• 1576
  kendisinin kalmasını,mariano'nun ise gitmesini isteyenlerin güvendiği tek şey marianonun yerini dolduracağına inandığı/bildiği martin linnestir. yuto nagatomonun performansı bu yıl sakatlık ve milli takım takvimi yüzünden sekteye uğradı, evet kabul ama bu arkadaş ne top çıkarma konusunda ne ofans konusunda mariano'nun eline su dökemez. orta sahamız oyun kurma anlaminda bu kadar defolu olmasaydı ve bunun yükü marianoya binmeseydi defansif anlamda mariano bu yıl daha iyi olurdu. yutoyla mariano arasında ise yaş olarak sadece 3 ay var. visca muhabbetine ise hiç girmiyorum, o maçta başakşehir ne oynadı ki? hepimiz akbilsporun son haftalardaki maçlarını izledik, viscanın performansının ne kadar düşük olduğunu,neleri kaçırdığını biliyoruz. ffp'nin bir yıl daha başımızda olduğu düşünülürse,bence galatasarayın ne olursa olsun işler parçalarını kontratı bitmeden paraya(takas yoluyla da olsa) çevirmesi gerekiyor. bu sevimli japonumuzun sözleşmesi önümüzdeki sezon bitiyor. tekrar sözleşme yapacağımızı ise hiç sanmıyorum. bence vedalaşma vaktimiz geldi. hala ederi varken,istatistikleri de hiç fena değilken yollarımız ayrılmalı. düşüncelerimin benzeri fernando için de geçerlidir.
 • 1577
  nagatomo bu sene* talihsiz sakatlıklar ve milli takımdan ötürü son haftalara kadar tam form tutamadı. ama en kritik maçlarda görevini harika bir şekilde yaptı. satılması yönünde görüş veren arkadaşları anlamakla beraber satıldığı takdirde aynı seviyede bir oyuncu bulabileceğimizi kesinlikle düşünmüyorum. japonlar genetik olarak geç yaşlanan bir ırk. 50 yaşındaki japonlar 30 gibi göstermekte. nagatomo'nun da profesyonelliği ortada. bence 36-37 yaşlarına kadar performanısını koruyacaktır.
  aynı zamanda nagatomo'nun çok underrated bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. şimdiye dek sadece şu porto'lu corona harici ciddi sıkıntılar yaşadığını görmedim.(keza o maçı da alıyorduk az daha)
  sol bek bulunması en zor mevkilerden biri. şu an en potansiyelli gösterilen beklerden olan eski oyuncumuz alex telles'i ele alalım. bizde olan performansının yetersiz olduğu konusunda çoğumuz hemfikirdir diye düşünüyorum. şu an en potansiyelli gösterilen bek oyuncularından birine tu kaka ettik biz.(haklılık payımız da vardı bu arada o ayrı konu)
  sol bek gibi bulunması zor olan bir mevkide en kötü hali bile fena olmayan nagatomo'nun bence gözden çıkarılmaması gerektiğini düşünüyorum. bir kere çok zeki ve savunma bilgisi üst düzey bir oyuncu. inanılmaz çevik ve inanılmaz bir enerjisi var. mariano'yla kıyaslamak da yanlış bence. mariano gerçekten çok teknik ve ismi olan bir oyuncu. ama yaşının da getirisi ile beraber ciddi defansif zaafları var.
  kadromuzun gençleşmesi gerektiğini, maaş bütçemizin düşmesi gerektiğini pek çok entry'mde belirttim. ama nagatomo'nun durumu gerçekten çok farklı. fatih terim bu adamı boşuna genç oyunculara örnek göstermedi.
  bu arada işin pazarlama kısmına girmedim hiç. nagatomo japonya'da bildiğiniz ikon bir oyuncu. adam sayesinde türk ligi 100 milyon nüfusu olan japonya pazarında izlenmeye başlandı. maaşı fazla diye düşünebilirsiniz. ama gerçekten getirisi finansal bakımdan götürüsünden fazladır. bunu çok kafaya takmayın bence.
 • 1578
  2019-20 sezonu sonunda sözleşmesi bitecek olan futbolcumuz. şu an kendisine en fazla 2 3 milyon euro bonservis veren çıkar. yerine garanti adam bulunmayacaksa riske girmeye gerek yok. başka önemli mevkilere odaklanırız. sezon sonu da yuto ile büyük ihtimalle yollarımız ayrılır.

  edit: düşündüm de neden japonlara veya çin'e, en kötü araplara 5 6 milyon euro civarında satmayalım :)
 • 1579
  kontratını tamamlaması bizim için daha faydalı japon oyuncumuz ...
  14 yabancı hakkı varken bu yıl yollamanın anlamı yok. bu yıl insanüstü bir gayret gösterdi ve üstüne çok kötü bir sakatlığa yakalandı. fitness kitabı yazan bir adamdan bahsediyoruz. fatih terimin dediği gibi " adama dinlen diyoruz , kendi gidip üstüne 2 saat antrenman yapıyor". en az 3 yıl daha aynı performans ile oynar.

