• aynı şeyi schalke maçından sonra da eleştirmiştim.
  bugün de eleştiriyorum..

  (bkz: 6 kasım 2018 schalke 04 galatasaray maçı/#2539416)

  arkadaş çok mu zor bunu anlamak?
  bu işin ucu dönüp dolaşıp geometriye, matematiğe dayanıyor. anlayın şunu artık...

  adam 4-4-2 oynuyor. 6gen filan değil. dümdüz 4-4-2. açıklı filan. 1995 model oyunun fiziksel güç ve alan savunmalı modifiye edilmiş hali. adamların iki beki stoper gibi. toplam 4 stoper ile oynuyor rakip. öndeki 6'lı grup pres yapıp, alan daraltıyor. senin beklerinin çıkmasına izin vermememeye çalışıyor.

  sen ne yapıyorsun?
  4 stoperin arasına tek forvet çıkıyorsun. salak mısın?

  o yetmiyor, adamlar çift forvet oynuyor. senin iki stoperin ile eşleşiyor, iki bekinde hücuma çıktıktan sonra dönüşlerde gelene kadar alana izlandalı oyuncular yerleşiyor. artık merkezden de demarke pozisyonda iki orta saha geliyor. sonuç?

  3'lü çıkıp, 4'lü bir orta saha önlerinde bir forvet arkası ile çift forvet çıksan bu durumlar düşmez, çift forvet rakibe karşı savunmada bir kişi fazla olur sıkıntı yaşamazsın. 4-2-3-1 yüzünden orta alanda kanat oyuncuların 50 metrelik gel gitlere maruz kalmaz. fiziksel olarak güçlü ve sorunsuz bir rakibe karşı da 70'den sonra beklerin ölmez...

  bu sonuç standart bir oyunu olan ve rakibe göre değişiklik yapmamakta inatlaşan bir teknik direktörün eseridir.
  geri kalan her şey fasa fisodur. sonra şenol güneş, şöyle, böyle. açık rakiplere karşı denge futbolunu iyi oynatıyor ama kritik durumlarda rakibi çözecek bir oyun aklı yok.

  carlos alberto parreira'dan beri yaşadığı net sıkıntı budur.
  30 senedir çözemedi.

  edit : bekleri hücuma çıkmayan, kanatların işlevi orta yapmak olan bir takıma karşı monaco vs juventus örneği vermek doğru değil. zira iki takımın oynayacağı 4'lü ve 3'lü savunma kurguları bambaşka. monaco kadar hareketli bir takıma karşı 3'lü oynamak intihar olabilir ancak bu kadar statik ve tek amacı alan parsellemek olan izlanda karşısında matematiksel olarak her alanda bir kişi fazla olmak onları yenmenin anahtarıdır.
 • maalesef rakibe göre oynama geleneğimiz yok. fransa maçını kazandık diye aynı kadroyla izlanda'ya karşı çıkıyoruz.
  yahu senin fransa'yı durdurman lazım, izlanda'yı açman lazım. nasıl aynı kadroyla çıkarsın?

  kenan karaman fransa maçının yıldızıydı. çünkü en iyi olduğu yerde oynadı ve müthiş savunma yaptı. görevi durdurmaktı çünkü.
  sen bu adamı hiç tercih edilmediği sağ kanatta oynatıyorsun ve iyi kapanan rakibe hücum etmesini bekliyorsun.

  bence mahmut yerine ozan tercihi doğruydu ama kötü oynadı. hakan faciaydı.
  ikinci yarı da yusuf ve abdülkadir oyuna girdikten sonra etkili olmaya başladık çünkü topu hızlı çevirdik.

  tam topu hızlı çevirirken bir anda bundan vazgeçip havadan oynamaya ve devamlı burak'a şişirmeye başladık. niye böyle yaptık anlamadım.

  fransa izlanda'yı 4-0 yendi çünkü yerden çok hızlı oynadılar. bu takımın zaafı bu. biz ise sadece 10 dakika bunu yaptık ve etkili olmamıza rağmen devam etmedik.

