• 27
  enteresan gelebilir ancak seyircili olsa daha rahat kazanacağımızı düşündüğüm maçtır.

  çünkü bursa, ts deplasmanları gibi baskıcı değil çekirdekçi seyircileri, güzel stadları ve iyi zemini futbol oynamaya itiyor herkesi. futbol oynandığı sürece de kaliteli ayaklar kendini gösterir.

  futbolcu da "tribün dolu ama baskı yok,zemin güzel, tadını çıkaralım" mantığına giriyor sanki.

  son 3 sezondur konya'da rahat kazanıyoruz. seyircisiz olması rehavet ve konsantrasyon eksikliği yaratır mı bilemedim.
 • 29
  en çekindiğim anadolu deplasmanları zemini kötü, kamera açısı neredeyse yer hizasında olan rize, karabük gibi deplasmanlardır. onun dışında zemini ve stadı ortalama üstü olan kayseri, konya gibi deplasmanlar bizim için genelde kötü geçmiyor. umarım zemini antalya stadı gibi kötü değildir konya stadının. zemin iyi olursa, seyircisiz de oynanacağını düşünürsek, umarım milli maç arasından bu sefer galibiyetle döneriz.
 • 33
  bizim adımıza çok kiritk bir maç.
  şuan en yakın rakibimize 5 puan takmış durumdayız ve rakiplerin durumu göz önüne alındığında farkın artmaması için hiç bir neden yok o nedenle bu maçtan mutlaka 3 puanla ayrılmamız gerekiyor.
  lafta değil cidden çok kritik bir maç olacak.
 • 35
  feghouli'nin fizik olarak hazır olacağı veya hazır olmaya çok yakın olacağı, tolga'nın döneceği, rakip taraftarın olmayacağı ve güzel bir zeminde oynanacak maç. kaldı ki konya deplasmanları da rahat geçiyor bizim için. o yüzden tatava yapmaya gerek yok.

  konya, karabük gibi oynarsa ne mi olur? onlar da karabük gibi 55.dakikadan sonra oyundan düşer; maç onların ceza sahasında oynanmaya başlar. sanki karabük öyle oynadı da çok mu zorlandık? 5-1 bile olabilirdi o maç, bursa da aynısını yaptı. kolay mı doğru düzgün kondisyon yüklemesi yapmadan bizim gibi oynamak?

  yani basıp geçeceğimiz maç. hiç endişelenmeye, şöyle çok kritik, böyle kritik diye ortamı germeye gerek yok. şimdilik maçın tek kötü yanı maça daha 14 gün olması.
 • 37
  tolga'nın yokluğunda takım savunmamızın ne kadar sarsıldığını 30 eylül 2017 galatasaray kardemir karabükspor maçı nda gördük. tolga'nın yaptıklarını yapabilecek birini bulmamız lazım. ya da birilerini bu yapıya dönüştürmek lazım. maksadım rodrigues'i yemek falan değil ama gomis, belhanda ve feghouli 3'lüsü bence hücum anlamında bize yeter. kaldı ki bu 3'lü muadillerinin ötesinde bir savunma özverisi gösteriyorlar.

  geriye kalan 3'lünün ise takımın fizik gücü ortalamasını yukarı çekecek ve defansif yükünü sırtlayacak adamlardan oluşması lazım. bunlardan biri fernando diğeri ise ndiaye. buraya kadar tamam. ilk 6 maçta 3. adam tolga'ydı. o da işini oyunun her iki yönünde de gayet güzel yaptı. şimdi tolga yok. ilk kez iki kanat oyuncusuyla oynadığımız karabük maçında ciddi anlamda savunma problemlerimiz oldu. 2. yarıda pek bir sıkıntı olmamış gibi dursa da ilk yarıda savunma s.o.s. verdi. dolayısıyla tolga deyip geçmemek lazım. aynı şey ndiaye ve fernando için de geçerli olacaktır. onlardan biri de olmadığında imamesi kopan tespih gibi dağılabiliriz. ki bu zaten muhtemel.

  hasılı tolga dönene kadar orada bu işi yapabilecek birini bulmamız lazım. aslında tek bir oyuncu üzerinden açıklamak istiyorum önerilerimi ama aynı oyuncu için 2 senaryo var kafamda, kahramanımız; martin linnes;

