• türk spor medyasında konuya uygulanan sansür kampanyası nedeniyle gündeme pek gelmeyen ancak 2011 yılından bu yana spor disiplin hukuku açısından devam eden bir dava sürecinin en kritik tarihlerinden biri olacaktır. konuşulanlara göre trabzonspor'un süreci ortak yönettiği isviçre'deki avukatlarının cas'a ilettiği resmi soru üzerine cas kendilerine karar tarihinin 10 mart 2017 olacağını bildirmiştir.

  hukuki bilgiye boğmadan süreci spor disiplin hukuku açısından özetlersek;

  -2010/2011 sezonunda şike olayları yaşandı
  -uefa şikenin varlığı konusundaki güçlü şüphe nedeniyle tff'den tedbir kararı alınmasını talep etti
  -tff talep üzerine fenerbahçe'nin avrupa kupalarından 1 yıl tedbiren men edilmesine karar verdi
  -uefa tarafından soruşturma başlatıldı, uefa müfettişi kişiler hakkında ömür boyu men cezaları talep etti
  -uefa disiplin kurulu fenerbahçe'nin şüpheli 5 maçta şike/teşvik tespit etti, fenerbahçe'ye 2+1 yıl men cezası verildi
  -uefa temyiz kurulu cezanın +1'ini kaldırarak 2 yıl men şeklinde onadı, kişilerle ilgili cezalar uefa tarafından askıda bırakıldı
  -tff bu süreçte bu süreçte ceza uygulaması konusunda hukuk dışı bir direnç gösterdi (58. madde değişikliği, yeniden düzenlenen etik kurulu raporu, çelişkiler taşıyan pfdk ve tahkim kararları vb.)
  -fenerbahçe cas'a başvurdu, cas tüm argümanları ve delilleri göz önünde bulundurarak sil baştan yargılama yaptı, 4 maçtaki faaliyetleri tespit etti, cezayı onadı
  -fenerbahçe isviçre federal mahkemesine başvurdu, ifm cas kararını onadı, fenerbahçe aihm başvuru süresini geçirdi ve kararı temyiz etmedi
  -tff hukuk dışı direnişine devam edince trabzonspor uefa'nın müdahale yetkisinin mevcudiyeti iddiasıyla talepte bulundu
  -uefa ilgili tarihlerde yerel lige müdahale yetkisi olmadığı argümanıyla başvuruyu reddetti
  -trabzonspor kararı cas'a taşıdı, uefa'nın o dönemdeki yetkisinin mevcudiyetini iddia etti (yetkili kurumun tespiti, bu kurum tarafından ilgili kişilerin ve kulüplerin cezalandırılması, trabzonspor'un maddi ve manevi zararlarının tazminini talep etti)

  10 mart tarihinde cas bu başvuruyu karara bağlayacak ve yerel lige müdahale yetkisinin kimde olduğunun tespitini yapacak. cas uefa'yı işaret ederse süreç daha kısa sürecek ve uefa tarafından gerekli yaptırımlar uygulanacak. cas uefa'nın yetkisizliğine hükmederse trabzonspor süreci fifa'ya taşıyacak. fifa'nın konu hakkındaki müdahale yetkisi hukuki tartışmaya gerek kalmayacak kadar açık.

  sürecin 5 yıla yakın süredir devam etmesinin üç temel sebebi türkiye'de süreçle ilgili sergilenen hukuk dışı tutum, platini döneminde uefa'nın süreci tıkayacak derecede ağır hareket etmesi ve genel olarak dava sürecinin her zaman yavaş işliyor olmasıydı. neredeyse 10-15 aşamalı bir hukuki mücadelenin geç de olsa sondan bir önceki adımlarına gelindi. trabzonspor cephesi gerçekten zor şartlarda ciddi bir hukuk mücadelesi verdi.

  sürecin sonunda trabzonspor'un olumlu bir karar elde etmesi muhtemel gözüken senaryo. elde edilen karara karşı tff'nin ve türk siyasetinin takınacağı tavır ise tümüyle bir belirsizlik.
 • şikeye adı karışan büyük takımların "küme düşürün" deseler bile düşürülmeyeceği, düşürmemek pahasına gerekirse uefa'dan çıkılacağı ve biz dahil herkesin avrupa'dan men edilmesinin göze alınacağı kararlardır.

  oğlum başımızdaki avarel dalton sağa sola posta koymaya, şov yapıp evet oyu kasmaya çalışıyor. bu uğurda yapmayacağı şey yok. fenerli ve beşiktaşlıların gözüne girmek için gerekirse uefa'dan çıkmayacağımızı falan mı zannediyorsunuz?

