• 1
  kulübümüzün ciddi anlamda elini kolunu bağlayan futbolcu,futbolcular. biri çıkıp futbolda ülke olarak geriyiz, parayı vermeden oyuncu getirilmiyor da diyebilir fakat bir takımda 5-6 kişi 3+ milyon euroya oynuyorsa o takımın yıllık gelirinin ciddi anlamda çok iyi olması lazım. bizim gelir kaynaklarımız sınırlı olduğu gibi tl üzerinden anlaşmalı çoğu. bu futbolcu kötü performans sergiliyorsa elden çıkaramadığın gibi uzun sözleşmeler yapıldığı için maaşı kulübe gereksiz yük oluyor. diğer yandan bu futbolcu iyi performans sergiliyorsa maaşı yüksek olduğundan hem talibi ona oranla az hem de elde edeceğin bonservis değeri ederinden az oluyor. kulübümüzün/kulüplerimizin ilk çözmesi gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum. nitekim şu sıralar onun sinyalini veren adımlar da atılıyor.
 • 2
  bundan sonraki yıllarda kulübümüzde maksimum sayısının 2 bilemedin 3 olması gereken oyuncu türüdür. bu oyuncular da gerçek anlamda yıldız oyuncular olmalı, takıma liderlik etmeli. hagi, popescu, drogba vs. gibi.
  bunu sağlamanın yolu da sürekli scout sisteminin ve altyapı sisteminin çok iyi çalışmasıdır.
  düşük maaşlı, yararlı oyuncularla oynayacaksın.
  bir futbolcu palazlandı yıllık ücreti artsın mı istedi. hemen yerine gelecek az maliyetli oyuncuyu alıp kendisine yol vereceksin.
  ha zamanı geldiğinde o liderlik eden adamı da göndereceksin veya düşük maliyetli hale getireceksin, onun yerine o dönemin ismini kadrona katacaksın.
 • 4
  bu futbolcular bir hagi bir popescu bir drogba falan olur anlarım, sıradan adamlara valizler dolusu para verilmektedir. mukavelesi biten, 1.5 milyon euro verdiğin tarık'a 100 bin tl veren yok, 3 milyon verdiğin selçuk'a kaç para verirler. allah için söyleyin. soygun değil de nedir bu, adam ingiltere'de 50 bin sterline oynuyordu jem paul karacan bizimkiler ayıp olmasın, takım içi dengeler, yengeler üzülüyor şak 600 binn euro veri veriyorlardı. bunlar ucuz diye alınanlar. tutumluluk zamanları.

  --- alıntı ---

  profesyonel futbolcu jem paul karacan’la 2015-2016, 2016-2017 ve 2017-2018 futbol sezonları (3 sezon) için anlaşamaya varılmıştır. buna göre futbocuya bir defaya mahsus olarak net 50.000 euro imza ücreti, herbir sezon için net 600.000 eur sabit transfer ücreti ve 15.000 eur maç başı ücreti ödenecektir.eğer oyuncu 2015-2016 futbol sezonunda 25 resmi maçta ilk 11’de oyuna başlamış olursa 2016-2017 futbol sezonu sabit transfer ücreti net 600.000 eur yerine net 800.000 eur ve devamında yine 2016-2017 futbol sezonunda 25 resmi maçta ilk 11’de oyuna başlamış olursa, 2017-2018 futbol sezonunda bir önceki sezon net 800.000 eur olan sabit transfer ücreti net 1.000.000 eur olarak ödenecektir. aksi durumda, futbolcu, son 2 futbol sezonunda bir önceki futbol sezonu aldığı sabit transfer ücretini almaya devam edecektir.

  kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  --- alıntı ---

  arkadaş hepiniz ordaydınız. niye dur denemedi bu soyguna, direkt mali polisin, dolandırıcılık masasının ne bileyim ahlak polisinin devreye girmesi lazımdı. 80 milyonun önünde oldu herşey.

  sabri reis yengeye iki ferrari daha alsın diye zam yapılmadı mı? mukavele uzatılmadı mı? kim istiyordu da sabri'ye alel acele zam yapıldı, vakti zamanında hele bir söyleyin.