  bu yıl etkisiz gözükmesinin sebebi onyekurunun sol beki kanada çıkarmada son derece yetersiz/bencil olmasıydı. garry ile oynadığında harikalar yaratmıştı. babel veya sola kim geceçek ise; gene onunla iyi olacağına inanıyorum.
 • 1580
  19 mayıs 2019 galatasaray başakşehir maçında ligin en iyi futbolcusu denilen edin visca'yı ali sami yen stadının numaralı tribününün sağ köşesine gömmüştür. muhtemelen visca hala ordadır ve 2019-2020 sezonunun ilk maçında çıkacaktır. he bunu ilk defa da yapmamıştır. bir bek oyuncusunun ilk görevi savunma yapmaktır ve ligimizde bunu yuto'dan daha iyi (fit olduğunda) yapabilen biri yoktur. aslında hücumda da iyidir ama maalesef henry onyekuru golcülük konusunda iyi olsa da, bekini oynatma konusunda biraz kısır bir futbolcudur.
 • 1584
  yaklaşık 3 hafta önce mayısın sonu civarlarında japon basınına bir röportaj vermiş japon oyuncumuz. türk basınında genel yankı bulmamıştı bu röportaj. orda böyle bir şey söylemişti "galatasarayda inanılmaz mutluyum, 10 yıldan fazla uzun bir karyerim oldu ama burdan önce sadece 2 kupa kazandım, buraya geldim artık 3. kupam, inanılmaz mutluyum ve buna inanamıyorum". onun için nagatomonun teklifleri geri çevirmesine şaşırmamak lazım. adam her sezon kupa ve şampiyonluk kazanıyor ve bundan inanılmaz mutluluk duyuyor. bunun değerini biliyor.
 • 1586
  girişimcileri desteklemeye karar veren futbolcumuz.

  kişisel parasından 300 milyon yen ile toplamda 100 kişiyi desteklemek isterken bunun ilk ayağı olarak 30 milyon yen ile 10 kişinin hayalini destekleme sürecini başlatmış. karakterli insan başka oluyor.

  kendisi 30 milyon yen bağışlamaktadır. yani bu da yaklaşık olarak 1,6 milyon türk lirası yapıyor.

  --- alıntı ---
  https://twitter.com/.../1141660911943352320
  --- alıntı ---
 • 1587
  çok çok çok büyük karaktere sahip olan ender futbolculardan biri ve galatasaray forması giydiği için inanılmaz mutluyum. yakın tarihte, benzer karakter özellikleriyle iki oyuncu daha geçti bu takımdan, biri didier drogba diğeri de harry kewell yakın tarih dışında çok daha fazlasını saymak tabii ki mümkün.

  ben bu tip oyuncuların mümkün olan son ana kadar kulüpte oynamasını ve sonrasında da bir şekilde bağı koparmadan ilişkimize devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. scout, coach,menejer,mentor,elçi vs. fark etmez mutlaka ilişkimiz devam etmeli.
 • 1589
  22. şampiyonluk kutlamalarında sahneye çıkarken yanında güzel çocuğu vardı. paytak paytak yürüyen bu küçük kardeşimiz babasının elinden tutuyordu. sonrasında nagatomo, donk ile kısa bir samuray koreografisi gerçekleştireceği için çocuğun elini bıraktı ve çocuğuna burada bekle anlamına gelecek bir işaret yaptı. ve çocuk kıpırdamadan bekledi. böyle çocuk yetiştirebilmek de bir sanattır.

  https://www.youtube.com/watch?v=afAPYdS-uKo 1:16:00'dan itibaren
 • 1594
  25 hazirandan beri başlığına entry girilmemiş sol bek. herkes mariano'ya odaklandı ama bek rotasyonumuz şişkin ve mariano gitmezse linnes'i sola kaydırıp kendisine de uzakdoğu'dan bir talip bakılabilir. geçen seneki ciğer sönmesinden iyi dönemedi, bu sene de fazla bir beklentim yok. ha kalırsa en kötü yine visca'yı alıp eve götürür, o ayrı. *
 • 1595
  19 temmuz 2019 rb leipzig galatasaray maçı'nın ilk yarısında gösterdiği performansla yüreğime su serpen kaliteli sol bekimiz. fiziken son derece iyi durumda, hücumda da savunmada da etkili. sağda solda gönderilmesi gerektiğini söyleyenlere de iyi bir cevap olmuştur bu performansı. sol bek kıtlığının olduğu ülkemizde, iyi bir alternatifini bulmadığımız sürece takımımızda kalması gerekmekte.
 • 1597
  evlat kontenjanında olmasından dolayı sözleşmesinin son gününe kadar kulupte kalacak hatta bir yıl daha sözleşmesini uzatabilecek futbolcu.

  bazı futbolculardan neden kopamıyoruz, neden illa futbolu bizde bırakması gerekiyor anlamıyorum. an itibariyle ilk 11'imizin yaş ortalaması 29,6'dır.

  senle yollarımızı ayırmak istiyoruz dendiğinde yüksek japon ahlakı ile istenmediğim yerde durmam diyecek karakterde bir adam.