• 3
  benim için çok şey ifade eden, dünyanın en iyi milli basketbol takımı.

  drazen petrovic, vlade divac, toni kukoc, dino rada, zarko paspalj, predrag danilovic ve velimir perasovic gibi isimlerin oluşturduğu kimileri tarafından tarihin en iyi basketbol takımı olarak kabul edilen 1980'lerin bu altın, harika jenerasyonu izleyemesek de; 2000'lerin başındaki bir diğer harika takımını en azından televizyon başında da olsa izleme fırsatı bulduk.

  1998'de yunanistan'da dünya şampiyonu olan o yugoslavya milli takımı, 2001'de ülkemizde düzenlenen basketbol şampiyonasında milli takımımızı mağlup edip altın madalya kazanmıştı.

  aynı milli takım 2002'de bu kez abd'de düzenlenen dünya basketbol şampiyonası'nda çeyrek finalde toplama takım abd'yi, finalde ise arjantin'i geçip altın madalyayı kazanma başarısı gösterdi.

  peki kimler vardı o yugoslavya basketbol milli takımı'nda dersiniz ? benim için dünyanın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu, nickime anlam, değer katan dejan bodiroga'nın yanı sıra peja stojakovic, vlade divac, marko jaric, milan gurovic ve daha niceleri..

  basketbol olarak baktığımızda bu spor için yaptıkları, başardıkları gerçekten çok önemli. yugoslav basketbolu deyince hemen aklına bir ekol geliyor. bu anlamda, yapılan başarılan şeyler, çok daha özel ve güzel..

  2014 yılında bir gazetede gördüm, a milli basketbol takımımız dünya basketbol şampiyonasına hazırlık anlamında ispanya ve yunanistan ile özel maç yapacaktı, onun haberini yapmış gazete, ispanya maçı da içerde abdi ipekçi'de. neyse, köydeyim tabi ben, eve geçip hemen bu maça bilet aldım, gece ise memleketimden denizli'den istanbul'a yola çıktım ispanya milli takımı'nı izliycez artık :) vardım ertesi gün salona, orda maç önü beklerken yabancı bir adamla tanıştık; kim olduğunu bilmiyorum tabi, bildiğimiz kadar ingilizcemizle biraz muhabbet ettik, tanıştığım kişi ispanyol basketbol yorumcularından bir tanesiymiş, hatta sergio rodriguez aile dostuymuş.. neyse, konuşabildiğimiz kadar konuştuk, elin ispanyol gazetecisi 400-500 sayfalık yugoslav basketbolunu anlatan kitap yazmış, 1980'lerdeki o jenerasyonu ise en iyi takım, rüya takım olarak göstermekte kendisi.. adamın ismini hatırlayabilirsem, buraya not düşeceğim, bu da böyle güzel bir anımdır diyelim.. :)

  daha çok fazla şey yazılabilir, ama son birkaç şeyle bitireceğim. bugün 1990'lardan itibaren yugoslavya dağılmasaydı; goran dragic, zoran dragic, luka doncic gibi isimlerin yanı sıra nikola vucevic, nikola pekovic bunların yanı sıra ante tomic, zoran planinic gibi daha yazmadığım birçok isim yugoslavya bayrağı altında yugoslavya basketbol milli takımı için oynayacaktı. bu isimlere sırp oyuncular büyük yıldız milos teodosic, vasilije micic, nikola jokic, boban marjanovic gibi isimleri ekleyin; şimdi şöyle düşünüp bu isimleri yugoslavya formasıyla hayal edebilirsiniz, muhtemelen katıldıkları her turnuvayı kazanırlar...

  neyse, şöyle toparlayalım; benim için tarihin en iyi basketbol takımı, benim rüya takımım 1990'ların sonu 2000'lerin başındaki; en başta da belirttiğim gibi nickime anlam katan dejan bodiroga, marko jaric, peja stojakovic, vlade divac, milan gurovic ve ıgor rakocevic gibi isimlerin olduğu takımdır.

  1980'lerin başındaki takımı - yani drazen petrovic, vlade divac, toni kukoc, dino rada, zarko paspalj, predrag danilovic ve velimir perasovic vs. - gelmiş geçmiş en iyi takım veya en iyi takımlardan biri olarak kabul edenler de var, hepsine saygımız sonsuz tabii ki, ama çok çok detaylı izleme fırsatı bulamadığım için ki daha doğrusu o müthiş jenerasyona biz geç kaldığımız için ben izlediğim takımlar için yorum yaptım o sebeple 1990'ların sonundaki o müthiş yugoslavya jenerasyonu seçtim :)

  ha iki takım seçmem gerekse birisi 1990'ların sonundaki jenerasyon, diğeri 1980'lerin başındaki jenerasyon olurdu :) her yol yugoslavlara çıkıyor yani :) şunda hem fikiriz, şu genellemeyi sanırım yapabilirim ; tarihin en iyi basketbol takımı - dream team'i - yugoslavya basketbol milli takımı'dır. :)