• 1
  18/19 futbol sezonunda yayıncı kuruluş müsabaka spikerlerinin diline pelesenk olmuş söylem. eskiden yüzde yüz denirdi. bilimsel olarak doğru bir söylem zira ihtimali yüzde yüz olan şeyde hata payı olmaz. eğer bir gol kaçıyorsa yüzde yüzlük pozisyon değildir. ağız birliği yapmışçasına beinsports spikerlerinin bu tutumu benimsemesi kuruluşun dayattığı bir şey olabilir.

  ancak her ne kadar bilimsel olarak doğru da olsa, eski usüle akışkanlıktan olsa gerek eğreti duran bir söz öbeği. bana duyguyu veremediği gibi konsantrasyonumu da dağıtıyor. * buna mı taktım? hayır ama ne bileyim "çok net gol şansı" gibi sayısal ifadeler içermeyen şeyler kullansalar daha güzel olur gibi. hayır neye dayanarak yüzde doksan dokuz dedin hesapladın mı be adam? *
 • 3
  %100 gol şansı bir deyimdi. mecaz anlam içeriyordu. bunun değişip de %99 denmesi komik ve zorlama hissettiriyor.
  bir soru:
  kaleciyi çalımladınız, kale bomboş, vurmasanız da top yuvarlanıp gol olacak. bu durum, yüzde kaç gol ihtimali? %100 değil mi? ama ters vurdunuz ve direkten döndü. demek ki kaçma ihtimali olmayan fırsat hiç bir zaman yokmuş. o zaman mecaz anlamlı bir futbol deyimini değiştirmek bence işgüzarlıktan baska bir şey değil.
 • 5
  bu tarz söylemesi güzel gibi duran ama içi boş olan şeyler yerine mesela "bariz gol şansı" demek neden zor anlamıyorum. bak ben de götümden bir şey uydurayım mesela, süslü ama için boş.

  futbol basit bir oyundur zor olan futbolu basit oynamaktır hesabı türkçe konuşmak basit bir şeydir zor olan türkçe'yi basit konuşmaktır.
 • 6
  burda rakam üstünden giderek yanlış yapılıyor. yüzde yüzlük demek kesin anlamı çıkarmaz. kaleci ile karşı karşıya cepheden kaldığında yüzde yüzlük gol pozisyonudur ve doğrudur. pozisyon gol olabilecek bütün şartların sağlandığı duruma gelmiştir. yüzde yüzlük gol demiyoruz sonuçta pozisyonu o şekilde adlandiriyoruz. yüzde 99 sacmalamaktan başka bişe değil ve kulağı tirmaliyor. illa matematik yapacaksak, yüzde 50 diyelim olsun bitsin. sonuçta ya gol olur ya kaçar.
 • 7
  bunu ortaya ilk çıkaran ali ece idi duyduğum kadarıyla. tivibuspor'da denk gelmiştim, hatta matematiksel olarak %100'lük gol pozisyonunun kaçmasının imkansız olduğundan bahsetmişti. sanırım ali ece'nin kulağımı tırmalayan ilk ve tek lafıydı. şu aralar pek kullanmıyor bu tabiri.

  bein sports'ta bunu duymak da rahatsız ediyor. bariz gol şansı demek zor değil hakikatten.