  1- fernado'nun yanına linnes'i koymak. bu da bize 2 seçenek sunar;
  1.a- sol çizgiye yakın bölgede ndiaye, ortada ise belhanda'yı kullanmak. http://galatasaray11.com/kadro/basliksiz-34339
  1.b- sol çizgiye yakın bölgede belhanda, ortada ise ndiaye'yi kullanmak. http://galatasaray11.com/kadro/basliksiz-34340

  belhanda'nın sol çizgide oynaması o bölgede bir savunma zafiyeti oluşturabilir. bu yüzden eğer linnes, fernando'nun yanında kullanılırsa, ndiaye'yi de direkt tolga gibi kullanabiliriz. zaten hepimiz ndiaye'nin aslında ofansif bir oyuncu olduğunu ve 3. bölgeye daha yakın oynaması gerektiğini söylüyoruz. tolga'nın yokluğunda onun varlığındaki düzene en yakın planlama da bana sorarsanız bu olur. gelelim diğer plana

  2- diğer 10 futbolcuya hiç bulaşmadan linnes'i direkt sol önde kullanmak. bu da fena bir çözüm değil bence. linnes'i hepimiz üç aşağı beş yukarı enerjik, savunma özverisi olan, ayakları iyi, zeki bir oyuncu olarak tarif ederiz. dolayısıyla linnes'i burada kullanmak hücumda bizi çok da sıkıntıya sokmayacak defansta da tolga varken ki kadar sağlam durmamızı sağlayacaktır. http://galatasaray11.com/kadro/basliksiz-34341

  ben oynadığımız oyunun üzerine gitmemiz gerektiğini düşünüyorum. mümkün mertebe aynı düzeni yakalamaya çalışmalıyız. oyuncu eksikliklerinde yapıyı büyük oranda bozacak değişikliler bize zaman kaybettirir. eskiye gitmek doğru değil ama mesela terim 2011-2012 sezonundaki oyununu geliştirmek yerine yapıyı değiştirmeye çalışınca şampiyonluklara rağmen göz göre göre gelen bir bataklığa sürüklendik.

  aynı şeyi şu yeni yapılanmada yapmamak lazım. gerek takım içi değişikliklerde gerek takviyelerde mevcut oyunumuzu göz önünde bulundurmalıyız. bu yoldan vazgeçmemeliyiz.
 • 39
  umarım buradan da kayıpsız bir şekilde dönüp, içeride derbiyi kazanıp potansiyel rakiplerimizden birini daha ligin 9. haftasında neredeyse saf dışı bırakırız.

  maçın seyirciyiz olması bizim için avantaj, zemin konusunu oyunumuzu direk etkiliyor, umarım güzel bir zemin vardır.

  ek olarak gomis'in gol veya gollerle buluşacağı maç.
 • 41
  bu maçta serdar aziz yedeğe çekilecektir muhtemelen. çünkü kendisi şu an sarı kart sınırındadır. ayrıca bu maçta fernando ve maicon sarı kart görmemelidir. çünkü fenerbahçe derbisi tüm takımın sarı/kırmızı kart görebileceği bir maç olabilir ve ardından trabzonspor deplasmanında bu cezaları çekmek bizim için puan kaybı ihtimalini arttırır.

  şu başlayan süreçte her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeliyiz. milli maç arasından kötü çıktığımızı biliyoruz.
 • 46
  (bkz: hedef 21)

  (bkz: sezonun en önemli maçı)

  11 gün kalan maç.

  http://cdn.futbolarena.com/...milyon_euroryunj.jpg :(

  konyaspor sene başında ilk hafta trabzonspor'a karşı 4-4-2 oynamış ve sonraki her maçında 4-2-3-1 oynamış.

  bu maçta muhtemel ilk onbirleri,

  --------serkan kırıntılı-----------

  skubic--ali turan-filipovic--eren* *
  -----bourabia------jönsson-----

  milosevic----musa araz----fofana

  ----------------eze*-------------

  ligde 8 gol atıp 9 gol yemişler. musa araz, fofana ve eze son dönemde skora katkı veren oyuncuları. bana göre en etkili ouncuları fofana, gününde bir fofana beşiktaş'ın içinden geçebilir. o bölgede mariano'nun olması beni rahatlatıyor. yine sol bekte sıkıntıları olacak, ferhat cezalı ve eren albayrak'ın bir sakatlığı var, eğer iyileşirse eren oynar yoksa son maçta ömer ali şahiner de oynamıştı.