  hakan çalhanoğlu gördüğüm en overrated oyuncuların başında gelir. umarım ismiyle milli takım 11'inde kendine yer edinmez.
 • euro 2020 grup elemeleri h grubu 4. maçı.

  başlama saati 21:45. yayın trt 1.

  millilerimizin fransa’yı devirmesinin daha da anlamlı olabilmesi için kazanılması gereken maç. elbette beraberlik de iş görür. mağlubiyet kredimiz de var. ancak fransa’yı yenip 3’te 3 yaparak coşan takımın bu güzel moral ve momentumu kaybetmemesi, takımdaşlığın gelişmesi ve sükse yaparak devam edebilmesi için kazanmak önemli. bu jenerasyon bu şekilde devam ederse futbolumuzu bambaşka bir seviyeye taşıyabilir. ayrıca izlanda tarzı futbol oynayan takımları da yenebileceğimizi artık göstermeliyiz. izlanda bu grupta direkt rakibimiz. yenmek önemli, başarılar milli takım.
 • izlanda son yıllarda bize karşı üstünlük kurdu. bunun iki temel nedeni var.

  birincisi fizik olarak çok güçlülerdi ve bizi adeta dövüyorlardı. ikincisi kompakt oynamayı çok iyi beceriyorlardı. biz ikisinde de iyi değildik.

  şuanda milli takımda fizik olarak kötü olan herhangi bir oyuncu yok. kompakt oynamayı da öğrendik denebilir.

  yani izlanda'dan eksik olduğumuz bir konu yok. üstüne üstlük yetenek olarak onların çok önündeyiz. bu nedenle önceki maçların aksine bir adım önde olduğumuzu düşünüyorum. ilk golü atarsak zor deplasman kolaya dönüşebilir.
 • dilerim sahada kalabiliriz.

  eğer malum isviçre maçları *gibi olursa euro 2020'ye bu gerginlikler sebebiyle gidemeyiz.

  izlanda dünya kupasına ve avrupa şampiyonasına gittiği dönemki gibi değil ama yine de disiplinli ve fizik gücü yüksek bir takım.

  kendi evlerinde oynayacaklar. onlar için grubun final maçı, çünkü bizim fransa galibiyetimiz grubun dengesini bozdu. şimdi izlanda ya evinde fransa'yı yenerek durumu dengeleyecek ya da 2 türkiye maçından en az 4 puan alacak.

  diğer takımlara karşı kaybedilen her puan ekstra olur artık.

  1 puan bizim için süper olur. 3 alırsak %95 gruptan çıkarız.

  milli maç izlemeyi özlemeyi, özlemişim. güzel takım olduk, inşallah bu sahaya da yansımaya devam eder.
 • ilk 11: mert, zeki, kaan, merih, hasan ali, ozan tufan, irfan can, dorukhan, kenan, hakan çalhanoğlu, burak

  cengiz yokken abdülkadir ilk 11'de yok. irfan fransa maçının en kötüsüyken ilk 11'de, yusuf yine yedek. abdülkadir parmak müthiş bir sezon geçirmişken kadroda yok, oğuzhan var.

  trabzonlunun trabzonluya yaptığı zulmü kimse yapmıyor yemin ederim.*
 • izlanda'nın kaybetmesi ile sonuçlanması durumunda izlanda'nın ilk iki şansının iyiden iyiye biteceği maç.

  gruplar açıklandığında muhtemelen fransa'nın arkasından ikinci olarak şampiyonaya gideriz kafasında idiler. türkiye'nin üçte üç ile izlanda'ya gelmesi hesaplarını iyice bozdu. bundan dolayı bugün havalimanında bu tür salakça olaylara giriştiler.

