• 1
  at yarışlarını takip edenler için oldukça özel bir yeri olan ve birçok yarışsever tarafından "efsanevi" olarak nitelendirilen safkan arap atı. yarış yaşamına 16 nisan 1994'te 900 metre bir çim maiden yarışı ile başlamış , 3 ekim 1999'a kadar farklı jokeylerle birçok yarış kazanmıştır. 3 eylül 1994'te hatay koşusu'nu kazanmış, yine aynı sene malazgirt koşusu'nu kazanan ilk safkan olmuştur. yarış yaşamı boyunca 3 kez t.b.m.m, 3 kez tarım ve orman bakanlığı, 2 kez de cumhuriyet koşusu'nu kazanma başarısı gösteren yavuzhan 1999'da pistlere veda etmiştir. ayrıca yavuzhan koşusu'na da ismini veren attır kendileri.

  ukdeyi yearn kişisi 13.02.2010 22:37 tarihinde vermiş.
 • 3
  yavuzhandan sonra bir sürü şampiyon at gelmiştir. ancak hiçbiri yavuzhanın bıraktığı izi bırakamamıştır. turbo, kafkaslı, özgünhan, tamerinoğlu hatta mirhat bir yavuzhan olamamıştır. yarış içersinde devamlı 1.05 ganyan çıkıp kuponlarda tek olmasına rağmen her yarışında milleti kanser etmeye bayılırdı. son 400 geçilmektedir önde 4-5 at birincilik mücadelesi vermektedir. kafa kafaya giden koşuda son metrelerde ha geçildi ha geçilecek derken 50 metre kala boynunu uzatır ve yarışseverin olası kalp krizini ertelerdi. ancak bir koşusunda bizi fena yakmıştır. 4 te 4 giden kupon o günkü jokeyi ertül cankılıç'ın start çıkışında yere düşmesiyle patlamış, hatta ertül cankılıç o gün veliefendi hipodromundan polis kordonu eşliğinde zor çıkmıştır. 6 yaşına kadar harikalar yaratan yavuzhanın sonunu hazırlayıp bütün ipliğini pazara çıkan süleyman akdı'nın önderliğinde sıh taha olmuş ve o koşudan sonra yavuzhan belini doğrultmakta zorlanmıştır.
 • 4
  rakip ne kadar koşuyorsa o kadar koşan, ancak fotofinişe yakın kazanmayı garantileyen yavuzhan, yarış stiliyle ve başarılarıyla tüm yarışseverlerin haklı beğenisini kazandı. 900'den 2400'e, kum-çim ayırt etmeden her mesafe ve pistte koşan yavuzhan, açık grup 1, grup 2, grup 3 olmak üzere bütün kupalara adını yazdırdı. veliefendi hipodromu'ndaki 1993 yılı satışlarından 351 milyon liraya satın alınan yavuzhan, 1994 yılının 16 nisan günü yarış yaşamına başladı. bu safkan katıldığı ilk 2 koşusunu kazanırken, farklı yarış biçimiyle de dikkatleri üzerine çekti. daha sonra girdiği zorlu mücadelelerden de hep birincilikle ayrılan yavuzhan, malazgirt ve sonrasında hatay koşusu birincilikleriyle o yılın baş tayı oldu. sonrasında katıldığı yarışlarda elde ettiği birincilik ve derecelerle adını efsane atlar arasına yazdıran yavuzhan, tbmm kupası koşusu'nu 3 yıl üst üste kazanarak arap atları arasında bir ilk oldu. şampiyon 1999 yılında önce pistlere sonra hayata veda etti.

  kaynak: ntvmsnbc