  --- alıntı ---
  profesyonel futbolcumuz sabri sarıoğlu ile şirketimiz arasında 1+1 sezon (son sene opsiyonlu) için sözleşme yenilenmesi konusunda mutabakata varılmıştır (opsiyon şartı futbolcunun 2015-2016 sezonunda 15 resmi müsabakada ilk 11'de oynaması veya 20 resmi müsabakada fiilen oynaması halinde geçerlilik kazanacaktır).

  buna göre 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında (eğer uzatılırsa) futbolcuya her bir sezon için net 4.800.000 tl sabit transfer ücreti ve net 45.000 tl maç başı ücreti ödenecektir.

  ayrıca futbolcunun ilgili sezonlarda 15 resmi müsabakada fiilen oynaması halinde, futbolcuya net 300.000 tl prim ödenir. 30 resmi müsabakada fiilen oynaması durumunda ise futbolcuya net 300.000 tl ekstra prim ödenir
  --- alıntı ---
 • 5
  takımda bulunması gereken ama sınırlı sayıda kalması gereken futbolcu.

  maaşı 1.5m euro'nun üzerinde sadece 3-4 oyuncu bulunmalı mesela. özellikle omurga dediğimiz bölgeler olan stoper, kaleci, merkez orta saha ve forvet için toplam 4 tane 26 yaş üstü, drogba-sneijder-ujfalusi klasında oyuncu bulundurmak faydalıdır hatta. geri kalan tüm takımı 24 yaş ve daha küçük oyunculardan kurarsınız. bunlar da sahada, saha kenarında, antrenmanda vs liderlik ederler. marka tanınırlığına da katkı yaparlar.

  ama bu klasta bir oyuncu getiremiyorsanız, 30 yaş üstü de olabilir, hiç boşuna transfer edilmemesi gerekir.
 • 6
  galatasaray'ın en büyük problemidir.

  biri kaleci olmak üzere yıldız oyuncu olarak kabul edilebilecek 5 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 2.5 milyon avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  as oyuncu olarak kabul edilebilecek 10 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 1.25 milyon avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  biri kaleci olmak üzere rotasyon oyuncusu olarak kabul edilecek 8 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 750 bin avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  biri kaleci olmak üzere 21 yaş altı 5 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 300 bin avroyu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  toplam 28 oyuncu ve toplam maliyetleri 12.5+12.5+3.75+1.5=30.25 milyon avro oluyor.

  galatasaray için bu meblağ çok büyük bir meblağ değil. ve bu miktarlara oynayacakoyuncu bulmak da zor olmaz.
 • 7
  takimimizda an itibariyle yillik 3 milyon euro uzeri maas alan 4 oyuncumuz vardir.

  muslera, selcuk, belhanda ve feghouli.

  yaz doneminde selcuk takimdan gidecektir diye dusunuyorum. belhanda ve feghouli ise bir sekilde bonservis elde edilerek gonderilecektir. geriye muslera kaliyor, yerine cok iyi bir alternatif bulunmadigi surece takimda kalacaktir. yonetimin yerinde olsam 5 yillik yeni bir anlasma teklif edip kademeli olarak dusen sozlesme imzalardim.

  edit: fernando yillik 3.3 milyon euro arti bonuslar var. arkadaslar sagolsun uyardi. e o zaman fernando'ya da yol gorunsun.
 • 8
  takimimizda artik 1 taneden fazla olmamasi gereken oyuncu türüdür. o 1 tane adam da gercekten hak ediyorsa almalidir. takım lideriyse, takim sıkıştığında takımı kurtarıyorsa almalıdır. kısacası hagi gibiyse almalıdır ya da en kotu ihtimalle bir alt modeli olan sneijder gibiyse almalidir.
  onun dışında düz topçular çok para almamalıdır.