• 1
  kesinlikle almanya ve hollanda basta olmak uzere gurbetci futbolcu transferi seklinde vuku bulmasi gereken olay. turkiye sartlari diger takim sayesinde kabul edilemez bir seviyeye ulasmis durumda malesef (bkz: fenerbahçe/@t a a r a b t). amrabat'a 15 milyon euro istenmesindeki arsizligi baska bir sey aciklayamaz zira. hal bu olunca yapilacak uc sey var. birincisi altyapiya verilen onem daha da arttirilacak gerekirse altyapi tamamiyle revize edilecek. ikincisi turkiye ve sonrasinda dunya genelinde bir genc futbolcu taramasi yapilacak, gelecek vaat eden cocuklar daha adlari duyulmadan altyapiya transfer edilecek, turk vatandasi olmayan mesela afrika'li cocuklar da altyapi bunyesinde yetistirilecekler, 5 sene sonra turk vatandasligina gecirilecekler. ucuncusu de en basta dedigim gibi zaruri bir futbolcu transferi gerekiyorsa, mesela bugun oldugu gibi kanatlara oyuncu almamiz gerekiyorsa, yerli alternatifleri gurbetciler filtrelenerek yapilacak. hamburg gokhan tore'yi 1 milyon euro'ya alirken turkiye'de oynayan, yerli bile olmayan amrabat'a 15 milyon euro cekiliyor. nihayetinde turkiye icinden yapilacak yerli transferi malesef su ortamda parayi savurmak ve cope atmak anlamina geliyor.
 • 3
  2020-2021 sezonunda ortalığın karışacağını sezdiğim transfer türü, transfer dayatması. yeni gelen dayatma ile 2020-2021 sezonunda ilk 11'de en az 3 yerli oyuncuya yer vermemiz gerekiyor. futbol takımı içerisinde ise toplamda 14 yabancı bulundurabiliyoruz.

  şimdiden emre kılınç, oğulcan çağlayan ve muhammed kerem aktürkoğlu'nun transferlerinde sona gelindi. peki bu oyuncular ile birlikte kaç tane türk oyuncuya sahip oluyoruz ona bakalım*: okan kocuk, ahmet çalık, şener özbayraklı, taylan antalyalı, ömer bayram, emre akbaba, jimmy durmaz, adem büyük. toplamda 8 tane futbolcumuz var. altyapıdan yetişen oyuncularımızı bilerek dahil etmedim. yeni gelen 3 tane yerli futbolcu ile rotasyon 11 kişiye tamamlanmış oluyor. ahmet çalık, şener özbayraklı ve jimmy durmaz'ın geleceği sallantıda gibi görünse de elden çıkarabileceğimizi düşünmüyorum. keşke elden çıkarabilsek.

  2019-2020 sezonunda ise rotasyonda yer alan akademi oyuncularımız ise emin bayram ve yunus akgün. sol bekten süleyman luş geliyor; orta sahada atalay babacan, erkan süer, abdussamed karnucu ve bartuğ elmaz 4lüsünden en az 2si artık kadroda yer alacaktır. ali yavuz kol ile zaten sözleşme imzalanacak ve kiralık takımından geri dönecek. yani rotasyona akademiden en az 6 tane oyuncu koyabiliyoruz. etti mi sana 17 tane yerli futbolcu. yabancı oyuncu sayını 12de tutsan bile toplamda en az 29 kişilik bir ekip ortaya koyabiliyorsun. bu ekibe gereksiz transferler yapmaya hiç gerek yok.

  gelelim arda turan, emre çolak, semih kaya ve caner erkin'e. bu 4 oyuncunun galatasaray'a senelik maaş yükü en az 3.5 milyon € olacaktır. hangisini ilk 11'de zorunlu oynaması gereken 3'lüye koyarsın? caner'i mi? çok mu gerekli bu adam, her gittiği yerde vukuatlı sonuçta. senelerdir hakeme 2 defa o.. çocuğu dediği videoyu paylaşmadı mı taraftarlar!! evet herkes küfür eder, herkes ağzından bir şeyler kaçırır da, caner'i de almayalım be...

  emre çolak olayına gelmek bile istemiyorum. son 2 sezonunu suudi arabistan'da ve la liga2'de geçirmiş adamı getireceksin, minumum da 3 yıllık sözleşme verip emekli edeceksin, sonra da başarı isteyeceksin. yapmayın sevgili arkadaşlar, atalay'ın, erkan'ın hakkını böyle yiyip gasp etmeyelim. bakın bizle alay etmesini geçtim, o mevzu her ne kadar sinirlendirse de beni.

  arda için zaten sabah akşam konuşuyor arkadaşlar burada. gelmesin. başka bir şey demeye gerek yok. semih için de aynı tarife uygulansın. emin gibi, ışık kaan gibi gençlerimiz varken bırakalım bu arkadaşları, kalsınlar.

  bu adamlara verilecek maaşlar yerine cenk özkaçar'ı alalım yetiştirelim, kerim alıcı'yı koyalım sağ bek yedeğine yetiştirelim. ali akman'ı alıp geliştirmeye bakalım. burak kapacak'ı kaçırmayalım. şu adamların hepsini al, üstüne de senelik maaşlarını da koy, 2 milyon € etmez. ama iki tanesini ilk 11'e koysan, koyamayıp rotasyona bile soksan, yaklaşık 10 milyon € maliyetten de kurtulmuş olursun.
 • 4
  en iyisi kendi akademinden yetiştirdiğindir. ama çok iyi şekilde beyni de geliştirilmiş ozan kabak gibisi en makbul olanıdır.
  çok özel yeteneği yoksa başka takımlarda ortalama bir seviye oyuncuyu getirmek yanlış transferdir.
  galatasaray' da başarı için oyuncularda hem çok iyi mücadele ruhu ve gücü, hem mevkisel kaliteli futbol tekniği, hem fundamental hem de aidiyet, takım parçası olma, şımarmama hususlarına dikkat edilmeli.