• 3
  ikisinin takımda bulundukları dönemleri değiştirirsek cevap ortaya çıkar. yetenek, göz zevki bakımından lincoln sneijder'i bile geçer. lincoln öyle bir futbolcuydu ki oynadığı zaman maçı kazandırmakla kalmıyor şov izlememizi sağlıyordu. maalesef disiplinden ziyade çalışmayı sevmeyen bir adamdı. birde dönemin yerli oyuncuları çok üstüne gittiler. aslında tam fatih terim'in istediği tarzda bir futbolcuydu. hoca'nın zaten "koşan ama yeteneksiz bir oyuncuya yetenek ekleyemem ama yetenekli bir oyuncuya koşmayı öğretirim" sözüne güvenerek lincoln takıma sınıf atlatabilirdi.
 • 4
  tartışılmasını anlamsız bulduğum versus. cassio en ufak sertlik ve kavga da siner daha da oyun içinde göremezdiniz. belhanda 9 kere top kaybı yapıp küfür yese 10. kez gene o topu almaya gelir. belhanda, saha içinde kavga çıktığında karşısında kim olursa olsun geri adım atmaz. lincoln ise volkan'dan kaçmıştı. yunus'un topsuz oyun katkısı cassio'nun 10 katı filandır. topsuz oyunda olmamasına ragmen öyle ahım şahım bir skor katkısı yapmazdı, darbeden kaçardı.

  edit; ayrıca bu saydıklarım sadece galatasaray kariyerleri için geçerli. genele bakarsanız belhanda net olarak üstün.
 • 9
  istatistik olarak pek fark olmayan ancak, belhanda'nın biraz daha ağır bastığı versus. *

  belhanda 54 maç 7 gol 17 asist, 12 sarı kart,

  lincoln, 42 maç 13 gol 20 asist 7 sarı kart.

  belhanda, şampiyonlar liginde galatasaray forması ile 4 maça çıkmış. lincoln ile şampiyonlar liginde maalesef yer alamadık.

  belhanda'nın orta alanda kollektif oyuna katkısını göz önünde tutmamız gerekir. lincoln, biraz daha bireysel gibiydi.

  belhanda'nın gösterişli bir oyunu yok. lincoln biraz daha göze hitap ediyordu ancak belhanda'ya oranla mücadele açısından belhanda daha ağır basıyor.

  belhanda bu takımda özellikle takip edilen bir duruma sahip bir durumda. seveni de sevmeyeni de belhanda'yı takip ediyor.

  belhanda'yı çok seversiniz, sizi pişman eder. nefret edersiniz, mutlu eder.

  galatasaray'dan sorunlu bir şekilde ayrıldığı öne sürülen lincoln gibi olmayacağının garantisi yok ama kariyeri için mantıklı bir karar verip boşluğu rahatlıkla doldurulabilecek bir oyuncu olan belhanda'nın galatasaray'a verdiği katkıyı önemli buluyorum.

  https://www.youtube.com/watch?v=4G523LhRA0A

  umarım daha iyi olursun belhanda, fatih hocanın sana olan güvenini boşa çıkarma.
 • 10
  benim gözümde berabere olan versustur. ne belhanda lincoln kadar yetenekli ne de lincoln belhanda kadar profesyonel. gerçi belhandanında profesyonelliği tarştışmaya açıktır.