  tamamen avrupa şampiyonasından umudunu kesmiş bir takımla oynayacağız. üç puanı alıp izlanda'yı şampiyona dışına itmek boynumuzun borcu oldu.
 • bütün -sson'lara ölüm! :(

  o değil de, sağ olsunlar güzel bilendik, öyle böyle değil hem de, tatlı bilendik. bizi bilediğiniz için teşekkür çocuklar. fransa rehaveti* sonrası çekiniyordum bu karşılaşmadan, reaksiyon maçına dönüşüverdi bir anda misler gibi. şenol hoççam göbek atıyordur reykjavik sokaklarında.

  saatler sonra gelen e: bütün -sson'lara bedava bira, skál!: https://twitter.com/.../1138053114794323970

  maç sonu: 2-1 | yeteri kadar bilememişler.
 • kaybedilmesine çok şaşırılması gereken maç. izlanda milli takımı, adeta türkiye milli takımı'na tepki olarak kurulmuş bir takım. bizim takımın en büyük problemleri ne? duran toptan gol yemek ve fiziken üstün oyuncularla disiplinli şekilde kapalı savunma yapan takımları açamamak. bunun ikisini de şahane yapan bir takım izlanda. izlanda veya brezilya'dan seçtiğin biri ile maç yapacaksın ve dünya şampiyonluğunu kazanacaksın, seç bakalım deseler, ben bizim takıma karşı brezilya'yı tercih ederim. yenme şansımız çok daha fazla olur.

  bu maçtan ümitliydim ama ben, berabere bitirebileceğimizi düşünüyordum. çünkü uzun zaman sonra ilk defa 8 haziran 2019 türkiye fransa maçında haddimizi bilerek oynamıştık. ancak o maçın kazanılması bazı organları nirvaya ulaştırmış olacak ki izlanda'yı küçümsemişler. hiç çalışmamış izlanda'ya. adamların en büyük silahı olan alan daraltmaya karşı tek forvetle ve üçlü orta saha ile çıkmak, bu üçlü orta sahanın yine adamların en güçlü yönlerinden biri olan fiziksel oyun temalı olması tam anlamıyla fazia.

  savunma ve kaleci tercih için şenol güneş'e denebilecek bir şey yok. keşke ozan kabak olsaydı ama maalesef sakat. orta sahada hem okay yokuşlu hem de mahmut tekdemir'in sakat olması nedeniyle savunmanın önünde ozan tufan tercihi bence hatalı. ancak hatalı olmasının sebebi iki stoper önünde tek orta saha ile çıkmak. çift forvet oynayan rakibe karşı 4-4-1-1 ile çıkmak daha doğru olurdu. dorukhan toköz ve irfan can kahveci ile çıkmalıydık. bence bu maç topu ayağımızda tutmamız gerekiyordu. o yüzden kanatlarda cengiz ünder'in de olmaması sebebiyle yusuf yazıcı ve yunus mallı'yı tercih ederdim. forvet arkası olarak da hakan çalhanoğlu'nu oynatırdım. hakan tercihine kızmıyorum da oynatma şekline kızıyorum. forvette de keşke cenk tosun olsaydı ama maalesef burak yılmaz'a kaldık. orada da yapacak bir şeyimiz yok. topu ayağımızda tutarak, hızlı paslarla ve uzaktan şutlarla belki şansımız olurdu ama yine de kaybedebilirdik. dediğim gibi adamlar resmen panzehirimiz.
 • gruptaki diğer takımlar andorra, arnavutluk ve moldova. içlerinden en zoru arnavutluk deplasmanıydı ki 0-2 kazandık o maçı. demem o ki bu 3 takımdan alacağımız 18 puan yolun yarısından fazlası demek. 8 haziran 2019 türkiye fransa maçında alınan 3 puan piyango ötesinde bir şey.

  izlanda'yı deplasmanda yediğimiz an grup 1.liği için favori konumuna geliyoruz. zira bunun için geriye sadece 2 şey kalıyor.
  birincisi, izlanda'yı içerde yenmek. ikincisi ise fransa'dan deplasmanda 3 fark yememek. şu an için okyanusu geçmiş durumundayız. bakalım derede boğulacak mıyız? lan harbi harbi 27 puanla tertemiz grup lideri olabiliriz.