• 2019 türkiye'sinde 1 milyon dolar olan rakam 250 bin dolara kadar düşmüştür.

  kısacası 250 bin dolara ev alan bir arap bile türk vatandaşlığına hak kazanıyor.
  he bunu neden yazdım çok açık değil mi? her gün 11 yabancı oynuyor diye birileri boş keseden sallıyor ya işte milli marş edebiyatı falan yapıyorlar. çıkıp bunu tartışan yok. herkes vatan, millet, sakarya edebiyatı yapa dursun.
 • benim anlamadigim olay su. futbolcularin haftalik kazanciyla vatandaslik alinabiliyor. yarin obur gun yabanci siniri gelince biz selcuk ve tarik'a verecegimiz ekstradan para yerine muslera'ya sneijder'in muteahhitlik sirketinden daire alirsak bu adam yabanci sinirlamasini by-pass etmis mi olacak? hayir madem boyle bir imkan var ben ne anladim bu yabanci sinirlamasindan?

  3-4 milyona butun takimi turk yapariz bu sekilde.

  edit: uyari geldi milli takmi secmesi gerek diye. ben de duzeltiyorum o zaman muslera'yi yabanci statusunde alalim, millli takima giremeyen arkadaslari turk yapalim. marcao, luyindama falan
 • türkiye’de 2 yılın üzerinde bulunmuş neredeyse tüm futbolcularımız yatırım yapıyor zaten bir şekilde. yabancı sınırı çıktığı takdirde bence tüm futbolcularımıza nef’ten 250 bin dolarlık ev almalıyız. evet türk sayılmaları için milli takımda da oynamaları gerekiyor fakat bence verdiğimiz mesaj çok güzel olur. ülke vatandaşlığını üç kuruş paraya (bizim için öyle değil tabii de) verenlere, alın bu adamların da türk vatandaşlığı var nasıl ötekileştirirsiniz diye sorabilirsiniz.

  bir kişi türk vatandaşı (yeni söylemle türkiye vatandaşı) olduğu an vatandaşlığının getirdiği tüm haklardan yararlanmalıdır. ha siz bu insanları kısıtlayacaksanız körfez ülkelerinden gelen vatandaşlara da aynı yaptırımları uygulamalısınız. zaten en büyük sorun da her alanda çifte standart olması.
 • http://www.karar.com/...lmanin-bedeli-368974

  `1 milyon dolara türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi` futbolda yabancı sınırının bugudur.

  herhangi bir futbolcuyla transfer pazarlığı yapılırken, 1 milyon dolarlık gayrimenkul artı türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı ile kadrodaki 23 futbolcuyu da brezilyalı yapmak yasal olarak mümkün.

  bunu bu sözlükte ilk yazan ben miyim? yoksa başka bir başlıkta bu konu ele alındı mı? bilmiyorum. ama bunu anlatarak futbolda, basketbolda, sporun tüm dallarında, milli takımlarda bir devrim yapmak mümkün.

  ekleme: 15-16 yaşlarında brezilyalıları futbol takımına, abdlileri basket takımına transfer edip, üstüne bir de doğdukları ülkeden çabuk davranıp milli takımlarda da oynatırsak... fransa'nın milli takımlarında afrikalıları oynatmasına benzer avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları kendiliğinden gelir.

  ekleme2: yabancı sınırı ırkçılığı'na, takılmamak için 4-5 senelik sözleşmelerde 15-20 milyon euroluk ödeme planlarının arasına, 1 milyon dolarlık gayrimenkul ve tc vatandaşlığı da eklenebilir.
 • anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı, tamamen asparagas bir mevzu. cem yılmaz’ın skeçlerindeki “uzayda su bulundu! ama kuyu suyu” mevzusu gibi.

  edit: yeterince iyi ifade edememisim kendimi. burada asparagas dedigim 1 milyon dolar veren her kisinin otomatikman, baskaca bir kosul olmaksizin vatandaslik alacagi iddiasi. sporcular bakimindan ileri surulen bu iddianin hicbir tutar yani yok. fakat bunun disinda ulkeye belirli bir yatirimda bulunan kisilerin, bu yatirimlarin devamli olmasi durumunda vatandaslik kazanmak icin gereken sureyi beklememe durumlari elbette hukuka uygun olabilir.