• 1
  nizami şekli şöyle olmalıdır:
  1) yirmi üç yaş altı olup oynadığında o mevkinin as oyuncusu kadar kalite ortaya koyamasa da ileride onun yerine geçebilecek hatta daha da önüne geçebilecek genç oyuncular.
  2) otuz iki yaş ve üzerinde olup yedeklediği oyuncu olmadığında onun kalitesini aratmayacak, kariyeri nisbeten gerileme dönemine girdiği için takımda bulunan oyuncular.

  bunun dışında takımın diğer yedekleri ise:
  1) daha evvelden as oyuncu olup yerini yedek oyunculara kaptırmış, onlarla forma mücadelesine giren eski as oyuncular
  2) son olarak da paf takımdan yükselmiş potansiyeli yüksek genç oyuncular.

  tüm bunca şeyi yazma sebebim sözlükte her okuduğumda beni çıldırtan bazı fikirler. taylan, salih uçan, halil akbunar, muhammed demir gibi oyuncular geçmişte yaşadığımız altan aksoy, yiğit gökoğlan ve muğdat transferlerini yad etmek için isteniyor heralde. as oynayan oyuncunun en fazla yüzde ellisi kadar oynayacak bir oyuncu oynadığında takımı düşüren oyuncudur. böyle bir oyuncu alınacaksa oyuncunun gelecekte mükemmel şekilde gelişeceği düşünülmeli, bunun haricinde bu şekilde transfer yapılmamalıdır. 99-00 kadrosunda on oyuncu sayarız hiç biri yedek olduğunda as oyuncunun oynamadığını hissettirmez. bunların hepsi tabi ki muhteşem gelmediler takıma ama çok büyük çoğunluğu bu takımda pişip sivrilebilecek kadar gençkken geldiler ve olmuş bir oyuncuya döndüler. gözünüzü seveyim anadolu topçularını yedek diye transfer edelim modundan çıkalım. beş tane böyle transfer yerine bir tane gerçekten klas oyuncu alsak inanın çok daha karlı çıkarız.
 • 2
  kaleci ve stoper mevkilerine tercihen üst seviyede yıllarca oynamış, tecrübesi ve kalitesi yerinde ama yaşı sebebiyle yedek olmayı ve düşük bir maaşı kabul edebilecek adamlar alınmalı. bu iki mevkide de kaliteli adamlar kendilerine biraz da iyi bakarsalar bizi uzun yıllar idare edebilirler. hem de hatanın asla kabul görmediği bu mevkiler görmüş geçirmiş, kalitesi ispatlanmış ve baskı kaldırmaya alışık adamlara emanet edilmiş olur.