  ha referandumdan allah göstermesin evet çıkarsa "size uefa'dan çıkın diye ben mi dedim!!11!1" diyebilir.

  kısacası umudumun olmadığı kararlardır. bu ülkede suçluya son 15 senede ne zaman hak ettiği ceza verilmiş de şimdi verilsin?

  edit: biliyorum çok politize bi yorum oldu ama herifler spora, özellikle de futbol ve basketbola öyle bi el attı ki siyasetten ayırmadan yorum yapmak imkansız hale geldi.
 • açıklanmasına az biraz zaman kala futbol camiasını tedirgin edendir. ne karar çıkar, ne olur bilemem. ama fenerli'ler yabancı sayısı ile ilgili zırladıklarına göre var bir şeyler.

  önce aziz yıldırım çıktı "niye alt yapıdan oyuncu yetişmiyor, bunu tartışalım, kaldıralım yabancı serbestliğini" gibilerinden bir şeyler söyledi. sonra bülent uygun çıktı, "istiklal marşını okuyamaz olduk kardeşim" diye saçmaladı. şimdi de rıdvan dilmen "maçı hangi kanal veriyor? türkiye ligi mi? ya nasıl bir türkiye ligi, fatih terim olsam maça gitmem, antep'te 9 yabancı var" diye bir açıklama yapmış.

  benim bu resimden anladığım bunlara kallavi bir ceza geliyor. bunlarda da şimdiden pozisyon alıp, karar resmen açıklanmadan, yabancı sınırını yeniden getirmeyi planlıyorlar. niyetlerinin samimiyetinin anlamanın çok basit bir yolu var. "madem derdiniz sporcu yetişmemesi, hadi buyrun baskette de yabancı sınırı getirelim 3+2 olsun" diyelim. bakalım kabul decekler mi?
 • tff kendi yetkisindeki cezalari verdirmez. lakin uefa ya da fifa bu cezalari uygulatir. uygulatamazsa turkiye'de futbol biter. bakin kuluplerin federasyonun uluslararasi futbol nezninde taninmamasi var. bunu kktc yasiyor. yabanci futbolcu alamayiz. zaten uluslararasi arenada olmayan takima kimse gitmez. milli takim biter. avrupada oynayan turk futbolcular biter. yani ben dusurmem ben avarelim diye bir durum olmaz eger uefa hele ki fifa bu emirleri verirse. 5 yil gitmeyeyim uefadan cikayim diye bir durum yok.

  bu mu daha kolay yoksa 10 mart demokrasi gazisi fenerbahce demek mi? olay bu kadar basit aslinda.

  is ki cas bugun uefa'yi yetkilendirsin artik olay nihayete kavussun. fifa isi uzun. ha belki daha sert girer fifa ama artik batsin bu dunya.

  ek: http://www.fanatik.com.tr/...arar-cikiyor-1282188
 • alınacak herhangi bir kararın türkiye'yi etkilemeyeceği kararlardır. arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. bu hükümet ve fedarasyon varken fener ne küme düşme ne puan silme cezası alır. cas karar verse dahi hükümet ülkenin ceza alması pahasına feneri koruyacaktır. en olmadı rüşvetle bu iş çözülecektir. albertxx dedi dersiniz.
 • hicbir yaptirim karari cikmayacaktir. zira yaptirim karari degildir verilecek olan karardir. yetki konusunda belli hususlari acikliga kavusturacaktir.

  simdi ihtimalleri siralayalim;
  a. yetki uefa'da derse,

  1.uefa ceza karari uygulamayacak, cezasini cekti, bilmem ne diyip, ceza tayinine yer yoktur diyecek.

  2. uefa cok dusuk bir ihtimal ama beni sasirtir da ceza karari verirse, kume dusururse, ya da puan cezasi verirse, o zaman a haber'de ya da atv'de, ntv'de vs. kanallarda; uefa tahkim kurulunda fetö ile iliskisi oldugu soylenen kisilerle ilgili belgeler falan yayinlanir. olay fetöye baglanir. konu kapanir gider.

  b. yetki fifa'da derse,

  1. fifa ceza vermeyecek, kuluplerin cezalarini cektiginden, kisilerin cezaevinde yattigindan cezalarini cektigi hukmedildiginden ivir zivir girecek. ceza tayinine yer yoktur diyecek.

  2. a basliginin 2. maddesi ile ayni. uefa'yi fifa ile degistirin.

