• 9
  son birkaç yıldır hayatımızda yer edinen ve daha da edinecekmiş gibi gözüken terim. bir de bunun kardeşi var "kilit değil anahtar oyuncu." ikisi de birbirinden beter. hadi "kilit değil" çıkışının biraz haklılık payı var ama "kime göre anahtar neye göre anahtar". belki benim takımımdaki en önemli oyuncu "kapı kolu" görevi görüyor, illa metaforik açıdan açıklayacaksak bu şeyleri.

  neyse, konu bu değil. "yüzde yüzlük gol şansı" demekte aslında bir mantık hatası yok. ortada hala var olan bir şanstan bahsediliyor. içerdiği bir anlam var: eğer son parça da düzgün işlerse gol. yani oyuncu absürd bir vuruş yapmazsa gol. yani yüzde yüzlük gol "şansı". son eylem hala gerçekleşmemiş durumda.

  bu şekilde baktığımız zaman, mantıksal açıdan hatalı olanın aslında yüzde doksan dokuzluk gol "şansı" demek olduğunu görüyoruz. çünkü burada kast edilen tek bir şey var. taaaa en başından beri gelişen pozisyonun artan gol olma olasılığı değil, her şeyin oyuncunun son dokunuşuna kalmış gözükmesi. elbette yüzde yüz diye bir şey yoktur. hatta, yine, metaforik olacaksak kesin olan tek şey kesin diye bir şeyin olmayışıdır.

  ama dediğim gibi, yüzde yüzlük gol şansı ile bir kesinlikten bahsedilmiyor. ortada gerçekleşmesi gereken bir koşul daha var. bu koşul ise genellikle oyuncunun düzgün vuruş yapması. yani yüzde yüzlük golün kaçması gibi bir durum yok ortada, eğer o vuruş gelmezse.

  oyuncunun hala kaçırma, düzgün vuramama ihtimalinin bilindiği gol pozisyonunu, o ana kadar istendiği gibi gittiğine işaret eden bir terimdi yüzde yüzlük gol şansı. bunu yüzde doksan dokuzluk gol şansına uyguladığımızda şu ortaya çıkıyor. ilk kısım aynı, ama ikinci kısımda o ana kadar işlerin yüzde doksan dokuz istendiği gibi gittiği belirtiliyor. olmuş bitmiş olay. son adamı çalımlamışsın veya top bomboş önüne düşmüş tık dokun tak gol, %1'lik pay nerede kaybediliyor?

  yani "yüzde yüzlük gol şansı" demek şu:

  geçmiş zaman-------------------------------------şimdiki zaman---------------------------------------gelecek zaman

  işlerin istendiği gibi--------------------------topla oyuncunun ayağının ---------------------------- gol
  gittiği kısım-------------------------------------temas ettiği an ------------------------------veya değil

  yüzde yüzlük-----------------------------------------gol şansı-----------------------------------------gol veya değil. olay hala oyuncunun vuruşuna bağlı. ben geçmiş zamanda yüzde doksan dokuzluk bir ihtimal göremiyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!