  bence karabükspor konyaspor'dan daha iyi bir takımdı, özellikle orta sahada bize çok problem çıkardılar, ben konyaspor'a karşı orta sahada bu kadar zorlanacağımızı düşünmüyorum. yalnız mustafa reşit akçay iyi hoca. mutlaka bizi iyi analiz edeceklerdir. ileride baskı yapan takımlar bizi zorluyor, defanstan top çıkarmakta zorlanıyoruz ve çok top kaybı yapıyoruz. tabi bize karşı böyle oynamanın dezavantajları da var. maçın 2. yarısında tempomuza dayanamayıp 60'tan sonra adım atacak haliniz kalmayabiliyor.

  bursa deplasmanı ve karabük maçlarında bunu net bir şekilde gördük.

  tolga ciğerci'nin oynayıp oynamaması kritik çünkü feghouli'nin ve rodrigues'in aynı anda sahada oluşu, pres gücümüzü düşürmüştü. bir de skoru bulabilirsek oyunu tutmayı da öğrenmeliyiz. bazı zaman dilimlerinde biraz daha ekonomik oynayıp gerektiğinde öldürücü presimizi daha vurucu hale getirebiliriz.

  2-0 öne geçtikten sonra hiçbir maçın 2-2'ye gelmemesi lazım. yeri geldiğinde 1-0'ı da koruyabilmeliyiz.

  ben şimdi konyaspor yönetiminden bu maçın bilet fiyatlarıyla ilgili bir bomba bekliyorum. kimse gidemesin diye saçma sapan bir fiyat çekebilirler. ne de olsa kendi seyircileri yok, bizimkilerin de bulunmasını istemeyeceklerdir. boş bir statta 2000 taraftarımızın olması ciddi bir etki edecektir, oyuncularımıza.

  her ne kadar seyircinin olmaması bizim için avantaj olsa da acaba boş stat bizimkilerin konsantrasyonunu bozar mı diye de tereddütteyim, bu sebeple zaten deplasman seyircisinin maça alınması kritikti. yönetime teşekkür ederim, bir haksızlığa ve mantıksızlığa karşı sonunda bir tavır sergilendi.

  bunun dışında görüldüğü gibi maçlarda evimizde olan maçta bile rakibe çok kolay bir şekilde olmayan penaltıyı bile verebiliyorlar, deplasmanlarda daha dikkatli olmalıyız. bursa deplasmanında 2 penaltımız verilmemişti mesela.

  bu sene hakemleri de, mhk'yi de, pfdk'yi de, tff'yi de üst üste koyacağız.

  biz puanları 3'er 3'er topladıkça millet kafayı yiyecek moralleri bozulacak. yeter ki maç maç konsantrasyonumuzu yüksek tutarak gidelim. zorlu bir fikstüre girerken milli maç arasından kayıpsız ayrılabilirsek, 9. haftada evimizde fenerbahçe'yi şampiyonluk yarışının dışına itebiliriz.

  ama önce bu maç. bu maçın derbilerden bir farkı yok. 3 puanı koy cebe kafan rahat etsin.

  geçer mi olm şimdi 11 gün :(

  (bkz: galatasaray yetmezliği)
 • 48
  kelebek etkisinin başlayacağı maç. ya iyiye doğru ya da kötüye doğru. bir sonraki hafta 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçından önce kazanıp kafalar rahat, stressiz bir şekilde derbiye hazırlanalım. derbiye bu maçı telafi etmek için çıkmayalım, seyircisiz konya'yı bulmuşuz, bulunca 3 puanı alalım geçelim.

  milli maç arasından sonra bizden puan kaybı bekleyenleri daha da strese sokalım.
 • 49
  klasik olarak haftaya oynayacağımız rakibin son maçının özetini izledim. konyaspor 2-3 hafta önceki kötü görüntüsünü atmış gibi görünüyor. hele orta sahadaki o sarı saçlı mehdi bourabia çok tehlikeli bir adam. asla çantada keklik bir maç değil. umarım seyircisiz olması, milli maç dönüşü olması negatif etkilemez. umarım zemin iyi olur, çünkü galatasaray'ın oyununu direk etkiliyor. size güveniyoruz aslanlar.