2020 Amerika Açık Kadınlar Final Karşılaşması
23:00
2 - 1
 • 2
  çok farklı parametreleri olan bir maç. victoria azarenka western&southern open'dan itibaren rüzgarı arkasına almış durumda. daha önce 2012 ve 2013'de final kaybettiği amerika açık şampiyonluğu için bunun muhtemelen son şansı olduğunu biliyordur. naomi osaka ise bildiğimiz gibi çok olgun ve buraya gelirken anett kontaveit, shelby rogers, camila giorgi ve en son yarı finalde jennifer brady gibi isimleri yendi. bu maçın 2 sette bitebileceğine pek ihtimal vermiyorum. keşke kadınlar finalleri de 5 set üzerinden oynansa da bunun gibi maçları daha uzun süre izleyebilsek.

  ayrıca h2h'lerde osaka'nın azarenka'ya karşı 2-1 üstünlüğü var. osaka'nın 2 galibiyeti de toprakta gelmişti. azarenka ise 2016 yılında osaka yalnızca 19 yaşındayken avustralya açık 3. turunda yenmişti. en son karşılaşmalarında ise western&southern open finalinde osaka maçtan çıkmadan çekildiğini açıklamıştı. bundan dolayı h2h'lerde halen osaka 2-1 önde.
 • 4
  2020 amerika açık tenis turnuvası tek kadınlar final karşılaşması.

  maça naomi osaka servis kullanarak başladı fakat karşısında adeta patlamaya hazır bomba gibi bir victoria azarenka buldu. servisi kıran vika üzerine kendi servisine de love game ile tutununca ilk sette birden 2-0 öne fırladı. ardından kendi servis oyununu osaka kazanmayı başarsa da kalan oyunların tümünü azarenka aldı ve şampiyonluk maçında setlerde 1-0 öne geçmeyi başardı. ilk sette önemli konulardan biri de osaka'nın skor 5-1 iken kullandığı servis oyununa tutunamaması oldu bir yandan. çünkü bu; 2. sete azarenka'nın başlaması demek olacaktı ve azarenka servislerine tutunduğu noktada osaka'nın sürekli skoru kovalamak zorunda olmasını gerektirecek, haliyle de omuzlarına çok büyük bir baskı yükleyecekti...

  vika 2. sete de bomba gibi girdi. servisini kazanmayı ardından osaka'nın servisini kırmayı başardı ve akıllara "acaba çok çabuk bitecek ve yeterince zevk vermeyecek bir finale mi evriliyor maç?" sorusunu kazıdı. fakat osaka 3. oyunda servis kırmayı başararak tekrar maça döndü. ardından servisine de tutunarak 2. sette durumu 2-2'ye getirdi. takip eden 2 oyunda da oyuncular servis oyunlarını kazandılar. 3-3.
  maçın dönüm noktası olabilecek bir 7. oyun bizleri bekliyordu. azarenka servis oyununda 3 kez akılalmaz şekilde basit hata ve bir de servisinde çift hata yapınca osaka elini kolunu sallayarak, bir kez daha servis kırdı ve sette 4-3 öne geçti. ilk sette adeta uykusundan yeni uyanmış gibi görünen osaka artık maçın avuçları içerisinde olduğunu resmen hissetmeye başladı. 8. oyunda bir miktar zorlansa da servisini korudu osaka ardından bir kez daha servis kırdı ve setlerde durumu 1-1'e getirdi. bu kez yukarıda bahsettiğim mevzu azarenka'nın başına geldi. osaka servislerine tutundukça baskı büyüyerek vika'nın omuzlarına binecekti...

  final setinin 4. oyununda naomi osaka, vika'nın servisini kırmayı başararak sette skoru 3-1'e getirdi. kendi servisindeki ilk puanda 2. servisine kaldı osaka ve çok yavaş bir şekilde return'leri fazlasıyla kuvvetli vika'nın forehand'ine gönderince cevabı anında return winner olarak gördü. takip eden puanda tekrar aynı hatayı yaptı, vika oyuna yine nefis bir forehand ile girdi ve ralli'nin fazla uzamasına izin vermeden oyunda skoru 0-30'a getirdi. üzerine bir de çift hata geldi 0-40. azarenka'nın burada servisi kırması final setinde kartların yeniden dağıtılması anlamına gelecekti. art arda 2 puan almayı başardı osaka ve skor 30-40 oldu. berabere için servis atarken yine 2. servisine kaldı. aynı hatayı bir kez daha yapmayacaktır mutlaka diye düşündüm ama osaka aynı servisi bir kez daha kullandı. return'de vika topa fazla kuvvet yükleyince oyunda durum önce berabereye geldi sonra da osaka bir şekilde servisine tutunmayı başararak skoru 4-1'e getirdi. azarenka'nın servisinde de değişik işler olmaya başladı 15-40 geriye düştüğü oyunu berabereye getirmeyi başardı azarenka. bir osaka bir vika derken oyunda 5 kez beraberlik oldu fakat azarenka savaşını sürdürmeye niyetliydi ve önce skoru 2-4'e, sonraki osaka servisini de 40-15'ten alarak skoru 3-4'e taşıdı. tam tie break hayalleri kurmaya başlayacaktık fakat bu kez osaka servis kırdı. 5-3. 22 yaşındaki japon raket peşinden kendi servis oyununu, seti ve 2018 amerika açık, 2019 avustralya açık'ın ardından 2020 amerika açık tek kadınlar şampiyonluğuyla 3. grand slam şampiyonluğunu aldı.