  lincoln içinde ayrı bi parantez açmak istiyorum. michael skibbe döneminde oynağı futbol her baba yiğidin harcı değildir. orta saha rotasyonunun ayhan akman , müzmin sakat tobias linderoth, barış özbek ,mehmet topal ve mehmet güven' in olduğu takımda ne kadar faydalı olunabiliyorsa o kadar faydalı olmuştur. hakkınıda yemeyelim büyük yetenekti. ama profesyonelliği bildiğin yoktu.
 • 11
  dünyanın en yetenekli adamı da olsa ben takıma verdiği katkıya bakarım o yüzden belhanda.lincoln mükemmel bir yetenekti fakat her gün kendisiyle ilgili saçma sapan haberler okumaktan artık gına gelmişti yok deplasmana gitmek istemiyor yok kampa katılmadı yok şöyle oldu yok böyle oldu derken zaten kendisinin de kafasında futbol oynamak olmadığı için en son kampa katılmayarak gitmişti.
 • 12
  lincoln'ün skor katkısı olmadığını öğrendiğimiz karşılaştırma. süper lig'de 42 maçta 13 gol 20 asisti var. neredeyse maç başına 1 gole doğrudan etki etmiş. bizimle uefa kupasında 16 maçta 3 gol 8 asisti var. disiplinsiz, laçka, ne zaman nerede takımı yarı yolda bırakacağı belli olmayan ama oldukça yetenekli bir futbolcuydu lincoln. devri bitti diye gömmeye gerek yok.
 • 14
  istatistikleri falan atalım bir kenara. ayni mevkinin oyuncuları olmadiginida koyalım bir tarafa. stadyuma gittiniz ya da evde televizyonu actiniz, hangi futbolcuyu izlemek istersiniz. çalım atmayı becerebilen futbolcu candır. büyük yetenek ister. basit birşey değildir. dünyada çalım atmayı bilen futbolcu azaldığı icin herkes sağa sola deli danalar gibi koşuyor zaten. lincoln' u izlemek daha keyiflidir. çalım olmayan futbolda yerin dibine batsın.
 • 15
  mevzu yetenekse lincoln belhanda'yı geçtim sneijder'den bile yetenekliydi. belki uzun mesafeden şutlarda eksiktir sneijder'den. ancak futbol sadece yetenekle oynanan bir oyun değil. o yüzden bu versusun galibi açık ara belhanda.

  lincoln'de sneijder'in profesyonelliği ve winnerlığı, belhanda'nın da mücadeleciliği ve çalışkanlığı olsaydı çok ama çok başka bir seviyede futbolcu olabilirdi. hagi'den sonra izlediğim tartışmasız en büyük yetenekti.
 • 18
  lincoln'ü izlememiş yeni nesil taraftarlar tarafından belhanda'nın yüceltildiği kıyas.

  ben de aşağıdaki satırlar ile katılayım madem:

  1) lincoln her an skoru değiştirebilecek bir top cambazıydı. örneğin linkteki topuk pasını attığı maçı televizyondan izliyordum ve üzerinden yıllar da geçse futbol ve estetik birleşimi dendiğinde hala aklıma gelen ilk görüntülerden biridir. belhanda ne skoru değiştirebilecek bir oyuncu, ne de seyir zevki sunuyor.
  https://youtu.be/2ukWMWX0-DA?t=135

  2) lincoln insanları tribüne çeken bir oyuncuydu. "hadi bugün maça gidelim de lincoln'ü izleyelim" cümlesinin öznesi olabilen bir yetenekti. örneğin hazırlık maçı bile olsa florya'dan kalkıp lincoln'ü izlemeye atatürk olimpiyat stadı'na gidebilirsiniz benim gibi. aynı şeyi belhanda için söyleyebilir miyiz? sanmam.
  (bkz: 29 temmuz 2007 galatasaray istanbulspor maçı/#1077413)

  3) lincoln şut tehdidi olan, iyi frikik kullanan bir oyuncuydu. bu özellikleri ile de belhanda'dan üstün.

  sonuç olarak, belhanda daha bir takım oyuncusu, lincoln ise lider.
 • 22
  cevabı futbola bakış açınıza göre değişecek versus. eğer kazanmayı istiyorsanız ya da teknik taktik boyutlarına önem veriyorsanız belhanda'yı 11'inize alırsınız heeee yok ben estetiğe ehemmiyet gösteriyorum diyorsanız sambacı lincoln daha ağır basıyor. benim hagi'den sonra formama ismini yazdırdığım 2.futbolcu lincoln'dü. o dönem 16 yaşındaydım ve futbol benim için no look pastan ibaretti. şimdi ise 28 yaşımıza merdiven dayadık belhanda benim gözümde lincoln'den çok daha faydalıdır.
 • 24
  ikisini de izlemiş nesildenim, hatta hagi'yi de izlemiş nesildenim. kendi fikirlerimi, birkaç madde halinde sıralayayım;

  1) lincoln, hagi'den sonra gördüğüm en yetenekli futbolcuydu diyebilirim. müthiş bir kabiliyet ve teknik vardı. fenerbahçe taraftarının haklı olarak yücelttiği alex'i, cebinden rahatlıkla çıkarabilecek kabiliyetteydi. fakat aidiyet duygusu ve disiplin sıfırdı. belhanda, yetenek olarak sınırlı bir oyuncu olmasına ve sorunlu bir kişiliği olmasına rağmen, işini yapan karakterde bir adam. çalışkan ve takımı kendisininmiş gibi sahiplenen bir yapıya sahip.

