrı bir komediyken bu maçta gustavoya çıkmayan kartlar, penaltılar vara bile gidilmeyen tartışmalı 2 tane penaltı pozisyonundan sonra emin olarak diyorum ki sen satılmış, para için şerefini ailesinin adını kötüleyen bir çocuksun halis. kötü bir ailenin çocuğusun.
 • türk futboluna lanet okutan maç.

  galatasaray sözlüğe dönüyorum, daha birkaç ay önce taş gibi oynayıp takımı şampiyon yapan luyindama-marcao çöp ilan ediliyor. takımım hakkında yazı okuyamıyorum vasat altı analizden, felaket tellallarından dolayı.

  lige dönüyorum, maç kaybetti diye ağlayan fenerbahçe ile karşılaşıyorum. ulan kaybettiniz işte, bitti gitti. neyin ağlaması bu? kural hatası var, o var, bu var. ya bir gidin yeter be. yeter.

  nasıl bir ülke bu yeter artık ya.
 • tff yönetim kurulu tarafından, bu maç için kural ihlali itirazı reddedilen fenerbahçe, tahkim kuruluna itiraz etti ancak tahkim kurulu hala karar vermedi. ilginç gelmiyor mu size de?

  neyi bekliyor üyelerinin beşi fenerli olan bu kurul? bence fener’in maçlarını bekliyorlar. eğer fener bir iki maç kaybedip galatasaray’ın gerisine düşerse kural hatası var deyip maçı tekrarlatacaklar. inanması zor ama bence bunun için bekliyorlar.:)

  gerçi tekrarlatmalarında ben hiçbir sakınca görmüyorum. hem tekrar yenilirler hem de yıpranırlar. böylece şampiyonluk yarışından iyice düşerler.

  ekleme: beni duyunca utanıp reddetmiş tahkim kurulu.:)

  (bkz: 16 eylül 2019 alanyaspor fenerbahçe maçı)
 • alanyaspor'un 2. golünde kural hatası var diyenler "rakip oyuncu aut atışında ceza alanında olamaz." metnine sığınıyor.
  1- kalecin hızlı kullandı topu alanyasporlu çıkmaya zaman bulamadı. ışınlanması gerekirdi ancak.
  2- topu jailson'dan kapan oyuncu cezaalanı dışından geliyor ve kapıyor topu.
  3- bu sırada alanyasporlu golü atan oyuncu ceza alanı dışına yürümeye devam ediyor. tam çıkmak üzereyken topu arkadaşı kapıyor ve koşu yapıyor.

  sanki alanyasporlu oyuncu aut atılırken dışarıdan içeri giriyor gibi davranıyorlar.

  önce yazılanları kuralları tam okumayı öğrensinler. öyle işine gelen kısmı alıp konuşmak olmaz.

  ilk golde alanyaspor tacı hızlı kullanmış ama hakem yerinden kullan diye tekrar kullandırmıştı. o da gitti gol oldu. bu taç atışı yanlış yerde kullanılırsa tekrarlanırken el değiştirir deyip kural hatası diyen var. oldu canım*.

  şimdi ölümcül soru geliyor: "fenerbahçe bu maçı kazansaydı şimdi ağlayanlar ne yapıyordu? ve bu maçta böyle bir kuralla ilgili bir şüphenin varlığından haberdar olacak mıydık?" *
 • hayatımda ilk kez bir futbolcu tacı olması gerekenin 2 metre gerisinden kullanıyor diye maçın hakeminin ısrarla oyuna müdahale etmesine şahit olduğum maç. hakemin amacı fenerbahçe'sinin dengesiz yakalanmasını engellemekti ama kaderin cilvesi tekrarlanan taç yan top özürlüsü bir kalecinin hatasıyla gol oldu. şimdi bu pozisyondan dolayı maçın tekrarını istiyorlar. ya ben çok fanatiğim ya da bunlar çok arsız...
 • tüm anadolu takımlarının fenerbahçeye karşı en azından kendi evlerinde nasıl puan alınır dersinin verildiği maç. madde madde sıralayacak olursak ;

  1) fenerbahçe defanstan topla çıkma felsefesini benimsediğinden mütevellit ön alan baskısı

  2)orta saha ile defans bloğu arasındaki bağlantıyı koparma

  3)bekleri sıfıra indirmeden karşılama stratejisi

  4)duran toplarda alan savunması

  5)sürekli yugoslav faulü yapan fenerbahçeli oyunculara karşı hakeme yoğun tepki

  anadoluda eğer bu 5 madde eksiksiz yapılırsa fenerbahçe muhakkak puan kaybeder. bunların da zor yapılacağını düşünmüyorum açıkcası. bu salaklar 29.şampiyonluk fatih terim falan derken kaybettikleri puanların farkında değiller. eğer geçen seneki derbi şansları yanlarında olmazsa şampiyonluklarının mucize olduğunu düşünüyorum.
 • bu akşam oynanacak olan kritik karşılaşma.

  fenerbahçe kağıt üzerinde şimdiye kadarki en zor maçına çıkıyor. aslında trabzonspor maçı da zor görünüyordu fakat hem ev sahibi olması hem de trabzonspor'un yaşadığı sakatlıklar o maçı daha kolay bir hale getirdi onlara.

  alanyaspor hücum gücü anlamında anadolu takımları arasında fark yaratabilecek ekiplerden. şansız gol yiyip oyun planı dışına çıkmaları gerekmezse çekişmeli bir maç olacağını düşünüyorum. bir şekilde oyun fenerbahçe'nin defansını zorlayacak boyutlara gelirse ben hata yapma şanslarının yüksek olduğunu düşünüyorum. fenerbahçe'nin birçok handikapı var ama bu sene arkalarında "organize" bir destek var. sıkıştıkları anlarda yardımlarına koşacaktır bir düdük. şimdiye kadar oynadıkları maçlara baktığımda alanyaspor'un kendi evinde bir parça daha avantajlı olduklarını düşünüyorum fakat daha sonra maçın psikolojisinin farklı olacağını tahmin ediyorum.

  maçın belirleyicisi alanyaspor'un fenerbahçe orta sahasının arkasına sarkabilip sarkamayacağı olacak. diğer taraftan emre belözoğlu yokken vedat muriç'i beslemek daha zor olacaktır. bakasetas - fernandes - cisse üçlüsü çoğu takımın canını yakmaya aday. fenerbahçe'nin defolarını daha önce görmüştük, kazandıkları maçlarda dahi kendini belli ediyordu defansif zaafları. şimdi onlar için ciddi bir test olacaktır. tempo artarsa ibre alanyaspor'a kayar tahminimce.
 • fenerbahçe’nin kazanmasının mümkün olmadığı maçtır. önceki maçlardaki gibi iyi futbol da oynayamayacaklardır.

  fenerbahçe her deplasmanda silik oynayacak ve bunun yanında bu deplasmanı ligin en formda takımına karşı oynayacaklar. oyunları tamamen emre’nin üzerine kurulu (berbat bir yapılanma, 39 yaşındaki adamın üstüne oyun kuramazsın) ve emre bugün yok.

  gustavo’nun emre’nin yaptığı işi yapabileceğini düşünenler var onlara gülmekten başka bir şey yapamıyoruz.

  çok ağır bir yenilgi gelirse hiç şaşırmayacağım maç. dilerim efecan karaca’nın yıldızlaştığı maç olur.