• 20
  galatasaray'ın 25. ve 30. şampiyonlukları arasında bir noktada "çok yıldız oldu yea" bahanesiyle değiştirilecektir. bu sezon şampiyon olursak 5'i takmayalım diye bu yaz bile gelebilir.

  gönlüm italya'daki gibi 10 şampiyonluğa 1 yıldız denk gelecek şekilde değişmesinden yana olsa da - süper lig için altı yıldızlı forma nedir amk, bombası bile olmayan geri kalmış ülkelerin komutan apoletlerine kainatı koyması gibi boş bir hareket - fenerbahçe'ye yarayacağı için böyle bir şey olduğunda tam olarak içime de sinmeyecek.
 • 22
  10 şampiyonluğa 1 yıldız adaletli bir sistem olacaktır. keşke yıldız sistemi getirildiğinde yönetmeliğe "takımlardan biri 30 şampiyonluğa ulaştığında sistem 10 şampiyonluğa 1 yıldız olarak revize edilir" maddesi konsaydı.

  şimdi böyle bir olaya kalkışılsa ve biz 30. şampiyonluğa ulaşan ilk takım olsak; trabzonspor'dan 1 yıldız, beşiktaş'tan 2 yıldız, duruma göre fenerbahçe'den de 1 ya da 2 yılıdızın geri alınması gerekecek. buna da kimse kolay kolay ikna olmaz. beşiktaş ve trabzonspor kaybettikleri yıldızları kolay kolay geri kazanamazlar. fenerbahçe bizim ilk üç yıldızı takan takım olmamızı baltalamak için her şeyi yapar. kısacası bu saatten sonra ya yıldızlar kalkar, ya da güneydoğu afrika ülkesi komutanları gibi yıldızlarla dolu formalarımızla oynamaya devam ederiz.
 • 27
  10 şampiyonluk kazanmak insan ömrü için çok uzun süreç. 5 şampiyonluk ise nispeten daha makul.

  örneğin 10 şampiyonluğa 1 yıldıza geçilirse 2 yıldıza düşeceğiz bir anda. makul mü bu? boşuna mı üçüncü, dördüncü yıldız mücadelesi verdik, şu an beşinci yıldız mücadelesi veriyoruz?

  üst üste beş kez şampiyon olunma örneği olmadığı için bir takımın bir yıldız kazanması minumum 7-8 yılını alıyor zaten o da en iyi ihtimalle. o yüzden 5 şampiyonluk 1 yıldız sistemi sonuna kadar devam etmelidir.
 • 28
  değişmemesi gereken kuraldır.

  isterse 50 şampiyonluğumuz 10 yıldızımız olsun değişmemeli. yıldız sayısının değişimi de fenerbahçe'nin işine gelecektir. bu sezon şampiyon olursak 5. yıldızı takmamıza 1 şampiyonluk kalıyor. bu kadar yaklaşmışken değişemez, değişmesi teklif dahi edilemez. bunu değiştirmenin peşine düşeceklerine korsan yıldız takanların peşine düşsünler.
 • 30
  bu sistem aptalca bir şey. sürdürülebilir değil bir kere. 20 yıl sonra 8 yıldızlı formalar görmek ne kadar göz yorucu ve komik. ayrıca buradaki şampiyonlukların avrupa nezdinde bir önemi de olmadığından iyice komikleşiyor. 6 yıldızlı forman var, avrupada çeyrek final göremiyorsun mesela. komik.