  çok onemli edit: uefa'nin bu şike sureciyle ilgili neler yaptigina bakalim da ona gore karar bekleyelim.

  uefa, 24-25 mayıs 2013 tarihinde londra'da gerçekleştirdiği kongresinde "irkçılık ve şikeye karşı sıfır tolerans" prensibi çerçevesinde çok ciddi kararlar aldı. bu tür eylemlerde geriye dönük zaman aşımını kaldıran uefa, eğer yerel federasyon bu olaylara kamu vicdanını tatmin edici cezalar vermezse kendi soruşturmasını başlatabileceğini açıkladı.

  fenerbahçe, 2011-12 süper lig'i 2. sırada bitirdi ve 2012-13 uefa şampiyonlar ligi ön elemelerine katılma hakkı kazandı. kamuoyu, fenerbahçe'nin uefa tarafından yürütülen soruşturmada ceza almasını bekliyordu.

  uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu, 22 haziran 2012 tarihinde fenerbahçe'nin uefa turnuvalarına katılabileceğini açıkladı. tff tahkim kurulu'nun gerekçeli kararının dosyaya bakan uefa disiplin müfettişi ve disiplin kurulu tarafından yeterince incelenmediğini belirten uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu, fenerbahçe sk ve uefa disiplin müfettişinin dava hakkında ek dosya sunabilmesinin uygunluğuna ve son kararın uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu'nda olması kaydıyla fenerbahçe'nin uefa turnuvalarına katılabileceğine karar verdi.

  uefa, 10 haziran 2013 tarihinde fenerbahçe ve beşiktaş kulüpleri hakkında "doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki etmek" suçlamasıyla disiplin soruşturması başlattı ve bu kulüpleri uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu'na sevk etti. ayrıca fenerbahçe kulübünün başkanı aziz yıldırım, yöneticileri mehmet şekip mosturoğlu, ilhan yüksel ekşioğlu, eski asbaşkanı ali yıldırım ve kulüp çalışanı cemil turhan ile beşiktaş kulübünün eski asbaşkanı serdal adalı ve eski teknik direktörü tayfur havutçu hak mahrumiyeti cezası alma talebiyle aynı suçlamaya dayanarak disiplin müfettişi tarafından kurula sevk edildiler.

  uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu, 25 haziran 2013 tarihinde fenerbahçe'yi katılım hakkı elde ettiği 3 sezon (3. sezonu 5 yıllık deneme süresine tabi tutularak ertelenmiş), beşiktaş'ı katılım hakkı elde ettiği 1 sezon uefa turnuvalarından men etti. fenerbahçe ve beşiktaş kulüplerinden toplamda 7 kişi hak mahrumiyeti cezası alma talebiyle sevk edilmesine karşın kurul, bu kişiler hakkında karar vermemiş ve disiplin müfettişinden ek rapor istemiştir.

  kulüplerin yaptığı itiraz sonucunda dosya uefa temyiz kurulu'na taşındı. uefa temyiz kurulu, 15 temmuz 2013 tarihinde fenerbahçe'nin cezasını 2 sezona düşürdü, beşiktaş'ın 1 sezonluk cezasını onadı.
  uefa soruşturması sonucunda fenerbahçe katılım hakkı elde ettiği 2 sezon, beşiktaş katılım hakkı elde ettiği 1 sezon uefa turnuvalarından men edildi. iki kulüpte uefa temyiz kurulu'nun verdiği bu cezalara karşı uluslararası spor tahkim mahkemesi'ne (cas) başvurdu.

  cas, 18 temmuz 2013 tarihinde uefa'nın verdiği kararın yürütmesini durdurdu ve her iki takımın da cas'taki yargılama bitene kadar turnuvalarda oynamasına karar verdi.2 kulüp ve uefa'nın karşılıklı anlaşmaları sonucu hızlandırılmış yargılama yapan cas, 28 ağustos 2013 tarihinde fenerbahçe'nin, 30 ağustos 2013 tarihinde de beşiktaş'ın davalarını karara bağladı. cas, her iki kulübün de itirazlarını reddetti ve uefa temyiz kurulu'nun verdiği cezaları onadı.
  bu doğrultuda fenerbahçe ve beşiktaş takımları katılım hakkı elde ettikleri 2013-14 uefa avrupa ligi gruplarından ihraç edildiler. fenerbahçe'nin yerine uefa'nın kurayla belirlediği apoel fc takımı ve beşiktaş'ın yerine play-off turunda elemiş olduğu tromsø il takımı gruplara alındı.

