• 1
  türk basketbol takımlarının herhangi birinin altyapısında yetişmiş olan basketbolcular için dillendirilen söz öbeği. türk de, kürt de, makedon da, rus da olabilir.

  ergin hoca* kendilerine (en azından efes'in kontratlı yerlilerine) iyi giydirmiş:

  --- alıntı ---

  bu tempolara alıştık artık. bugün de yabancı oyuncularımızdan ciddi katkılar aldık. maalesef yerli oyuncularımızdan katkı alamadık. aynı antrenmanı türk oyuncular da yapıyor yabancı oyuncular da. onlar çıkıp hem euroleague'de hem burada çıkıp oynuyorlar. maalesef bizimkiler şans geldiği zaman da bunu değerlendiremiyor. şimdi milli takım arası var bunun için konuşuyorum. allah milli takım teknik heyetine kolaylık versin. çünkü sürekli oyuncuları inisiyatif almaları için uyarıyoruz ama karşılarında yabancı oyuncu olduğu zaman bir adım geri atıyorlar.

  --- 25 kasım 2018 anadolu efes gaziantep basketbol basketbol maçı sonunda ---

  https://twitter.com/.../1066659612634554368

  bizdeki ege'yi, göksenin'i (göksenin'in durumu fizikten ziyade istikrarla alakalı) görüyoruz. ligimizdeki diğer yerlileri görüyoruz...

  farklı takımlarda forma terletme imkanım oldu. inanın fiziğine ciddi anlamda yatırım yapan oyuncu sayısı -gördüğüm- iki elin parmaklarının sayısını zor geçer. doğuş balbay'ı, ersan ilyasova'yı ayrı tutuyorum zira bu isimler dahili oldukları spor dalının gerektirdiklerini abd topraklarında öğrendiler.

  belli başlı isimler dışında rakip ülke oyuncularına karşı o biçim eziliyoruz parkede. futboldaki fizik yetersizliğimiz kadar olmasa da basketbolda da çok eksiğiz. birkan batuk yıllardır oynuyor, iddia ediyorum selçuk inan şu bitik fiziğiyle patates eder birkan'ı. fatih solak'ı getirelim takıma, ege'yi inim inim inletir fiziğiyle. doğuş özdemiroğlu'nun karşısına koyalım 33'lük barış ermiş'i, kuvvetiyle yıkar.

  herkes lebron james gibi kas yığını olacak diye bir kaide yok fakat yetenek olarak çok üst düzeyde değilseniz vücudunuzu olabildiğince sertleştirmek mecburiyetindesiniz. beceri eksiğinizi ancak bu yolla kompanse edebilirsiniz. anatomi, kas gücü, kas dayanıklılığı, kuvvet, hız, çeviklik, esneklik, denge, koordinasyon ve kardiyovasküler dayanıklılık. bu fiziksel dinamiklerden biri bile eksikse sporcu eksiktir.

  e: küçük birkaç düzenleme yapıldı ve link eklendi.