  bu uygulamalar tamamen taraftarın gazını almaya yönelik, ligi profesyonel göstermeye yönelik tırto uygulamalar. zaten 25. şampiyonlukla birlikte bir düzenleme gelecektir. ya fenerinkiler sayılır 5 5 devam eder, ya da komple kaldırılır. fenerbahçe 3 yıldızla gezerken bize 5 yıldız koydurmazlar.
 • 31
  5. yıldızı takıp mağazacılıktan rekor hasılat ve gelir yaptıktan 2 sene sonra değişmesi gereken sistem. 10 şampiyonlukta 1 yıldız + avrupa kupası kazanan takıma ekstra 1 yıldız (uefa süper kupa hariç) bence mantıklı olacaktır. bu durumda 3 yıldızımız olur. galatasaray’ın oval armasına 5 yıldız yakışık almaz. şeklen armaya en güzel 3 yıldız gidiyor. bu durumda fb ve bjk 1 yıldızda kalır.
 • 33
  en başından nasıl kabul edildiyse, öyle devam etmelidir. başka türlü önerilerin tartışılması bile kabul edilmemelidir kulüp tarafından diye düşünüyorum. herkes rütbesini bilsin, fenerbahçe bedava yıldız talep ediyor, beşiktaş bedava yıldız taktı zamanında. bazı görseller de psikolojik üstünlüktür, vakti gelince gerekirse 10 yıldız olsun formamızda. fazla yıldızı dert eden tek taraftar grubu bizde ki hepsi hakkıyla alınmış yıldızlar. rakiplerimizin en çok gündemi olan konuları biz değersizleştirmeyelim kendi kendimize, lütfen.. zamanı değil..
 • 34
  1-4 şampiyonluk - 1 yıldız
  hiç şampiyon olmamakla 1 kere şampiyon olmak arasında uçurum var bu fark armada belli olmalı. başakşehir , bursaspor'un başarıları armalarında temsil edilir.
  5-9 şampiyonluk - 2 yıldız
  50 sene trabzonspor'u idare eder
  10-24 şampiyonluk - 3 yıldız
  beşiktaş ve fenerbahçe kendi aralarında kapışırlar
  25-49 şampiyonluk - 4 yıldız
  bizim formamızda uzun yıllar yer alır
  50+ şampiyonluk - 5 yıldız
  fener dördüncüyü alamadan önce yine 5.yi alırız. *

  en mantıklısı. takımlar arasındaki rütbe farkını uzun yıllar net şekilde gösterir.
 • 37
  burada şu an neden tartışıldığını pek anlayamadım. "6-7 yıldız olunca estetik bozulur" söylemleri bana oldukça komik gelmekte. her şey en estetik haliyle planlanır zaten de bizim niye bu kafada olduğumuzu anlayamadım. biz başarılıyız ve yıldız sistemi de başarımızın göstergesi. bundan ancak başarısız olanlar rahatsız olur. estetik kaygı güdülüyorsa da onu tasarımcılar halletsin. başkalarına dert olabilecek ve zaten olan bir olguya, özellikle bu mecrada problem gözüyle bakılması inanılmaz bir durum.
 • 38
  5 yıldızla da bayern münih formasında görülebileceği üzere şık duran sistemdir. 10 şampiyonlukta bir verilmeye başlarsa fener iki şampiyonluk sonra üç yıldızla dolaşmaya başlar. fenerbahçe'nin ağlamasını durduramazsınız o yüzden fenere yapılması gereken tek muamele git odana ağla bizi rahatsız etme demektir. ileride galatasaray'ın yine kalanlardan ayrılacağı şekilde bir düzenleme yapılabilir, ne trabzon yıldızından vazgeçer ne de galatasaray'ın bir anda diğerleriyle aynı seviyeye inmesi kabul edilebilir.
 • 39
  bir formada maksimum 5 yıldız olur zaten. onlar da muhtemelen boyutsal olarak iyice küçülür. öyle bir durumda logomuzun üst kısmının türk bayraklı ve düz versiyonu güzel olabilir.
  30. şampiyonluğu aldığımızda bende yıldız için şampiyonluk sayısının 10'a çıkarılacağını düşünüyorum. öncesinde de olabilir ama onu fenerin baskısıyla yaparlar.
 • 40
  fb birkaç sene içinde şampiyon olur herhalde, 20 olurlar. kesin fenerlilerin hortlattığı bu 10'a 1 yıldız saçmalığına biz neden alet olalım, sonuna kadar hakettiğimiz yıldızları niye indirip fb ile eşitleyelim, onların aşırı önem verdiği bu yıldız olayında neden işlerine gelecek bir duruma onay verelim ki, deli miyiz neyiz?