  2) lincoln takım oyununa katkısı belli sınırlarda bir oyuncuydu. sazı eline aldığı zaman harikalar yaratabilirdi, ama o sazı eline aldırmakta meşakkatli bir işti. misal olarak deplasman maçı beğenmeyip, oynamadığı zamanlar dün gibi aklımda. belhanda ise takım oyununa katkısı üst düzey bir isim. oynamadığı maçlarda durumumuz ortada. nedeni ise kendi varlığından çok, takımın kazanmasını önemsiyor olması. boş kaleye bir pozisyonda iş garanti olsun diye gomis'e pas atmış bir adamdan söz ediyoruz.

  3) lincoln karizmatik biri hiç olmadı. karizmadan kastım yakışıklılık değil. rakibin sertliğine karşı çabucak sinen naif bir yapıya sahipti. üzerine oynandığı zaman çok kolay sindirilebiliyordu. keza volkan örneğini hepiniz hatırlarsınız. ilk maçta volkan'dan dayak yeme korkusu oluştuğu için, 1 yıl sonraki bir kavgada kalenin yanına bile yaklaşamadı. yanlış anlamayın gitsin kavga etsin demiyorum. sadece nasıl sindiğine bir örnek olarak bu olaydan bahsediyorum. belhanda ise tam tersi bir yapıya sahip. bu arada volkan'da az anasının gözü değil. psikolojik baskıyı, kime nasıl uygulayacağını çok iyi biliyor.

  4) lincoln takım arkadaşları tarafından pek sevilen bir kişilik değildi. çünkü benmerkezci bir futbolcuydu. kendini takımdan önemli görür, kendi isteklerini her şeyin üzerinde tutardı. bu yüzden hiçbir takım arkadaşıyla arası çok iyi olmadı. belhanda ise takım içinde sevilen biri.

  şimdi kısa bir belhanda'yı sevmeyen arkadaşlarımıza bir değerlendirme yapmak istiyorum. arkadaşlar, çoğunuz belhanda'yı arap diye sevmiyorsunuz. bunu kabul edin. brezilyalı olsaydı aslan-kaplan, italyan olsaydı helal be sicilyanın çocuğu naraları atardınız(sevmeyen kesimden söz ediyorum). bakın ülkemizin ve geçmişte devletimizin araplarla sorun yaşadığı için, daha doğrusu dolaylı bir ihanet olduğu için arapları sevmemenizi anlıyorum. fakat bu adam mağrip. kuzey afrika arapları, türkler'e en sadık araplardır. ömer muhtar, osmanlı çekildikten yıllar sonra bile, italyanlar'a karşı direnişi sürdürmüş biri. bunlar orta doğu arabı değil ki orta doğu araplarını kendileri dahi sevmezler. lütfen şu ırkçı bakış açısını bırakın ve adamın hakkını verin. son 10 yılda bu ülkeye gelmiş en etkili ortasahalardan biri belhanda. eleştirin, kızın ama değerini de bilin.
 • 25
  lincoln'un sahada futbolla ilgili yaptığı her hareket bana zevk veriyordu. belhanda, 2 senede lincoln'un sadece 30 kasım 2008 galatasaray hacettepe maçındaki sektirdiği top kadar bile zevk vermedi. kusura bakmayın lincoln, hacettepe maçında sektirdiği top gibi sektirir belhanda'yı. ha sorumsuzluk bakımından bir versus yapacak olursak ancak belhanda o zaman lincoln'e biraz yaklaşabilir.
  edit: https://www.youtube.com/watch?v=zcUmJBICG1g