  fenerbahçe sk, 27 mayıs 2014 tarihinde isviçre federal mahkemesine "cas'ın verdiği kararın iptali ve yürütmenin durdurulması" talebiyle dava açtı. isviçre federal mahkemesi, 24 temmuz 2014 tarihinde fenerbahçe sk'nün yürütmeyi durdurma talebini uefa'nın fenerbahçe spor kulübü'nün davayı kazanması halinde her türlü tazminatı ödemeye hazır olduğuna dair beyanı kapsamında, bu aşamada ileride telafisi imkansız zararların oluşmadığı gerekçesiyle reddetti.16 ekim 2014 tarihinde ise fenerbahçe sk'nün itirazını reddederek davayı sonlandırdı.

  uefa, 9 mayıs 2014 tarihinde trabzonspor'un şikayeti doğrultusunda türkiye futbol federasyonu ve fenerbahçe hakkında, 18 haziran 2014 tarihinde de fenerbahçe'nin şikayeti doğrultusunda trabzonspor kulübü hakkında disiplin soruşturması başlattı. 2 kulüp ve türkiye futbol federasyonu, uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu'na sevk edildi.

  uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu, 15 aralık 2014 tarihinde trabzonspor'un şikayetini reddetti ve türkiye futbol federasyonu ile fenerbahçe'ye yaptırım uygulamadı. fenerbahçe'nin de şikayetini değerlendiren kurul, trabzonspor'a uefa kulüp müsabakaları için kabul edilme kriterleri formunu usulüne uygun doldurmaması nedeniyle 10 bin euro para cezası verdi. ancak bunun yanında ekstra bir yaptırım uygulamadı.
  trabzonspor ve fenerbahçe'nin itirazıyla dosya uefa temyiz kurulu'na taşındı. uefa temyiz kurulu, 18 eylül 2015 tarihinde trabzonspor ve fenerbahçe'nin itirazını reddetti ve uefa kontrol, etik ve disiplin kurulu'nun kararını onadı.
  böylelikle uefa, soruşturma sonucunda trabzonspor, fenerbahçe ve türkiye futbol federasyonu'na bir yaptırım uygulamadı.

  trabzonspor ve fenerbahçe, uefa temyiz kurulu'nun verdiği bu karara karşı uluslararası spor tahkim mahkemesi'ne (cas) başvurmuştur.

  özet: bi halt cikmayacak. bosuna heveslenmeyin. kokusmus hukuk sistemi dunyanin her yerinde ayni. yok oyle italyadaki skandal gibi cat cat cat cezalar. kim bilir kac para yediler ceza vermemek icin.
 • burdan çıkacak 2 karar var arkadaşlar

  cas ya uefa bu konuda yetkilidir diyecek veya uefa bu konuda yetkili değildir diyecek.

  cas eğer uefa yetkilidir derse;

  uefa ya verdiği sıfır tolerans kararı neticesinde avrupa'dan men ettiği takımların küme düşürülmesini talep edecek ya da yeniden soruşturma başlatıp şike var diyerek yine bu takımların küme düşürülmesini isteyecek.

  çünkü tekrar söyleyelim spor hukukunda usulsüz dinleme diye bir şey yok. bu delil adama nerden gelirse gelsin montaj sahte vs. değil ise benim kabulümdür diyor.

  cas eğer uefa yetkili değildir derse;

  o zaman eğer yapacaksa trabzonspor olayı fifa'ya taşır ve der ki uefa yetkili değilse bile sen yetkilisin gel bunların bu cezasını ver.

  durum şu an için bu.
 • şu saat olmasına rağmen verilmemiş karardır. benim huyumdan suyumdan mıdır yoksa fenerbahçe'ye olan düşmanlığımdan mıdır, nedir?..
  benim şöyle bir yetkim olacak şafak vakti karar alır, kuşluk vaktine kadar bu takımları düşürdünüz, düşürdünüz olmadı size su yok derdim.
  ayrıca merak ediyorum bu kararın uygulanmasında ve küme düşürülmenin biliyorsunuz ki rant sistemine bağlı olduğu ülkemde; bein sports'ta söz hakkına sahip olacak mıdır? hatırlarsınız ki reyting adı altında megalı, süperli falan filan oynattı bu adamlar.
  bein buraya yatırım yapmışken ligden düşürülmeler mi daha fazla zarar verir, yoksa kirlenmiş ve drvenom 'un belirttiği yabancı oyunculardan yoksun bir lig mi?