  adamların tek derdi yıldız, bunun için deliye çevirdiler kendilerini. biz 5. yıldıza giderken onlarla neden aynı olalım. sırf bu tatmini yaşamamaları için bile razı olmam.
 • 41
  verilen yıldızlar geri alınamayacağından dolayı sistemde esneklik sağlanabilir. 25 şampiyonluk sonrası 10 şampiyonlukta 1 yıldız verilmesi makul olacaktır yada hiç bir takım 5.yıldızı takmadan 20 şampiyonluk sonrası 10 şampiyonlukta bir yıldız verilmesi de mantıklı olabilir. yani beşinci yıldız için 30 şampiyonluk, altıncısı için 40 şampiyonluk gerekmeli.
 • 42
  günün birinde bu sistemin değişeceği kesin. benim önerim tek bir yıldız olması ve şampiyonluk sayısına göre işlemesinin, dokusunun, patterninin değişmesi. bu şekilde her 1 şampiyonluk için bile farklı tasarımlar belirlenebilir. kimsenin hakkı da yenmez, ortaya garip logolar da çıkmamış olur. bursaspor, başakşehir de 1er yıldız ekler armalarının üzerine.
 • 44
  türkiye'de, hafızam beni yanıltmıyorsa, 2000-2001 sezonu başında yürürlüğe giren sistem.

  galatasaray son dört sene üst üste şampiyon olmuş, üzerine uefa kupası ve süper kupa'yı da kazanmıştı. böylelikle hem türk futbolundaki ilk avrupa kupalarını kazanmış, hem dört sene üst üste şampiyon olmayı başaran ilk takım olmuş, hem de lig tarihinde ilk defa en fazla şampiyonluk kazanmış takım konumuna gelmişti.

  hal böyle iken, bir anda böyle bir karar alınmıştı. kağıt üzerinde görünen, avrupa liglerinde uygulanan bu sistemin entegrasyonuydu. ancak günün sonunda işin gerçeği; yıllardır galatasaray şampiyonluğu görmekten bitap düşmüş, tarih boyunca övündüğü tek şey olan en fazla şampiyon takım ünvanını da elinden kaptırmış olan fenerbahçe'nin galatasaray ile aynı sayıda yıldızla az biraz eşit gösterilmeye çalışılmasıydı.

  o sezon fenerbahçe şampiyon oldu ve şampiyonluk sayıları eşitlendi. böylece 2001-2002 sezonunda "üçüncü yıldızı kim takacak" şeklinde ilaveten bir heyecan yüklenmişti lige. tabi beklenmedik, ama yıldız işine bu kadar anlam yüklenince beklenmesi gereken, hamle beşiktaş'tan geldi. cenk koray'ın başvurusu ve tescilli fetöcü ihsan kalkavan'ın teşebbüsleriyle beşiktaş'a 2 şampiyonluk hediye edildi.

  böylece hem hala daha arkası gelmeyen kısır tartışmaların önü açılmış, hem de beşiktaş avantadan bir yıldız daha kazanıp kısa dönemde tutunacak bir dal bulmuştu.

  aradan neredeyse çeyrek asır geçti. fenerbahçe bu süreçte hiçbir zaman yıldız sayılarında galatasaray'ın önüne geçemedi. sadece 4 kere, birer sezon olmak üzere şampiyonluk sayısında öne geçebildi. son 10 senedir galatasaray hem 1 yıldız önde, hem de şampiyonluk sayısında fark açarak önde.

  1959 öncesi şampiyonluk yalanı rezilliği zaten malum...

  21 nisan 2002 fenerbahçe trabzonspor maçındaki sünnetlik benzeri çok yıldızlı forma ile başladık, iş nerelere kadar geldik. en son ali koç, artık olmayan bir takımın sembolik yönetimine kupa değil de şampiyonluk haberinin yer aldığı gazete küpürünü falan hediye ediyordu...
App Store'dan indirin Google Play'den alın